Jump to content



Supercars & Dreamcars Thread


gbak

Recommended Posts

Το 16.4 ειναι ονομασια του μοντελου. Η Veyron ειναι η 16.4 (πιθανον να αναφερεται και στους κυλινδρους & τουρμπο που εχει), αλλα υπαρχει και η 18.3 Chiron που ποτε δεν βγηκε στην παραγωγη. Και οι δυο πηραν το ονομα τους απο διασημους οδηγους αγωνων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το 16.4 ειναι ονομασια του μοντελου. Η Veyron ειναι η 16.4 (πιθανον να αναφερεται και στους κυλινδρους & τουρμπο που εχει), αλλα υπαρχει και η 18.3 Chiron που ποτε δεν βγηκε στην παραγωγη. Και οι δυο πηραν το ονομα τους απο διασημους οδηγους αγωνων.

:OT:

Tο 16 αναφέρεται στον αριθμό των κυλίνδρων της veyron, το 4 στον αρι8μο των βαλβίδων ανά κυλινδρο.. είναι σαν να έχεις 2 V8 μαζι.. απίστευτες επιδόσεις για steet legal αυτοκινητο.. απίστευτο κιβώτιο κ χρονοι.. απλά respect στην VW

Link to comment
Share on other sites

Tο 16 αναφέρεται στον αριθμό των κυλίνδρων της veyron, το 4 στον αρι8μο των βαλβίδων ανά κυλινδρο

Δε νομίζω... Πιο πιθανό μου φαίνεται να αναφέρεται στο πλήθος των turbo...

είναι σαν να έχεις 2 V8 μαζι..

Ακριβώς, διάταξη W. :p

Link to comment
Share on other sites

Το 4 όντος είναι ο αριθμός των υπερσυμπιεστών, είναι ένας ανά μια μεριά τον 2 V8 που έχουν βάλει σε σχήμα ‘W’ για να κατασκευάσουν τον κινητήρα.

Το 16 είναι ο αριθμός τον κύλινδροn. Ο κινητήρας είναι 8 λίτρα, ΟΧΙ 16 :)

Γενικά το Veyron ήταν μεγάλη αποτυχία γιατί άργησε πολύ να βγει και είχε μεγάλα προβλήματα σχεδόν σε κάθε στάδιο της παραγωγής της.

Η VW χάνει λεφτά για κάθε ένα που πουλάει και πρέπει να πουλήσει παααααααααρα πολλά για να πάει break even πόσο μάλλον για να βγάλει κέρδος.

Έτσι είχε γίνει και με την McLaren F1 το πάλε ποτέ.

Είναι εντυπωσιακό δείγμα μηχανικής σε αρκετά στάδια, αλλά το αυτοκίνητο που έχει για αβαταρ φίλε constantinos έχει πολύ περισσότερες ;)

Άλλο αστείο γεγονός είναι πως στην τελική της, η Veyron καίει 78 λίτρα τα 100 χμ.

Link to comment
Share on other sites

Level One, το ξέρεις πως τα φέρνουν Ελλάδα σαν κίτς και τα συναρμολογείς εδώ σχετικά φθηνά ε?

Δεν σου μιλάω απαραίτητα το 500 γιατί παραείναι άρρωστο, αλλά και πιο μικρά βγαίνουν σχετικά προσιτά.

Πάντως είναι αποκλειστικά αυτό που λένε weekend car.

Link to comment
Share on other sites

Το 4 όντος είναι ο αριθμός των υπερσυμπιεστών, είναι ένας ανά μια μεριά τον 2 V8 που έχουν βάλει σε σχήμα ‘W’ για να κατασκευάσουν τον κινητήρα.

Το 16 είναι ο αριθμός τον κύλινδροn. Ο κινητήρας είναι 8 λίτρα, ΟΧΙ 16 :)

Γενικά το Veyron ήταν μεγάλη αποτυχία γιατί άργησε πολύ να βγει και είχε μεγάλα προβλήματα σχεδόν σε κάθε στάδιο της παραγωγής της.

Η VW χάνει λεφτά για κάθε ένα που πουλάει και πρέπει να πουλήσει παααααααααρα πολλά για να πάει break even πόσο μάλλον για να βγάλει κέρδος.

Έτσι είχε γίνει και με την McLaren F1 το πάλε ποτέ.

Είναι εντυπωσιακό δείγμα μηχανικής σε αρκετά στάδια, αλλά το αυτοκίνητο που έχει για αβαταρ φίλε constantinos έχει πολύ περισσότερες ;)

Άλλο αστείο γεγονός είναι πως στην τελική της, η Veyron καίει 78 λίτρα τα 100 χμ.

Επίσης 4 είναι και οι βαλβίδες/κυλινδρο..τεσπα..η veyron από όσο ξέρω είναι περιορισμένης παραγωγής, οπότε η vw μάλλον κάνει επίδειξη δύναμης πάρα βγάζει κέρδος από το αυτοκινητο..όσο αναφορά τα περί αποτυχίας, μην ξεχνάς, φίλε μου, ότι προσπάθησαν να κάνουν ένα αυτοκίνητο 1000 ίππων το οποίο είναι κ φιλικό ταυτόχρονα. Από αυτή την οπτική, είναι εξαιρετικό, αλλά εμένα δεν με τρελαίνει μια κατασκευή 2000kg kai 1000 ίππων.. ναι όντως, τα 78 l/km είναι πολλά, αλλά μην ξεχνάς τι παράγει, 763kw, σαν υδροηλεκτρικό εργοστάσιο μου ακούγεται :jump1:

τέλος, η carrera είναι μια από τις κορυφαίες porsche όλων των εποχών, λιτή και αποτελεσματική, πραγματικά κάτι απίστευτο.. :inlove:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.