Jump to content



Γυμναστηριο και χημειες


giorgos_cupra

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum...

Μετά από 3 χρόνια σταθερής γύμναστικης του μέγα στομαχικού(lol) και περίπου 7extra κιλά,αποφάσισα να αρχίσω ξανά γυμναστικη.Έτσι σκέφτομαι να πηγαίνω για εκγύμναση 5 φορές την εβδομάδα.3 για όγκο σε βάρη σε μηχανήματα και αργότερα ελεύθερα και άλλες 2 για τρέξιμο(αγαπημένη συνήθεια αν και παραμελημένη τελευταία)

οπότε οι δύο μου απορίες

1) μήπως το πρόγραμμα θεωρείται λίγο extreme για 3 χρόνια αποχής?

2)Η διατροφή μου περιλαμβάνει σχεδόν τα πάντα.Ωστόσο επειδή γυμναστική θα κάνω λόγω άλλων υποχρεώσεων συνήθως ώρες που θα είμαι αρκετά νηστικός,θα ήθελα μία πρόταση σε κάποιο σνακ/φρούτο που θα μπορώ να φάω 30-45 λεπτά πριν την γυμναστική και δεν θα μου βγει κατά την διάρκειά της αλλά ταυτόχρονα θα είναι ικανό να με κρατήσει σε ενεργειακά αποδεκτά επίπεδα...

το ξέρω ζητάω πολλά ειδικά στο 2ο ερώτημα...

187cm και 90 κιλά είμαι...πρακτικά θέλω να αποκτήσω λίγο όγκο γενικότερα(όχι τίποτα τερατουργήματα) και με τον καιρό να γλιτώσω απο την σαμπρέλα στην κοιλιά που με συνοδεύει(το δυσκολότερο μέρος).Α και δεν σκοπεύω να καταναλώσω ούτε ένα mg οποιουδήποτε σκευάσματος για χάρη κανενός.Καλή φυσική διατροφή και υπομονή θέλει πάνω από όλα..

ευχαριστώ για τον χρόνο που διαθέσατε όσοι διαβάσατε το post αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορα κουραστηκα τόσο πολυ στο WOD της Τετάρτης.

3 rounds

1. suttle run 1min

2. tues to bar 1min

3. burpees 1min

4. push ups 1min

5. air squats 1min

Στο τέλος κάθε round 1 min ξεκούραση.

Προσθέσαμε ολες τις επαναλήψεις μαζί και είχα το εξής αποτέλεσμα.

round 1 110

round 2 96

round 3 75

τα αυτιά μου βούηζαν μολις τελειώσαμε για κανα 15λεπτο..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ αεροβιο. Θα χτυπησες 190αρια bpm :hehe:

Χτες εμας μας εκανε..

1.7' Every Minute of the minute:

7 Deadlift @ 75kgs

7 Airsquats, αλλα καθε φορα και αλμα πανω απο την μπαρα

1' Ξεκουραση

2. 7' Every Minute of the minute:

5 deadlift @ 85Kgs

5 burpees και παλι σε καθε burpee αλμα πανω απο την μπαρα.

Εκανα περιπου 32-37'' σε καθε λεπτο. Ιδρωσα σαν αλογο μετα απο κουρσα, αλλα το ευχαριστηθηκα.

[MENTION=9203]NooDle[/MENTION], skill κανετε? Με PVC μπαρα, να σας δειχνει deadlifts,powerclean, squats κλπ ?

Α, και ειναι toes (δαχτυλα των ποδιωνενενενενε :p )

Link to comment
Share on other sites

+ 10 κιλα μυικης μαζας μονο με τυρογαλα και αλτηρες σε 6 μηνες θελει ο ενας. απωλεια λιπους και "ογκο" ταυτοχρονα θελει ο αλλος. πραγματα που χωρις την καταλληλη διατροφη - προγραμμα ασκησης και καμποσα γραμμαρια κρεατινης + βηταυδροξυμεθυλβουτυρικο οξυ ( αντε παρτα αυτα απο την "φυσικη τροφη" με σπαλα μοσχου 8.90 το κιλο και τον χυμο γκρειπφρουτ να μοιαζει στο τελος πιο αηδιαστικος και απο υγρα μπαταριας) πειθαρχια και εναν Α μεταβολισμο δεν γινονται ουτε σε 5 χρονια μην πω 10.

