Jump to content



Γυμναστηριο και χημειες


giorgos_cupra

Recommended Posts

Με τοσα κιλα που ειναι ακομα και επαγγελματικο γυμναστηριου να παρει (πολλα λεφτα!) σε 2-3 μηνες θα ειναι off με το βαρος του. Περπατημα εξω, ιδιως εαν μενει σε περιοχη που εχει λιγο πρασινο

Link to comment
Share on other sites

Με τοσα κιλα που ειναι ακομα και επαγγελματικο γυμναστηριου να παρει (πολλα λεφτα!) σε 2-3 μηνες θα ειναι off με το βαρος του. Περπατημα εξω, ιδιως εαν μενει σε περιοχη που εχει λιγο πρασινο

Οντως περπατημα εξω, κατα προτιμηση σε γρασίδι για να μην εχει καταπόνηση στους συνδεσμους και τενοντες.

Link to comment
Share on other sites

Να το θέσω και αλλιώς...

Κάθεστε και πλακώνεστε στα σουβλάκια και στις πίτσες και στις κόκα κόλες και δεν ξέρω και γω τι και μου λέτε για τα αναβολικά και τα φάρμακα και το τι κάνουν!!!

Δεν πάμε καλά!Αυτά που τρώνε οι περισσότεροι κάνουν πολύ περισσότερο κακό από αυτά.Αλλά που...!!!

Άμα δεν κάνουν τόσο κακό όσο πιστεύουν πολλοί, τότε γιατί τα απαγορεύουν;

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν κάνουν τόσο κακό όσο πιστεύουν πολλοί, τότε γιατί τα απαγορεύουν;

Αυτό είναι ένα άλλο θέμα που θέλει συζήτηση αλλά και που θα μπορούσες να καταλαβαίνεις και μόνος σου.

Ένας απλός λόγος είναι ότι δεν παράγονται εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

Για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ρωτήσω εδώ μπας και κάποιος έχει εμπειρία γιατί εγώ δεννννν...

Πατέρας φίλης πρέπει να αρχίσει άσκηση, αλλά δεν είναι από τους τύπους που θα βγουν για περπάτημα έξω. Οπότε μετά απο συζητήσεις καταλήξαμε στην αγορά διαδρόμου. Το θέμα είναι ότι δεν έχω καμία ιδέα.

Ο πατέρας της φίλης είναι 132kg και σίγουρα παίζει ρόλο στην επιλογή διαδρόμου. Max τιμή που διαθέτει είναι 800-900 ευρώ (αν βγει και πιο κάτω δεν θα την χαλάσει καθόλου)

Τον διάδρομο θα τον χρησιμοποιεί και η ίδια αλλά τα κιλά του μπαμπά μετράνε καθώς αυτή είναι το μισό του μισού του πατέρα της :hehe:

Αναμένω προτάσεις :)

Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό να αγοράσει κάποιος διάδρομο και ν' αρχίσει να κάνει. Σε ανθρώπους προχωρημένης ηλικίας και με προβλήματα (υπέρβαρος, πρώην καπνιστής κλπ.) τέτοιες λύσεις αποτυγχάνουν εκτός και αν κάποιο έκτακτο ιατρικό γεγονός τους αναγκάσει να τον χρησιμοποιήσουν.

Αν πάντως πραγματικά θέλει να αδυνατίσει και να βελτιώσει την ποιότητα της ζωής του, θα πρέπει να αρχίσει να περπατάει (5 χλμ/ημέρα) με ρυθμό που να μην ξεπερνάει το 60-65% της μέγιστης καρδιακής του συχνότητας, ίσως και λιγότερο στην αρχή. Ένας πρόχειρος τρόπος μετρήματος της ΜΚΣ είναι (ΜΚΣ=220-ηλικία). Στην αρχή θέλει υπομονή και μεγάλη θέληση μέχρι ν' αρχίσουν να φαίνονται τα πρώτα αποτελέσματα. Επίσης, θα πρέπει να βάλει ένα στόχο να φτάσει στα επιθυμητά κιλά σε μεγάλο βάθος χρόνου και μην χάσει πολλά κιλά άμεσα αφού ο ανθρώπινος οργανισμός χρειάζεται χρόνο για να αφομοιώσει σωστά τις αλλαγές. Τέλος, θα πρέπει να αφουγκράζεται το σώμα του για τυχόν προβλήματα και να τροποποιεί το πρόγραμμά του ανάλογα.

