Jump to content



Γυμναστηριο και χημειες


giorgos_cupra

Recommended Posts

Η κιμωλία είναι η ιδανική περίπτωση, συμφωνώ αλλά στο δικό μου gym , γνωστής αλυσίδας , εάν δουν κιμωλία στο έχουν απαγορεύσει σε χρόνο dt.

Οπότε αναγκαστικά πάω σε γάντια:whip:τα οποία δυσκολεύουν στο πιάσιμο της μπάρας , αυτό είναι αλήθεια αλλά δεν έχω άλλη εναλλακτική (για σφουγγάρια δεν κάνω λόγο).

Liquid chalk :baby:

Google it

Edit: πετσετουλα να σκουπιζεις την μπαρα μετα απαραιτητα για να μην εισαι καφρος.

Edit 2: Οσο για το προβλημα με το γλυστριμα της μπαρας, χρησιμοποιησε hook grip και καθαρισες. Θα δυναμώσουν σιγα σιγα οι μυς του πηχη και θα εισαι οκ οσο ανεβαινουν τα κιλα. Straps μονο σε singles/doubles, για work set ειναι υπερβολη

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

Liquid chalk :baby:

Google it

Edit: πετσετουλα να σκουπιζεις την μπαρα μετα απαραιτητα για να μην εισαι καφρος.

Edit 2: Οσο για το προβλημα με το γλυστριμα της μπαρας, χρησιμοποιησε hook grip και καθαρισες. Θα δυναμώσουν σιγα σιγα οι μυς του πηχη και θα εισαι οκ οσο ανεβαινουν τα κιλα. Straps μονο σε singles/doubles, για work set ειναι υπερβολη

Kαλή η υγρή κιμωλία και αρκετά φθηνή!!!!!!:daisy:

/thumbs up

Καλά, η πετσέτα είναι MUST , τα παίρνω άσχημα όταν κάθε βρωμιάρης κάνει γυμναστική και αφήνει την ιδρωτίλα του.

Hook grip ,κάνω σε ορισμένές ασκήσεις (δεν μπορώ να με φανταστώ hook grip σε πιέσεις στήθους ,ειλικρινά), μιας και έντονη χρήση του με καταπονεί , αν και βουτώ τα χέρια μου σε παγωμένο νερό αρκετές φορές γι'αυτό.

Εdit: Κάποιες συμβουλές για ασκήσεις , οι οποίες θα βοηθήσουν στο να γίνουν ελαστικότεροι οι τένοντες των χεριών, ιδιαίτερα αγκώνα - ώμος ? Γιατί είμαι αρκετά "βαρύς" σε μία πολεμική τέχνη που κάνω.

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Η πετσέτα είναι μια άχρηστη μπούρδα.

Εκτός αν έχεις κάποια με διαφορετικό χρώμα σε κάθε πλευρά.

Την πρώτη φορά σκουπίζεις τον ιδρώτα του άλλου και στο επόμενο όργανο που την βάζεις ανάποδα τον αλείβεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Kαλή η υγρή κιμωλία και αρκετά φθηνή!!!!!!:daisy:

/thumbs up

Καλά, η πετσέτα είναι MUST , τα παίρνω άσχημα όταν κάθε βρωμιάρης κάνει γυμναστική και αφήνει την ιδρωτίλα του.

Hook grip ,κάνω σε ορισμένές ασκήσεις (δεν μπορώ να με φανταστώ hook grip σε πιέσεις στήθους ,ειλικρινά), μιας και έντονη χρήση του με καταπονεί , αν και βουτώ τα χέρια μου σε παγωμένο νερό αρκετές φορές γι'αυτό.

Εdit: Κάποιες συμβουλές για ασκήσεις , οι οποίες θα βοηθήσουν στο να γίνουν ελαστικότεροι οι τένοντες των χεριών, ιδιαίτερα αγκώνα - ώμος ? Γιατί είμαι αρκετά "βαρύς" σε μία πολεμική τέχνη που κάνω.

1 πετσετα μικρη, μικροτερη του προσωπου, περασμένη μιση εντος φορμας ,ιση εκτος, για να σκουπιζεις χερια και μπαρα, ΟΧΙ μεγαλη μπανιoυ (lol γυμναστηριο εισαι) για να στρωνεις να ξαπλωσεις. Αν σε ενοχλει η ιδρωτιλα, φορα φορμουλα με κουκουλα/καπελακι και εισαι τζετ.

Hook grip σε αρσεις και κωπηλατικη με μπαρα, σε τιποτα αλλο δεν βοηθανε. Οσον αφορα τις πιεσεις στηθους, καλυτερα με ΧΟΝΤΡΗ μπαρα ωστε να δωσεις διαφορετικο ερεθισμα στους μυς του πηχη ωστε να δυναμώσουν.

Τελος για να εχεις μεγαλυτερη ελαστικοτητα κανε το απλο: διατάσεις. Σιγα σιγα θα "λαστιχάρουν" (lol) οι κλειδώσεις.

Η πετσέτα είναι μια άχρηστη μπούρδα.

Εκτός αν έχεις κάποια με διαφορετικό χρώμα σε κάθε πλευρά.

Την πρώτη φορά σκουπίζεις τον ιδρώτα του άλλου και στο επόμενο όργανο που την βάζεις ανάποδα τον αλείβεσαι!

Δες παραπανω. Πετσετα χεριων. Ουτε καν προσωπου για να σκουπισεις την μπαρα απο το liquid chalk.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αν ενδιαφερεται καποιος για 9 μηνες συνδρομη στο fight club galatsi (οχι χαρισμα :p ) ας μου στειλει ενα πμ. Εχω 2 διαθεσιμες, της κοπελας μου και τη δικια μου γιατι φευγουμε για Αγγλια τον αλλο μηνα και καναμε ετησιο τελος Αυγουστου και αρχες Σεπτεμβρη αντιστοιχα.

