Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

προτιμώ max perry.

Τσουρέκι δεν έχω φάει. Σοκολατάκια και πάστες όμως πολλές φορές, τόσες που είμαι σίγουρος ότι είναι τα πιό άθλια που υπάρχουν για όποιον αγαπάει τη σοκολάτα. :sick:

Link to comment
Share on other sites

Τσουρέκι δεν έχω φάει. Σοκολατάκια και πάστες όμως πολλές φορές, τόσες που είμαι σίγουρος ότι είναι τα πιό άθλια που υπάρχουν για όποιον αγαπάει τη σοκολάτα. :sick:

τα ποιο καλα που εχεις φαει απο που ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Το τσουρεκι του max perry ειναι σαν το MW3, overrated :p

Μοιαζει με κακη αντιγραφη του Πιπεριδη που εχω πιο περα στην χρεμωνιδου.

Αυτο που πραγματικα μου αρεσε ητανε του Κωσταντινιδη, πολυ "σπαταλος" με την σοκολατα, αν θυμαμαι καλα μεσα ειχε και πραλινα, οχι μονο αυτο το μαυρο πραμα που βαζουνε οι υπολοιποι, ητανε καπως ξερο ομως, ολιγον τι ξεφτιλα για τα 17 ευρω που κοστιζει.

Stay tuned για pic απο "καθαρο" σαβουριασμα αυριο :p

Link to comment
Share on other sites

Το τσουρεκι του max perry ειναι σαν το MW3, overrated :p

Μοιαζει με κακη αντιγραφη του Πιπεριδη που εχω πιο περα στην χρεμωνιδου.

Αυτο που πραγματικα μου αρεσε ητανε του Κωσταντινιδη, πολυ "σπαταλος" με την σοκολατα, αν θυμαμαι καλα μεσα ειχε και πραλινα, οχι μονο αυτο το μαυρο πραμα που βαζουνε οι υπολοιποι, ητανε καπως ξερο ομως, ολιγον τι ξεφτιλα για τα 17 ευρω που κοστιζει.

Stay tuned για pic απο "καθαρο" σαβουριασμα αυριο :p

Οτι εχω παρει απο τον Κωνσταντινιδη ειναι κορυφαιο αν και εχει λιγο τσιμπιμενες τιμες,το τσουρεκι δεν το εχω δοκιμασει τωρα μαλλον ηρθε η στιγμη :p...

Link to comment
Share on other sites

τα ποιο καλα που εχεις φαει απο που ειναι?

Παρλιάρος: Sweet Alchemy, Κολωνάκι

Chocolat, Κολοκοτρώνη, Σύνταγμα

Αριστοκρατικόν, Κολοκοτρώνη, Σύνταγμα

Αφοί Ασημακόπουλοι, Χαριλάου Τρικούπη, Εξάρχεια (μόνο τα μικρά, κορμοί σοκολάτας, αλλά είναι ανεπανάληπτα)

Πως να φάτε πίστα Dominos, εντελώς δωρεάν:

Παραγγέλνετε Τρίτη που έχει προσφορά 1+1

Σας λένε ότι λόγω πολύ δουλειάς, θα κάνει 50' και το αποδέχεστε

Στη 1 ώρα και 15 λεπτά που δεν έχει έρθει, παίρνετε ξανά με πολλά νεύρα και ζητάτε την υπεύθυνη

Της λέτε ότι δεν πρόκειται να πληρώσετε την παραγγελία και θα την πάρουν πίσω

Σας λέει να πείτε στο παιδί που θα την φέρει, να τις αφήσει και να κρατήσει απλά την απόδειξη. :D

Μπορεί να έριξα μερικές χριστοπαναγίες πασχαλιάτικο, αλλά δεν πληρώσαμε τίποτα...

Οτι εχω παρει απο τον Κωνσταντινιδη ειναι κορυφαιο αν και εχει λιγο τσιμπιμενες τιμες,το τσουρεκι δεν το εχω δοκιμασει τωρα μαλλον ηρθε η στιγμη...