Στο διαδίκτυο υπάρχει πλήθος πληροφοριών για τον καθένα. Αν μπορείς να τα φιλτράρεις, μπορείς να φτιάξεις ένα πρόγραμμα διατροφής και άσκησης για τα μέτρα σου. Αν δεν μπορείς, τότε μια επίσκεψη σε κάποιο διαιτολόγο-διατροφολόγο μαζί με τις συμβουλές κάποιου γυμναστή θα είναι η ενδεδειγμένη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν κάνουν τόσο κακό όσο πιστεύουν πολλοί, τότε γιατί τα απαγορεύουν;

Γιατι χρησιμοποιούνται για αθεμιτο ανταγωνισμο σε αθληματα. Plain and simple. Αν ο Μπαμπης εχει προσβαση σε τεστοστερονη και deca και παει γυμναστηριο δεν παιζει καστανο, αλλα αν αυτα τα παρει ο Μπαμπης ο Πρωταθλητης παιζει. Επισης, προκαλουν εξαρτηση, οχι σωματικη αλα νικοτονη αλλα συναισθηματικη. Οταν τα παιρνεις εχεις ατελειωτη ενεργεια και νιωθεις ευεξεια. Οταν τα σταματησεις και ιδιως αν κανεις ΣΩΣΤΗ αποθεραπεια, εισαι σαν 15χρονο κοριτσακι σε περιοδο. Μιλαμε για τρομακτικες συναισθηματικες μεταπτωσεις. Και ετσι μπαινεις στο τριπακι περισσοτερο διαστημα να παιρνεις και ολο λιγοτερο χωρις, μεχρι που παιρνεις μονιμα.

Φαντασου αυτο σε 16χρονο αγορακι με ηδη τρελες συναισθηματικες μεταπτωσεις. Sh1tstorm.

Αυτό είναι ένα άλλο θέμα που θέλει συζήτηση αλλά και που θα μπορούσες να καταλαβαίνεις και μόνος σου.

Ένας απλός λόγος είναι ότι δεν παράγονται εδώ.

Testoviron και το Deca-Durabolin και η Testosterone Εnanthate. Ολα ελληνικα. Ολα κυκλοφορουν και μπορουν να αγοραστουν.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο? Το χω απορια.

Don't know, εχω χρονια να κοιταξω. Μαυρη αγορα ηταν ακριβα τα φαμακευτικα εφταναν στα 10 euro αμπουλα 250mg. Στο φαρμακειο ηταν 2€ και αν εβρισκες Norma λιγοτερο. Αν πηγαινες σε laboratories εβρισκες φθηνοτερα. Βεβαια για νορμαλ ουσιες testo/deca. Αμα ηθελες εξωτικα πραματακια γινοταν ΠΟΛΥ ακριβο το χομπυ...

Τα καλυτερα βεβαια ηταν τα τσαμπα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Testoviron και το Deca-Durabolin και η Testosterone Εnanthate. Ολα ελληνικα. Ολα κυκλοφορουν και μπορουν να αγοραστουν.

Αυτά είναι φαρμακευτικά.Δεν μιλάμε για αυτά αλλά για τα παραφαρμακευτικά!!!

Anavar βρίσκεις?Clenbuterol βρίσκεις?Winstrol βρίσκεις?Και άλλα πολλά...

Όχι!

Η τεστοστερόνη εννοείτε και υπάρχει γιατί χρησιμοποιείται και για φαρμακευτικούς λόγους σε ηλικιωμένους και όχι μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι φαρμακευτικά.Δεν μιλάμε για αυτά αλλά για τα παραφαρμακευτικά!!!

Anavar βρίσκεις?Clenbuterol βρίσκεις?Winstrol βρίσκεις?Και άλλα πολλά...

Όχι!

Η τεστοστερόνη εννοείτε και υπάρχει γιατί χρησιμοποιείται και για φαρμακευτικούς λόγους σε ηλικιωμένους και όχι μόνο.

το clen είναι βρογχοδιασταλτικο και με ελάχιστη περίοδο δράσης πότε εξασθενίζει σε θέμα ημερών ξανά θέλει κύκλους. Επίσης επικίνδυνο λόγο πρόκλησης κυτταρικής αποπτωσης καρδιακών κυττάρων. Μεινε μακριά από δαυτο σε παρακαλώ...

όσον φορά τα άλλα, δεν τα χρειάζεσαι.. Κόψιμο κάνεις και με ενανθικη τα πάντα είναι θέμα διατροφής.. stanozolol primo και λοιπές παπαριτσες είναι αχρειαστες εκτός αν είσαι dealer και θες πελάτες ;)

Sent from my ADR6425LVW

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις συμβουλές!

Έχω κάνει αρκετές συζητήσεις και προσέχω!

