Jump to content



Geil ή Cellshock


Sheriff

Επιλεξτε:  

17 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Συγκεκριμενα ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 3 :

Ποιες θα επιλεγατε;

1.Geil 2GB Kit DDR2 B-Dragon 800MHz 4-4-4-12

2.Cellshock V2 2GB Kit DDR2 800 4-4-4-12

3.Geil 2GB Kit DDR2 Ultra 800MHz 4-4-4-12

Συγκεντρωμενες εδω::: CLICK HERE ΓΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ

Αν εχετε χρονο και για δικαιολογηση επιλογης θα ησασταν πρωτοι.!

Link to comment
Share on other sites

ΧΜ ε να παρω αυτες τοτε.

Πρεπει να με ενδιαφερουν τα timings η τα mhz?

Εχω προς το παρον intel q6600 , msi P965 platinum, και συντομα θα παω σε p35 ή x38 ddr2.

δηλαδη αυτο που λες 5-5-5-15 στα 1000+ ειναι καλυτερο απο το 4-4-4-12 στα 800;

Link to comment
Share on other sites

Sheriff εχω τις Cellshock..προσφατα εβαλα κ αλλα δυο stickakia..ειναι πολυ καλες..αν βεβαια ασχοληθεις με oc οι geil ανεβαινουν καλυτερα..η "πουστι@" ειναι οτι αυτες οι Cellshock δεν φορανε micron αλλα τα elpida64..:( :(

Link to comment
Share on other sites

σχετικό είναι αλλά συνήθως αποδίδει από πάρα πολύ λίγο έως λίγο καλύτερα. αν ανεβάσεις τον επεξεργαστή σου από τα 2400 στα 2600 θα δεις μεγαλύτερες διαφορές από το να πας από τα 800 στα 1000 τις μνήμες. απλά όταν κάνεις overclocking για να ανέβει όσο πιο ψηλά γίνεται ο επεξεργαστής πρέπει να τον ακολουθούν και οι μνήμες (όχι απαραίτητα να ανέβουν φουλ και οι μνήμες). π.χ. αν πας τον επεξεργαστή στα 3600 και αφήσεις τις μνήμες στα 800 οι προσπελάσεις στις μνήμες θα είναι ίδιες ενώ άμα τις πας στα 1000 θα γίνονται περισσότερες προσπελάσεις παρά τα υψηλότερα timmings. αν όμως είσαι στα 2800 (μιλάω για χαλαρό overclocking) και οι μνήμες στα 1000 μπορεί οι προσπελάσεις να είναι από λίγο χειρότερες έως και πάρα πολύ λίγο καλύτερες. γενικώς ισχύει το ότι όσο πιο σφιχτά timmings έχεις στην όσο πιο υψηλή συχνότητα γίνεται τόσο πιο γρήγορος είναι ο υπολογιστής. για να καταλάβεις καλύτερα δες παραδείγματα στο tomshardware ,xbit labs, και σε άλλα sites του είδους όπως και στο forum που βρισκόμαστε. θα δεις ότι πολύ που βρίσκονται στα 900 κάτι(στις μνήμες) έχουν καλύτερα scores από άλλους που είναι στα 1100mhz. και να σου πω κάτι ακόμα ότι οι διαφορές που λέμε τις περισσότερες φορές δεν τις καταλαβαίνουμε απλά τις βλέπουμε στα benches ή κερδίζουμε κανά 1-5 fps στα παιχνίδια γι' αυτό μην τρελένεσαι και τόσο αν δεν κάνεις overclocking. το πιο σημαντικό είναι να ανεβάσεις τον επεξεργαστή. αυτά για σένα Sheriff και καλώς ήρθες στο forum

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αγριε,

καταλαβαινω τι λες για τις διαφορες οι οποιες ειναι πολυ μικρες και δε με ενδιαφερουν.

Τωρα εχω κατι 667 που τις βλεπει το board στα 800 χωρις δικο μου oc, αλλα στο auto.

5-5-5-18

Και ερχομαι και ρωταω, σε stock κατασταση θα δω διαφορα; ή Τζαμπα θα σκασω τα 77 για τις ultra;

Link to comment
Share on other sites

Ωχ τωρα με μπερδεψες, και εφευγα για τις Ultra geil μολις μου απαντουσε ο αγριος αν θα εβλεπα διαφορα...

Anthis αυτα που λες ειναι πραγματικοτητα;;;; Γιατι εχω το P965 τωρα. Στο πλαισιο λεει για 1.8V, δουλευουν στα 2.2;;

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνεις overclocking μην τις πάρεις. όπως και γενικώς μην πάρεις ούτε mobo ούτε τίποτα μιας και από τον Ιανουάριο θα έχουμε πολλές αλλαγές και από Φεβρουάριο που θα πέσουν λίγο οι τιμές κάνεις τις αγορές σου. όσο για ddr2 ή ddr3 θα φανεί από τον επόμενο χρόνο. και κάτι ακόμα όταν έχεις καλή μητρική ένα 15-20 % overclocking δεν κάνει κακό σε κανένα εξάρτημα. Γι' αυτό πέρνεις έναν επεξεργαστή με 250 ευρώ και τον τρέχεις όπως έναν στα 1000 ευρώ. άρα κερδίζεις 750 ευρώ χωρίς να πάθει το σύστημα σου τίποτα. απλά να αντέχει η μητρική σου και να διαβάζεις στο thelab και γενικώς πως πάνε οι επεξεργαστές του παρόν και του μέλλοντος για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως

Link to comment
Share on other sites

Ναι!!! Στα 1.8 ειναι η stock ταση. . Σε 965 αν δωσεις 2.2 και αφησεις τα timings οπως τα εχει (4/4/4/12) πιανει τα 1000 ανετα. . Και 1030 μου πηγε. . Μετα μαλλον δεν μπορει η mobo να τις παιξει πιο ψηλα. . ;)

Φορανε micron D9GMH. . Αλλα δε το φορανε ολες. . Οσες γραφουν πανω στο αυτοκολλητο ενα Ν. . Οπως εχει το barcode γραφει ενα ασχετο Ν κεφαλαιο. . Αυτες φορανε D9GMH και κανουν ολα αυτα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.