Jump to content



Γυμναστηριο και χημειες


giorgos_cupra

Recommended Posts

"Non stop όμως και μέχρι εξαντλήσεως". Δεν λες να βγαλει οσα μπορει απο τα 50 (η οσα εχει το σετ)

ΥΓ Παντως εχει πολυ καλα bodyweight προγραμματα ;)

Το διατύπωσα λάθος....:sorry: Έχει όντως καλά προγράμματα και βλέπεις αποτελέσματα (50 burpees είναι αυτά..:nuke:).

Σου παραθέτω μόλις τώρα την 3η εβδομάδα ασκήσεων που ξεκινάω σήμερα (που ειλικρινά ΑΠΟΡΩ εάν θα το βγάλω...)

Freeletics - Week #3 Dione and Zeus

Link to comment
Share on other sites

Θυμιζει αρκετα το crossfit πάντως

Οσο για τα γευμα που σχολίασε ενα παιδί πιο πάνω αν τρως πολλα ΣΩΣΤΑ γεύματα + ΣΩΣΤΗ γυμναστικη ειναι 100% σε σωστό δρόμο.

Δεν μιλαω για υπερβαρους μιλάω για φυσιολογικό σωματότυπο.

Link to comment
Share on other sites

Στήθος - Πλάτη σήμερα ... πάλι θα πεθάνω!

Ένα καλό πρόγραμμα και ειδικά το νούμερο 15 είναι όλα τα λεφτά, ας εστιάσουμε στην φωτογραφία φυσικά που μας δείχνει περίτρανα τα οφέλη της γυμναστικής:

Top 20 Bodyweight Exercises For Building Muscle & Strength | How to Build Muscle | Strength Training Workouts | Mass Gain Diet

Link to comment
Share on other sites

Στήθος - Πλάτη σήμερα ... πάλι θα πεθάνω!

Εξασκείς χωριστά τις 2 μυικές ομάδες ή κάνεις και superset με ανταγωνιστές μυς? Δεν έχω δοκιμάσει το δεύτερο αλλά έχω ακούσει πως είναι πολύ αποτελεσματικό.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24311]Typhonios[/MENTION] λεω να δοκιμάσω το freeletics εχεις να δωσεις καποιο site που να δειχνει πως ξεκινας?

Προτιμω πολυ περισσοτερο τετοιου ειδους γυμναστικη απο τα μηχανηματα..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24311]Typhonios[/MENTION] λεω να δοκιμάσω το freeletics εχεις να δωσεις καποιο site που να δειχνει πως ξεκινας?

Προτιμω πολυ περισσοτερο τετοιου ειδους γυμναστικη απο τα μηχανηματα..

Δοκίμασε το φίλε μου και πραγματικά θα δεις διαφορά, σε συνδυασμό πάντα με σωστή διατροφή.

Γιατί εάν είναι να χτυπιέσαι και μετά να τρως τρίπιτα και παγωτά...:baby::bye:

Μπαίνεις σε ένα πρόγραμμα 5 εβδομάδων μόνο με bodyweight ασκήσεις (το ΜΟΝΟ μου άρεσε:hug:)

Μετά έχεις ασκήσεις συνδυαστικές και με βάρη.

Λιώνεις πάντως φίλε μου...λιώνεις στην κυριολεξία.

Σου παραθέτω την 1η εβδομάδα:

Freeletics - Week#1 Aphrodite

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το φίλε μου και πραγματικά θα δεις διαφορά, σε συνδυασμό πάντα με σωστή διατροφή.

Γιατί εάν είναι να χτυπιέσαι και μετά να τρως τρίπιτα και παγωτά...:baby::bye:

Μπαίνεις σε ένα πρόγραμμα 5 εβδομάδων μόνο με bodyweight ασκήσεις (το ΜΟΝΟ μου άρεσε:hug:)

Μετά έχεις ασκήσεις συνδυαστικές και με βάρη.

Λιώνεις πάντως φίλε μου...λιώνεις στην κυριολεξία.

Σου παραθέτω την 1η εβδομάδα:

Freeletics - Week#1 Aphrodite

thanks θα το δοκιμάσω :D

γενικα ειμαι ανθρωπος που δουλεύω σε υψηλο tempo αλλα πιστευω θα ψοφήσω :p

αν βγάλω την 1 βδομαδα μπορουμε να βρουμε και τις υπολοιπες? Γιατι κάπου είδα πρεπει να πληρωσεις για να πάρεις τα υπόλοιπα workout

Link to comment
Share on other sites

thanks θα το δοκιμάσω :D

γενικα ειμαι ανθρωπος που δουλεύω σε υψηλο tempo αλλα πιστευω θα ψοφήσω :p

αν βγάλω την 1 βδομαδα μπορουμε να βρουμε και τις υπολοιπες? Γιατι κάπου είδα πρεπει να πληρωσεις για να πάρεις τα υπόλοιπα workout

