Jump to content



Αναζητηση οικονομικων in-ear ακουστικων


sakis_the_fraud

Recommended Posts

Καλησπεραααααααααααα!

Εχω μπει στην διαδικασια ευρεσης των νεων ακουστικων μου γιατι για κακη μου τυχη πριν μια εβδομαδα πατησα κατα λαθος τα πολυαγαπημενα μου Sony MDR-E818LP Twin Turbo. Ημουν τοσο ικανοποιημενος απο την αποδοση τους που τα εχω αγορασει 3 φορες, το πρωτο ζευγαρι το εκανα μπανιο και το δευτερο μου το σουφρωσαν σε ενα κάμπινγκ. Ημουν ικανοποιημενος απο αυτα, αλλα εχαναν μονο σε ενα πραμα, στην ηχομόνωση. Αν ημουν σε μερος με φασαρια τα ακουγα σχεδον ολα. Αυτο ειναι που θελω να αποφυγω στο επομενο ζευγαρι και ετσι αποφασισα να ψαχτω αναμεσα στις in-ear λυσεις.

Back on topic λοιπον, ψαχνω κατι καλυτερο σε χαρακτηριστικά απο αυτα που ειχα, φυσικα κοιταμε μονο in-ear και εστιαζουμε στο πολυ δυνατο μπασο. Θα ηθελα να κινηθουμε κοντα στα 20-25 ευρω (μαζι με μεταφορικα).

το βασικο μου προβλημα στην αναζητηση ειναι οτι δεν ξερω τι ακριβως κοιταω στα χαρακτηριστικά και πως μπορω να συγκρινω 2 μοντελα, οποτε εαν καποιος ειναι γνωστης του αντικειμενου ας με βοηθησει να καταλαβω πανω κατω τι πρεπει να κοιταξω.

τα specs των Sony MDR-E818LP Twin Turbo ειναι τα εξης:

* Frequency Response : 12Hz - 22,000Hz

* Sensitivity : 108dB/mW

* Impedance : 16 ohms

* Driver Unit : 16mm, dome type

* Magnet : Neodymium

* Power Handling Capacity : 50mW

Περιμενω τις προτασεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Στη συχνότητα όσο μεγαλύτερο εύρος υπάρχει τόσο το καλύτερο και συγκεκριμένα για το μπάσο κοιτάς τη χαμηλότερη. 12Hz που είχαν τα παλιά σου είναι πολύ καλό μπάσο φτάνοντας μάλιστα σε σχυνότητα που δεν ακούει ο άνθρωπος! :p

Στην ένταση κοίτα τα dB που τα ~100 είναι εκεί που πρέπει(από άποψη μουσικής, γιατί από άποψη υγείας πρέπει να είναι αρκετά χαμηλότερα).

Η αντίσταση(τα ohms ή Ω) όσο μικρότερη τόσο το καλύτερο για την ένταση και την ποιότητα του ήχου.

Ελπίζω να βοήθησα! :)

Link to comment
Share on other sites

Στη συχνότητα όσο μεγαλύτερο εύρος υπάρχει τόσο το καλύτερο και συγκεκριμένα για το μπάσο κοιτάς τη χαμηλότερη. 12Hz που είχαν τα παλιά σου είναι πολύ καλό μπάσο φτάνοντας μάλιστα σε σχυνότητα που δεν ακούει ο άνθρωπος! :p

Στην ένταση κοίτα τα dB που τα ~100 είναι εκεί που πρέπει(από άποψη μουσικής, γιατί από άποψη υγείας πρέπει να είναι αρκετά χαμηλότερα).

Η αντίσταση(τα ohms ή Ω) όσο μικρότερη τόσο το καλύτερο για την ένταση και την ποιότητα του ήχου.

Ελπίζω να βοήθησα! :)

ωραιος!!!!!! ;)

στα dB εχω δει και κατι 120αρια, κατα 'κει λεω να κοιταξω :p

τα μοντελα ειναι ΑΠΕΙΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! :S

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον το λινκ, αλλα απο "γνωστες" προς εμενα μαρκες ειναι μονο 2, η Sennheiser και η Klipsch.

