Jump to content



HTPC. Then what?


jois21

Recommended Posts

Αποφάσισα να φτιάξω ένα htpc λόγο υπολειτουργίας του μικρού αρχαίου download pc και λόγο HD. Επειδή θα βρίσκεται σε υπνοδωμάτιο απόλυτη προτεραιότητα είναι να γίνει όσο πιο αθόρυβο. Οποτε κάθε κομμάτι έχει αυτό ως προτεραιότητα και μετά τα υπόλοιπα. Κυρίως δηλαδή ότι έχει ανεμιστήρα (PSU, vga, m/b, cpu fan, case, fan κτλ.) και οι σκληροί.

Εχω καποιες επιλογες υπ οψην αλλα θα περιμενω τις δικε σας αποψεις και θα τις γραψω αργοτερα.

-Κουτί: τύπου htpc και οριζόντιο φυσικά, μαύρο. Καλύτερα full ATX αλλα δεν θα κολλήσω εκεί, microATX υπάρχουν αρκετές. Μονο λόγο περιορισμού θυρών PCI. Μαύρο οπωσδήποτε και εμφανίσιμο. Αν έχει PSU σχετικά αθόρυβο θα εκτιμηθεί. Τέλος θα ήθελα να έχει Remote control και το θεωρώ αρκετά βασικό. Κόστος, καταλαβαίνω ότι είναι λίγο δύσκολο να βρεθεί φτηνό με αυτούς τους περιορισμούς οποτε το αφήνω ανοιχτό.

CPU: C2D ή C2Q για hd video, τίποτα άλλο.

Motherboard: intel chipset P35 ή νεότερο. FSB 1333 support οπωσδήποτε, HD 5.1/7.1 ήχο, 2-3 PCI, να αντέχει ελαφρύ ο/c. Καλο είναι να έχει dual Gigabit αλλα όχι απαραίτητο. Οπωσδιποτε να μην έχει FAN. Τιμή λογική, δε θέλω λύσεις extreme τύπου, τις θεωρώ άχρηστες και υπερβολικές, άρα όσο το δυνατόν φτηνότερη με αυτά που ζητάω.

RAM: 2GB αλλα δε ξέρω ακόμα τι είδους, μαλλον καποιες που να σηκωνουν ελαφρυ o/c.

HDD: Ποια μάρκα είναι η πιο αθόρυβη;

DVDRW: Το ιδιο...

PSU: Ποσα watt χρειάζομαι? Επίσης πιο είναι σχετικά ήσυχο σε λογική τιμή;

VGA: Υποχρεωτικά κάποια μεταξύ 8500, 8600, 2400, 2600 -ΜΟΝΟ-. Παθητική ψύξη μάλλον.

Υπόψιν και οι νέες ATI αλλα είναι αρκετά "καριβοτερες" ανούσια.

Κάθε γνώμη δεχτή.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

CPU: E6550

M/B: Gigabyte GA-G33M-xxx (όλες καλές, κάποια απ'αυτές έχει και HDMI-out)

RAM: 2Gb ο,τιδήποτε πάρεις στα 50, μια χαρά θα είναι

HDD: Tελευταία ακούω καλά λόγια για τους Samsung. Λόγω εγγύησης, θα έπαιρνα WD.

DVDRW: Samsung SATA, σκέτη γλύκα.

PSU: Χωρίς συζήτηση, είτε Seasonic S12 είτε Corsair HX, κάτι σε 500-550 Watt.

VGA: Όλες αυτές που γράφεις, καλές είναι, πάρε αυτή με την μικρότερη κατανάλωση ;)

Για κουτί θα πρότεινα το Antec Fusion που έχω. Έχει και τροφοδοτικούλι Antec NEO HE 430W που είναι και αθόρυβο, και φαίνεται σταθερότατο.

Το δικό μου τρέχει 24/7 BOINC με 100% χρήση εδώ και κανα 3-μηνο, ούτε restart δεν θέλει, και ούτε καν ακούγεται ή ζεσταίνεται.

