Jump to content



Γυμναστηριο και χημειες


giorgos_cupra

Recommended Posts

Είναι αλήθεια οτι με την γυμναστική χωρίς βάρη,μονο με το σωματικό βάρος δεν αυξάνεις όγκο?

Η απλά όσο περισσότερο γυμνάζεσαι αποκτάς και όγκο?

Αλήθεια είναι.

Link to comment
Share on other sites

Παλικαραδες μου για πειτε μια γνωμη. Παω γυμναστηριο 7με7μιση το πρωι. Τι να τρωω πριν, γιατι το στομαχι με σκιζει αμα ειμαι νυστικος. (Να παω πιο αργα δεν γινεται, δεν υπαρχει χρονος)

Link to comment
Share on other sites

Καλο βραδινο, και φαγητο αμεσως μετα το γυμναστηριο...

αν πειναει πολυ δεν υπαρχει λυση καθως για να ξεπεινασεις θα πρεπει να φας ολοκληρο γευμα...και δε λεει να κανεις πεψη και βαρη μαζι..

Link to comment
Share on other sites

Παλικαραδες μου για πειτε μια γνωμη. Παω γυμναστηριο 7με7μιση το πρωι. Τι να τρωω πριν, γιατι το στομαχι με σκιζει αμα ειμαι νυστικος. (Να παω πιο αργα δεν γινεται, δεν υπαρχει χρονος)

Ροφημα πρωτεϊνης whey με δεξτροζη κανενα μισαωρο πριν και δεξτρόζη διαλυμενη σε νερο με λιγο λεμονι και ενα τικ αλατι γουλια-γουλια απο την αρχη της προπονησης μεχρι λιγο πριν το τελος.

Αν δεν σ' αρεσπυν τα συμπληρώματα, δυσκολα οι επιλογες περιοριζονται σε γαλα με φρουτο (και θελει αρκετο γαλα γιατι θα εισαι νηστικος το βραδυ απο τον υπνο) και κατι σε energy drink στο διαστημα της προπονησης.

Μετα την προπόνηση ΒΑΡΒΑΤΟ ΠΡΩΙΝΟ. Και οταν λεμε ΒΑΡΒΑΤΟ εννοουμε ΒΑΡΒΑΤΟ (porridge, αυγα και κανα λουκανικο αμα λαχει, χυμο και φετα βουτυρο/μαρμελαδα)

Link to comment
Share on other sites

Ροφημα πρωτεϊνης whey με δεξτροζη κανενα μισαωρο πριν και δεξτρόζη διαλυμενη σε νερο με λιγο λεμονι και ενα τικ αλατι γουλια-γουλια απο την αρχη της προπονησης μεχρι λιγο πριν το τελος.

Αν δεν σ' αρεσπυν τα συμπληρώματα, δυσκολα οι επιλογες περιοριζονται σε γαλα με φρουτο (και θελει αρκετο γαλα γιατι θα εισαι νηστικος το βραδυ απο τον υπνο) και κατι σε energy drink στο διαστημα της προπονησης.

Μετα την προπόνηση ΒΑΡΒΑΤΟ ΠΡΩΙΝΟ. Και οταν λεμε ΒΑΡΒΑΤΟ εννοουμε ΒΑΡΒΑΤΟ (porridge, αυγα και κανα λουκανικο αμα λαχει, χυμο και φετα βουτυρο/μαρμελαδα)

Γιατι οχι ασπραδια στο prework shake - rocky style ?

και γιατι ΛΙΠΑΡΑ στο post workout meal ? πωτς γενεν αυτο ? :p

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οχι ασπραδια στο prework shake - rocky style ?

και γιατι ΛΙΠΑΡΑ στο post workout meal ? πωτς γενεν αυτο ? :p

Γιατι παιζει σαλμονέλα, wanna roll the dice? Εκτος αν εισαι καπου εξωτερικο και μπορεις να προμηθευθεις αποστειρωμενα :p

Γιατι ΟΧΙ λιπαρα; Ρε ραουρ :hehe: unstuck your brain λιγο. Το μεραπροπονητικο γευμα το θες μονο και μονο για να σταματησεις τον καταβολισμο ελεω cortisol, ΑΛΛΑ με ενα intra-workout ροφημα, κρατας ινσουλινη ελαχιστα ανεβασμένη ωστε να μην εχεις cortisol να σε καταβολιζει ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κανω μονο calisthenics (bodyweight training) σκέφτομαι να βάλω και λίγα βάρη για χεριά για να πάρω λίγο όγκο, πιστεύω με αυτόν τον συνδυασμό θα εχω καλά αποτελέσματα...

Το πιο χρονοβορο και αχρηστο πραγμα στις προπονησεις με βαρη ειναι να γυμναζεις δικεφαλ/τρικεφαλα/γαμπες και λοιπες βοηθητικες ομαδες μυων.

