Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Ολα καλά και νόστιμα φαίνονται. αλλά......

Το μαχαίρο-πήρουνο με "χάλασε", πως μπορεσες να δείς ψυχρά τέτοιοι μεζαδάκι, πως μπόρεσες να κρατήσεις απόσταση, δεν σου ήρθε να το πιάσεις με τα δάχτυλα , έτσι για να του ανταποδώσεις την τιμή για την ευωχία που σου έδωσε;;;;;

Απαράδεκτοννννν!!!

:sarcastic::sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Το ότι τα έβαλε η κοπέλα μου στο τραπέζι δεν σημαίνει ότι τα χρησιμοποίησα κιόλλας ...

και ότι είναι λερωμένα..είναι επειδή τα γύριζα στο ψήσιμο με αυτά...

Η Γυναίκα και το κρέας θέλουν χέρι λέμε :banging:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Παρασκευή βράδυ έπεφτε πείνα... Φιλέτα γαλοπούλας + σως παρμεζάνας και μπύρα :D

20121005224114.jpg

Σάββατο βράδυ είχε παραγγελία απέξω.. Ξενοφών στο Μαρούσι 12€ το κουτί. Βάρος 1.4kg.

Μέσα έχει μπιφτέκι κανονικό, μπιφτέκι γαλοπούλας, γύρο χοιρινό, γύρο κοτόπουλο, κοτομπέικον, λουκάνικο χωριάτικο, κεμπάμ,γουρουνόπουλο, κοτόπουλο ψητό και 2-3 τυροκροκετοειδή.

20121006221702.jpg

20121006221752.jpg

Κυριακή..ε...ψητό... Πανσέτες Αγριογούρουνο... μιαμ μιαμ μιαμ !!!!!

Λαδώνουμε

20121007142138.jpg

Αλάτι-πιπέρι-ρίγανη

20121007142602.jpg

Έτοιμαααααααα

Δεν είναι καμένα. Σούπερ ήταν από ψήσιμο.

20121007150943v.jpg

:D

20121007160305.jpg

Δοκιμασε την επομενη φορα να βαλεις το αλατι μετα το ψησιμο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23340]xkabamarux[/MENTION]

Μια φορά που είχα ξεχάσει να βάλω πριν, δεν μου άρεσε τόσο ..αλλά θα το κάνω δοκιμή σε 2-3 κομμάτια την επόμενη φορά.

ΑΑ!Τώρα θυμήθηκα γιατί είχα και το πιρούνι. είχαμε και σαλάτα στο πιάτο.

Την οποία φυσικά την έφαγα μετά το κρέας, για να σκεπάσει τις αμαρτίες μου..

Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζουμε αλατι στο κρεας την ωρα του ψησιματος-μαγειρεματος τοτε το αποτελεσμα ειναι το κρεας να βγει λιγο πιο σκληρο. Μπορουμε να προσθεσουμε οσο αλατι θελουμε μετα το ψησιμο-μαγειρεμα.

Μια δοκιμη θα σας πεισει.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα έχει μπιφτέκι κανονικό, μπιφτέκι γαλοπούλας, γύρο χοιρινό, γύρο κοτόπουλο, κοτομπέικον, λουκάνικο χωριάτικο, κεμπάμ,γουρουνόπουλο, κοτόπουλο ψητό και 2-3 τυροκροκετοειδή.

20121006221752.jpg

διπλα απο την σως ειναι Onion ring ή καλαμαρακι?? :p

Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζουμε αλατι στο κρεας την ωρα του ψησιματος-μαγειρεματος τοτε το αποτελεσμα ειναι το κρεας να βγει λιγο πιο σκληρο. Μπορουμε να προσθεσουμε οσο αλατι θελουμε μετα το ψησιμο-μαγειρεμα.

Μια δοκιμη θα σας πεισει.

Καλη συνεχεια.

μετα ουτε εμενα δεν μου αρεσει, ειναι σαν ξενο σωμα

Το αλάτι ιδανικά μπαίνει ακριβώς πριν το ψήσιμο, ειδικά σε κρέας και ιδιαίτερα αν πρόκειται να ψηθεί σε φούρνο ή κάρβουνο.

