Jump to content



AMD Opteron� & Phenom� Processor Logos


winters

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 11:15]

Δεν το οφείλει στο o/c άμεσα αλλά έμμεσα. Το μεγαλύτερο (συντριπτικά) μερίδιο αγοραστών Core δεν έχει καν σκεφτεί να κλοκάρει τον επεξεργαστή - το θέμα είναι ότι εξαιτίας του καλού o/c που κάνουν οι επεξεργαστές αυτοί δημιουργήθηκε ένα μεγάλο "κίνημα" υπέρ τους από τους "έμπειρους" χρήστες, οι οποίοι παρέσυραν την αγορά. Στην ουσία εμείς, έμμεσα προωθήσαμε μέσω της προτίμησής μας (εξαιτίας του ότι ανέβαιναν σαν τρελοί) τους επεξεργαστές αυτούς και στον απλό κόσμο (ο οποίος ποτέ δε θα έκανε o/c).

Αυτό θέλω να πω. Όχι ότι θα τους πάρουν για να τους ανεβάσουν απαραίτητα, απλά οι περισσότεροι, μη γνωρίζοντας στην ουσία τι είναι το O/C, ακούγοντας όμως από τους γνώστες την προτίμηση προς Intel (και) λόγω αυτής της δυνατότητας, θεωρούν ότι είναι καλύτερη η Intel και για τους ίδιους.

Μου έχει τύχει πάρα πολλές φορές αυτό. Να μου ζητάνε ένα σύστημα μέτριο σε χρήματα και όταν προτείνω AMD (για διάφορους λόγους, κατανάλωση, καλύτερες επιδόσεις στα λεφτά που συζητάμε ή και γενικότερη οικονομία) να μου λένε "μα αφού οι Intel είναι πιο γρήγοροι και κάνουν overclock".

Γενικά η κατάσταση μου θυμίζει περασμένες εποχές, με Α64 και prescott. Τότε όταν πρότεινα Α64 γυρνούσαν και μου έλεγαν "όχι AMD ρε συ, αυτοί ζεσταίνονται!"...

Tα logos πάντως ωραία είναι. Μ'αρέσει του phenom γιατί είναι με μπλε απόχρωση. Tου opteron μου θυμίζει το logo των sempron με αυτό το πράσινο...!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 15:25]

Βέβαια μπορεί το ποσοστό που τραβήχτηκε να ήταν μικρό αλλά σε αυτό ευθύνη έχει η Intel που ήξερε πως να "πασάρει" τους Ρ4...

you are talking business now.

το οτι ειπα εγω σε 2 φιλους τι μηχανημα να στησουν, δεν αλλαζει την αγορα.

αν το πραγμα πηγαινε ετσι, δε θα υπηρχε μηχανημα με Intel επι Α64, οπως δε θα υπηρχε και μηχανημα Α64 επι c2d. βλεπουν τι τους συμφερει απο αποψη κοστους υλικων για την τιμη που θελουν να πουλησουν, κι αναλογως προχωρουν. ή εχεις την εντυπωση πως η amd εβγαλε τους 3800+ ee για να τους πουλησει retail?

στην τελικη, ο ανθρωπος που ψωνιζει μηχανακι των 400 ευρω απο το μπακαλικο, δεν ξερει αν μπορουσε να παρει κατι καλυτερο με τα λεφτα του. ειναι ευτυχισμενος που πηρε "δωρο" τον εκτυπωτη των 40 ευρω (λιανικη) και τη web cam.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.