Link to comment
Share on other sites

motherboard : asus P5E3 (s775, DDR3, X38) 215,- ή P5E (s775, DDR2, X38) 203,-

x38 (intel performance chipset)

και μετά από 2 χρόνια θα έχεις ακομα καλή βάση για να αναβαθμίσεις ότι θέλεις

cpu: Intel Core 2 Duo 6550 (s775/2,33GHz) 143,-

RAM: για ddr2 Geil 2GB Kit DDR2 B-Dragon 800MHz 4-4-4 69,-

ddr3 οτι πιο φτηνο βρεις αργοτερα θα βαλεις καλη

vga: asus EAH2400 Pro 256MB HDTV 43,-

hdd : Western Digital 320GB (7200 Rpm, 16 MB Cache, SATA 2) 68,50

( για HTPC ένας εξωτερικός δίσκος ειναι σημαντικό εργαλείο

500 gb 120,00 )

case: το κουτι του NTG 199.- (Περιλαμβάνει Remote Control)

PSU: Fortron 650W Active PFC 68,-

TV TUNER : Δεν θα βάλουμε ;;;; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Kαλο το κουτι.

Δισκο, εξ. και εσ. εχω. Αλλα ο εξ. κανει τρελο θορυβο, εχει και ανεμηστηρα...

Το Φορτον ειναι αθορυβο;

Τιουνερ οχι ακομα.

ddr3 με τιποτα, με σκοτωνεις με τη m/b >200Ε. SLI, λιγες PCI...

Τιποτα πιο φτηνο και αναβαθμισιμο σε 45nm; Αυτη η abit P35 που εχει κατω απο 140Ε τι λεει;

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=973513

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [24-11-2007 10:38]

To κουτι .

Αλλα να ξερεις....αν ειναι το τελευταιο που εχουν ....μην το παρεις ..δεν ειναι καλο!:p

Ε άμα το πάμε έτσι, πάρε.

Και ΑΤΧ μητρική, και ΑΤΧ τροφοδοτικό και 7 ίντσες touch screen (και $900 :) )

nofrontview.jpg

Με 7ιντση οθόνη και τιμή στις ~250£, παίζει και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε μόνο για HTPC που να παίζει τα πάντα (HD κλπ) χωρίς κανένα μα κανένα πρόβλημα, εντελώς αθόρυβο και με πλήρη συμβατότητα στα Vista, δες την παρακάτω σύνθεση.

Κουτί - ASUS TM-210 350W (έχει πορτάκια που καλύπτουν τα 5,25 το flopy και το front panel)

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.911001 61

Mobo - ASUS P5B-MX/WIFI-AP

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.522527 65

CPU - E2160 1.80 GHZ- 800 FSB (ανεβαίνει τρελά και απο θερμοκρασία τίποτα)

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.558218 69

GPU - GEFORCE 8600GT 256MB PCI-E 95

Μνήμη - KINGSTON KVR667D2N5/1G 1GB PC5300 667MHZ - http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.554783 = 2 gb = 40

TV CARD - AVERMEDIA AVER TV HYBRID SUPER007

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808113 = 46

HD - WESTERN DIGITAL WD5000AAKS 500GB SATA2

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808113 97

Σύνολο = 473 ( τα κομάτια είναι ενδεικτικά από το eshop για λόγους reference)

Αυτό το setup έχω και εκτός του ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος είναι και σχετικά φθηνό

Από codecs - klcodec353f.exe - παίζει τα πάντα (divx, HD κλπ) και έχει πλήρη συμβατότητα με το MPC των Vista και το Power Cinema αν προτιμάς

Αυτά από μένα

;)

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει η λύση του Mainframe, αλλά,

Θα προτιμούσα για κουτί κάτι τέτοιο http://www.eml.gr/default.asp?pid=17&la=1&itm=13070&ct=323 με 26 ευρώ

με ένα 500αρακι τροφοδοτικό (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=873446) 50 Ευρώ

και μια 3850 κάρτα γραφικών (160 ευρώ) για να έχω την δυνατότητα να είναι και παιχνιδομηχανή μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis

Υπαρχει και αυτο στην ελληνικη αγορα εδω και καιρο

Ειναι λιγο "αμερικανια" και σε τσιμπημενη τιμη αλλα δεν νομιζω να υπαρχει κατι καλυτερο

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=26980

Στα μισά χρήματα από το origenae... ;)

ή μισά και κάτι ψιλά:

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=50781

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα κουτακια των 500-1000Ε ειναι για μενα ο ορισμος του πως να πεταξεις τα λεφτα σου. Υποτιθεται οτι μια τετοια συσκευη θα μπει κατω απ' την τηλεοραση σου στα 2-3μ. τουλαχιστον. Τι να την κανεις την οθονη; Ουτε σε λαπτοπ απο τους 15 ποντους δε μπορεις να δουλεψεις μ' αυτην.

@ Mainframe

Αξιοπρεπες και φτηνο το πισακι αλλα θελω κατι καλυτερο και οπως ειπα στην αρχη μονο σε οριζοντιο κουτι. Το ασους σου εχει ενα τροφοδοτικο που θα πεταχτει, εχει μονο mATX, δεν εχει remote και δε χωραει στο ραφι. Παντως ειναι μαυρο.:p Δε λεω οτι δε κανει αυτα που λες, σιγουρα τα κανει, αλλα σκοπευω να το φτιαξω και να κανω πολυ καιρο να ξανασχοληθω μαυτο. Οποτε:

Απο καρτα οπως λεει και ο tifozif1(του οποιου το κουτι ειναι επισης ταουερ), με 140Ε βαζω 3850 που και ανωτερη ειναι, βγαζει ηχο απο hdmi και ειναι ελαφρως καλυτερη στο ντικοουντ. Το κακο ειναι πως μολις βγηκε και πως δεν υπαρχει ακομα σαιλεντ εκδοση. Τωρα για ποσο θα σηκωνει παιχνιδια σε 1080ρ ειναι ενα μικρο προβλημα αλλα δε με απασχολει τοσο το πισι αυτο ως παιχνιδομηχανη.

Απο μητρικη σκεφτομουν σε μΑΤΧ αλλα υπαρχει προβλημα. Κυριως επεκτασημοτητας. Με μια λιγο γεματουλα καρτα μενω με μια PCI! Τι να πρωτοβαλω εκει; Τιουνερ; Καρτα ηχου αν δε μου κανει του m/b; ΣΑΤΑ καρτα; (γιατι σε περιοριζει στους 3 δισκους μολις και ενα ντραιβ) Επισης εχει παλιο τσιπσετ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jois21

Αυτα τα κουτακια των 500-1000Ε ειναι για μενα ο ορισμος του πως να πεταξεις τα λεφτα σου. Υποτιθεται οτι μια τετοια συσκευη θα μπει κατω απ' την τηλεοραση σου στα 2-3μ. τουλαχιστον. Τι να την κανεις την οθονη; Ουτε σε λαπτοπ απο τους 15 ποντους δε μπορεις να δουλεψεις μ' αυτην.

Δεν αντιλέγει κανείς ότι είναι ακριβά αφού ουσιαστικά περιλάμβάνουν και μια tft οθόνη στην τιμή αγοράς τους ΑΛΛΑ δεν θα κάτσει κανείς να δουλέψει ΧΡ πάνω σε αυτήν πρώτον και το σπουδαιότερο σε υλοποιήσεις HTPC χρησιμοποιείς εφαρμογές ή λειτουργικά τύπου media center και αυτό που βλέπεις σε αυτές είναι μενού με τεράστια γράμματα οπότε η απόσταση δεν παίζει ρόλο.

Αρχική απάντηση από jois21

...Το κακο ειναι πως μολις βγηκε και πως δεν υπαρχει ακομα σαιλεντ εκδοση. Τωρα για ποσο θα σηκωνει παιχνιδια σε 1080ρ ειναι ενα μικρο προβλημα αλλα δε με απασχολει τοσο το πισι αυτο ως παιχνιδομηχανη.

