Jump to content



Γυμναστηριο και χημειες


giorgos_cupra

Recommended Posts

Ψάρι δεν τρώω ποτέ, δε μου αρέσει.

ban_him_sm1.jpg

Αμα δεν τρως σωστα αχρηστη ειναι και η πρωτεινη και το ψαρολαδο.

Αν κανεις προπονηση τυπου bodybuilding τοτε εχεις DOMS (Delayed onset muscle soreness) το γνωστο πιασιμο απο την συγκεντρωση γαλακτικου οξεος. Το πραγματικό "χτισιμο" του μυ γινεται οταν αρχισει το γαλακτικο οξυ να απομακρυνεται απο τον μυ ... δηλαδη 1-2 μερες μετα

Επειδη κανω βαρη 13 χρονια (natural) μπορω να πω οτι τουλαχιστον στο δικο μου το σωμα και η εμπειρια η δικια μου, μου εχουν δειξει οτι και 1 ωρα μετα να φαω με το να φαω αμεσως μετα την προπονηση ειναι ακριβως το ιδιο

Αυτα με τους "γρηγορους" υδατανθρακες μετα την προπονηση ωστε να ανεβασω ινσουλινη με αποτελεσμα να αυξησω την απορροφηση πρωτεινης πλεον τα ακουω βερεσε και πρεπει να ισχυουν μονο εαν καποιος ειναι σε κυκλο (παιρνει φαρμακα δηλαδη)

Στο καθενα λειτουργουν ολα ΛΙΓΟ διαφορετικα (καποια πραγματα ισχυουν για ολους)

Εμενα η συνταγη της επιτυχιας ειναι μετρια πρωτεινη, λιγα προς μετρια λιπαρα και λιγος υδατανθρακας (ποτε κετωση = καθολου υδατανθρακας)

Ακομα και οι ποσοτητες πρωτεινης που διαφημιζουν τα forums, περιοδικα, website κλπ ειναι υπερβολη ... ποτε κανεις δεν απορροφα τις ποσοτητες πρωτεινης που προτεινονται

Πολλη πρωτεινη εχει το ιδιο αποτελεσμα μπαι δε γουει με το να τρως πολυ. Ειναι extra θερμιδες + οτι δημιουργει οξινο περιβαλλον στον οργανισμο με αποτελεσμα να αισθανεσαι συνεχεια κουρασμενος

Πλεον εγω τρωω τα εξης

Υδατανθρακες : Μαυρο ρυζι, γλυκοπατατες (η Αγγλια ειναι τιγκα) μαυρο μακαρονι (σπανια) και κουςκους οργανικο(με μετρο)

Πρωτεινη : Αμα βαριεμαι θα πιω τις σκονες μου αλλιως Σολομο η καποιο κρεατικο η καμια ομελετα με ασπραδια

Λιπος : Ταχινι, φυστικοβουτυρο, αμυγδαλα, καρυδια και Udo's Choice Oil Blend

Ασκησεις (λογω χρονου κανω μονο τα εξης τα οποια μονο αυτα δουλευουν)

Αρσεις θανατου, Μονοζυγο (με πολλες παραλαγγες), Πιεσεις Παγκου, Πιεσεις Ωμων, Squat (με πολλες παραλλαγες), Διζυγο, Αρσεις ποδιων στην ρωμαικη, Ισομετρικες για κοιλιακους και αν δεν βαριεμαι κανα cross-over (ισως ξεχναω 1-2 ασκησεις)

Θα απαντησω αλλιως αν και το κανα ηδη πιο πανω. Δεν υπαρχει ερευνα που να αποδεικνυει οτι η εφεδρινη βλαπτει! FACT! Σε αντιθεση πχ με την ασπαρταμη (γλυκαντικη ουσια) που ειναι σε ολα τα light προιοντα (αναψυκτικα, light γλυκισματα, κλπ) η οποια ΕΙΝΑΙ καρκινογονα (βαση ερευνων) και μαλιστα σε μεγαλες ποσοτητες προκαλει και προβλημα στον προστατη στους αντρες. Παλια η ασπαρταμη ειχε απαγορευτει αλλα την ξαναβγαλανε στο εμποριο λογω εμπορικων συμφωνιων:TD:

