Jump to content



Γυμναστηριο και χημειες


giorgos_cupra

Recommended Posts

Απο το box που παώ..

Εγω ουτε τα μισα δεν μπορω να κανω χααχαχαχ

Πες στη κοπελια (που ειναι κορμαρα :p) , οτι οταν θα εχει τα ποδια της ακινητα τελειως τοτε θα την μετραει για ελξη στο μονοζυγο, τετοιες "ελξεις" βαραω και γω καμια 50αρα σερι. :rofl:

Edit : και θεωρω τρελη μουφα να συνδιαζεις 2 ασκησεις μαζι (στρατιωτικες πιεσεις και ημικαθισματα) που στην μια μπορεις να βαλεις τα διπλασια κιλα απο την αλλην. Καλυτερα να τις επαιζα χωριστα σαν super set για μεγιστη υπερτροφια.

Sotiris θα σου πω εγω τι εκανα οταν ειχα τα αποτελεσματα που προειπα στο προηγουμενο post : 4 φορες τη βδομαδα κλασσικο split bodybuilding, 2 φορες τη εβδομαδα απο μια ωρα αεροβιο (διαδρομο) και προσεγμενη διατροφη ωστε να χανω 1-1,5 κιλο το μηνα. Μην επιζητας να χασεις πανω απο 2 κιλα το μηνα , γιατι και το δερμα σου θα κρεμασει και θα χασεις πολυ μυικη μαζα.

Και ξεχνα το παραμυθακι εγω δεν θελω να φουσκωσω κτλ , χωρις μυες δεν θα εχεις μεταβολισμο.

Έγινε επεξεργασία από Γιωργος_Μ
Link to comment
Share on other sites

Πες στη κοπελια (που ειναι κορμαρα :p) , οτι οταν θα εχει τα ποδια της ακινητα τελειως τοτε θα την μετραει για ελξη στο μονοζυγο, τετοιες "ελξεις" βαραω και γω καμια 50αρα σερι. :rofl:

Edit : και θεωρω τρελη μουφα να συνδιαζεις 2 ασκησεις μαζι (στρατιωτικες πιεσεις και ημικαθισματα) που στην μια μπορεις να βαλεις τα διπλασια κιλα απο την αλλην. Καλυτερα να τις επαιζα χωριστα σαν super set για μεγιστη υπερτροφια.

στο crossfit οι ελξεις καλως κακώς γίνονται με αυτο τον τρόπο (ουτε εμενα μου αρεσουν ετσι)

Τρελη μουφα γιατι? συνδιαζεις 2 ασκησεις και δουλεύεις πολλές μυικές ομάδες ταυτόχρονα.

Έγινε επεξεργασία από NooDle
Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειναι 2 ασκησεις περα του pull up. Ερχεσαι μπροστα σφιγγοντας ραχιαιους, κλωτσας πισω και σφιγγεις μεση (πχ οπως για V-Situp) και ταυτοχρονα ανεβαινεις. Και repeat.

Αν και εχω πολυ μικρη εμπειρια στο θεμα γυμναστικης, προσωπικα θεωρω μουφα το απλο pullup γιατι γυμναζει μονο τα χερια...Προτιμω να το κανω πιο δυσκολο γιατι πρεπει να δουλεψω με 3 ομαδες σε συγκεκριμενο τροπο.

Α, και τα negative pullups βοηθανε, αλλα μακροχρονα και το γαλακτωμα στους μυς ερχεται πολυ γρηγορα...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειναι 2 ασκησεις περα του pull up. Ερχεσαι μπροστα σφιγγοντας ραχιαιους, κλωτσας πισω και σφιγγεις μεση (πχ οπως για V-Situp) και ταυτοχρονα ανεβαινεις. Και repeat.

Αν και εχω πολυ μικρη εμπειρια στο θεμα γυμναστικης, προσωπικα θεωρω μουφα το απλο pullup γιατι γυμναζει μονο τα χερια...Προτιμω να το κανω πιο δυσκολο γιατι πρεπει να δουλεψω με 3 ομαδες σε συγκεκριμενο τροπο.

