Jump to content



Γυμναστηριο και χημειες


giorgos_cupra

Recommended Posts

ωραια,τωρα που σας βρηκα θα σας εκμεταλλευτω...

τα συμπληρωματα διατροφης ψευδαργυρου ,τα οποια διαφημιζεται οτι κανουν trigger την παραγωγη τεστοστερονης μπορουν να οδηγησουν στις φρικτες παρενεργειες που περιγραφετε?

παντως αυτο για τις ορμονες το εχω ακουσει κι εγω,και στις γυναικες,οι ορμονοθεραπειες για εξωσωματικη πολλες φορες συνδυαζονται με καρκινους...

Link to comment
Share on other sites

Τα φυσικά όρια μυϊκής ανάπτυξης είναι ξεχωριστά για τον καθένα ανάλογα με τον σωματότυπο και την φυλή.

Γιατί το λίγο πάρα πάνω από τα αρχαιοελληνικά αγάλματα λογίζεται "ατροφία" για βόρειες φιλές Ρώσων Ολλανδών κλπ.

Συμπληρώματα διατροφής χρειάζονται όταν:

1 Υπερπροπονείσε και δεν φτάνουν αυτά που τρως να καλύψουν αυτά που ξοδεύεις.

2 Τρως σαβούρες που δεν σου προσφέρουν τίποτα.

Τα βαθειά καθίσματα είναι επικίνδυνη άσκηση που φθείρει τα γόνατα. Καλύτερα τα ημικαθίσματα. Μια καλή πρακτική είναι: Όσο λυγίζεις, ένα υποθετικό νήμα της στάθμης που θα ακουμπά στα γόνατα, να μην υπερβαίνει τα δάχτυλα των ποδιών.

Οι άρσεις επιβαρύνουν την μέση, θέλουν επίσης προσοχή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα φυσικά όρια μυϊκής ανάπτυξης είναι ξεχωριστά για τον καθένα ανάλογα με τον σωματότυπο και την φυλή.

Γιατί το λίγο πάρα πάνω από τα αρχαιοελληνικά αγάλματα λογίζεται "ατροφία" για βόρειες φιλές Ρώσων Ολλανδών κλπ.

Παντα μιλάμε για τον μεσο ανθρωπο. Για τους κινέζους το αρχαιοελληνικο πρότυπο ειναι απιαστο ονειρο. ;)

Συμπληρώματα διατροφής χρειάζονται όταν:

1 Υπερπροπονείσε και δεν φτάνουν αυτά που τρως να καλύψουν αυτά που ξοδεύεις.

2 Τρως σαβούρες που δεν σου προσφέρουν τίποτα.

στο πρώτο συμφωνω, στο δευτερο οχι. Τα συνπληρώμαα αμα τρώς σαβούρες δεν κανουν κατι. Ειναι απλα εξτρα θερμίδες. Τιποτα περισσότερο

Τα βαθειά καθίσματα είναι επικίνδυνη άσκηση που φθείρει τα γόνατα. Καλύτερα τα ημικαθίσματα. Μια καλή πρακτική είναι: Όσο λυγίζεις, ένα υποθετικό νήμα της στάθμης που θα ακουμπά στα γόνατα, να μην υπερβαίνει τα δάχτυλα των ποδιών.

Οι άρσεις επιβαρύνουν την μέση, θέλουν επίσης προσοχή.

Το οτι τα βαθεια καθ΄σιματα ειναι επικίνδυνα ειναι μυθος. Που πρέπει επιτέλους να πεθάνει. Οταν μαθεις να κανεις ΣΩΣΤΑ την ασκηση, οταν μαθεις την μηχανικη της και το οτι πρεπει να ειναι πλήρως ελεγχόμενη (οπως ολες οι ασκήσεις) δεν εχει μεγαλύτερο βαθμό επικίνδυνότητας απο τα ημικαθίσματα. Για την ακρίβεια, λογο περισσότερης προσόχης, βαζεις λιγότερα κιλα αρα γινεσαι λιγοτερο επικίνδυνος να τραυματισθείς.

Επίσης οι αρσεις θανατου, φυσικα θελουν προσοχή, αλλα για εμενα ειναι η δευτερη σε σπουδαιότητα ασκηση μετα τα squat και πριν απο τις στρατιωτικές πιέσεις. Επιπλέον προσφέρουν αυξηση λειτουργικής δύναμης που ειναι και το πιο σημαντικο IMHO

ωραια,τωρα που σας βρηκα θα σας εκμεταλλευτω...