Απο μητρικη σκεφτομουν σε μΑΤΧ αλλα υπαρχει προβλημα. Κυριως επεκτασημοτητας. Με μια λιγο γεματουλα καρτα μενω με μια PCI! Τι να πρωτοβαλω εκει; Τιουνερ; Καρτα ηχου αν δε μου κανει του m/b; ΣΑΤΑ καρτα; (γιατι σε περιοριζει στους 3 δισκους μολις και ενα ντραιβ) Επισης εχει παλιο τσιπσετ.

Έχεις πέσει στην παγίδα του κανονικού υπολογιστή νομίζω.

1- τα παιχνίδια δεν είναι ταινίες για να έχουν 1080ρ, άρα η ανάλυση της οθόνης παίζει ρόλο εδώ και η ικανότητα της κάρτας γραφικών να σηκώσει παιχνίδια σε αυτήν.

2- θα βγάλεις ήχο από την hdmi για να οδηγήσεις τί, A/V ενισχυτή;;; Δεν αναφέρεις τίποτα για αυτό και όπως λες προορίζεται για υπνοδωμάτιο το σύστημα άρα ένα καλό μικρό σύστημα 5.1 ηχείων θα σε καλύψει μια χαρά.

Τα νέα μπόρντ είναι πολύ καλά εξοπλισμένα οπότε ξέχνα και τα περί έξτρα κάρτας ήχου.

3- για ποιόν λόγο να βάλεις 3 δίσκους ;;;;;

Τα κουτιά που κοιτάς έχουν περιορισμένους χώρους, θέλεις να βάλεις συστήματα με παθητική ψύξη, άρα όλα αυτά σε τόσο περιορισμένο χώρο και θα φτιάξεις μια ωραιότατη σόμπα δωματίου.

Αν θέλεις ένα κανονικό πισί για το υπνοδωμάτιο, που να κάνει ότι και το κανονικό πισί σου που έχεις στο γραφείο (ή όπου άλλού) πάρε τότε ένα κανονικό tower κουτί που και θα χωράει τα πάντα και δεν θα είναι και φούρνος.

Τέλος, ένα ακόμα tip.

Τα οριζόντια κουτιά έχουν ΜΕΓΑΛΟ βάθος, υπολόγισε σε αυτό ΚΑΙ τον χώρο που χρειάζονται για τα καλώδια από πίσω για να μην την πατήσεις με τη θέση που θα το βάλεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Mια ελ-σι-ντι μονοχρωμη ειναι υπεραρκετη για τιτλους, ταχυτητες, θερμοκρασιες κτλ. Ο dubber εχει απ οσο ξερω στο htpc του, αλλα και αυτες που εχω δει μια χαρα κανουν τι δουλεια τους. Προς τι λοιπον +300~800Ε για να τα βλεπεις αυτα λιγο καλυτερα και με 32bit...

Ναι, επεσα στην παγιδα του νεου πισι, και μ' αρεσει.:D

1-Οταν λεω 1080ρ, εννοω την αναλυση. Εφοσον θα εναι συνδεδεμενο μονο με τιβι και οχι με πισι μονιτορ καλο θα ηταν να βγαζει μονιμα 1080ρ, δλδ και στα γκειμς. Οχι οτι θα παιζω συχνα αλλα λεμε...

2-Ισως και σε ενισχυτη...:cry:

Συμφωνω οτι μια χαρα ειναι και η ον-μποαρντ.

3-Θα ειναι και γενικος σερβερ που σημαινει οτι θα εχει πιο πολλους δισκους απ' τα αλλα πισι. Οποτε υποθετικα 3 δισκοι και ενας εξωτερικος ειναι καλοι για αρχη.

Εχω παρει την αποφαση να ειναι σε ραφι, οποτε οτιδηποτε ταουερ-ωειδες ειναι εκτος λιστας. Το εχω πει απ' την αρχη.

Για το αν θα ειναι φουρνος θα το δουμε αφου το φτιαξω.:p Ελπιζω οχι. Το πιο σημαντικο ειναι να ειναι αθορυβο, δε θα πεθανουμε για +10C... Αυτη ειναι η λογικη μου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.