Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

σήμερα φιλοξενώ φιλαράκια και θα κάτσουν και κάποιες μέρες. Οπότε βγήκαν τα μαχαίρια απο τις θήκες τους και άρχισε το μαγείρεμα.

Δεν είχα πολύ χρόνο για να τους φτιάξω κάτι καλό αλλά κάτι κατάφερα :)

Αρχικά κόπηκε ένα κοτόπουλο σε παϊδάκια. Ξεκίνησε το μαρινάρισμα...

p8240539-9029.jpg

Ενα στήθος απο κοτόπουλο κόπηκε σε λεπτές φέτες

p8240541-9030.jpg

Λίγο λάδι στο τηγάνι με μικρή στρώση απο πιπέρι και αλάτι και το στήθος για σοτάρισμα

p8240544-9031.jpg

καθάρισμα στο τηγάνι και κυπριακό χαλούμι έκανε την εμφάνισή του.

p8240545-9032.jpg

Κόπηκε σε φέτες αλλα επειδή δε γινόταν με τόσες μυρωδιές να τη βγάλω ξεροσφύρι είπα να ανοίξω και μία μπυρίτσα

p8240549-9033.jpg

p8240550-9034.jpg

Εντωμεταξύ το κοτόπουλο επι το έργο

p8240554-9035.jpg

Και έτοιμα τα διάφορα συνοδευτικά για το κρεατάκι

p8240561-9036.jpg

Ε δε θα τη βγάζαμε μόνο με κοτόπουλο οπότε μεγάλωσε η παρέα

p8240563-9037.jpg

Ετοιμάστηκε και η σαλάτα

p8240565-9038.jpg

Και άρχισε το σερβίρισμα

p8240568-9039.jpg

p8240570-9040.jpg

Ε κρέας χωρίς καλό κρασί δε πάει :yes4:

p8250573-9042.jpg

Και να μη φάμε και το παγωτάκι που φέρανε τα παιδιά;

p8240571-9041.jpg

καλό ήτανε τελικά και ας μην είχα χρόνο :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Νεα εκδοχη Lemon Pie.

Για την τάρτα:

210gr Κοσκινισμένο αλεύρι,

50-60 gr Ζάχαρη άχνη,

140gr Super Fresco Φυτικό Βούτυρο,

1 κρόκο αυγού,

ελάχιστο νερό αν χρειαστεί,

ψυγείο για 40 λεπτά.

Για την γέμιση,

50gr Corn Flour,

200gr Ζαχαρη,

1/2 κουπας χυμο λεμονι,

1 1/4 Νερο,

ξισμα απο 3 λεμονια,

3 κροκοι

Για να γινει λιγο παραπανω βαλτε 70 corn flour,250 ζαχαρη,1 cup λεμονι,1 1/2 νερο.

Προσοχή μην παρα ξυστε το λεμονι.Το ασπρο απο την φλουδα του λεμονιου πικριζει μεσα στο γλυκο.

Εκτελειτε οπως το βιντεο παρακατω.

Μην το βαλετε ζεστο το γλυκο μεσα στο ψυγειο γιατι θα γινει σουπα. (εγω την πατησα γιατι εφυγα απο το σπιτι εκεινη την ωρα.)

Μην φοβηθείτε κατά το δεσιμο της κρεμας λεμονι,φροντίστε να στεκετε.

Σημερα αντικατέστησα την μαρεγκα με κρεμα ζαχαροπλαστικης στιγμης γιατι παραμυριζε αυγου-λιλα το γλυκο και επιπλεον δεν διατηρείτε πανω απο μιση μερα χωρις να χαλασει η εμφανιση.

Much Better,

P1030302_zpse4864bec.jpg

P1030301_zps60566d60.jpg

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

Γινεται να φτιαχτει αυτο το πραγμα χωρις αλευρι, κορν φλαουρ και αυγα ? ζηλεψα :p

Χθες μου φορτωσανε απο το διπλανο σουβλατζιδικο μια πιτουλα κομμενη στα 4, παρολο που τους ειχα πει 2 φορες " τα καλαμακια και μια μεριδα πατατες τηγανητες, ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ " ειπα να την φαω λεω κριμα ειναι να παει χαμενη, (εξαλλου ειχα να βαλω αλευρι στο στομα μου πανω απο 3 βδομαδες) μετα απο 20 λεπτα αρχισα να αισθανομαι απαισια, ακομα κλανω :p πορνη δυσανεξια :rant:

Οριστε και μια συνταγη για τους υπολοιπους "ιδιοτροπους" του φορουμ Κέντρο Ολιστικής Ιατρικής ( Κέικ σοκολάτας χωρίς αλεύρι )

Γινεται πολυ καλο ακομα και χωρις αυγο-σοδα-καφε (:p) μονο λιγο πειραματισμο θελει με την αναλογια κακαο / ζαχαρης, μου θυμισε τα ατομικα κεηκ σοκολατας που μας δινανε για προγευμα στην ΕΛΔΥΚ, ερχοντουσαν κατι μερακληδες στα εστιατορια τα κοβανε σε φετες και αλοιφανε επανω nutella :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα και ενώ δεν είμαι λάτρης του Κινέζικου μου ζητήθηκε να φτιάξω. :sick:

Σα φιλόξενο πλάσμα που είμαι δεν είπα όχι :shutup:

Κοτόπουλο στήθος σε μπαστουνάκια και μαρινάρισμα μέσα σε σόγια, μέλι, τζίντζερ, πιπέρι και ολίγον ξυδάκι (για να μου περάσει ήταν το τελευταίο)