τα συμπληρωματα διατροφης ψευδαργυρου ,τα οποια διαφημιζεται οτι κανουν trigger την παραγωγη τεστοστερονης μπορουν να οδηγησουν στις φρικτες παρενεργειες που περιγραφετε?

παντως αυτο για τις ορμονες το εχω ακουσει κι εγω,και στις γυναικες,οι ορμονοθεραπειες για εξωσωματικη πολλες φορες συνδυαζονται με καρκινους...

Καμια σχέση. Και συμπλήρωμα ψευαργυρου θα χριαζόσουν μονο αν εισαι εξαντλημένος. Βεβαια βοηθανε στον υπνο (ιδιαίτερα σε συνδιασμό με μαγνησιο)

Αν καποιος θα ηθελε να κατατάξει με σειρα σπουδαιότητας τα συμπληρώματα θα ηταν καπως ετσι:

1)Ωμεγα 3 λιπαρα - ψαρολαδο

2)Πολυβιταμίνες και μέταλλα

3)Συνθετη πηγη πρωτείνης - πληρη πρωτείνη γαλακτός

4)Κρεατίνη

5)... Everything else and the kitchen sink :jester:

Για τις ορμονες λογικο ειναι παιδια. Ιδιως οταν μιλάμε για αυξητική ( #1 υποπτή για την ταχυτερη αναπτυξη καρκίνων) και για τα οιστρογόνα. Αν και η τεστοστερόνη αυτην καθ' αυτην ειναι ορμόνη (και μαλιστα ΠΟΛΥ ισχυρη) δεν σχετίζεται τοσο συχνα με καρκινους. Αυτο που εχει αμεση συνδέση με την εξωγενη λήψη τεστοστερόνης ειναι καλοήθεις υπερπλασίες του προστάτη - προστατίτιδες μιας και ο συγκεκριμένος αδένας εχεις εξαιρετικα υψηλά επίπεδα υποδοχών DHT (dihydrotestosterone) η οποια ειναι αποτέσλεσμα ενζυματικης μετατροπής της τεστοστερόνης απο την 5a-reductase. Βεβαια τα παρπανω ειναι λεπτομέριες, γιατι κανενας λογικος, μεσος ανθρωπος δεν θα επερνε εξωγενη τεστοστερονη :p

(sorry για το μακροσκελες, βγηκε ο φαρμακοτρίφτης απο μεσα μου)

Έγινε επεξεργασία από narta
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιαγκτ πολυ σωστο το ποστ σου. Συμφωνω σε ολα εκτος απο αυτο που ειπες για τα βαθια καθισματα. Ενα search στο google θα δειξει σε ολους σας οτι ειναι απλα ενας μυθος αυτος. Τα βαθια καθισματα ΔΕΝ κανουν κακο στα γονατα. Απλα ειναι ασκηση που πρεπει να μαθεις σωστα την τεχνικη οπως ειπωθηκε

http://www.higher-faster-sports.com/articles.html

Αυτο ειναι το site του Kelly Baggett (αντρας ειναι απλα τον λενε Kelly!). φανατικος κατα των αναβολικων και πολυ καλος natural trainer. Διαβαστε μερικα αρθρα του που ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ. Τα λεει εξω απο τα δοντια γενικως

ο ψευδαργυρος (zinc στα αγγλικα) χρειαζεται πιο πολυ στους αντρες. Συμφωνω με τον narta και θα συμπληρωσω (για να μην λεμε τα ιδια) οτι σε καθε εκσπερματωση ο αντρας χανει μεγαλες ποσοτητες ψευδαργυρου οποτε χρειαζεται αναπληρωση. Δεν σημαινει οτι ο ψευδαργυρος ειναι βιαγκρα αλλα βοηθαει στην "ορεξη" για sex. Εξου και η εκφραση "the more zinc you take, the more of a man you are" Τα συμπληρωματα ψευδαργυρου με μαγνησιο τα παιρνουμε πριν τον υπνο και με αδειο στομαχι. Βοηθανε και στον υπνο οπως ειπωθηκε.

Επισης τα καλα λιπαρα κρατανε υψηλη την τεστοστερονη στους αντρες ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ενα συμπληρωμα που βοηθα στον υπνο ειναι το zma..που περιλαμβανει ολα οσα ανφερατε...

