Jump to content



nVidia 8800 GT


godslayer1416003205

Recommended Posts

702 core / 1766 shader / 2084 memory

ακομα δοκιμαζω.

θα κρατησω ακομη χαμηλο core να δω ποσο πανε τα αλλα και μετα το πολυ μεχρι 710 core γιατι με μια "καρφωτη" που κανα στα 720 κολλησε στο 3dmark.

edit: ναι.

μπορει να "ολοκληρωσε" στα 702 /1780/2100 αλλα το 3dmark score επεσε κατα 70 marks.

λογικα λογω μη αυξησης core και bottleneck επεξεργαστη.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

702 core (ενεργοποιημενη επιλογη -lock- για να δω ποια ειναι η τιμη που δινει απο την μανα της σε αυτο το core) 1809 shader / 2100 memory.

με fan (στοκ) στο 100% και παρα την φασαρια καλα παει σε κλοκαρισματα.

μου δωσε τελικο αποτελεσμα 10632 με τον επεξεργαστη στα 2.9(παρα 1 mhz)

καλα παμε!

Link to comment
Share on other sites

χαρισε μου τοτε τον 6600 σου !

περα απο την πλακα αν σκεφτεις την "παλαιοτητα" του mobo μου,των μνημων (2 γενιες πισω) και του επεξεργαστη ε συγνωμη για 2000 marks που ειδα στο orb τι να λεει....

Link to comment
Share on other sites

χαρισε μου τοτε τον 6600 σου !

περα απο την πλακα αν σκεφτεις την "παλαιοτητα" του mobo μου,των μνημων (2 γενιες πισω) και του επεξεργαστη ε συγνωμη για 2000 marks που ειδα στο orb τι να λεει....

Βρε δεν αφήνετε τα μάρκια και τα benchia, και πείτε μας αν τα παιχνίδια που δεν παιζόντουσαν, τώρα είναι σφαιράτα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι! Στο είπα, μια χαρούλα ο FX! :T:

ε ναι .

ειναι καλογραμμενο παναθεμα το.

εβαλα και με το που βγηκε χθες το πατσακι.

ολα κομπλε!

αυτο το θεμα απο τοτε που βγηκαν οι 9αρες ψοφαει σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Και φαντάσου να μην ήταν G92 αλλά G100 η σειρά 9Χ00. Στο black hole θα πήγαινε :hehe:

Ξέρω του marketing τα κόλπα και τα χούγια, που μετατρέπουν τις πατάτες σε αγγούρια που λέει και ο Πανούσης :hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, τη Δευτέρα μου ήρθε κι εμένα μια galaxy 8800gt.Ακόμα δε μπορώ να πω ότι έχω ασχοληθεί πολύ αλλλά μου φαίνεται δεν πάει και ιδιαίτερα καλά.Στα 670/990/1674 παίζει απροβλημάτιστα, ενώ ακόμα δοκιμάζω να τη δω στα 700/1000/1728 που μάλλον είναι στα όριά της έτσι όπως την έχω τώρα.Αν και δεν τρελαίνομαι τόσο να την ανεβάσω 20-30 mhz αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής: κατάφερε κανείς να ανεβάσει τις στροφές στο φουρφούρι της;Στο 30% που είναι χτυπάει έως και 87 βαθμούς και δεν αλλάζει με κανένα πρόγραμμα.Και τέλος έχει ένα μπλε jumperάκι η κάρτα επάνω στο pcb της.Ξέρει κανείς ακριβώς τη χρησιμότητά του;Όσοι έχετε την ίδια κάρτα για πείτε τίποτα αν γνωρίζετε.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το φουρφουρι ειχε αναφερθει και για τις Albatron.

διαβασε το θεμα.

ναι ειναι πολλα τα post αλλα αν ειναι να βρεθει λυση....

και νομιζω και για το jumper-ακι ειχαν πει τι κανει...

Link to comment
Share on other sites

Στο 30% που είναι χτυπάει έως και 87 βαθμούς

Kατα αρχήν το 87 σε Load μην σου φαίνεται μεγάλο, normal ειναι, υπό συνθήκες.

προσπάθησε , αν θελεις να το κατεβάσεις καλυτερευοντας την ροή στο κουτί σου

παιζει σημαντικο ρόλο να φευγει ο ζεστός αερας κάτω απο την καρτα.

Ένα συνηθισμένο ειναι ..... ανοιγεις ένα καπακι pci κάτω απο την κάρτα και βαζεις ένα fan ορθιο

πάλι κατω απο την κάρτα να διώχνει αερα έξω απο το κουτί.

