Jump to content



Δείξτε το γραφείο σας!


Recommended Posts

Τα ηχειάκια πρέπει να τα σπάνε!!!!

Είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει μέχρι στιγμής σε pc...

Είναι ενεργά με ενσωματωμένο ADC (analog to digital converter) και από ήχο....για πρώτη φορά μπορώ να ακούω μουσική στον υπολογιστή χωρίς υποχωρήσεις στην ποιότητα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει μέχρι στιγμής σε pc...

Είναι ενεργά με ενσωματωμένο ADC (analog to digital converter) και από ήχο....για πρώτη φορά μπορώ να ακούω μουσική στον υπολογιστή χωρίς υποχωρήσεις στην ποιότητα...

Τώρα να ακούς μόνο flac!!!!

sent from my Amstrad CPC6128

Link to comment
Share on other sites

Είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει μέχρι στιγμής σε pc...

Είναι ενεργά με ενσωματωμένο ADC (analog to digital converter) και από ήχο....για πρώτη φορά μπορώ να ακούω μουσική στον υπολογιστή χωρίς υποχωρήσεις στην ποιότητα...

και πως βολευει το ADC? αφου την μετατροπη την εχει κανει ηδη καποιο DAC, γιατι να το ξανα-μετατρεψει; και τι dac εχουν τα ηχεια; ειναι ομορφα παρολαυτα! μεγεια!

Link to comment
Share on other sites

και πως βολευει το ADC? αφου την μετατροπη την εχει κανει ηδη καποιο DAC, γιατι να το ξανα-μετατρεψει; και τι dac εχουν τα ηχεια; ειναι ομορφα παρολαυτα! μεγεια!

μάλλον DAC ήθελε να πει

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πιστεύω αλλά μετά έγραψε Στην παρένθεση τι είναι ουσιαστικά τι είναι το adc..! Πες μοντέλο και μάρκα επί την ευκαιρία λεμον!

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ADC ήθελα να πω...

Η ύπαρξη ADC βολεύει από tην άποψη πως δεν χρειάζεται κανείς κάρτα ήχου! Εγώ π.χ. τα έχω συνδεδεμένα με usb / τα ηχεία παίρνουν τον ήχο όπως είναι σε ψηφιακή μορφή, παρακάμπτοντας την όποια κάρτα ήχου και τον μετατρέπουν λίγο πριν τα μεγάφωνα σε αναλογικό . Το δε DAC ειναι κάποιο της Burr Brown (κάπου το πηρε ο ματις μου...)

Nubert - nuPro A-200 Aktivlautsprecher

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα λέω...

Έχει ADC γιατί ψηφιοποιεί κάθε σήμα που δέχεται στην είσοδό του...

EDIT:

εκεί που έκανα λάθος είναι πως δεν υπάρχουν DAC! Το σήμα παραμένει αμιγώς ψηφιακό από την είσοδο στο ηχείο μέχρι τον ψηφιακό ενισχυτή!

Έγινε επεξεργασία από L3m0n
Link to comment
Share on other sites

Μην ταραζεσε....:)

Zu den besonderen technischen Leckerbissen der nuPro A-200 gehört die vollkommen digitale Verarbeitung aller Eingangssignale ohne zwischenzeitliche analoge Umwandlung. Auch die am analogen Cinch-Eingang ankommenden Impulse werden digitalisiert und dem Signalprozessor zugeführt. Dieser teilt die Frequenzen auf, optimiert den Verlauf und schickt das Signal anschließend immer noch in digitaler Form an die Endstufen, von wo es direkt die Membranen der beiden Chassis in Schwingungen versetzt.
και...

In den neuen nuPros wird nach dem DSP keine D/A-Wandlung durchgeführt. Das Signal wird innerhalb des DSPs mathematisch umgerechnet, sodass ein pulsweitenmoduliertes Signal entsteht, das anschließend mit einer Endstufe im Schaltbetrieb verstärkt werden kann. Dieses im DSP erzeugte PWM-Signal ist sowohl werte- als auch zeitdiskret und daher rein digital. Es kann also hier im Gegensatz zu Class D von einem Digitalverstärker gesprochen werden.

Bedingt durch das Fehlen einer D/A-Wandlung mit anschließender Pulsweitenmodulation zwischen DSP und Endstufe kann ein verblüffend geringes Rauschniveau erreicht werden. Besonders bei Verwendung eines Digitaleingangs der nuPro kann der Signalweg bis zuletzt digital bleiben. Unnötige Wandlerverluste werden so vermieden.

Στα γερμανικά μεν αλλά μπορείς να δοκιμάσεις την τύχη σου στο google translate....ή κάποιος που γνωρίζει γερμανικά να σου επιβεβαιώσει του λόγου το αληθές...:coax:

Ξεφεύγουμε από το θέμα του νήματος....από εμένα STOP....

Έγινε επεξεργασία από L3m0n
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβαίνω ποιος ο λογος να ψηφιοποιεις ενα αναλογικό σημα ,σα να έχεις ενα τέλειο τραγούδι σε wav ,και να λες "θα το κανω mp3 γιατί ειμαι οπαδός της ποιότητας"

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=30259]das[/MENTION] Μέσω της ψηφιοποίησης υπάρχουν λιγότερες απώλειες και θόρυβος.