Τα ειπε ο [MENTION=14120]narta[/MENTION] λιγες σελιδες πιο πισω απο τα δεκαδες ποστ του φιδεμπορα. Ρεαλιστικοι μικροπροθεσμοι στοχοι και ενα πραγμα την φορα, και τα συμπληρωματα χρειαζονται αμα θες να εισαι ενταξει με την διατροφη σου, και η αεροβια και ενας δραστηριος τροπος ζωης γενικοτερα.

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Πολυ αεροβιο. Θα χτυπησες 190αρια bpm :hehe:

Χτες εμας μας εκανε..

1.7' Every Minute of the minute:

7 Deadlift @ 75kgs

7 Airsquats, αλλα καθε φορα και αλμα πανω απο την μπαρα

1' Ξεκουραση

2. 7' Every Minute of the minute:

5 deadlift @ 85Kgs

5 burpees και παλι σε καθε burpee αλμα πανω απο την μπαρα.

Εκανα περιπου 32-37'' σε καθε λεπτο. Ιδρωσα σαν αλογο μετα απο κουρσα, αλλα το ευχαριστηθηκα.

[MENTION=9203]NooDle[/MENTION], skill κανετε? Με PVC μπαρα, να σας δειχνει deadlifts,powerclean, squats κλπ ?

Α, και ειναι toes (δαχτυλα των ποδιωνενενενενε :p )

Δινεις πονο ε? Εγω αυτα τα κιλα που αναφέρεις ουτε στον υπνο μου τα βλέπω.

Δεν ξέρω ποσους σφιγμους είχα αλλα πίστευα η καρδιά θα φύγει απο την θέση της :)

skill κανουμε με PVC οπως είπες εδω και ενα μήνα μας διορθώνει ολη την ώρα

toes tues νεος είμαι και μαθαίνω ακόμα!

Θα με διορθώνεις εσυ :p

Link to comment
Share on other sites

+ 10 κιλα μυικης μαζας μονο με τυρογαλα και αλτηρες σε 6 μηνες θελει ο ενας. απωλεια λιπους και "ογκο" ταυτοχρονα θελει ο αλλος. πραγματα που χωρις την καταλληλη διατροφη - προγραμμα ασκησης και καμποσα γραμμαρια κρεατινης + βηταυδροξυμεθυλβουτυρικο οξυ ( αντε παρτα αυτα απο την "φυσικη τροφη" με σπαλα μοσχου 8.90 το κιλο και τον χυμο γκρειπφρουτ να μοιαζει στο τελος πιο αηδιαστικος και απο υγρα μπαταριας) πειθαρχια και εναν Α μεταβολισμο δεν γινονται ουτε σε 5 χρονια μην πω 10.

Τα ειπε ο [MENTION=14120]narta[/MENTION] λιγες σελιδες πιο πισω απο τα δεκαδες ποστ του φιδεμπορα. Ρεαλιστικοι μικροπροθεσμοι στοχοι και ενα πραγμα την φορα, και τα συμπληρωματα χρειαζονται αμα θες να εισαι ενταξει με την διατροφη σου, και η αεροβια και ενας δραστηριος τροπος ζωης γενικοτερα.

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Όλα γίνονται αν υπάρχει θέληση.

Επειδή βλέπω είσαι άσχετος, κοίτα εδώ για να μαθαίνεις. Ανάπτυξη μόνο με κιθάρα : P

kane-roberts-alice-cooper-570x460.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η Solgar θεωρειται απο τις κορυφαιες. Μου το εχουν πει αρκετοι γιατροι και εδω, αλλα και στο εξωτερικο. Εχουν αρκετα ειδη πολυβιταμινων. Πηγαινε σε ενα φαρμακειο και δες.

Καλο ειναι να κανεις εξετασεις αιματος και να δεις τι σου λειπει. Το να παιρνεις συμπληρωματα σε βιταμινες μονος, δεν ειναι οτι καλυτερο !

Link to comment
Share on other sites

Πρωινο WOD:

Ομαδα των 2:

30 deadlift @ 100Kgs

30 burpees

300μ farmers run με 2χ20kgs kettlebells

30 deadlift @ 100Kgs

30 pushups με 20kgs βαρος στην πλατη

300μ farmers run με 2χ20kgs kettlebells

30 deadlift @ 100Kgs

30 lungees με βαρος 20kgs

1 χλμ τζογκινγκ

Απογευματινο WOD

Ομαδες των 2 απο :

30 burpees

300m farmers με 20kgs

30 Gobble squats με 20kgs

300m farmers με 20kgs

30 box jumps με 20kgs (οχι αλμα, αλλα step-step)

300m farmers με 20kgs

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις απο πολυβιταμινες ποιες μαρκες αξιζουν και αν οι πασυγνωστες που κυκλοφορουν στα φαρμακεια αξιζουν επισης η οχι..

