Jump to content



Supercars & Dreamcars Thread


gbak

Recommended Posts

Λοιπόν εδω και 10μέρες καθημερινά πετυχαινω στο δρομο κάποιο απο τα καινουρια Audi με αυτα τα lendakia...

δεν ξέρω σε ποσους άρεσαν ή οχι οταν αρχικα τα ειχαμε πει και εδω...πάντως μπορω να πω οτι ειναι η μεγαλύτερη καγκουρια ever στο δρομο, ειδικά τωρα που εχει ανοίξει ο καιρός....

Οι Γερμανοι κάτι είχαν κατα νου οταν τα εβγαλαν αλλα να βλεπω lendakia στην Βαρης Κορωπίου, στην παραλιακή, στην Γλυφάδα, Βούλα και τα συναφή, με τον ηλιο τιγκα να βγάζει μάτια και 2 λεντακια να ειναι always on ειναι too much... Σαν τον ΕΤ ενα πράγμα... τελειως ασχετο με το περιβάλλον...

Φωτα ημερας λεγονται man και αν δεν κανω λαθος ξεκινησαν απο το coupe σειρας 3.

Στο BMW εχεις τη δυνατοτητα να τα απενεργοποιησεις αν θελεις.Φανταζομαι θα μπορεις και στα Audi

BTW 1 Εχει αποδειχθει στατιστικως οτι οχημα με αναμμενα φωτα το προσεχεις περισσοτερo γιατι καταλαβαινεις οτι κινειται(δλδ δεν υπαρχει περιπτωση να το περασεις για σταματημενο κλπ κλπ)

BTW 2 Απο προσωπικη εμπειρια...στην Ιταλια,μερα μεσημερι με νταλα ηλιο,ΟΛΟΙ στην εθνικη πηγαιναν με αναμμενα φωτα

Link to comment
Share on other sites

Φωτα ημερας λεγονται man και αν δεν κανω λαθος ξεκινησαν απο το coupe σειρας 3.

Πρέπει να είχαν ξεκινήσει πιο νωρίς, από την Ε39 5άρα, τα λεγόμενα "Angel Eyes"

BTW 2 Απο προσωπικη εμπειρια...στην Ιταλια,μερα μεσημερι με νταλα ηλιο,ΟΛΟΙ στην εθνικη πηγαιναν με αναμμενα φωτα

Όχι μόνο στην Ιταλία.. Στην Τσεχία μας σταμάτησαν (και παραλίγο να μας κόψουν κλήση) επειδή δεν είχαμε ανοιχτά τα φώτα, σε αντίθεση με όλους τους άλλους (μιλάω για 3 το μεσημέρι:blink:)

Link to comment
Share on other sites

Φωτα ημερας λεγονται man και αν δεν κανω λαθος ξεκινησαν απο το coupe σειρας 3.

Στο BMW εχεις τη δυνατοτητα να τα απενεργοποιησεις αν θελεις.Φανταζομαι θα μπορεις και στα Audi

BTW 1 Εχει αποδειχθει στατιστικως οτι οχημα με αναμμενα φωτα το προσεχεις περισσοτερo γιατι καταλαβαινεις οτι κινειται(δλδ δεν υπαρχει περιπτωση να το περασεις για σταματημενο κλπ κλπ)

BTW 2 Απο προσωπικη εμπειρια...στην Ιταλια,μερα μεσημερι με νταλα ηλιο,ΟΛΟΙ στην εθνικη πηγαιναν με αναμμενα φωτα

Και φωτα ομιχλης να τα ελεγαν το ιδιο θα μου εκανε, πιστεψε με...:hehe:

οπως ειπα υπαρχει λογος πισω απο το σκεπτικο, αλλα δεν νομιζω οτι στην Ελλάδα συντρέχει τέτοιος λογος, give me a break τωρα... οι μισοι που τα οδήγαγαν δεν φοραγαν ζώνη αλλα τα λεντακια - λεντάκια...

Στο εξωτερικο ειναι σαφώς διαφορετικα τα πράγματα κυριως λογως συνθηκών... αλλα τωρα εδω το βρισκω too much και κυρίως πολυ disturbing για τους υπολοιπους καθώς το μάτι λογω διαφορετικότητας ολο εκει πέφτει...

Εχω οδηγήσει εξωτερικο ναι σε πολλες περιπτώσεις ειναι υποχρεωτικο (υπάρχει και ο καιρος πάντα στην μέση, αλλο η ομιχλη της Φρανκφουρτης, Μιλάνου, Λονδίνου κτλ και αλλο η Βάρης Κορωπίου) αλλα τωρα νταλα 3η ωρα στην Αλιμου και στο Καλαμάκι να βλεπω αναμμένα λεντάκια και καλα οδηγική ασφάλεια σορρυ που ακουγομαι pis$ed off αλλα το βρήκα πολυ κάπως...

Θέλω να πιστευω οτι ετυχα σε Ελληνάρες που απλα το βρηκαν hip και το ειχαν ενεργοποιημένο... στο δρομο 10μερες τωρα καθημερινα ειναι ακρως ενοχλητικο για τα δικά μου μάτια πάντα.... λεντάκια, φαναράκια, προβολάκια... να δουμε τι αλλο θα βγάλουν....

Link to comment
Share on other sites

στην ιταλια παντως ειναι υποχρωτικο να εχεις τα φωτα αναμενα συνεχεια για να σε βλεπει καλυτερα ο αλλος...

για αυτο βγαλανε τα φωτα ημερας που εξοικονομουν περισσοτερη ενεργεια η κατι τετοιο

not sure για το τελευταιο

// δεν ειδα το ποστ του cptkoulis .. ακριβως αυτο.. αυτοκινητοδρομο και ηταν ολοι με τα φωτα αναμενα

Link to comment
Share on other sites

Στις autostrade στην Ιταλια ναι ρε παιδες...και εγω οταν παω ταξιδι και βγαινω Εθνικές εδω και τα σχετικά αναβω φώτα κανονικά... Αλλα μέσα στις πολεις δεν θυμάμαι να ειναι υποχρεωτικά τα φωτα ημερας... κανεις δεν τα ειχε αναμμένα.... εκτος αν εχει αλλαξει κάτι παρα πολυ προσφατα και εχω χάσει επεισόδια

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσοτερες καινουριες μοτοσυκλέτες ( αν οχι σε όλες ) ΔΕΝ ΣΒΗΝΟΥΝ τα φώτα . Απλά αλλάζεις μικρή μεγάλη σκάλα.

+1

Ειναι πλέον αναγκαστικό στην Ε.Ε να είναι τα φώτα ανοιχτά...:unsure:

Για αυτο σε καινούργια μηχανάκια και αυτοκίνητα θα δειτε να ειναι τα φώτα αναμενα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.