Α, και τα negative pullups βοηθανε, αλλα μακροχρονα και το γαλακτωμα στους μυς ερχεται πολυ γρηγορα...

Έλξεις στο μονόζυγο κάνεις με την πλάτη και με εμπλεκόμενους τους δικέφαλους.

Η ανάποδη λαβή χρησιμοποιεί περισσότερο τους δικέφαλους.

Αυτά τα κλοτσάω "από το άλλο μου το αυτί γιατί είναι η μάνα μου κουφή" τα κάνουν όσοι δεν μπορούν να τραβήξουν τον εαυτό τους και με αυτόν τον τρόπο "κλέβουν".

Ελπίζω να μην ενδίδεις στις προτροπές "πάμε πάμε" όπως η Μαριάνα στο βίντεο. Εσύ θα ζήσης με αυτό το σώμα μέχρι τον τάφο όχι ο προπονηταρας. Αυτός έχει το δικό του....

Link to comment
Share on other sites

^^ Τα πρώτο καιρο (και μιλάμε για πολυ καιρο) οι ελξεις γίνονται με το κλασσικο γνωστο τρόπο.

Για τα παιδιά που εχουν πάει ειδικες δυνάμεις θα τις ξέρουν και ως βατραχίσιες τερμα πανω τερμα κατω και τα δάχτυλα μου να κοιτάνε οταν τα κλεισω αντιθετη φορα απο αυτη του προσώπου μου και αργα αργα. Ξερω δεν κολλαει με την εκρηξη του crossfit αλλα στην αρχη ετσι ειναι

το ελα παμε παμε μπορω να σου πω οτι ειναι πολυ ενθαρρυντικό γιατι δένεσε μια τα παιδια και εισαι σε μια συγκεκριμενη ομαδα. (ασχετα με την φίλη μας στο βιντεο που την μετρουσαν)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ενδίδω. Ξεχναμε ενα πραγμα. Το crossfit ειναι αθλημα. Που σημαινει υπαρχει remaining time η remaining sets. Πρεπει να κανεις γρηγορα. Και οταν εισαι ετοιμος να λυγισεις, αυτο το παμε απο 1-2-12 ατομα σου αλλαζει εντελως την ψυχολογια. Ειναι μοναδικο συναισθημα.

Χτεσινο WOD:

For time 4 rounds (14 minute cap)

400m run

21 deadlifts (αρσεις θαν.) 80Kgs

Τελειωσα 12:58

Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρώπινος οργανισμός είναι μια σοφή κατασκευή πολλών εκατονταετιών εξέλιξης.

Όταν φτάνει στο όριο και δεν μπορείς άλλο υπάρχουν σοβαροί λόγοι για αυτό.

Εάν πρόκειται για αγώνα που έχει σημασία για σένα μια η δυο φορές το χρόνο, η προτροπή των φίλων που θα σε κάνει να υπερβείς το όριο δεν βλάπτει και τόσο.

Όταν όμως υπερβαίνεις τα όρια συχνά θα το "πληρώσεις" κάποια στιγμή.

Βεβαίως είναι δικαίωμα του καθενός να πράττει όπως γουστάρει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ καθόλου. Ο καθένας ειναι διαφορετικος και εχει τις δικές του αντοχές και όρια.

Αυτοί που ξεπερνάνα τα όρια τους ειναι συνηθως αλαζόνες. Αν ξέρεις τα όρια σου και δεν τα ξεπερνας, δεν υπάρχει ανησυχία, αρκει να γίνονται ολα με ασφάλεια. Αλλα αυτό ισχύει για όλα τα αθλήματα...

Sent from my Galaxy S4, using Tapatalk...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια-δυο ερωτήσεις. Είμαι σχετικά αδύνατος και γυμνάζομαι σπίτι με βάρη, κοιλιακούς και cardio.Ένας φίλος μου είχε προτείνει weight gainer και τώρα πια έχω καταλήξει στο Serious Mass.