έχω φίλο που έχει σπουδάσει φαρμακευτική Αγγλία και τον ρώτησα για πολυβιταμίνες και μου πρότεινε το Valupak Multi Vitamin τις είχε πάρει από Αγγλία μου είπε 1 λίρα και τις βρήκα και εγώ να τις πάρω

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις απο πολυβιταμινες ποιες μαρκες αξιζουν και αν οι πασυγνωστες που κυκλοφορουν στα φαρμακεια αξιζουν επισης η οχι..

Μια ειναι η πολυβιταμινη που καλυπτει και αρθρωσεις αν και εφαγε υποδειξη america οτι προκαλει καρκινο,σαμπως τα 2 πακετα που ρουφαμε καθε μερα δεν προκαλουν,τεσπα αυτην εχω εγω και ειναι οτι καλυτερο θα βρεις,Orange TRIad: Multivitamin,Joint,Digestion,and Immune, Controlled Labs

Link to comment
Share on other sites

Μια ειναι η πολυβιταμινη που καλυπτει και αρθρωσεις αν και εφαγε υποδειξη america οτι προκαλει καρκινο,σαμπως τα 2 πακετα που ρουφαμε καθε μερα δεν προκαλουν,τεσπα αυτην εχω εγω και ειναι οτι καλυτερο θα βρεις,Orange TRIad: Multivitamin,Joint,Digestion,and Immune, Controlled Labs

Wat?

Ποιους ο λόγος κάποιος να πάει σε αυτήν όταν λες πως έχει υποδειχθεί πως προκαλεί καρκίνο?

Sent from my LG-P990 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Μια ειναι η πολυβιταμινη που καλυπτει και αρθρωσεις αν και εφαγε υποδειξη america οτι προκαλει καρκινο,σαμπως τα 2 πακετα που ρουφαμε καθε μερα δεν προκαλουν,τεσπα αυτην εχω εγω και ειναι οτι καλυτερο θα βρεις,Orange TRIad: Multivitamin,Joint,Digestion,and Immune, Controlled Labs

Δεν ξέρω αν τρολλαρεις η μιλάς σοβαρά αλλά το παράδειγμα 2 πακέτα την μέρα,τσιγάρο/κάπνισμα και εκγύμναση δεν συνυπάρχουν...

Και η καλύτερες να είναι εφόσον οπως λες προκαλούν καρκίνο δεν το σκέφτομαι καν.

Link to comment
Share on other sites

To σημερινο WOD ήτανε light :p παρ ολα αυτα παλι εσταζα λες και μπήκα για μπάνιο ...

12 λεπτά

5 pull ups

10 wall balls 5kg

15 swings 8kg

1 λεπτο break

20 burpees

ps είχαμε πολυ καλο warm up ομως σήμερα..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από λίγο καιρό εκτός λόγο εξεταστικών μπαίνω και πάλι γυμναστήριο.

Το θέμα είναι πως για κάνα δυο μήνες θα βοηθάω τον πατέρα μου στην δουλειά του(πέτρα χτίσιμο) που είναι αρκετά βαριά και δύσκολη.Έτσι όταν πηγαίνω γυμναστήριο είμαι αρκετά πεσμένος σε απόδοση λόγω κούρασης. Εννοείται πως το φαγητό τώρα το έχω ανεβάσει αρκετά.

Σκέφτομαι να πάρω μια κρεατινη κ να κάνω έναν κύκλο 2 μηνών λέτε?

Με pre workout νιτρικά και έτσι δεν έχω εμπειρία και δεν τα πολύ εμπιστεύομαι να πω την αλήθεια.Κρεατινη από την άλλη έχω ξαναπάρει και δεν είχα κάποιο θέμα.

Αυτο που θέλω είναι να μπορώ να βγάζω μια δυνατή κ καλή προπόνηση.Πριν την προπόνηση τι λέτε να παίρνω?

Sent from my LG-P990 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Να μην πάρεις τίποτα και να είσαι απλα ο εαυτος σου.

Εσυ εναντιον του εαυτου σου ΜΟΝΟ οπως μου λεει και ενας φίλος μου.

Μια καλη διατροφή ειναι αρκετη πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.