Δεν είπα εγώ ότι παίρνω τα συγκεκριμένα και τι παίρνω και τι όχι,αλλά οκ.

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις συμβουλές!

Έχω κάνει αρκετές συζητήσεις και προσέχω!

Δεν είπα εγώ ότι παίρνω τα συγκεκριμένα και τι παίρνω και τι όχι,αλλά οκ.

Ελλάδα και Ταιλάνδη οι μεγαλύτερες φαρμακοβιομηχανίες

Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα και Ταιλάνδη οι μεγαλύτερες φαρμακοβιομηχανίες

Μεχρι πρωτινος. Ρωσια, Ταϋλανδη, Κινα (πρωτη υλη) και Τουρκια. Επισης το Mexico για τους Αμερικανους ειναι παράδεισος.

Τεσπα, η χημεια εχει τις χρησεις της αλλα λογο ανθρωπινης απληστιας καταληγει σε καταχρηση (αν 500mg ειναι καλο, τα 1000mg θα ειναι x2)

Καλυτερα προσεγμενη διατροφη και ενα καλο μοτιβο συμπληρωματων διατροφης (και αυτο επιλεκτικο) παρα χημεια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον γεια σας παιδες.

Θελω να παρω τις γνωμες σας πανω στο θεμα...ειμαι 1.70 κ 60 κιλα (αδυνατος) θελω να ξεκινησω σιγα σιγα ασκησεις σε ενα πολυοργανο π αγορασα με σκοπο να παρω κυριως ογκο κ καποια κιλα ισως....

Απο διατροφη τι προτεινετε αν κ εχω σκεφτει να αγορασω καποια πρωτεινη για να με βοηθησει στον ογκο..

Τι λετε?

Sent from my Optimus 2X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

φουλ γυμναστικη στο πολυοργανο να δενεις σιγα σιγα και σωστη διατροφη,

το σωμα σου θα σου πει ποτε να ξεκινησεις τον ογκο.

Πρωτεινες μπορεις να παρεις καθαρες οσες θες, προτεινω να μη ξεκινησεις με ζαχαρες

και τα παρεις σε λιπος. Επισης μη ξεχασεις λιγο τρεξιματακι μεσα στη βδομαδα,

να υπαρχει και μια βασικη φυσικη κατασταση, μπορεις να κανεις κολυμπι μιας και καλοκαιριαζει σιγα σιγα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον γεια σας παιδες.

Θελω να παρω τις γνωμες σας πανω στο θεμα...ειμαι 1.70 κ 60 κιλα (αδυνατος) θελω να ξεκινησω σιγα σιγα ασκησεις σε ενα πολυοργανο π αγορασα με σκοπο να παρω κυριως ογκο κ καποια κιλα ισως....

Απο διατροφη τι προτεινετε αν κ εχω σκεφτει να αγορασω καποια πρωτεινη για να με βοηθησει στον ογκο..

Τι λετε?

Sent from my Optimus 2X using Tapatalk

καθαρο ογκο θα σου δωσει μια υπερθερμιδικη "καθαρη" διαιτα σε συνδυασμο με βαρη και αρκετο υπνο, η πρωτεινη πρακτικα δεν θα σου προσφερει κατι παραπανω εκτος αμα εισαι ολη μερα εξω οποτε μπορεις να την χρησιμοποιεις περιστασιακα σαν MealRePlacement, προτεινω την primal της dymatize αμα σου βγαινει το budget, την θεωρω πιο ασφαλη επιλογη απο σχεδον οποιαδηποτε whey, για παραδειγμα εμενα η myofusion με στελνει στην τουαλετα κατευθειαν :p

edit : καθαρες ειναι αυτες που βγαζουν περιεκτικοτητα πρωτεινης τουλαχιστον 70-75%, οπου βλεπεις πολλα σακχαρα και λιπαρα μακρια, αμα χρειαζεσαι μεταπροπονητικο ροφημα μια απλη και αποτελεσματικη λυση ειναι μια καθαρη πρωτεινη μαζι με 1-2 μπανανες.

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον γεια σας παιδες.

Θελω να παρω τις γνωμες σας πανω στο θεμα...ειμαι 1.70 κ 60 κιλα (αδυνατος) θελω να ξεκινησω σιγα σιγα ασκησεις σε ενα πολυοργανο π αγορασα με σκοπο να παρω κυριως ογκο κ καποια κιλα ισως....

Απο διατροφη τι προτεινετε αν κ εχω σκεφτει να αγορασω καποια πρωτεινη για να με βοηθησει στον ογκο..

Τι λετε?