Το τριβολι (tribulus terrestris λατινικη ονομασια) ειναι παλι ενα φυτο-βοτανο το οποιο υποτιθεται οτι αυξανει την φυσικη σου τεστοστερονη (δεν θυμαμαι εαν αυξανει την ελευθερη τεστοστερονη ή την ολικη). Δεν κανει τιποτα εαν θες την γνωμη μου (εχω παρει και απο αυτο ναι!) Κ@βλες δινει πολλες , οποτε εαν καποιος εχει κοπελα θα περασει καλα η τελευταια :happy2:

Γενικως τα συμπληρωματα διατροφης ειναι αυτο που λεει η λεξη ...συμπληρωνουν απλα. Μια καλη διατροφη πλουσια σε πρωτεινη απο διαφορες πηγες (ασπραδια αυγου, ασπρα κρεατα, ψαρι, σκονη πρωτεινης whey, κλπ), μετρια σε υδατανθρακες και λιγα απο τα καλα λιπη ειναι η βαση για τα παντα

Συμπληρωματα εχω παρει πολλα κατα περιοδους ...αναβολικα-στεροειδη ποτε αν και πολλες φορες ψηνομουνα

Τα συμπληρωματα τα οποια οντως δουλευουν (εχοντας παντα σαν βαση ενα σωστο πλανο διατροφης και προπονησης) ειναι τα εξης

1) Μια καλη σκονη πρωτεινης

2) Μια καλη ισχυρη πολυβιταμινη (βιταμινες τυπου centrum ειναι για τα σκουπιδια. Μια καλη μαρκα πχ ειναι η Solgar - βρισκετει και σε μαγαζι με βιολογικα προιοντα)

3) Καλα λιπαρα σε καψουλες (Ωμεγα 3-6 και 9 δηλαδη)

4) Κρεατινη - Η φατε πολυ κοκκινο κρεας η παρτε μια σκονη κρεατινης. Και επειδη εχω ακουσει κατα καιρους ΤΙΣ ΑΠΕΙΡΕΣ μαμακιες για αυτην την ουσια , η οποια ουσιαστικα ειναι μια σκληροπρωτεινη αποτελουμενη απο 3 αμινοξεα να ξερετε οτι ειναι οκ

5) Γλουταμινη : Ενα αμινοξυ (βαριεμαι να εξηγησω παραπανω, lol!)

Η πρωτεινη (ειτε απο σκονη ειτε απο φαγητο) θελει πολυ νερο ωστε να επεξεργαζεται καλυτερα και να καθαριζουν τα νεφρα σας

Ελπιζω να βοηθησα:banging::banging::banging:

Εχω παρει ενα σωρο συμπληρωματα διατροφης. Δηλαδη πρωτεινη, κρεατινη, αμινοξεα (διακλαδιζωμενης αλυσιδας ή/και κανονικα), πολυβιταμινες, βοτανα ... αυτα βασικα

Ολα τα παραπανω ειναι συμπληρωματα διατροφης ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΑΡΜΑΚΑ Η ΑΝΑΒΟΛΙΚΕΣ ΟΥΣΙΕΣ. Τωρα αν τα χρησιμοποιεις με μετρο και συνετα δεν θα αντιμετωπισεις ποτε κανενα προβλημα. Βεβαια η βαση και το καλυτερο πραγμα ειναι να κανεις πολυ καλη διατροφη και μετα ακολουθουν ολα τα παραπανω.

Η κρεατινη ειναι ουσιαστικα μια "σκληροπρωτεινη", δηλαδη 3 αμινοξεα μαζι. Η κρεατινη βρισκεται στο μοσχαρισιο κρεας κυριως σε ποσοτητες των 2-3 γραμμαριων ανα 100γρ μοσχαρισιας μπριζολας. Το να παρεις κρεατινη σε σκονη ειναι απλα πιο βολικο απο το να τρως ποσες μπριτζολες κρεας (και πιο φτηνο, γιατι το καλο φαι κοστιζει πολυ!!) Η κρεατινη μετατρεπεται στο σωμα μας σε κρεατινινη κατευθειαν.

Η κρεατινη βοηθαει στην αυξηση δυναμης γιατι επιτρεπει στο μυικο κυτταρο να αποθηκευσει περισσοτερο νερο, γιαυτο και το λεγομενο "νερουλιασμα" στους μυς και οχι τοσο σκληραδα σε οσους παιρνουν κρεατινη

Θα μπορουσα να σου μιλαω για αυτα πραγματικα ολη μερα ... αν σε ενδιαφερει το θεμα καλυτερα γραψου σε ενα bodybuilding forum οπου θα βρεις παρα πολλα αρθρα.