Mην μου ανησυχείς για μετά τις 5 εβδομάδες (θα σου κάνω και link την επόμενη εβδομάδα), απλά θα μου πεις ποιο πρόγραμμα θέλεις μετά τις 5 weeks :p

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 προπονήσεις "Στηθος και Πλάτη" μέσα στην εβδομάδα

Στην μια εστιάζω στο στήθος και κάνω και 1-2 συμπληρωματικές ασκήσεις για την πλάτη και στην άλλη εστιάζω στην πλάτη και συμπληρώνω με 1-2 ασκήσεις για το στήθος.

Δεν πιστεύω πλέον στο να γυμνάζεις μυικές ομάδες ξεχωριστά, πιο πολύ εστιάζω σε συνδυασμό ασκήσεων με διάφορες εντάσεις αναλόγως την ημέρα και το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 προπονήσεις "Στηθος και Πλάτη" μέσα στην εβδομάδα

Στην μια εστιάζω στο στήθος και κάνω και 1-2 συμπληρωματικές ασκήσεις για την πλάτη και στην άλλη εστιάζω στην πλάτη και συμπληρώνω με 1-2 ασκήσεις για το στήθος.

Δεν πιστεύω πλέον στο να γυμνάζεις μυικές ομάδες ξεχωριστά, πιο πολύ εστιάζω σε συνδυασμό ασκήσεων με διάφορες εντάσεις αναλόγως την ημέρα και το πρόγραμμα.

Επειδη αυτο εχει ενδιαφερον, δωσε μερικες πληροφοριες παραπανω : ποσες ασκησεις βαζεις οταν εστιαζεις πλατη η στηθος , ποιες συμπληρωματικες βαζεις στο στηθος/πλατη , και το υπολοιπο σπλιτ της εβδομαδας πως το μοιραζεις (ωμους,ποδια,χερια)?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω χωρις αυτο δεν θα τα εβγαζα τοσο ανετα. Μου το προτεινε ο brother o οποιος γυμναζεται 7 χρονια και το ξεψυριζει πολυ πριν αγορασει κατι..

Χτες εβγαλα 15min WOD σε rotation τα παρακατω (ουσιαστικα 5 σετ). Στο καθε λεπτο κανεις μεχρι το τελος του λεπτου η οσο αντεξεις. (15 minutes, every minute of the minute)

1 λεπτο box jumps (60cm)

1 λεπτο situps

1 λεπτο Kettlebells swings (18kgs)

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι στο τελος αντι να ειμαι με την γλωσσα εξω, εννοιωθα σιγουρος οτι μπορουσα να βγαλω αλλο ενα 3λεπτο ισως και παραπανω.

Απο την αλλη σημερα ειχαμε παρομοιο. 20mins (every minute of the minute) απο

3 power clean 45 Kgs

5 burpees

και οτι μεινει απο το λεπτο ξεκουραση.

Το εβγαλα ολο. Στα τελευταια 2 λεπτα κουραστηκα αρκετα, αλλα ισως να φταιει οτι χτες ειχα δυσκολη προπονηση (box jumps...) Ισως φυσικα να μην εχω ακομα αντοχες...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω χωρις αυτο δεν θα τα εβγαζα τοσο ανετα. Μου το προτεινε ο brother o οποιος γυμναζεται 7 χρονια και το ξεψυριζει πολυ πριν αγορασει κατι..

Χτες εβγαλα 15min WOD σε rotation τα παρακατω (ουσιαστικα 5 σετ). Στο καθε λεπτο κανεις μεχρι το τελος του λεπτου η οσο αντεξεις. (15 minutes, every minute of the minute)

1 λεπτο box jumps (60cm)

1 λεπτο situps

1 λεπτο Kettlebells swings (18kgs)

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι στο τελος αντι να ειμαι με την γλωσσα εξω, εννοιωθα σιγουρος οτι μπορουσα να βγαλω αλλο ενα 3λεπτο ισως και παραπανω.

Απο την αλλη σημερα ειχαμε παρομοιο. 20mins (every minute of the minute) απο

3 power clean 45 Kgs

5 burpees

και οτι μεινει απο το λεπτο ξεκουραση.

Το εβγαλα ολο. Στα τελευταια 2 λεπτα κουραστηκα αρκετα, αλλα ισως να φταιει οτι χτες ειχα δυσκολη προπονηση (box jumps...) Ισως φυσικα να μην εχω ακομα αντοχες...

Promising! Έχεις να δώσεις κάποιο συγκεκριμένο link???? Thanks κιόλας για το άμεσο feedback!:jump:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.