Sent from my Optimus 2X using Tapatalk

Αν θες ογκο και δυναμη (λογικα) τοτε ξεχνα τα πολυοργανα και τις παπαριτσες. Μαθε να κανεις βαριες πολυαρθρικες ασκησεις (ημικαθισματα, αρσεις θανατου, πιεσεις παγκου, στρατιωτικες πιέσεις και ελξεις μονοζυγο ή/και κωπηλατικη με μπαρα) με βαρη, τρωγε καθαρες μεν (δλδ χωρις περιττα λιπη οποτε μπορεις) αλλα αρκετες θερμιδες (βρωμη, πατατες, κρεας) και συμπηρωσε με μια πρωτεϊνη ειτε ορου γαλακτος / whey είτε με πληρους γαλακτος. Προμηθευσου ψαρόλαδο και μια πολυβιταμινη (οχι κατι εξειδικευμενο, απλα να καλυψεις τις βασικες σου αναγκες αρχικα)

Και κανε βιβλο το τρίπτυχο προπονηση/υπνος/φαγητο και επαναληψη -> +∞

Κυριως υπνος. Αναπτυσώμαστε οταν ξεκουραζόμαστε και οχι το αντιθετο :upside:

Link to comment
Share on other sites

προτεινω την primal της dymatize αμα σου βγαινει το budget, myofusion

αμα χρειαζεσαι μεταπροπονητικο ροφημα μια απλη και αποτελεσματικη λυση ειναι μια καθαρη πρωτεινη μαζι με 1-2 μπανανες.

Η primal dynamize ειδα πως ειναι γυρω στα 42 Ευρω(900gr) 80% περιεκτικότητα ενω η myofusion γυρω στα 25 με 70% περιεκτικότητα.Η QNT 92+ ειναι καλυτερη επειδη εχει 92% περιεκτικότητα?

Αν θες ογκο και δυναμη (λογικα) τοτε ξεχνα τα πολυοργανα και τις παπαριτσες. Μαθε να κανεις βαριες πολυαρθρικες ασκησεις (ημικαθισματα, αρσεις θανατου, πιεσεις παγκου, στρατιωτικες πιέσεις και ελξεις μονοζυγο ή/και κωπηλατικη με μπαρα) με βαρη, τρωγε καθαρες μεν (δλδ χωρις περιττα λιπη οποτε μπορεις) αλλα αρκετες θερμιδες (βρωμη, πατατες, κρεας) και συμπηρωσε με μια πρωτεϊνη ειτε ορου γαλακτος / whey είτε με πληρους γαλακτος. Προμηθευσου ψαρόλαδο και μια πολυβιταμινη (οχι κατι εξειδικευμενο, απλα να καλυψεις τις βασικες σου αναγκες αρχικα)

Και κανε βιβλο το τρίπτυχο προπονηση/υπνος/φαγητο και επαναληψη -> +∞

Κυριως υπνος. Αναπτυσώμαστε οταν ξεκουραζόμαστε και οχι το αντιθετο :upside:

Θα συμφωνισω μαζι σου απλα τωρα που θα εχω το πολυοργανο θα ξεκινησω απο αυτο κ μετα βλεπουμε....απλα τωρα θα ειναι η αρχη...

Για πρωτεϊνη υψηλης περιεκτικότητας ποια ειναι σχετικα καλη και οχι πανακριβη?

Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτας τα ποσοστα, αλλα την ποιοτητα των πρωτων υλών. Η Myofusion αν θυμαμαι καλα ειναι απο milk protein και συνεπως πιο πλήρης. Το γεγονςο οτι μια πρωτεινη ειναι 90αρα or smth δεν λεει τιποτα, μπορει να ειναι επεξεργασμένη με οξεα και συνεπως χαμηλης ποιοτητας. Οταν επερνα τακτικα συμπηρωματα επερνα ειτε καποια γνωστη μαρκα είτε απο το Myprotein.co.uk αγευστη πρωτεϊνη αλλα ποιοτικα ισως ιδια με τις ακριβες. Τωρα δεν ξερω τι παιζει το εχω εγκαταληψει το αθλημα γενικα (παντρεμενος και με τρεχαματα γαρ) αλλα λογικα δεν θα αλλαξανε ποιοτητες

Για την γυμναστικη, πολυ απλα θα σου πω οτι με το πολυοργανο μετα το πρωτο εξαμηνο δεν θα κανεις ΤΙΠΟΤΑ. Μετα την πρωτη αντιδραση του σωματος στην επιπλεον ασκηση, δεν προκειται να κανεις κατι. Καλυτερα ξεκινα σωστα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.