Αν μπεις στην λογικη να κανεις βαρη, κανε κανενα squat (atg preferred) military press, cleans, deadlifts και benches. Προσωπικα εχω κανει το πολυ 100 σετ δικεφαλα τρικεφαλα σε ολη μου την προπονητικη ζωη και τα χερια μου (στο prime μου) ηταν 45-46 ποντους - φυσικα οχι στεγνωμενα. Ιδιως τα τρικεφαλα παιρνουν απο οποιοδηποτε push ασκηση

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κανω μονο calisthenics (bodyweight training) σκέφτομαι να βάλω και λίγα βάρη για χεριά για να πάρω λίγο όγκο, πιστεύω με αυτόν τον συνδυασμό θα εχω καλά αποτελέσματα...

Μια από τα ίδια κι εγώ. Για αποτελέσματα στα χέρια προτείνω μονόζυγο (chinups) και handstand pushups. Με αυτές τις ασκήσεις σηκώνεις ΟΛΟ το βάρος του σώματός σου.

Link to comment
Share on other sites

Ασχολούμαι με αυτα εδω και αρκετούς μηνες,ειμαι σε επιπεδο που βγαζω και muscle ups κτλ...

Όντως βοηθάνε πάρα πολυ και μπορείς να πετύχεις πολύ καλά αποτελέσματα, ειδικά σε γράμμωση.

Link to comment
Share on other sites

για τα ωμά ασπραδια εκτός από σαλμονέλα είναι και ποιο δύσκολη η πέψη... δεν προτινεται....

Sent from my Android ;)

Τα ωμά ασπράδια για μεγάλο χρονικό διάστημα πρέπει να αποφεύγονατι γιατι πιθανόν να προκαλέσουν έλλειψη βιοτίνης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και απο 'μενα.. Μόλις εκανα register στο forum μιας και διαβασα ολοκληρο το topic..

Μετα απο 2,5 χρονια εντατικων προπονησεων με αποτελεσμα τραυματισμο στον πισω δελτοειδη του ωμου (οι μλκιες πληρωνονται !) και απουσια 6 μηνων, ξεκινησα παλι προπονησεις..

1)Θα ήθελα οι παλιοτεροι και πιο εμπειροι του αθληματος να μου προτεινετε μια πρωτεινη ταχειας απορροφησης, πανω απ'ολα καλης ποιοτητας. Διαβασα reviews για τις Myofusion Gaspari, ON Whey Gold Standard, Dymatize Elite & Dymatize ISO-100. Γνωριζω πως μιλαω για 3 concentrate & 1 isolate οποτε δεν τιθεται θεμα συγκρισης και κλινω προς την τελευταια την οποια ψαχνω να αγορασω απο κάποιο καταστημα-εταιρια μεσω internet καθως η τιμη της στην Ελλαδα ειναι απιαστη !! 2 ερωτησεις λοιπον εδω : α) Εχετε να μου προτεινετε καποια αλλη ισως (κατα προτιμηση isolate) ? β) Μπορειτε να μου πειτε μεσω private msg, για να μην ειμαστε και εναντια στους κανονες του forum, καποια ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ πηγη που γνωριζετε ωστε να την προμηθευτω (αν καταληξω τελικα σε αυτη) σε καλη τιμη ?

2) Η ιδια ακριβως ερωτηση για καζεινη για τα βραδια μιας και ειναι καλυτερη η χρηση μιας πρωτεινης βραδειας απορροφησης απ'οτι εχω ενημερωθει κατα τις βραδυνες ωρες οπου ο οργανισμος μενει διχως γευμα. Ποια προτεινετε και απο που δηλαδη ? Το θεμα της καζεινης δεν το εχω ψαξει για να ειμαι ειλικρινης

3) Αμινοξεα ? Το ιδιο και για αυτα.. Επισης, στερεα η υργη μορφη ? Τα μεν επιβαρυνουν καπως πιο πολυ την πεψη αλλα κακα τα ψεμματα ειναι πιο.."βολικα" !

4) Νιτρικο οξειδιο ? Παρομοιως...

Εννοειται πως το θεμα της διατροφης προσπαθω να το προσεχω οσο το δυνατον περισσοτερο και τα παραπανω θα τα χρησιμοποιησω σαν ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ και οχι σαν αντικαταστατα των γευματων.. Πριν τον τραυματισμο επαιρνα μια καθαρη concentrate της Universal αλλα μου εφερε πρηξιματα και ... αερια οποτε θελω να την αποφυγω.

Συμβουλες, παρατηρησεις, ερωτησεις, ολα δεκτα !