Συνεχίζεται η προσφορά εγγραφών του Fight Club Γαλατσίου | Fight Club Central Gym

edit:

Η τιμη ειναι πολυ καλη!!

Το ξαναβαζω μηπως ενδιαφερεται καποιος. Πλεον ειναι 8μηνο, τις εχω παγωσει μεχρι αρχες Μαρτιου.

Link to comment
Share on other sites

Χτεσινο WOD (Workout Of the Day)

160 περασματα σχοινακια (μονά. γιατι διπλα ακομα ουτε για αστειο...)

30 burpees

60 kettlebell snatch με 12kg - 30 σε καθε χερι

60 κοιλιακους

60 lunges

160 περασματα σχοινακια

Χρονος 20λεπτα. Φυσικα στο τελειωμα του χρονου ειχα κανει 122 απο τα τελευταια σχοινακια κ νομιζα οτι ειτε θα λιποθυμισω, ειτε οτι θα βγει το πνευμονι μου εξω και θα με μουτζωσει που καπνιζα τοσα χρονια η κατι τετοιο τελοσπαντων.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά γιατί τα μετράς;

Προσωπική μου άποψη είναι πως όταν κάνεις αρκετές επαναλήψεις για κάποια άσκηση

πας με χρόνο ή με την καταπόνηση, δηλαδή όταν καταλάβεις πως έφτασες στο όριο σταματάς.

Το να επικεντρώνεσαι στο να μετράς κοιλιακούς και περάσματα στα σκοινάκια είναι

ανούσιο πιστεύω και δεν επικεντρώνεσαι πλήρως στην άσκηση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το άθλημα τέτοιο. Σε επίσημους αγώνες πρέπει να βγάλεις όλο τον αριθμό ασκήσεων σε χιλιάδες χρόνο, η as many sets as u can σε χιλιάδες χρόνο.

Sent from my Samsung S3, using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

είναι καπως υπερβολική η καταπόνηση σε σημεία κλειδιά σε γόνατα αγκώνες

και νευρικό σύστημα...με την απλή γυμναστική με αντιστάσεις-βάρη, είναι πιο

ομαλή η γυμναστική. Πιο εύκολα προγραμματίσιμη.

Το σχοινάκι καλύτερα να παίζει το ρόλο του αεροαναερόβιου σε συνδυασμό με τρεξιματάκι παρά ρεκόρ με σχοινάκι...

Link to comment
Share on other sites

Χτεσινο WOD (Workout Of the Day)

160 περασματα σχοινακια (μονά. γιατι διπλα ακομα ουτε για αστειο...)

30 burpees

60 kettlebell snatch με 12kg - 30 σε καθε χερι

60 κοιλιακους

60 lunges

160 περασματα σχοινακια

Χρονος 20λεπτα. Φυσικα στο τελειωμα του χρονου ειχα κανει 122 απο τα τελευταια σχοινακια κ νομιζα οτι ειτε θα λιποθυμισω, ειτε οτι θα βγει το πνευμονι μου εξω και θα με μουτζωσει που καπνιζα τοσα χρονια η κατι τετοιο τελοσπαντων.

Δεν βλέπω το βίντεο Γιάννη.

Είμαι με ff δεν ξέρω αν έχει άλλος το ίδιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Οι προτάσεις ποδιών (lunges) είναι επικίνδυνη άσκηση για τα γόνατα αν δεν εκτελείται σωστά ή αν υπάρχει ευαισθησία στον συγκεκριμένο σύνδεσμο. Κάποιος μου είχε πει παλιά πως είναι ασφαλέστερο να εκτελείται με βήμα προς τα πίσω αλλά δεν ξέρω αν αυτό ισχύει.

Σε πολλά forum που ασχολούνται με ασκήσεις βασισμένες στο βάρος του σώματος, είναι συχνό φαινόμενο να γίνονται επαναλήψεις ασκήσεων βασισμένες στην επίτευξη συγκεκριμένων στόχων (πχ. 5000 burpees/year κλπ.).

Link to comment
Share on other sites

Νταξ, πεθαίνω.... :hehe::hehe:

Σκάει στο gym Πολωνός μαζί με τον τούμπανο φίλο του και φοράει φόρμα πάνω από τον αφαλό, κολλητό μακρυμάνικο μπλουζάκι μέσα από τη φόρμα να τονίζεται ο πατσάς και.... Crocs παντοφλέ με κάλτσα!!! :hehe::hehe:::hehe:

xaooaxoaxoxaoaxooxaooxaoxaoaxoaxaxooaxoax!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι προτάσεις ποδιών (lunges) είναι επικίνδυνη άσκηση για τα γόνατα αν δεν εκτελείται σωστά ή αν υπάρχει ευαισθησία στον συγκεκριμένο σύνδεσμο. Κάποιος μου είχε πει παλιά πως είναι ασφαλέστερο να εκτελείται με βήμα προς τα πίσω αλλά δεν ξέρω αν αυτό ισχύει.

Δεν ξέρω αν είναι ασφαλέστερο να εκτελείτε με βήμα προς τα πίσω αλλα και πάλι το βήμα προς τα εμπρός είναι

μια απόλυτα φυσιολογική κίνηση του σώματος οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα!

Η άσκηση είναι επικίνδυνη για τα γόνατα όταν αυτά περνούν στο κατώτερο σημείο τα δάχτυλα του ποδιού.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.