Jump to content



Sparkle 8600gt


anthis

Recommended Posts

Καλα ειναι. . Πολυ μικρο overclock μια χαρα ομως. . Πηγαινε απο Riva tuner και ανεβασε τις στροφες του ανεμιστηρα . . Ανεβασε την και αλλο . . Ειναι η καλυτερη 8600GT λογικα παει πανω απο 700mhz !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από anthis [Σήμερα, στις 10:21]

Καλα ειναι. . Πολυ μικρο overclock μια χαρα ομως. . Πηγαινε απο Riva tuner και ανεβασε τις στροφες του ανεμιστηρα . . Ανεβασε την και αλλο . . Ειναι η καλυτερη 8600GT λογικα παει πανω απο 700mhz !!!

Εξηγησε μου σε παρακαλω που πρεπει να παω στο rivatuner για να ανεβασω τις στροφες του ανεμιστηρα και μεχρι που ειναι καλο να ανεβει η θερμοκρασια?
Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να ειναι απο 70 βαθμους και κατω. . Γενικα μεχρι και 80 αντε 85 δεν εχει προβλημα. . Πιο πανω ειναι ανησυχητικο. .

Για να ρυθμισεις τις στροφες του ανεμιστηρα της καρτας πας στο riva tuner στην πρωτη σελιδα του και κανεις κλικ στο πρωτο βελακι (δηλαδη στο "target adapter settings") και πατας το κουμπακι που δειχνει μια καρτουλα και λεει "low level system settings". . Εκει εχει επιλογες να ρυθμισεις τον ανεμιστηρα

Link to comment
Share on other sites

UPDATE!

Ασχοληθήκαμε με άλλη μία 8600GT.. Twintech αυτή τη φορά (την "απλή" όχι την overclocked)

Η κάρτα είναι η χαρά του overclocker! 1.60vgpu (μολύβι) και vmem απείραχτο - το καλό είναι ότι έχει samsung 1.4ns και πάνε πολύ καλά!

850core/1944shader/1950mem - απόλυτα σταθερά χωρίς artifacts, ψύκτρα μια VF700

Υπόλοιπο σύστημα:

Giga 965P-S3

E4300@ 3450Mhz

Δείτε scores! (Έφτασε σχεδόν την 2900XT με default όλα! :D )

3DMARK 2005

post-359-1416073288,8049_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astri [Χθες, στις 09:11]

Αν θελει κανεις vmem & vgpu mods για την Sparkle 8600gt να στειλει pm. Εφαγα το ιντερνετ και δε βρηκα mods στο pcb που εχει η συγκεκριμενη καρτα. Οποτε τα εκανα μονος και δουλευουν μια χαρα.

Παράγγειλα μια sparkle 8600gt 256Mb τη περιμένω τρίτη-τεταρτη. Μέχρι που φτάνει με vmods? Δυστυχώς έχω pci-e*4 και θα μου κόψει κανά χιλιάρικο άνετα. Αν και μητρική πρέπει να υποστηρίζει pci-e*16 σε μερικές κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μου ζητησαν αρκετοι τα mods ...παρτε

vgpu:

8600vgpuax9.jpg

vmem

8600vmemgf0.jpg

Συγνωμη για την ποιοτητα των εικονων αλλα προς το παρων δεν υπαρχει φωτογραφικη :p

Αν θελει καποιος να στειλει μια καθαρη με το πισω μερος της καρτας να δειξω που μετραμε το vgpu.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrus [Χθες, στις 17:59]

Σε λίγο μπαίνει και μια Gigabyte 8600GT μόλις πήρα.Silent να δούμε τι θα κάνει :flower:

Αυτή έχω κι εγώ..

Της έβαλα κεραμική και ένα ανεμιστηρακι να δουλεύει στις minimum στροφές και μου βγάζει άνετα 6k στο 3dmark06 με max temp@full load 72 βαθμούς.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαίνουμε πάμε για 6000 (χωρίς να κλοκάρω και το σύστημα).

Πάντως συγκριτικά με τη 1600ΧΤ που είχα επειδή τα bench δεν

αντιπροσωπεύουν και πολύ την πραγματικότητα δεν είδα τρομερές

διαφορές.Περίμενα δηλαδή στα 1200x1024 που παίζω να τα έχω όλα

full στο Hellgate και στο Titan Quest.

Στις ίδιες ρυθμίσεις όμως είναι καλύτερη σε υψηλότερη ανάλυση. :o

post-149-1416073290,2644_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Spyrus τον ακουω και εγω τον θορυβο που λες!!! Λοιπον αυτο το θορυβο μου τον εκανε και η 7800GT. . Οταν εχεις ησυχο συστημα οπως π.χ. με watercooling το τσιπακι της καρτας οταν τσιτωνει ακουγεται!! Ρωτησα τον φυσικο μου αν ειναι δυνατον να ακουγεται το ρευμα και μου ειπε οτι αυτο που ακουγεται ειναι οι εκατομυρια μικροταλαντωσεις που γινονται εκει μεσα. . Αλλα πραγματι για να φτασεις να το ακους αυτο πρεπει να εχεις παρα πολυ ησυχο συστημα. . ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.