Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Εμένα το πιάτο μου έκανε εντύπωση πάντως.. :woot:

Δεν είναι πλαστικό ελπίζω ε;

Όχι, γυάλινο είναι. Όντως έκανε καλή αντίθεση το έντονό του χρώμα με το λευκό τραπεζομάντηλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι του γλυκού, εκτός από ανάλαφρη γεύση ήταν και πολύ φρέσκια.

Το ζαχαροπλαστείο λέγεται Ambel's και είναι στο Π. Φάληρο. Αν έχει και άλλος άποψη, ας την καταθέσει.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι του γλυκού, εκτός από ανάλαφρη γεύση ήταν και πολύ φρέσκια.

Το ζαχαροπλαστείο λέγεται Ambel's και είναι στο Π. Φάληρο. Αν έχει και άλλος άποψη, ας την καταθέσει.

οτι εχω δοκιμασει απο εκει θυμιζει πιο homemade γλυκα κι οχι τοσο ετοιματζιδικα...

(σε καποια ειναι καλο σε αλλα οχι και τοσο)

φτιαχνει αξιοπρεπεστατο cheesecake λεμονι

και χορταστικη μηλοπιτα με πολυ καραμελωμενο καρυδι on the top (προσοχη ζυγιζει πανω απο κιλο και παιζει~18€ )

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε chirping chicken εδω στην Υμμητου οποτε ειπα να κανω ενα mini-review σημερα :p

14+-+1

Ο πουρες αρκετα καλος, φρεσκοτατος και με τα κομματακια της πατατουλας μεσα :D

Το ασπρο πραγματακι εκει πανω αριστερα υποτιθεται πως ειναι σαλτσα dijon, αναθεμα αν καταλαβα γευση-μουσταρδομαγιονεζας, καλα που το παραγγειλα παντως γιατι τοσο το πανε οσο και το φιλετο ( το οποιο εχει αρκετα εντονη μυρωδια καρβουνιλας αλλα για λεμονι ουτε λογος ) ητανε αρκετα σκληρα, ευτυχως εχω γερα δοντια :p

Τα onion rings παρα πολυ καλα οπως και κατι χοιρινα παιδακια που ειχα φαει την προηγουμενη φορα που πηγα, μονο Ceasar's δεν εχω δοκιμασει απο τον καταλογο και το περιφημο "oreo cheesecake" για ολα τα υπολοιπα εχω πανω κατω μια ιδεα, το να μου αρεσουν παντως περισσοτερο ολα τα συνοδευτικα απο το ιδιο το κοτοπουλο δεν ειναι καθολου καλη αρχη :p

Τουλαχιστον οι τιμες ειναι πολυ καλες ! ( εδω ειναι Καισαριανη και οχι Γλυφαδα mind you )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από τη φωτό, μια και είμαι σε δίαιτα, πρόσεξα μόνο το καλό μαχαιροπίρουνο, πράγμα που κοιτάω σε κάθε μαγαζί που πάω.. ειδικά το μαχαίρι, στα περισσότερα φαγάδικα δεν κάνει ούτε για να αυτοκτονήσεις.. όχι για να κόψεις μπριζολικό! :hang2:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από τη φωτό, μια και είμαι σε δίαιτα, πρόσεξα μόνο το καλό μαχαιροπίρουνο, πράγμα που κοιτάω σε κάθε μαγαζί που πάω.. ειδικά το μαχαίρι, στα περισσότερα φαγάδικα δεν κάνει ούτε για να αυτοκτονήσεις.. όχι για να κόψεις μπριζολικό! :hang2:

Είσαι γονιός;

Σκέφτεσαι να πας οικογένειες με 10 παιδιά και να πρέπει να προσέχεις και τα μαχαίρια;

Εάν το κρέας είναι πραγματικά καλό, δεν χρειάζεσαι μασέτα για να το κόψεις.

Σε κάποια κρέατα, όπως ψαρονέφρι, όντως χρειάζεται πιο κοφτερό μαχαίρι, και τότε σου φέρνει άλλο μαζί με το πιάτο σου.

sent from my Amstrad CPC6128

Link to comment
Share on other sites

Είσαι γονιός;

Σκέφτεσαι να πας οικογένειες με 10 παιδιά και να πρέπει να προσέχεις και τα μαχαίρια;

Εάν το κρέας είναι πραγματικά καλό, δεν χρειάζεσαι μασέτα για να το κόψεις.

Σε κάποια κρέατα, όπως ψαρονέφρι, όντως χρειάζεται πιο κοφτερό μαχαίρι, και τότε σου φέρνει άλλο μαζί με το πιάτο σου.

sent from my Amstrad CPC6128

δε θέλω αηδίες :p

Το μαχαίρι είναι για να κόβει κρέας, όχι μυζήθρα :p

Link to comment
Share on other sites

Είσαι γονιός;

Σκέφτεσαι να πας οικογένειες με 10 παιδιά και να πρέπει να προσέχεις και τα μαχαίρια;

Εάν το κρέας είναι πραγματικά καλό, δεν χρειάζεσαι μασέτα για να το κόψεις.

Σε κάποια κρέατα, όπως ψαρονέφρι, όντως χρειάζεται πιο κοφτερό μαχαίρι, και τότε σου φέρνει άλλο μαζί με το πιάτο σου.

sent from my Amstrad CPC6128

γονιός δεν είμαι.. αλλά η μάνα μου που έπρεπε να ελέγξει 4 θηρία, μας έπαιρνε τα μαχαίρια κι απλά με τη σειρά, μας έκοβε σε μπουκιές το κρέας κ το τρώγαμε.. προς θεού, δεν ζήτησα μασέτα ούτε τη λεπίδα του νίντζα.. απλά στα πιο πολλά "παλιά" μαγαζιά έχουν τη βλακεία το μαχαίρι με τα 3 ανύπαρκτα δόντια μπροστά μπροστά κι αυτό δεν είναι μαχαίρι για να κόψεις κρέας..

αναρωτιέμαι εσύ από τα λεγόμενά μου αυτό κατάλαβες ή απλά κάνεις αντίλογο;;

δλδ αν ήσουν ταβερνιάρης και σου ζητούσα καλύτερα μαχαίρια, θα μου έλεγες πρόσεχε μη σφαχτούν τα παιδιά σου;

:jester:

Link to comment
Share on other sites

btw δεν έβγαλα φώτος αλλά έκανα σήμερα γίγαντες στο φούρνο. Εριξα και κάνα 5κιλο φέτα :p και πάνω που ήμουν έτοιμη να τους βάλω φούρνο, λέω δε βάζεις και μερικές ελιές καλαμών μέσα; (χωρίς κουκούτσι εννοείται και κομμένες)

Τελικά απογειώθηκε. Χυλώσανε κιόλας και έφυγε και μια φρατζόλα ψωμί, παρόλο που δε τρώω μαζί με το φαγητό :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα σαλιγκάρια!!! Θυμάμαι τα έβαζε αποβραδίς σε μια λεκάνη με αλεύρι η μάνα μου για να "καθαρίσουν" και τα σκέπαζε με πετσέτα. Μια φορά, τα σαλιγκάρια την είχαν κοπανήσει από την λεκάνη και είχαν σκαρφαλώσει σε όλους τους τοίχους.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.