Και προπαντως να εχετε ανοιχτο μυαλο και να μην ακουτε τις βλακειες στα μεσα μαζικης ενημερωσης για "επικινδυνες κρεατινες" και ενα σωρο μ@λ@κιες! Οπως οι ειδησεις βγαινουν κατα καιρους και λενε "ο επικινδυνος ιος καταστρεφει υπολογιστες" και κατι αηδιες του τυπου που ουτε η γιαγια μου δεν τα πιστευει, ετσι ειναι και με τα συμπληρωματα διατροφης.

Ολα (ακομα και για αυτους που παιρνουν ενα σωρο αναβολικες ουσιες) ξεκινανε απο την σωστη προπονηση, το καλο φαι, και την ξεκουραση

Οι πρωτεινες ογκου απλα σημαινει οτι εχουν μεγαλυτερη περιεκτικοτητα υδατανθρακα αποτι πρωτεινης σαν αναλογια. Η American Mass ειναι πρωτεινη ογκου ουσιαστικα (30αρα αν θυμαμαι καλα = 30 γραμμαρια πρωτεινης στα 100 γραμμαρια σκονης). Τα υπολοιπα ειναι υδατανθρακας (απλος η συνθετος) που σε βοηθαει να παρεις κιλα πιο ευκολα

Ενας απλος και μπακαλιστικος τροπος να δεις αν μια πρωτεινη ειναι καλης ποιοτητας, ειναι να δεις αν την κ@τουρας αντι να την χ3ζ3ις! :D Οι καλες πρωτεινες δεν θα σε στειλουν στην τουαλετα τρεχοντας αν με καταλαβαινεις ...

Link to comment
Share on other sites

Ψάρι δεν τρώω ποτέ, δε μου αρέσει. Δηλαδή έστω ότι πάω γυμναστήριο για βάρη και παίρνω πρωτείνη, μπορώ ταυτόχρονα να παίρνω και αυτό;

Βοηθάει να έχεις μια ισορροπημένη διατροφή, ανεξάρτητα αν κάνεις γυμναστική η όχι. Δεν συμβάλει στην μυϊκή υπερτροφία όπως η πρωτεΐνη.

Link to comment
Share on other sites

WOD record εχθες :D

6 DL heavy στο 1ο λεπτο, στο 2ο 2 burpees, στο 3ο 6 DL, στο 4ο 4 burpees και πάει λέγοντας.

Οταν φτασεις να μην βγάζεις στο λεπτο τα τελευταια burpees απο το προηγουμενο λεπτο τελείωσες.

Χθες το ρεκορ ηταν 18 εγω έφτασα τα 22 :jump1:

Link to comment
Share on other sites

WOD record εχθες :D

6 DL heavy στο 1ο λεπτο, στο 2ο 2 burpees, στο 3ο 6 DL, στο 4ο 4 burpees και πάει λέγοντας.

Οταν φτασεις να μην βγάζεις στο λεπτο τα τελευταια burpees απο το προηγουμενο λεπτο τελείωσες.

Χθες το ρεκορ ηταν 18 εγω έφτασα τα 22 :jump1:

Σε τι κιλα τα DL ? Πρεπει να βελαξατε με τετοιο wod ε? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Προσέξτε πολύ την στάση/form σας στα deadlifts...πολλοί λόγο του οτι υπάρχει χρονικό όριο τα κάνουν οπως νάνε να τελιωνουν και καταλήγουν σακατεμένοι...

True story, στο gym μου όταν κάποιος κάνει άσκηση με λάθος τρόπο πέφτουμε όλοι για burpees.. μαθαίνεις γρήγορα να μη κάνεις μλκς :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Γιάκγο ξέρασα.

Σε ευχαριστώ ρε Κλεισθένη, είχα αρχίσει να αμφιβάλω για την κρίση μου. Ειλικρινά το ποστάρισα με επιφύλαξη. Σκέφτηκα μήπως ερεθιστεί κάποιος και έχω τραβήγματα.

Link to comment
Share on other sites

Με μερικα γελασα παρα πολυ, αλλα οι προπονητες τους (αν υπαρχουν) ειναι για σκοτωμα.

ΥΓ: Οι μπαρες μου φανηκαν πολυ χοντρες σε σχεση με τις Ολυμπιακου τυπου (ELEIKO/ROGUE κλπ)...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.