και αν και δεν εχω κανενα προβλημα με τον υπνο (φτου φτου) ,ειχα ψηθει να το τσιμπησω...

Αυτο λεμε , απλα εαν το αναφερουμε σαν ZMA κανενας δεν θα ξερει τι ειναι

ZMA = Zinc + Magnesium Aspartate

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πιάσαμε το θέμα σκέφτομαι να δοκιμάσω το Sida Stack της Thermolabs. Διάβασα αρκετά φόρουμ και οι περισσότεροι είναι ικανοποιημένοι. Το κακό είναι ότι το έχω βρει στην Αγγλία με 11λίρες αλλά έχει 50λίρες έξοδα αποστολής!! Ξέρει κανείς κάποιο site ή μαγαζί στην Ελλάδα που να έχει? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Efficacy and safety of ephedra and ephedrine for weight loss and athletic performance: a meta-analysis.

Ephedrine, caffeine and aspirin: safety and efficacy for treatment of human obesity.

Εσυ εχεις καμια ιατρικη μελετη που να λεει οτι η εφεδρινη σε φυσιολογικες δοσεις προκαλει θανατο;

Ειρωνιες εκει που σε περνει :big_boss:

1) Ειρωνείες δεν απηύθυνα σε κανέναν,αλλά οταν απαντάς σε κάποιον οτι ειναι η ιδια η παραπληροφόρηση και αναμεταδίδει κάτι χωρίς έρευνα μοιραία λοιπόν θεωρείσαι ειδικός και γι΄αυτό σου απάντησα έτσι

2) Σου είπα εγώ οτι η εφεδρίνη προκαλεί θανάτους σε φυσιολογικές δόσεις-η ερώτησή μου ήταν εάν ειναι ασφαλής η χορήγηση σε αθλητές (που λογικά ο οργανισμός τους βρίσκεται σε επίπεδα λειτουργίας "ανω του φυσιολογικού" κατα την διάρκεια της άθλησης)

3) thanx για τα λίνκ αλλά στά συμπεράσματα του πρώτου λίνκ απο μία πρόχειρη ματιά που έριξα(φόρτος εργασίας γαρ) δεν βλέπω να αναφέρει κατι διαφορετικό -αυξημένος κίνδυνος ψυχατρικών συμπτωμάτων,συμπτωμάτων εκ του αυτονόμου νευρικού συστήματος-γαστρεντερικού και αισθήματα παλμών καθώς επίσης και οτι δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία περί της αύξησης της αθλητικής ικανότητος

Link to comment
Share on other sites

1) Ειρωνείες δεν απηύθυνα σε κανέναν,αλλά οταν απαντάς σε κάποιον οτι ειναι η ιδια η παραπληροφόρηση και αναμεταδίδει κάτι χωρίς έρευνα μοιραία λοιπόν θεωρείσαι ειδικός και γι΄αυτό σου απάντησα έτσι

2) Σου είπα εγώ οτι η εφεδρίνη προκαλεί θανάτους σε φυσιολογικές δόσεις-η ερώτησή μου ήταν εάν ειναι ασφαλής η χορήγηση σε αθλητές (που λογικά ο οργανισμός τους βρίσκεται σε επίπεδα λειτουργίας "ανω του φυσιολογικού" κατα την διάρκεια της άθλησης)

3) thanx για τα λίνκ αλλά στά συμπεράσματα του πρώτου λίνκ απο μία πρόχειρη ματιά που έριξα(φόρτος εργασίας γαρ) δεν βλέπω να αναφέρει κατι διαφορετικό -αυξημένος κίνδυνος ψυχατρικών συμπτωμάτων,συμπτωμάτων εκ του αυτονόμου νευρικού συστήματος-γαστρεντερικού και αισθήματα παλμών καθώς επίσης και οτι δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία περί της αύξησης της αθλητικής ικανότητος

Η εφεδρινη δουλευει ... στο λεω εγω που εχω παρει. Και οταν λες "αθλητικη" ικανοτητα τι εννοεις? Στην αεροβια αντοχη (τρεξιμο, τζοκινγ, κλπ) βοηθαει πολυ ... στην αναεροβια (βαρη) οχι

Πιο πολυ απο την εφεδρινη δουλευει η χρόνια προπονηση και η χρόνια προσεκτικη διατροφη. :dirol:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε aggelopa χωρίς να ξέρω, σίγουρα τουλάχιστον, η πιο πιθανή απάντηση είναι από το εργαστήρια.

