Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Μιας και μου θυμίσατε το θέμα ας ποστάρω

next time

moar καραβιδες

οχι ντοματα σε θαλασσες, ακτες, χορτα και κολοκυθια (ισως ψητα με λαδολεμονο ετσι για αλλαγη?)

και σκουφο επι κεφαλης

περαν αυτων παντως, η ζημια.... ζημια!

ευγε!

παραλληλα μερικα χιλιομετρα νοτιοτερα:

εφαγα 2 ωρες να φτιαχνω πιτσες για 5,

τις φαγαμε τις τσακισαμε και ουτε φωτο δεν ειδαμε

και πανω στη χωνεψη και τη τριτη KWAK

εβαλε το ταβερνακι στη γωνια καλαμαρι στο τηγανι και χταποδι στη θρακα

και μας πειρανε οι μυρωδιες στον 4ο

και τη βλεπω να κατεβαινω για κανα πλοκαμι & ουζο στα γρηγορα....

dayum!

[/κοιλιοδουλος mode...]

Link to comment
Share on other sites

Μεξικάνικο σήμερα με τα καλύτερα nachos που έχω φάει. Δεν έχω φάει και πολλά δηλαδή, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι μπορούν να γίνουν ακόμα καλύτερα.

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk2

post-7649-1416077436,2204_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

moar καραβιδες

[...]

οχι ντοματα σε χορτα

Αν δεν έχεις δοκιμάσει λιωμένη τη βρασμένη ντομάτα πάνω από βλήτα, κάν' το! Απλά πετάς μια μεγάλη ώριμη ντομάτα στην κατσαρόλα που βράζουν τα βλήτα, και μόλις τα βγάλεις όλα μαζί την ξεφλουδίζεις και τη λιώνεις με το πηρούνι. Λίγο λάδι, λίγο αλάτι και μπόλικο λεμόνι... αμβροσία. Σε πικρά χόρτα προφανώς δεν πολυπάει.

Για τις καραβίδες, τι να πω και τι ν' αφήσω. :woot:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22279]acct[/MENTION] θα σε προκαλέσω την επόμενη φορά να δοκιμάσεις άγουρη ντομάτα στο τρίφτη και όχι βρασμένη με τα βλίτα. Δοκίμασε το και θυμήσου με (σκέτα μόνο με αλάτι. Ούτε λεμόνια ούτε ξίδια) :big_boss:

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

37497938.jpg

Αύριο μεσημεράκι θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω. Βέβαια έχω μια ανησυχητική εξάρτηση από το λεμόνι, οπότε μετά μάλλον θα συμπληρώσω, αλλά δε λέω όχι στην απόπειρα.

Νομίζω όμως ότι προτιμώ την έντονη γλύκα από τα βλήτα και τη βρασμένη ντομάτα μαζί με το ξινό του λεμονιού. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις δοκιμάσει λιωμένη τη βρασμένη ντομάτα πάνω από βλήτα, κάν' το!...

Το ξερω οτι ειναι νοστιμοτατος συνδυασμος (με ωμη τριμμενη τουλαχιστον)

αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι κι ο μονος τροπος να φας χορτα

imho παιζει ρολο και το τι συνοδευουν (κρεας,θαλασσινα ή και σκετα)

Link to comment
Share on other sites

Την Κυριακή είπαμε να πάμε να φάμε αστακό.

Γενικά εδώ στο Γιου-Κέι οι αστακοί είναι απο βόρειο ατλαντικό και είναι αυτό που στο Ελλάδα λέμε αστακο-καραβύδα. Με άλλα λόγια δαγκάνες που σε κόβουν στα 2.

Το μέρος που πήγαμε ήταν αυτό.

Burger and Lobster Restaurant Cocktail Bar in Soho Mayfair London, serving the best, good and great burgers lobsters in the capital 2013

Το οποίο απο τον τίτλο μπορείτε να καταλάβετε ΤΙ επιλογές έχεις για να φας.

Καθήσαμε και για αρχή έπρεπε να πάρουμε αστακό. Έχει τα κλασσικά μισό-κιλα του εμπορίου, αλλά έχει και το daily catch που είναι γραμμένο σε μαυροπίνακα και είναι ότι προλάβει ο καθένας.

Εμείς προλάβαμε αυτό:

20130602-160524-8572.jpg

Ναι δεν είχε πιο μεγάλο, αλλά καλό κάνει.

Ήταν 5.5lbs ή αλλιώς 2.5 κιλά.

Να ενημερώσω πως ο αστακός έρχεται με απεριόριστη σαλάτα και πατάτες.

Αλλά σιγά μην χορτάσουμε με 2.5 κιλά οπότε είπαμε να πάρουμε και κανένα ορεκτικό.

20130602-162240-8575.jpg

Αυτό είναι ψωμάκι γεμιστό ΜΟΝΟ με ψαχνό απο αστακό και σάλτσα που φέρνει μαγιονέζα.

Αλλά επειδή ένα ορεκτικό δεν είναι ποτέ αρκετό, και μιας και το μαγαζί λέγεται BURGER & Lobster, είπαμε να βάλουμε στην μέση και 2 τέτοια:

20130602-162223-8573.jpg

Για να μας κρατήσουν συντροφιά μέχρι να έρθει το παιδί.

20130602-162516-8574.jpg

Η φωτογραφία αδικεί λίγο το μέγεθος αλλά όταν πήγα να σηκώσω την δαγκάνα με πιάσανε τα γέλια...

Μετά απο 4,8 λεπτά το τραπέζι ήταν έτσι:

20130602-165335-8569.jpg

Εδώ μπορείτε να δείτε καλύτερα λίγο το μέγεθος σε σύγκριση με τα μαχαιροπίρουνα πχ... δείτε την κλείδωση της δαγκάνας σε σχέση με το μαχαίρι.

Ο Αστακός έγινε στα κάρβουνα φυσικά.

Πριν απο αυτό είχαμε πάρει και απο ένα bloody mary στο bar για να μα ανοίξει η όρεξη, και στο τέλος για όλα αυτά δώσαμε 52£ το άτομο ή κοντά στα 61 ευρώ....

Όχι το βράδυ δεν φάγαμε.

Link to comment
Share on other sites

4 άτομα.

Αλλά 1 κοπέλα.

Ουσιαστικά 3.

Like always. :hehe:

Οι γυναίκες δεν διεκδίκησαν ποτέ ίσα δικαιώματα στην λαιμαργία. Είμαστε τυχεροί! More for us.

Πάρα πολύ ωραία δείχνουν! Και όχι πλαστικά όπως εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι απο νησί και έχω φάει αρκετό καλό φρέσκο αστακό θα πω πως δεν τα βάζω δίπλα δίπλα, γενικά η γεύση της μεσογείου σε ψάρια/οστρακοειδή ΔΕΝ είναι κάτι που το βρίσκεις εύκολα αλλού, δη στον βόρειο ατλαντικό.

Παρόλα αυτά εντυπωσιάστηκα γιατί ήταν όντως πολύ εύγευστα.

Θα ξαναπάω σίγουρα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.