Jump to content



Γυμναστηριο και χημειες


giorgos_cupra

Recommended Posts

Σαφως ο ελεγκτικος μηχανισμος στην βιομηχανια συμπληρωματων ειναι σχεδον ανυπαρκτος. Και φυσικα αυτο ενδιαφέρει καποιον που παει σε εξειδικευμενα συμπληρώματα. Το να λες οτιη πρωτείνη, οι υδατανθρακες (δεξτροζη, βρωμη κοκ) και τα αμινοξεα εχουν μεταλλαξιογονο δραση ειναι τουλαχιστον αστείο.

Ναι δεν διαφωνώ, αλλά που ξέρεις τι άλλο παίρνεις σε ένα σκεύασμα που έχει π.χ. κρεατίνη/κρεατινίνη/πώς στο καλό λέγεται?

Πώς έχει φτιαχτεί αυτό το σκεύασμα?

Όταν ακόμη και στον decaffeine υπάρχει όριο για διχλωρομεθάνιο 10 ppm από FDA, δηλαδή ακόμη και από εκεί μπορεί να φας κάτι πιθανώς καρκινογόνο, πόσο μάλλον σε ένα μη ελεγμένο σκεύασμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν διαφωνώ, αλλά που ξέρεις τι άλλο παίρνεις σε ένα σκεύασμα που έχει π.χ. κρεατίνη/κρεατινίνη/πώς στο καλό λέγεται?

Πώς έχει φτιαχτεί αυτό το σκεύασμα?

Όταν ακόμη και στον decaffeine υπάρχει όριο για διχλωρομεθάνιο 10 ppm από FDA, δηλαδή ακόμη και από εκεί μπορεί να φας κάτι πιθανώς καρκινογόνο, πόσο μάλλον σε ένα μη ελεγμένο σκεύασμα.

Για την κρεατινη υπάρχει στανταρ, η Creapure που εχει αυστηρες προδιαγραφές. Για τις πρωτεϊνες και παλι οι σοβαρες εταιρίες διαθετουν CoA (Certificate of Analysis) απο διαπιστευμενα εργαστηρια. Κοινως αμα εχεις κοινη λογικη δεν πεφτεις σε επικινδυνα προϊοντα. :flex:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φίλος που έκανε ημί-επαγγελματικά και ξόδευε κέρατα για να παίρνει τέτοια σκευάσματα μου έλεγε πως όπως και με τα φάρμακα υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ δευτερογενής αγορά με μαϊμού προϊόντα πακεταρισμένα σαν τα κανονικά που οι μισοί retailers τα πουλάνε ΓΙΑ κανονικά και καταλαβαίνετε πόσο στραβά μπορεί να καταλήξει η ιστορία αυτή.

Με άλλα λόγια θέλει προσοχή

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εξηγει ο narta δεν εχω μιλησει αλλα θα συμπληρωσω κατι

Με τις τιμες που εχει φτασει το φαγητο στις μερες μας, εκτος και εαν εχεις ΠΟΛΛΑ λεφτα να διαθεσεις για φαι, ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα παρεις τουλαχιστον μια σκονη πρωτεινης και μια πολυβιταμινη

Με το να τρως μονο φαγητο και να μην χρησιμοποιεις ουτε ενα συμπληρωμα πρωτεινης επισης πετυχαινεις καλυτερα αποτελεσματα (για πολλους και διαφορους λογους) αλλα εαν θες να τρως 4-5 καλα και ποιοτικα γευματα απο διαφορα κρεατικα, ψαρικα, cottage cheese και αλλες πρωτεινουχες πηγες το κοστος ειναι απλα απαγορευτικο. Γιαυτο οι περισσοτεροι που γυμναζονται παιρνουν μια καλη και εγκεκριμενη πρωτεινη και end of story

Οσο για την κρεατινη οπως ειπε και ο narta η creapure (που αυτην βαζουν οι περισσοτερες γνωστες εταιρειες στα σκευασματα τους) ειναι μια χαρα και ελεγμενη οσο δεν παει

Ακομα, εαν δεν σας λεει τιποτα ο ελεκτικος μηχανισμος της FDA (αμερικανικος), να πουμε οτι εδω και αρκετα χρονια οι πρωτεινες και παρα πολλα απο τα συμπληρωματα που πωλουνται στα σχετικα μαγαζια εχουν και σφραγιδα του ΕΟΦ επανω.