ολες τις αλλες ουτε ακουστα δεν τις εχω!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετο ψαξιμο εχω καταληξει στα εξης 3, τα παραθετω απο κατω με τα χαρακτηριστικά τους και τα θετικα/αρνητικα.

- Sennheiser CX 300-II

Frequency response (headphones) 19 - 20000 Hz

Impedance 16 Ω

Sound pressure level (SPL) 113 dB

Jack plug 3.5 mm (angled)

Cable length 1.2 m

Transducer principle Dynamic

Παντου λενε οτι ειναι αξιολογα ακουστικα αλλα το frequency responce δεν μου εκατσε καλα στο ματι... Κατα τα αλλα τα βρισκω σε λογικη τιμη απο αγγλια (13-15€). Στα θετικα τους ειναι οτι τα καλωδια για τα ακουστικα δεν ειναι ισου μηκους (δεν ειναι Υ-cord δηλαδη), φορας το ενα και το αλλο παει πισω απο τον λαιμο.

- AKG K321

Frequency range (Hz-kHz) 13-22.5

Input impedance (ohms) 16

Sensitivity (dB SPL/V) 121

Color Cloud White or Sky Blue

Headphones weight without cable (g) 4

Max. input power (mW) 19

Απο χαρακτηριστικα μαμανε, το οτι δεν υπαρχουν σε μαυρο με χαλαει λιγο αλλα δεν θα κολλησω εκει, το θεμα ειναι οτι δεν εχω βρει κανενα σοβαρο review για να δω αν οντως αξιζουν. Τα βρισκω στην Αθηνα στα 20-25 ευρω.

- Sony MDR-XB20EX

* Sensitivity : 103dB/mW

* Power Handling Capacity : 100mW

* Driver Unit : 9mm driver, dome type

* Frequency Response : 5 to 23,000Hz

* Impedance : 16 ohms

Ξεφευγουμε απο το αρχικο budget αρκετα (30-35 ευρω), αλλα λογω του οτι εχω μεινει ικανοποιημενος με διαφορα αλλα προιοντα της εταιριας τα κοιταζω και αυτα. Το λογοτυπο eXtra Bass ειναι ενα συν, καθως και το οτι υπαρχουν καλα λογια στο νετ για αυτα. Αρνητικο ειναι και το σχετικα μικρο Sensitivity, αν ηταν 110+ τα ειχα παρει ηδη!!!

εσεις ποια απο τα 3 θα παιρνατε και γιατι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικα πηρα τα πρωτα με την λογικη οτι στα χερια μου ειναι "αναλωσιμα" και δεν λεει να πεταω 40αρια καθε 6-12 μηνες...

Σημερα ηρθαν απο αγγλια, θα τα χαρακτηριζα "τιμια για τα χρηματα τους".

Ειναι αρκετα δυνατα, εχουν καλο μπασο (οχι κατι το φανταστικο) αλλα οταν παιζεις τσιτα μια ψιλοπαραμορφωση την εχουν.

Σιγουρα δεν ειναι τα τελεια ακουστικα και απορω για ποιον λογο και με ποια κριτήρια τα εχουν θεοποιησει στο νετ.

Το θετικο ειναι το ασυμμετρο καλωδιο κατι που βολευει παρα πολυ οταν θες απλα να τα κρεμασεις στον λαιμο σου (ακα lezanda mode :p )

Υ.Γ. σε μια βδομαδα το πολυ θα εχω κουφαθει χαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω τα - Sennheiser

δεν θυμαμαι ποιο μοντελο εχω, παντως τα ειχα πληρωσει κανα 300αρικο, επειδη τα ηθελα και για τον ενισχυτη οταν παιζω κιθαρα. Τρομερα ακουστικα. Οταν τα φορας δεν ακους τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι το Link, ειχα βαλει google.com :p

Ασυρματα ακουστικα υπαρχουν ; ή εστω με bluetooth για PC ;

http://www.geta.gr/eshop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=3217&category_id=78&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart

+

http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Bluetooth-Headsets/NOKIA-BLUETOOTH-STEREO-HEADS-FM-RADIO-MW600-1234-0434.htm

Σε κινητό παίζουν μουσική κανονικά και υποτείθεται πως συνεργάζονται με όλες τις Bluetooth συσκευες με A2DP, οπότε μάλλον έτσι δουλεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.