Jump to content



SOS !!! NON RAID MEMBER DISK


BeetleJuice

Recommended Posts

Mην ανοίγω νέο θέμα, γυρνώντας από διακοπές είδα ότι το μηχάνημα δεν εκκινεί. Πριν 2 βδομάδες έστησα raid σε 2 640aaks. Ένα partition 100gb stripe & the rest gb σε mirror. Κατά την εκκίνηση μου γράφει status failed και στα 2 partitions. Βάζοντας έναν 160άρη πάνω με έτοιμο λειτουργικό δεν βλέπει κανένα partition από τους 640. Τι να κάνω?

Υ.Γ. έχω άλλους 2 σφραγγισμένους 640aaks αν χρειαστούν...

κάνω quote το post μου γιατί μάλλον σας μπέρδεψα. Έκανα νέα εγκατάσταση στους άλλους 2 δίσκους. Πως θα ανακτήσω όμως τα data μου από το mirror partition των παλιών δίσκων? να "διαλύσω" απλά το array???

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply
Παιδιά,τι να κάνω γμτ? δεν μπορώ να κάνω κάτι μέσα από το intel storage manager :(

hwr4axvk3bgqp6v1vwhu_thumb.jpg

ρε ανθρωπε δεν προκειται να τα ξαναδει ολοκληρα τα παρτισιον

πρεπει να κανεις restore τωρα με αλλο προγραμμα αφου του εξηγησεις που ειναι τα data και σε τι τυπο παρτισιον

μετα θα κανει σκαν τα drives και θα βρει τα δεδομενα σου και σιγα σιγα θα τα μεταφερει σε αλλο δισκο

σαυτους τους δισκους με τα data δεν πρεπει κανονικα να κανεις ΟΥΤΕ φορματ , ΟΥΤΕ copy , ουτε τπτ

αστους οπως ειναι και βαλε εξωτερικο προγραμμα να ξαναβρει τα παρτισιον και τα data

Link to comment
Share on other sites

RAID Reconstructor v3.03

Recover data from a broken RAID Level 5 or RAID Level 0 Array. Even if you do

not know the RAID parameters, such as drive order and block size,

RAID Reconstructor will analyze your drives and determine the correct values.

You will then be able to create a copy of the reconstructed RAID in an image file or on a physical drive.

Βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει. Δεν παίρνω όρκο!

2.5 ΜΒ είναι

Link to comment
Share on other sites

οκ, αυτό δουλεύω αλλά εγώ θέλω ανάκτηση από raid1... δεν κάνει γμτ

scavenger δοκιμασε noob

αν δεν δουλεψει και αυτο τοτε πες μου να ψαξω στο κουτι της πανδωρας να σου πω ποιο να βαλεις

και δεν ειμαι Ο σκαθαΡΗΣ ειμαι ΤΟ σκαθαρι :p:P:P

Link to comment
Share on other sites

scavenger χρησιμοποίησα κι εγώ μια φορά που κατα λάθος αντί να μεταφέρω το folder με τις φωτογραφίες το έστειλα στον καιάδα... Κοιτούσα 6-7 δευτερόλεπτα τη μπάρα να γεμίζει μέχρι που κατάλαβα τη λαλακια και το έκοψα. Ευτυχώς τα βρήκε όλα. Βέβαια, δεν είχα RAID τότε.

Link to comment
Share on other sites

scavenger χρησιμοποίησα κι εγώ μια φορά που κατα λάθος αντί να μεταφέρω το folder με τις φωτογραφίες το έστειλα στον καιάδα... Κοιτούσα 6-7 δευτερόλεπτα τη μπάρα να γεμίζει μέχρι που κατάλαβα τη λαλακια και το έκοψα. Ευτυχώς τα βρήκε όλα. Βέβαια, δεν είχα RAID τότε.

εμεις οι 2 εχουμε πολλα κοινα νευρομαντη

πρεπει να κανουμε παρεα :p:P

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που σκότωσες τη DFI που είχες έχασα πάσα ιδέα για την αφεντιά σου... :hehe:

α εισαι και καρντασης καλα θα τα παμε...next week θαμαι πανω να κανονισουμε

αν λες την NF2 σορρυ αλλα εφαγα πανω απο 2 μηνες να την σωσω και οκ δεν σωνοταν

ακομα την εχω

αναβει οποτε εχει ορεξη για ζευγαρωμα με οποια ddr1 της μπει στο ματι

αν λες την nf4 , οκ τοχω μετανιωσει αλλα την εδωσα τοσο καλα που πηγα σε c2d σχεδον τσαμπα

μας φαγαν τα bench και η αισχροκερδια

αθανατο smartguardian ΡΑΑΑΑΑΑΑ

1 ετος φωτος μπροστα η DFI

Link to comment
Share on other sites

μου κανει εντυπωση το raid 1.

θα επρεπε αν σε καποιον τριτο δισκο εβαζες το OS με ενα δισκο εκ των ραιδ να εβλεπες το raid 1 κομματι.

(το αλλο,το raid 0 κομματι δλδ, αν θυμαμαι το δειχνει unallocated).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Matrix δυσκολεύομαι να το καταλάβω... αλλού λέει volumes (τομοι - μπλιαχ!) αλλού λέει δίσκοι, χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα... Αν έχει και τόσους δίσκους σαν το junior άστε να πάνε....

Επί του θέματος...

Δεν υπάρχει κανένα utility να κρατάει κάπου την πληροφορία των partitions και να μπορεί κανείς να επαναφέρει χαμένα configs ? Δηλαδή έχει λογική το "γύρισα από διακοπές και δεν bootαρε γιατί έχασε τα partitions στα καλά καθούμενα"...???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.