Συγνωμη για το συντομο του ποστ καθως πιανω μαλλον πολλα θεματα αλλα δε θελω να μακρυγορω μιας και ειναι καπως κουραστικο (ελπιζω να μην το εκανα ηδη :) )

Ευχαριστω πολυ και καλως σας βρηκα :)

P.S : narta χθες εφτιαξα το κοκτειλ με το ρυζαλευρο στις δοσολογιες που εδωσες και ειναι απλα ΥΠΕΡΟΧΟ !!! Thumbs up :) +1

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον. Επειδη η οποια εμπειρια εχω απο πρωτεϊνες ειναι πολυ παλια και δεν ξερω τι πάιζει πλεον (πλεον χρησιμοποιώ μονο απο myprotein.com αγευστη) θα σου πρώτεινα απο εμπορικες να προτιμησεις... την ποιο φθηνη που "συμφωνει" με τον οργανισμο σου aka να μην σε κανει να "πυροβολεις χημικα" :hehe:

2)Καζέινη παρομίως. Η MyFusion ειναι μεικτη και νομιζω κανει μια χαρα για αυτην την δουλεια.

3) Αμινοξέα για πιο πραγμα; Μοναδικη χρηση ειναι για pre/intra - workout ποτο με καποιο υδατανθρακα. Για οποιοδηποτε αλλο λογο ειναι σπατάλη χρηματων. Αν χρειάζεσαι κατι τέτοιο, παρε οποιαδηποτε σε μορφη σκονη, κατα προτιμηση Ajinomoto που διαλυονται τελειως. Μονο BCAA η EEA οχι τις @@ που κυκλοφορουν κατι Animal κτλ.

4) Χαμενα λεφτα. Κανε 2 σετ x 20 επαναληψεις και θα εχεις οσοσ πρηξιμο θες.

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον. Επειδη η οποια εμπειρια εχω απο πρωτεϊνες ειναι πολυ παλια και δεν ξερω τι πάιζει πλεον (πλεον χρησιμοποιώ μονο απο myprotein.com αγευστη) θα σου πρώτεινα απο εμπορικες να προτιμησεις... την ποιο φθηνη που "συμφωνει" με τον οργανισμο σου aka να μην σε κανει να "πυροβολεις χημικα" :hehe:

Εριξα μια ματια και σταματησα στην Impact Whey Isolate.. Καποια προταση ? Καποι αλλη ισως ?

2)Καζέινη παρομίως. Η MyFusion ειναι μεικτη και νομιζω κανει μια χαρα για αυτην την δουλεια.

Καποια απο το myprotein ισως ?

3) Αμινοξέα για πιο πραγμα; Μοναδικη χρηση ειναι για pre/intra - workout ποτο με καποιο υδατανθρακα. Για οποιοδηποτε αλλο λογο ειναι σπατάλη χρηματων. Αν χρειάζεσαι κατι τέτοιο, παρε οποιαδηποτε σε μορφη σκονη, κατα προτιμηση Ajinomoto που διαλυονται τελειως. Μονο BCAA η EEA οχι τις @@ που κυκλοφορουν κατι Animal κτλ.

Ajimonoto που βρισκεις ? Επισης, iBCAA οχι ?

Ευχαριστώ πολυ για τις πληροφοριες παρεπιπτόντως :)

P.S : Καποιος που ασχολειται με τις "εμπορικου" τυπου για αυτο που ρωτησα στο πρώτο μου post ??

Link to comment
Share on other sites

Εριξα μια ματια και σταματησα στην Impact Whey Isolate.. Καποια προταση ? Καποι αλλη ισως ?

Ασε τις isolate 40% πανω σε τιμη και διαφορά σχεδον μηνδεν

Impact Whey Protein from Myprotein

Καποια απο το myprotein ισως ?

Milk Protein Smooth from Myprotein

Ajimonoto που βρισκεις ? Επισης, iBCAA οχι ?

Τα iBCAA νομιζω οτι απλα εχουν διαλυτη μεσα, δεν τα εχω χρησιμοποιήσει προσωπικα. Παντως και τα normal BCAA με λιγο χτυπημα και αν τα αφησεις 15 λεπτα διαλυονται, απλα οχι αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλός συνδυασμός , με κάπως απαγορευμένη χημεία όμως, είναι M-Droll , κρεατίνη 3ης γενιάς και αρκετό κρέας (μοσχάρι ιδίως) στην διατροφή σου και full προπόνηση δύναμης.

Θα σηκώνεις τόσα βάρη που τον Κασιδιάρη θα τον έχεις να σου κάνει αέρα.

Υ.Γ. Να καταπίνετε και χάπια με σταμναγκάθι (MilkThistle) γιατί το συκώτι θα σας χαιρετίσει μία ώρα αρχύτερα:nuke:

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.