Γιατί για να κάνεις αυτή τη διαδικασία από τα ζώα, είναι αρκετά πολύπλοκη, χρειάζεται ειδική επεξεργασία, και επειδή οι οργανισμοί μεταξύ τους διαφέρουν, μπορεί και να προκληθούν παρενέργειες (όπως παλιότερα με την ινσουλίνη (που είναι βέβαια πρωτεΐνη, και όχι ορμόνη) που την έπαιρναν από τα χοίρους). Όλα αυτά κάνουν την απομόνωση μιας ορμόνης από ζώο μια πολύ ακριβή διαδικασία, που αν μετά πουλιόταν στο "εμπόριο", θα την έκανε εξαιρετικά ακριβή. ;)

Έτσι νομίζω τώρα εγώ. Εάν δεν ισχύουν όλα αυτά που λέω καλοδεχούμενη κάθε διόρθωση. :)

Link to comment
Share on other sites

επειδη παντα το ειχα απορια την αγοραστη τεστο και την αυξητικη τις βγαζουν απο καπου (ζωα) ή τις παραγουν στο λαμπ?

Η αυξητικη αν δεις το μπουκαλακι λέγεται r-HGH = recombinant Human Growth Hormone. Παλιότερα την συλλέγαν απο την υποφυσεις πτωμάτων, αλλα υπήρχε η πιθανότητα μετάδοσης της θανατηφόρας νοσου Creutzfeldt–Jakob (σπογγώδης εγκεφαλοπάθεια) Εδω και αρκετα χρόνια υπάρχει μονο συνθετικη μορφη της ορμονης.

Η τεστοστερόνη απο την αλλη, ηταν ανεκαθεν συνθετικη γιατι σαν καθαρη τεστοστερονη εχει δράση μονο για κατι λεπτα της ωρα. Στο εργαστηριο της "κολλανε" εναν εστερα (προπιονικο, ενανθικο κοκ) με αποτέλεσμα να αυξανουν τον χρόνο ημιζωης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιαγκτ πολυ σωστο το ποστ σου. Συμφωνω σε ολα εκτος απο αυτο που ειπες για τα βαθια καθισματα. Ενα search στο google θα δειξει σε ολους σας οτι ειναι απλα ενας μυθος αυτος. Τα βαθια καθισματα ΔΕΝ κανουν κακο στα γονατα. Απλα ειναι ασκηση που πρεπει να μαθεις σωστα την τεχνικη οπως ειπωθηκε

Φθορά έγραψα και είναι κάτι που το συμπεραίνεις, δεν μπορούν να υπάρξουν έρευνες για μετά από 20 χρόνια φθοράς γόνατος και να αποδοθεί αποκλειστικά στα βαθειά καθίσματα.

Οι δυνάμεις που εξασκούνται στο γόνατο μετά τις 90 μοίρες αυξάνουν τρομακτικά. Απλά τον μηχανισμό να παρατηρήσεις. Επίσης σοβαρή ένδειξη είναι, οι κανόνες για την θέση του ποδηλάτη. Όταν το πετάλι είναι παράλληλα με το έδαφος, το γόνατο απαγορεύετε να περνά τα δάχτυλα. Εδω έχουμε μια επαναλαμβανόμενη κίνηση που λειτουργεί εκθετικά για τις φθορές του γονάτου.

Τέλος όταν ξαναπάς στο γυμναστήριο φωτογράφισε μου έναν που εκτελεί με σωστή τεχνική και το κατάλληλο βάρος τις ασκήσεις. Θέλω να τον δω : )

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με τα συμπληρώματα διατροφής, χωρίς να έχω πάρει ποτέ (άλλωστε δεν γυμνάζομαι), έχω την εξής άποψη:

είναι σαν τα φάρμακα, χωρίς όμως το development που έχουν τα πρώτα!

Δηλαδή για να βγάλεις μια άδεια για ένα φάρμακο θες απίστευτο development, clinical trials etc. etc., ενώ για το συμπλήρωμα διατροφής, ιδιαίτερα δε τα παράνομα, τίποτα από αυτά δεν ισχύει.

Δεν διαφωνώ ότι μπορεί να υπάρχουν φανταστικές ουσίες κλπ κλπ., αλλά και μόνο που δεν είναι ελεγμένες για το τι έκδοχα έχουν δεν θα το δοκίμαζα καν.

