Jump to content



620w:θα μου φτάσουν?


MasterCommander

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους παιδιά:flower:

Έχω αρχίσει να μαζεύω κομμάτια για το νέο μου pc:jump:

το οποιό θα περιλαμβάνει (πιθανώς) τα εξής:

  • cpu:4πύρηνο penryn
  • m/b:κάποιο με chip το x38
  • ram:4 gb ddr2
  • gpu:κάποια από τις καινούριες ATI/NVIDIA σε pci2.0
  • 3 hdds,οι δύο από αυτούς είναι raptor
  • 1 dvdrw
  • 6 δωδεκάρια case fans

Έχω βάλει στο μάτι το Corsair HX620W λόγω

ποιότητας/τιμής/ και 8-pin pci καλωδίων.

Δεν ξέρω όμως αν θα με καλύπτει...

Ποιά είναι η γνώμη σας,να προχωρήσω στην αγορά του?

Link to comment
Share on other sites

μπα... με το high end pc που φτιάχνεις, καλύτερα να πάρεις το Enermax Galaxy 850W να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο μια για πάντα (αφού θα σκάσεις που θα σκάσεις πολύ χαρτί απ' ότι φαίνεται...). Δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sitios

μπα... με το high end pc που φτιάχνεις, καλύτερα να πάρεις το Enermax Galaxy 850W

δες εδώ

+1

προτεινω επεισης να δεις για καποιο τροφοδοτικο με 80% efficiency για να μην πληρωνεις και τα κερατα σου στην δεη..;)

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες φίλε!

Ευχαριστώ!

μπα... με το high end pc που φτιάχνεις, καλύτερα να πάρεις το Enermax Galaxy 850W να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο μια για πάντα (αφού θα σκάσεις που θα σκάσεις πολύ χαρτί απ' ότι φαίνεται...)

Σωστός αλλά πολύ μεγάλη η διαφορά τιμής

έλεγα μήπως την έβγαζα και με το 620....:o

προτεινω επεισης να δεις για καποιο τροφοδοτικο με 80% efficiency για να μην πληρωνεις και τα κερατα σου στην δεη..

από review που έχω διαβάσει μιλάνε για πολύ καλό efficiency για το corsair

επίσης με ενδιαφέρουν πολύ τα 8-pin σε pci καλώδια του(λόγο pci2.0 καρτών)

Link to comment
Share on other sites

Το Corsair σαν Seasonic έχει πολύ καλό efficiency. Επίσης υπάρχει μια τάση να αγοράζουμε τροφοδοτικά που πολύ απλά δεν χρειαζόμαστε. Αν καταλήξεις να πάρεις περισσότερα Watt (που πραγματικά πιστεύω δεν σου χρειάζονται) πάρε Seasonic , Silverstone, Pc power & cooling. Φίλος με 720 HyperX δουλεύει Q6600 στα 3600 και 8800 GTX SLi. Με μία κάρτα γραφικών φτάνουν τα 620 που λες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sitios [Σήμερα, στις 16:23]

μπα... με το high end pc που φτιάχνεις, καλύτερα να πάρεις το Enermax Galaxy 850W να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο μια για πάντα

Αυτο ακριβως κορυφη αφορυβο,ποιοτικο και αρκετα αποδοτικο

Παρτο με κλειστα ματια οτι και να συνδεσεις δεν καταλαβαινει τιποτα :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω κι εγω πως ενα πολυ καλο 600ρι σου ειναι αρκετο εκτος απο την περιπτωση διπλης gpu.Θα σου προτεινα ομως το τροφοδοτικο να ειναι το τελευταιο κομματι που θα αγορασεις.Παρε τα υπολοιπα και μετα που θα γνωριζεις ακριβως τις απαιτησεις του συστηματος διαλεγεις και τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από InMyMemory [Σήμερα, στις 08:49]

’νετα σου φτάνουν τα 620. Δες και το Enermax Liberty 620, μια χαρα την κανει την δουλεια του, και ο ανεμιστηρας του δουλευει στις 900 στροφες

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=913308

το πλαίσιο το έβαλε προσφορά 119,00

Link to comment
Share on other sites

:woot::jump:

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας,οι περισσότεροι συμφωνείτε ότι τα 620w είναι αρκετά.Ξέχασα να αναφέρω ότι δεν πηγαίνω για sli/crossfire...όσο για o/c δεν έχω και πολύ πείρα. :red:

’νετα σου φτάνουν τα 620. Δες και το Enermax Liberty 620, μια χαρα την κανει την δουλεια του, και ο ανεμιστηρας του δουλευει στις 900 στροφες

Κορυφαίο φαίνεται και το enermax που μου προτείνεις,το έψαξα λίγο και είδα ότι δίνει περισσότερα amps σε κάθε γραμμή,σε σχέση με το corsair.(το corsair έχει 3 12v rails ενώ το enermax εχεί 2)

Στην τελική μάλλον θα πάω για το enermax 620w.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από InMyMemory [Σήμερα, στις 10:49]

’νετα σου φτάνουν τα 620. Δες και το Enermax Liberty 620, μια χαρα την κανει την δουλεια του, και ο ανεμιστηρας του δουλευει στις 900 στροφες

Κατα την γνωμη μου και αν και ειμαι υπερ της enermax,απεφυγε το συγκεκριμενο τροφοδοτικο

με 8800gtx η αλλη ενεργοβορα καρτα.Το ειχα πριν και η 8800 επαιζε οκ αλλα σφυριζε.Με το που εβαλα το τροφοδοτικο της υπογραφης μου ολα οκ..Υποψην οτι το liberty μεχρι τοτε δεν

ειχε κανει το παραμικρο και μετα μπηκε σε αλλο μηχανημα αλλα οχι με 8800 και ολα οκ.Δεν ητανε προβληματικο δηλαδη......;)

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου και αν και ειμαι υπερ της enermax,απεφυγε το συγκεκριμενο τροφοδοτικο

με 8800gtx η αλλη ενεργοβορα καρτα.Το ειχα πριν και η 8800 επαιζε οκ αλλα σφυριζε.Με το που εβαλα το τροφοδοτικο της υπογραφης μου ολα οκ..Υποψην οτι το liberty μεχρι τοτε δεν

ειχε κανει το παραμικρο και μετα μπηκε σε αλλο μηχανημα αλλα οχι με 8800 και ολα οκ.Δεν ητανε προβληματικο δηλαδη......

Ωπ...με πρόλαβες....αφού είναι από προσωπική εμπειρία θα το λάβω υπ'οψην μου:flower:

να σαι καλά!

’ρα αν ισύει αυτό:

επιστρέφω στο corsair και είμαι κομπλέ:magic:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το ιδιο θα ισχυει και για το Enermax...Πανω κατω το ιδιο πραγμα ειναι.

ε,τότε να αναιβώ μερικά watt.

έχει δοκιμάσει κανείς ένα από αυτά τα τρία?

enermax 720w infinity

etasis 850w gaming

silverstone 750w olympia

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.