Πολυ ανησυχουμε για τα συμπληρωματα εδω στο Ελλαδισταν (καλα κανουμε απο την μια). Μακαρι να ανησυχουσαμε τοσο και για το απο που ειναι ο γυρος που τρωμε ή εαν ειναι οντως γυρος κοτοπουλο και οχι γατα πχ, για τα συντηριτικα στα chips που τρωμε τα οποια αναγραφονται ολα απο πισω στην συσκευασια και για οτι αλλο αγοραζουμε στο supermarket

Link to comment
Share on other sites

και παρα πολλα απο τα συμπληρωματα που πωλουνται στα σχετικα μαγαζια εχουν και σφραγιδα του ΕΟΦ επανω.

Εδω θελει τεραστια προσοχη μαγκες.

Αλλο "Εγκριση του ΕΟΦ" (ΟΚ το προιον σου,κυκλοφορησε το),αλλο "Αριθμος αιτησης στον ΕΟΦ " (απλα δηλαδη η σειρα εισερχομενου που πηρε η αιτηση εγκρισης,αδιαφορο το αν και ποτε θα εγκριθει.

Πολλα σκευασματα που εχω δει,γραφουν μονον τον αριθμο αιτησης.Για τον αριθμο αιτησης,να σας πω οτι και την σκονη που σου μικραινει και πρασινιζει τον κιλλερ να εφευρω,παλι αριθμο αιτησης θα παρω (αδιαφορο που μετα θα φαω ακυρο πανηγυρικοτατο)..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

απο οσο ξερω ο ΕΟΦ και εγκριση να σου δοσει,το κριτηριο ειναι το τι ΛΕΣ οτι εχει μεσα..δεν κανει δηλαδη δικο του ελεγχο...αυτη την εντυπωση εχω...

παντως δεν περιμενω και πολλα απο τον ΕΟΦ...παιρνεις μια γνωστη και ποιοτικη πρωτεινουλα,διαβαζεις τι λενε,τι πιστοποιησεις εχει,το background της εταιριας, βλεπεις και λιγο πως αντιδρα το σωμα σου και σε καλη μερια...:D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα φωτα σας γιατι ειναι ζορικα τα πραγματα...

Το σαββατο ξεκινησα γυμναστηριο, η προπονητρια μου (μετανιωσα που την διαλεξα :hehe::hehe: )

Με εσκισε κανονικοτατα, αν και της ελεγα οτι εχω καιρο να γυμναστω...

Το αποτελεσμα ? Χθες το πρωι ελαχιστοι πονοι στα χερια και ειδικα στους δικεφαλους.

Σημερα το πρωι ομως ο πονος εγινε ανυποφορος. Δεν μπορουσα να οδηγησω λεμεεεε...

Και οχι δεν κανω σαν μικρο κοριτσακι... οντως ποναει αρκετα :hehe::hehe:

Τι μπορω να κανω για να περασει εστω και λιγο ?

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή!!

Συνηθίζει το σώμα σου!!

Καλό κάνει, μετά απο μια βδομάδα περίπου,αν συνεχίσεις με ίδια ένταση τότε δεν θα καταλαβαίνεις ότι κάνεις γυμναστική, μόνο κατά τη διάρκεια θα κουράζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

φαγι και υπνος για γρηγορη αναρρωση + διατασεις οταν τελειωνεις αμα δεν βαριεσαι.

πολύ νερό, λαχανικά και φρούτα......διατάσεις δεν υπάρχει βαριέμαι........είναι απαραίτητες μετά από κάθε έντονο πρόγραμμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διατασεις εκανα μετα απο καθε ασκηση...

Η τυπισσα παντως μου φαινεται λιγο υπερβολικη...

Της λεω οτι εχω να πατησω γυμναστηριο 3 χρονια και μου βαζει 4 σετ των 30 κοιλιακων :baby:

Αν ηταν απλος πονος δεν θα εμπαινα στην διαδικασια να ρωτησω, αλλα με εμοδιζει στην καθημερινοτητα μου πλεον.

Τα χερια μου εχουν κοκαλωσει και δεν μπορω να κρατησω κατσαβιδι :hehe:

Δεν ξερω πως θα την παλεψω, σκεφτομαι να μην πατησω γυμναστηριο σημερα.

Αλλα ακουσα πως αν το αφησω θα ειναι πολυ χειροτερα την αλλη φορα. :hm:

Link to comment
Share on other sites

@polonos

Μάλλον σε ζόρισε και "κάηκαν" τα δικέφαλα σου. Άμα μας λές ότι έχεις καιρό να γυμναστείς, φυσικό είναι. Για να μην ταλαιπωρείς τον οργανισμό σου και είσαι συνέχεια πιασμένος ζήτα από την γυμνάστρια σου να σου βγάλει ένα πρόγραμμα.