Ακόμη και σε φάρμακα με κλινικές δοκιμές, η μεταλλαξιογόνος δράση δεν μπορεί πάντα να προβλεφθεί, πόσο μάλλον σε τέτοια σκευάσματα.

Όλα θέλουν το μέτρο τους. Υπερβολική ξάπλα φράζει τις αρτηρίες, υπερβολική άσκηση λιώνει την καρδιά. Μέτρον άριστον :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπερβολική ξάπλα φράζει τις αρτηρίες, υπερβολική άσκηση λιώνει την καρδιά. Μέτρον άριστον :)

Το πρώτο ναι, το δεύτερο δε γίνεται. Δεν υπάρχει υπερβολική άσκηση εκτός αν παίρνεις χημικές ουσίες οι οποίες μεταβάλλουν το αίμα (κατά κύριο λόγο) . Υπό νορμάλ συνθήκες ο οργανισμός έχει άμυνες και θα σε αφήσει να υπερβάλεις για πολύ λίγο, μετά απλά θα "κλείσει".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με τα συμπληρώματα διατροφής, χωρίς να έχω πάρει ποτέ (άλλωστε δεν γυμνάζομαι), έχω την εξής άποψη:

είναι σαν τα φάρμακα, χωρίς όμως το development που έχουν τα πρώτα!

Δηλαδή για να βγάλεις μια άδεια για ένα φάρμακο θες απίστευτο development, clinical trials etc. etc., ενώ για το συμπλήρωμα διατροφής, ιδιαίτερα δε τα παράνομα, τίποτα από αυτά δεν ισχύει.

Δεν διαφωνώ ότι μπορεί να υπάρχουν φανταστικές ουσίες κλπ κλπ., αλλά και μόνο που δεν είναι ελεγμένες για το τι έκδοχα έχουν δεν θα το δοκίμαζα καν.

Ακόμη και σε φάρμακα με κλινικές δοκιμές, η μεταλλαξιογόνος δράση δεν μπορεί πάντα να προβλεφθεί, πόσο μάλλον σε τέτοια σκευάσματα.

Όλα θέλουν το μέτρο τους. Υπερβολική ξάπλα φράζει τις αρτηρίες, υπερβολική άσκηση λιώνει την καρδιά. Μέτρον άριστον :)

Σαφως ο ελεγκτικος μηχανισμος στην βιομηχανια συμπληρωματων ειναι σχεδον ανυπαρκτος. Και φυσικα αυτο ενδιαφέρει καποιον που παει σε εξειδικευμενα συμπληρώματα. Το να λες οτιη πρωτείνη, οι υδατανθρακες (δεξτροζη, βρωμη κοκ) και τα αμινοξεα εχουν μεταλλαξιογονο δραση ειναι τουλαχιστον αστείο.

Οσο για την υπερβολικη ασκηση, ο οργανισμος εχει τετοιες δικλειδες ασφαλείας που δεν προκειται να καταφέρεις να τον φθειρεις χωρις εργογενεις ουσίες οσο και αν προσπαθήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Btw για οποιον τον ενδιαφέρει

squat

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=kawBY5p29fQ]YouTube - Mark Rippetoe: Intro to the Squat[/ame]

deadlift

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Syt7A23YnpA]YouTube - Mark Rippetoe: Deadlift Set-Up[/ame]

powerclean

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=6tXcS0Xp1aE]YouTube - Mark Rippetoe: Coaching the Powerclean[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο ναι, το δεύτερο δε γίνεται. Δεν υπάρχει υπερβολική άσκηση εκτός αν παίρνεις χημικές ουσίες οι οποίες μεταβάλλουν το αίμα (κατά κύριο λόγο) . Υπό νορμάλ συνθήκες ο οργανισμός έχει άμυνες και θα σε αφήσει να υπερβάλεις για πολύ λίγο, μετά απλά θα "κλείσει".

Μάλλον αναφέρετε σε μια έρευνα, νομίζω είχε βγει την εποχή των ολυμπιακών της Αθήνας, που υποστήριζε ότι η υπερβολική προπόνηση στο τρίαθλο επιβαρύνει την καρδιά. Επειδή χρησιμοποιούνται διαφορετικές μυϊκές ομάδες "ξεγελιέται" η άμυνα του οργανισμού.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.