Σίγουρα και μονο απο την αυξηση στροφών του fan θα πετυχεις καλυτερα αποτελεσματα.

δλδ με rivatuner δεν ανεβαζει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τη stock ψύκτρα αυτή η κάρτα όμως.Οι albatron που λες έχουν την reference ψύκτρα;Θα κοιτάξω βέβαια, αλλά είναι πολλάααα τα πόστ.αν κάποιος θυμάται περίπου που είναι θα είμαι ευγνώμων.Η galaxy στη σελίδα της πάντως δείχνει πως υπάρχει ένα πρόγραμμα που είναι για κλοκάρισμα και αλλάζει και τις στροφές του ανεμιστήρα, αλλά δεν είναι διαθέσιμο για κατέβασμα! :wall:

edit: Dem, όχι δεν ανεβάζει.Από λίγο ψάξιμο είδα ότι μάλλον γενικώς αυτή η ψύκτρα δε μπορεί να ανεβάσει στροφές γιατί λέει είναι με 2pin και όχι 3πινο το καλώδιό της.Στέκει αυτό το πράγμα;

Εδώ είναι το πρόγραμμα που σας έλεγα και η κάρτα επίσης. http://www.galaxytech.com/xt/

Μ αυτή την <<ελεύθερη>> ψύκτρα πάντως όταν ζοριστεί η κάρτα ανεβαίνει και ο επεξεργαστής έως και 5 βαθμούς, που σημαίνει ότι διαχέει τον αέρα όπως να 'ναι στο κουτί.

Link to comment
Share on other sites

dfi lanparty sli dr / opteron 165@2,5 / 2x 1gb mem stock / 2x250 wd raid / sparkle 8800gt 512 stock

vista ultimate 32b

παιζω εδω και καιρο (!) το oblivion και με την7600gt (η πρωην μου!) εβλεπα ψιλοκοληματα κλπ σε 17tft

αλλαξα λοιπον στην 8800 και βελτιωση ....μηδεν σχεδον!!

τελικα αποδειχθηκε οτι το προβλημα ειναι bug του παιχνιδιου για το οποιο δεν εχει βγει καποιο patch

ευτυχως καποιο καλο παληκαρι εχει δωσει τη λυση

αλλαξα την οθονη σε 20''(1680χ1050) και φορτωσα το BIOSOCK βεβαιος για μετρια αποτελεσματα...

το παιζω σε φουλ αναλυση και ολα ON ....τα γραφικα ειναι τελεια (για τα γουστα μου)

υπ οψιν οτι με το ζορι εσπασα το ρεκορ μου στο 3dmark 2001 με τον athlon 3700+7600gt+XP

τελικα τα vista οντως καθονται λιγο 'βαρια' αλλα αν ενα προγραμμα ειναι καλογραμμενο δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον με την πολυτιμη βοηθεια του φιλου "Κωστακη" η XFX μου πλεον "φοραει"¨το κακασχημο αλλα αποτελεσματικο Accelero S1 + 12Cm fan.

αποτελεσμα?

απο 55 idle με fan default

στο 32 idle!!!!!

ρε μπας και ανεβαινει και αλλο

ή θελει Voltmod?:p

Link to comment
Share on other sites

τα λεγαμε για το accelero των 16,85 ευρω...Κατσε να το ξαναγραψω 16.85 ευρω ! ουτε καν 17 !

τσιμπας κ εναν 12αρι (ή ακομα και 9αρι) της αρεσκειας σου κ με κοστος κατω απο 25 ευρω εισαι αρχοντας!(αν δεν εχεις καποιον σε κανα συρταρι..)

μακραν η καλυτερη προταση μαζι με την αθανατη zalman vf900,που παρολο τα χρονια της,τα κανει ολα κ συμφερει!Απολυτο παραδειγμα επιτυχους ψυκτρας!Κραταει παρολο που ειναι τοσα χρονια στην αγορα!

και ασε τους αλλους να ζηταν 50 ευρω για 3 βαθμους παρακατω...

δωσε και καμια temp με passive ετσι για την ιστορια? τα χτυπαει τα 80αρια?

Link to comment
Share on other sites

χωρις τον 12αρη μαξ ειχα 40 idle - 55-57 load

με τον 12αρη (οπως ειπες οτι ειχα στο συρταρι) 32 βαθμοι idle/40 full load.

o 12αρης παει για αλλαγη συντομα αφου παραειναι "φωνακλας" για τα γουστα μου.

θα αλλαχτει με κατι πιο χαμηλοστροφο.

Ισως και με 2Χ9αρηδες.

Ειδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.