Γουόκ δεν είχα αλλά είχα τηγάνι. Οπότε

Πιπεριές σε πολλά χρώματα

φρέσκα κρεμμύδια αλλά έβαλα και ένα ξερό

Σκόρδο

Ολίγον πελτέ για το χρώμα

Αλατάκι, πιπεράκι και όταν πλέον ήταν έτοιμο έβρασα για 2.5 λεπτά νουντλς τα πέταξα σε παγωμένο νερό να σταματήσω το βράσιμο και τα έριξα μετά όλα μαζί μέσα στο τηγάνι. Δυστυχώς δε πρόλαβα να σερβίρω ούτε να πάρω τελική φωτογραφία καθώς μου πήραν το τηγάνι απο τα χέρια. τσίμπησα και εγώ λίγο αλλά πήρα και μία πίτσα για καβάτζα :p

p8260574-9047.jpg

p8260575-9048.jpg

p8260579-9049.jpg

p8260580-9050.jpg

p8260581-9051.jpg

p8260582-9052.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα και ενώ δεν είμαι λάτρης του Κινέζικου μου ζητήθηκε να φτιάξω. :sick:

Σα φιλόξενο πλάσμα που είμαι δεν είπα όχι :shutup:

Κοτόπουλο στήθος σε μπαστουνάκια και μαρινάρισμα μέσα σε σόγια, μέλι, τζίντζερ, πιπέρι και ολίγον ξυδάκι (για να μου περάσει ήταν το τελευταίο)

Γουόκ δεν είχα αλλά είχα τηγάνι. Οπότε

Πιπεριές σε πολλά χρώματα

φρέσκα κρεμμύδια αλλά έβαλα και ένα ξερό

Σκόρδο

Ολίγον πελτέ για το χρώμα

Αλατάκι, πιπεράκι και όταν πλέον ήταν έτοιμο έβρασα για 2.5 λεπτά νουντλς τα πέταξα σε παγωμένο νερό να σταματήσω το βράσιμο και τα έριξα μετά όλα μαζί μέσα στο τηγάνι. Δυστυχώς δε πρόλαβα να σερβίρω ούτε να πάρω τελική φωτογραφία καθώς μου πήραν το τηγάνι απο τα χέρια. τσίμπησα και εγώ λίγο αλλά πήρα και μία πίτσα για καβάτζα :p

MEGA λαθος αλλα εφοσον δεν εισαι του κινεζικου, παραβλεπεται...

Ποτε των ποτων δεν ξεκινας με τα λαχανικα, εκτος φυσικα αν δεν υπαρχει κρεατικο..

Τα λαχανικα πρεπει να ειναι σχεδον "ζωντανα". Αρα σωταρεις το κρεατικα πρωτα και μετα προσθετεις τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλάβατε, έχουμε να κάνουμε με μια παραλλαγή!

Τα μανιτάρια με τα λαχανικά (πιπεριές , πράσο, κρεμμύδι , αρκετό σκόρδο, μαϊντανό κλπ τα σοτάρουμε και φτιάχνουμε την σάλτσα της αρεσκείας μας με ντοματούλα!

Παράλληλα βράζουμε και το νερό και ρίχνουμε μέσα τις πένες, πριν ακόμα το καταλάβουν (ίσα να έχουν πάρει να μαλακώνουν ! !)τις ξανά βγάζουμε με μια τρυπητή κουτάλα !

Και τις φουντάρουμε μέσα στην κατσαρόλα με την σάλτσα !

Στη συνέχεια ανακατεύουμε μαλακά την σάλτσα με τις πένες και προσθέτουμε ζεστό μακαρονόζουμο από την κατσαρόλα μέχρι να κολυμπήσουν καλά οι πένες.

Και μετά όλο αυτό το αδειάζουμε σε ένα ταψί (Εγώ από εκεί πρόλαβα να τραβήξω φωτό, για τα πριν επιφυλάσσομαι! :) )

PA-01_DSC_0926_zpsb19d514a.jpg PA-02_DSC_0927_zpsf55ffc4c.jpg

Όπως βλέπετε, ξεκινάμε με 'Πένες μπλούμ" :)

Στη συνέχεια το ταψί στο φούρνο στους 200 βαθμούς μέ μια εστία από πάνω και δύο από κάτω :

PA-03_DSCN9306_zps2ce43165.jpg PA-04_DSCN9308_zpscc818def.jpg

Μα για πολύ "Μπλούμ" ! ! !

Και όμως ... μετά από κανα 20 λεπτο :

PA-05_DSCN9309_zps90fbf8cc.jpg PA-06_DSCN9310_zps0656720f.jpg

Ψαχνόμαστε να "βρούμε" σάλτσα στο ταψί! ! !

Ε η συνέχεια είναι γνωστή, αλλά αξίζει να της χαρίσουμε ένα βλέμμα :

PA-07_DSCN9326_zpsb424ea0d.jpg PA-08_DSCN9327_zps17faeea2.jpg

Ίσως και δύο! :)

Πιπεράκι και λίγο κύμινο ήταν αυτό !

PA-09_DSCN9328_zps2826ee60.jpg PA-10_DSCN9331_zpsa65726bf.jpg

Ε και μετά από εδώ :

PA_11_DSCN9334_zps8a9e5d26.jpg

Φτάσαμε εδώ πάρα πολύ γρήγορα ! ! !:o

PA-12_DSCN9335_zps57b4a966.jpg

Μια χαρά!!!!

Oμόρφυνε ο κόσμος ! ! ! :D

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.