Αυτό γτ ήθελα να βάλω λίγο βάρος σε συνδυασμό με γυμναστική επειδή γενικά δεν πάχαινα εύκολα στη ζωή μου. Στην αρχή είχα δει διαφορά σε μετρήσεις. Φέτος από την αρχή του καλοκαιριού είπα να μειώσω

συσσωρευμένο λίπος στη μέση με πιο "ποιοτική" διατροφή και μείωση πρόσληψης θερμίδων σε συνδυασμό με πιο εντατικό(σε διάρκεια) cardio. Μετά από 4 μήνες είδα επιτέλους φλέβες σε κοιλιακούς

και δικεφάλους(ναι, δεν φαίνονταν ιδιαίτερα). Είχα παραλήψει να ελέγχω τη ζυγαριά συχνά βασιζόμενος στο οπτικό αποτέλεσμα. Τελικά μου φαίνεται ότι το παράκανα και έχασα γενικά μάζα αντί για μέρος

του λίπους.

Έκανα λάθος που συνέχιζα το serious mass όταν έκανα ασκήσεις με βάρη ενώ ήθελα να μειώσω τις θερμίδες;

Που πιστεύετε ότι έκανα το λάθος και έχασα μυική μάζα μαζί με λίπος;

Σε αντοχή πάντως ομολογώ ότι δεν νιώθω πεσμένος.

Λόγω ερασιτεχνισμού περιμένω να με μουτζώσετε(γτ μπορεί να έκανα ακόμα και λάθος ερωτήσεις)

αλλά μάλλον καλό θα μου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ενδίδω. Ξεχναμε ενα πραγμα. Το crossfit ειναι αθλημα. Που σημαινει υπαρχει remaining time η remaining sets. Πρεπει να κανεις γρηγορα. Και οταν εισαι ετοιμος να λυγισεις, αυτο το παμε απο 1-2-12 ατομα σου αλλαζει εντελως την ψυχολογια. Ειναι μοναδικο συναισθημα.

Χτεσινο WOD:

For time 4 rounds (14 minute cap)

400m run

21 deadlifts (αρσεις θαν.) 80Kgs

Τελειωσα 12:58

σημερινο WOD:

4 rounds

20 push ups

100m farmers walk με 8kg kettlebell

20 air squads

ps ειμαι αρχαριος ετσι.. οποτε μην αρχίσεις το δούλεμα :p

Link to comment
Share on other sites

Οχι βέβαια! Θα προτεινα να κρατάς log με χρόνους/reps ωστε να ξέρεις στο περίπου την αποδοση σου.

Α, και ειναι squats :p. Ψαξε στο fb ενα γκρουπακι που λέγεται 'yeah, she squats' :D

Sent from my Galaxy S4, using Tapatalk...

Έγινε επεξεργασία από YDinopoulos
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε. Ειναι με Τ και οχι D..squaTs

Για τα logs, εχω στο κινητο (S4) το myWOD — Log for CrossFit WODs και γραφω εκει τα wod μου σχεδον καθημερινα και ολα τα Personal Best.

Τα ελευθερα σωστα ειναι aisquats. Εχουμε μετα τα Front squats (μπαρα μπροστα σε θεση clean) τα back (μπαρα στην ομοπλατη) και τα overhead (μπαρα ψηλα με λαβη snatch).

Αν εχεις χρονο διαβασε και δες βιντεακια για τεχνικη. Βοηθανε και αυτα !

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ακουστει χαζο, αλλα ισως σε βαθος χρονου, "κρεμασει" η πορτα και αρχιζει να βρισκει στο πατωμα.

Εγω εχω ενα κασας, στο οποιο ειχε βασουλες που επρεπε να τρυπησεις την κασα. (Εγω βρηκα μακρυτερες βιδες/upat και επιασε και λιγο τουβλο. Καλο/Καλο δεν ξερω, παντως δεν εχει κουνηθει.

Link to comment
Share on other sites

Δε με ενδιαφέρει κάτι με βίδες κλπ γιατί το σπίτι είναι με νοίκι, και γενικά προτιμώ να αποφύγω το απλό μονόζυγο γιατί φοβάμαι για την κάσα (και είχε φύγει κιόλας όταν ήμουν μικρός και έσκαζα σαν καρπούζι, + τρύπα στην πόρτα :tomato:). Με βλέπω να πηγαίνω γι' αυτό που λέω :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.