Πχ την δευτέρα να γυμνάζεις δικέφαλα-στήθος, Τρίτη τρικέφαλα-πλάτες και Τετάρτη ώμους-πόδια. Γενικά αυτό το καθορίζεις αναλόγως με τις φορές που θα πηγαίνεις γυμναστήριο την εβδομάδα (Μπορείς άμα πηγαίνεις 5 φορές να κάνεις μια μυική ομάδα την μέρα μαζί με αερόβια και κοιλιακούς).

Τώρα άμα το αρχίσεις έτσι και δεν κουράζεσαι κάνεις δύο ομάδες την μέρα και στη μέση της εβδομάδας μόλις τελειώσεις τον κύκλο πας πάλι από την αρχή.

Για να σου φύγουν οι πόνοι πάντα κάνε καλές διατάσεις πριν και μετά την άσκηση, και αφού είσαι ακόμα αρχή μην ξεπερνάς τα όρια σου. Ακόμα θέλει καλό ύπνο και να τρως καλά όπως είπαν τα παιδιά από πάνω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διατασεις εκανα μετα απο καθε ασκηση...

Η τυπισσα παντως μου φαινεται λιγο υπερβολικη...

Της λεω οτι εχω να πατησω γυμναστηριο 3 χρονια και μου βαζει 4 σετ των 30 κοιλιακων :baby:

Αν ηταν απλος πονος δεν θα εμπαινα στην διαδικασια να ρωτησω, αλλα με εμοδιζει στην καθημερινοτητα μου πλεον.

Τα χερια μου εχουν κοκαλωσει και δεν μπορω να κρατησω κατσαβιδι :hehe:

Δεν ξερω πως θα την παλεψω, σκεφτομαι να μην πατησω γυμναστηριο σημερα.

Αλλα ακουσα πως αν το αφησω θα ειναι πολυ χειροτερα την αλλη φορα. :hm:

Συγκεντρωση γαλακτικου οξεος ειναι δεν ειναι τιποτα ... θα φυγει ειτε κανεις ειτε δεν κανεις γυμναστηριο τις επομενες μερες. Η ληψη βιταμινης C βοηθαει να φυγει πιο γρηγορα καθως και η αεροβικη ασκηση

Συνεχισε κανονικα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτες βδομάδες κάνεις κυκλική προπόνηση και μετά σου βγάζουν πρόγραμμα...

Υπομονή και μη σταματήσεις...μια εβδομάδα είναι και θα περάσει.

No Pain, no Gain...

Έγινε επεξεργασία από kallileo
Link to comment
Share on other sites

Η τυπισσα παντως μου φαινεται λιγο υπερβολικη...

Της λεω οτι εχω να πατησω γυμναστηριο 3 χρονια και μου βαζει 4 σετ των 30 κοιλιακων :baby:

Άλλαξε γυμνάστρια ή κάνε το 1/3 απ' όσα σου λέει. Παλιά που πήγαινα γυμναστήριο, μετά από διακοπή 3 μηνών, έκανα 3χ10 και πάλι πονούσα.

Δηλαδή αν κάνεις τώρα 4x30, σε δύο μήνες τι θα κάνεις; Θα σηκώνεις και 50 κιλά ταυτόχρονα;

Εκτός αν σε γουστάρει και θέλει να σε παιδέψει.:pleasantry:

Επίσης το να κάνεις διατάσεις, να πάρεις ότι αντιοξειδωτικό υπάρχει και μόλις ξεπονέσεις να βαρέσεις πάλι 4χ30 είναι ΛΑΘΟΣ.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε γυμνάστρια ή κάνε το 1/3 απ' όσα σου λέει. Παλιά που πήγαινα γυμναστήριο, μετά από διακοπή 3 μηνών, έκανα 3χ10 και πάλι πονούσα.

Δηλαδή αν κάνεις τώρα 4x30, σε δύο μήνες τι θα κάνεις; Θα σηκώνεις και 50 κιλά ταυτόχρονα;

Εκτός αν σε γουστάρει και θέλει να σε παιδέψει.:pleasantry:

Επίσης το να κάνεις διατάσεις, να πάρεις ότι αντιοξειδωτικό υπάρχει και μόλις ξεπονέσεις να βαρέσεις πάλι 4χ30 είναι ΛΑΘΟΣ.

Δεν είναι έτσι, να συνεχίσει κάνοντας τα ίδια μόλις ξεπιαστεί είναι το καλύτερο, σιγά σιγά

και με ξεκούραση και μόλις υδατανθρακώνεται πλήρως το κορμί του θα σημαίνει πως έχει μπει σε μια...σειρά και ο μεταβολισμός του. Χαλαρά θέλει και όχι βιασύνες. Η υπομονή χρειάζεται σε ότι και αν κάνεις πόσο μάλλον όσο αφορά τη υγεία

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.