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει [MENTION=15397]L3m0n[/MENTION] είναι ότι την μετατροπή σε αναλογικό την κάνει ο DSP πριν φτάσει το σήμα στους κινητήρες των ηχείων.Ο ήχος είναι αναλογικό μέτρο στην φύση και αυτό δεν αλλάζει. :flower:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες εσυ ειναι για να ψηφιοποιησεις κατι για να το κρατήσεις /αποθηκεύσεις,

Οχι απο αναλογικό σε ψηφιακο σε αναλογικό για να το παίξουν τα ηχεία.

Εγώ ξέρω γιατί υπάρχει γενικώς η ψηφιοποίηση μιας και η παραγωγη και η μιξη ειναι μεσα στα χομπυ μου ,γιατί κάποιος σε ενα σπίτι να ψηφιοποιει τον ηχο του δεν καταλαβαίνω ,σα να πας αθηνα -θεσσαλονικη μέσω Μιλάνου...

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει @L3m0n είναι ότι την μετατροπή σε αναλογικό την κάνει ο DSP πριν φτάσει το σήμα στους κινητήρες των ηχείων.Ο ήχος είναι αναλογικό μέτρο στην φύση και αυτό δεν αλλάζει. :flower:

Λογικότατο. Και εγώ αυτό γνωρίζω...

Έλα όμως που στη σελίδα του προιοντος λέει: Dieser teilt die Frequenzen auf, optimiert den Verlauf und schickt das Signal anschließend immer noch in digitaler Form an die Endstufen, von wo es direkt die Membranen der beiden Chassis in Schwingungen versetz.

Δηλαδή: Το σήμα φτάνει σε ψηφιακή μορφή στον DSP, ο οποιος μοιράζει/διαχωρίζει τις συχνότητες, βελτιστοποιεί την πορεία του σήματος και το στέλνει στη συνέχεια σε ψηφιακή μορφή στον τελικό ενισχυτή...

Και εγώ αυτό που λες εσύ γνώριζα, αλλά ο Nubert μας τα λέει κάπως διαφορετικά....:look:

Link to comment
Share on other sites

τελευταίο μου ποστ στο θέμα γιατί βγήκαμε και αρκετά εκτός

από την στιγμή που συνδέονται τα ηχεία μεσώ USB στο πισι μας παίρνουν ήδη ψηφιακό σήμα

τα τραγούδια μας στο πισι ειναι ήδη σε ψηφιακή μορφή

τώρα, για να μπορέσουν τα ηχεία μας να παίξουν χρειάζονται αναλογικό σήμα (αυτό κάνει το DAC)

για να μην ξεχάσουμε κ αυτά που ξέρουμε (1+1=2)

τώρα το ADC τι ρόλο βαράει δεν μπορώ να καταλάβω

αν θέλει κάποιος να μας εξηγήσει κάλο θα ήταν να ανοίξουμε ένα νέο θέμα

υπάρχει περίπτωση να συνδέονται και με αναλογικό τρόπο στην κάρτα ήχου μεσώ RCA/mini jack??

αν ναι τότε όντος ο ADC μπορεί να παίρνει τον αναλογικό ήχο από το jack να τον κάνει ψηφιακό μετά να τον στέλνει στο DAC και μετά να το στέλνει στα ηχεία

δεν ξέρω κατά πόσο είναι λογικό-αποτελεσματικο να γίνεται όλο αυτό

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεσαι... (In den neuen nuPros wird nach dem DSP keine D/A-Wandlung durchgeführt.) αναλογικό είναι το σήμα που πάει στα ηχεία.

[MENTION=30259]das[/MENTION] Η ψηφιοποίηση γίνεται μόνο στην rca σύνδεση για να βελτιώσει ο DSP την ποιότητα του ήχου.

edit:Απλά είναι τα πράγματα,την δουλειά του DAC την κάνει ο DSP και η rca σύνδεση γίνεται ψηφιακή για να γίνει βελτίωση του σήματος στον DSP που το ξανακάνει αναλογικό το σήμα και το στέλνει στον τελικό ενισχυτή/ηχεία.

Έγινε επεξεργασία από rory
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι κράζουν χωρίς να ξέρουν.

Το ADC χρειάζεται για να μπορείς να συνδέσεις και πηγές με αναλογική έξοδο πάνω στα ηχεία - τα οποία ηχεία προφανώς έχουν ένα ενεργό crossover/room correction κ.α. DSP features που προφανώς θες να τα αξιοποιήσεις με όλες σου τις πηγές.

Ξεχωριστό D/A conversion δεν είναι πάντα απαραίτητο - π.χ. τα μεγάφωνα μπορεί να αναλάβει τα κουνήσει και ενισχυτής που κάνει modulate ψηφιακό σήμα σε PWM output.

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεσαι... (In den neuen nuPros wird nach dem DSP keine D/A-Wandlung durchgeführt.) αναλογικό είναι το σήμα που πάει στα ηχεία.

Και αυτό:schickt das Signal anschließend immer noch in digitaler Form an die Endstufen;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.