Εξαιτίας της αφυδατικής του δράσης (που δεν προλαβαίνει να εμφανιστεί παρά μόνο επιφανειακά αν μπει κατευθείαν για ψήσιμο) έχει και την ιδιότητα να αποτρέπει το "βράσιμο" και να ανεβάζει τοπικά τη θερμοκρασία ψησίματος εξωτερικά, ενισχύοντας την αντίδραση Maillard, που είναι απαραίτητη για γευστικό τσιτσί.

Προσωπικά, νομίζω ότι και κατά τη διάρκεια του ψησίματος το άρτυμα εισχωρεί πιο αποτελεσματικά στο φαγητό και διαχέεται καλύτερα.

Παρατηρήστε ότι όπου κάνουν καλό οφτό, το αλάτι μπαίνει μπόλικο και αυστηρά πριν το ψήσιμο. Το ανάλατο κρέας συνήθως έχει όψη και γεύση βραστού.

Υπάρχουν και τυφλές δοκιμές που επιβεβαιώνουν τα παραπάνω με μοσχαρίσια μπριζόλα, αν και υπάρχουν και αρκετοί που θα διαφωνήσουν εκ πεποιθήσεως ;). Όπως ειπώθηκε, μια δοκιμή θα σας πείσει, αλλά και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!

Link to comment
Share on other sites

Το αλάτι ιδανικά μπαίνει ακριβώς πριν το ψήσιμο (...)

ενισχύοντας την αντίδραση Maillard, που είναι απαραίτητη για γευστικό τσιτσί.

Ναι αλλά αυτή ακριβώς η αντίδραση είναι που δημιουργεί την καρκινογόνο ουσία ακρυλαμίδιο που λέγαμε παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αυτή ακριβώς η αντίδραση είναι που δημιουργεί την καρκινογόνο ουσία ακρυλαμίδιο που λέγαμε παλιότερα.

Εικάζεται ότι τη δημιουργεί. Συμφωνώ ότι υπάρχουν ισχυρές ενδείξεις. Όμως:

α. Το κάπνισμα αυξάνει την πρόσληψη ακρυλαμιδίου πολύ περισσότερο από τη διατροφή - και δεν δεν καπνίζω. ;)

(Assessment of the Relation between Biomarkers for Smoking and Biomarkers for Acrylamide Exposure in Humans)

β. Ο καφές είναι σημαντικότερη πηγή ακρυλαμιδίου από άλλες τροφές.

(Νομίζω το είχα βρει στο JAMA Network | JAMA: The Journal of the American Medical Association | Acrylamide Intake and Breast Cancer Risk in Swedish Women, αλλά δεν έχω πια πρόσβαση)

γ. Το ακρυλαμίδιο δεν έχει αποδειχτεί τελεσίδικα ότι αυξάνει τις πιθανότητες για αρκετές μορφές καρκίνου στον άνθρωπο (εικάζεται ότι απαιτείται περίπου 900x μεγαλύτερη δόση από αυτήν που προκαλεί καρκίνο σε ποντίκια).

δ. Δε θέλω να πεθάνω νέος, αλλά ΘΕΛΩ ΤΑ ΦΑΓΗΤΟ ΜΟΥ ΓΕΥΣΤΙΚΟ! Δεν είναι κρίμα να πνιγείς και να ψοφήσεις τρώγοντας βραστό μπρόκολο χωρίς λάδι και αλάτι; Κατά τα άλλα, μια χαρά το βρίσκω και το μπρόκολο, αλλά με μέτρο.

Όποιος φοβάται για ακρυλαμίδιο, ας ξεκινήσει κόβοντας καφέ, τσιγάρο και τσιπς / σνακ πολτοποιημένης πατάτας (πχ Pringles). Και αν έρθετε Κρήτη, κερνάω χοντροκομμένη τηγανητή πατάτα σε ελαιόλαδο και οφτό αρνί ή γουρουνόπουλο. Μετά ξανασυζητάμε για το ακρυλαμίδιο. :dance3:

Link to comment
Share on other sites

[...]Και αν έρθετε Κρήτη, κερνάω χοντροκομμένη τηγανητή πατάτα σε ελαιόλαδο και οφτό αρνί ή γουρουνόπουλο. Μετά ξανασυζητάμε για το ακρυλαμίδιο. :dance3:

Εγώ ήρθα Κρήτη. Ξεκίνα να ετοιμάζεις και τα λέμε βραδάκι. Αρνί παρακαλώ. :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.