Συμφωνώ στο κορυφαίο, διαφωνώ στο τσιμπιμένες. Για παράδειγμα το μιλφέιγ του για εμένα είναι κλάσεις ανώτερο από της Δέσποινας, έχει 2.50€, αντί για 2.90€ της Δ και είναι σχεδόν διπλάσιο σε μέγεθος. Σε ζαχαροπλαστεία γειτονιάς τα βρίσκεις από 1.90€ μέχρι και 3.50€

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ στο κορυφαίο, διαφωνώ στο τσιμπιμένες. Για παράδειγμα το μιλφέιγ του για εμένα είναι κλάσεις ανώτερο από της Δέσποινας, έχει 2.50€, αντί για 2.90€ της Δ και είναι σχεδόν διπλάσιο σε μέγεθος. Σε ζαχαροπλαστεία γειτονιάς τα βρίσκεις από 1.90€ μέχρι και 3.50€

Μπορει να εχεις δικιο καθως δεν αγοραζω απο πολλα ζαχαροπλαστεια απλως εννοουσα οτι ειναι πιο τσιμπημενες σε σχεση με το max perry παραδειγμα αλλα σαφως για μενα πολυ πιο γευστικα.Το μιλφειγ που ανεφερες πραγματικα δεν παιζεται :T:

Link to comment
Share on other sites

Πάστες σαν της Μέλισσας στο περιστέρι (σχεδόν απέναντι από το μετρό) ΔΕΝ υπάρχουν. Την πληρώνεις τρεις φορές πάνω από τα άλλα ζαχαροπλαστεία αλλά τα υλικά κι η ποιότητα απλά δεν υπάρχει. Και γενικώς όλα τα γλυκά της είναι κορυφαία.

Έγινε επεξεργασία από DJD
Link to comment
Share on other sites

Παρλιάρος: Sweet Alchemy, Κολωνάκι

Chocolat, Κολοκοτρώνη, Σύνταγμα

Αριστοκρατικόν, Κολοκοτρώνη, Σύνταγμα

Αφοί Ασημακόπουλοι, Χαριλάου Τρικούπη, Εξάρχεια (μόνο τα μικρά, κορμοί σοκολάτας, αλλά είναι ανεπανάληπτα)

Πως να φάτε πίστα Dominos, εντελώς δωρεάν:

Παραγγέλνετε Τρίτη που έχει προσφορά 1+1

Σας λένε ότι λόγω πολύ δουλειάς, θα κάνει 50' και το αποδέχεστε

Στη 1 ώρα και 15 λεπτά που δεν έχει έρθει, παίρνετε ξανά με πολλά νεύρα και ζητάτε την υπεύθυνη

Της λέτε ότι δεν πρόκειται να πληρώσετε την παραγγελία και θα την πάρουν πίσω

Σας λέει να πείτε στο παιδί που θα την φέρει, να τις αφήσει και να κρατήσει απλά την απόδειξη. :D

Μπορεί να έριξα μερικές χριστοπαναγίες πασχαλιάτικο, αλλά δεν πληρώσαμε τίποτα...

:worship:

Συμφωνώ στο κορυφαίο, διαφωνώ στο τσιμπιμένες. Για παράδειγμα το μιλφέιγ του για εμένα είναι κλάσεις ανώτερο από της Δέσποινας, έχει 2.50€, αντί για 2.90€ της Δ και είναι σχεδόν διπλάσιο σε μέγεθος. Σε ζαχαροπλαστεία γειτονιάς τα βρίσκεις από 1.90€ μέχρι και 3.50€

Ok ασε το τσουρεκι που κανει 17 ενω οι αλλοι το πουλανε 10 και 11, την σοκολατοπιτα που την πας ? 3 ευρω το κομματι !!! Σε off-season που ειχα βγαλει τενοντιτιδα, δοκιμασα πριν τα χριστουγενα σοκολατοπιτα απο τουλαχιστον 6 διαφορετικα μαγαζια ! η μονη που πραγματικα μου αρεσει ειναι αυτη στον φουρνο ΣΤΑΥΡΟΣ στην Υμηττου ακριβως διπλα απτο Max Perry, τιγκα στην σοκολατα και μολις 1.8 το κομματι, ο ιδιος φουρνος μαλιστα πουλαει μπουγατσα με σοκολατα :p

Link to comment
Share on other sites

Ok ασε το τσουρεκι που κανει 17 ενω οι αλλοι το πουλανε 10 και 11, την σοκολατοπιτα που την πας ? 3 ευρω το κομματι !!! Σε off-season που ειχα βγαλει τενοντιτιδα, δοκιμασα πριν τα χριστουγενα σοκολατοπιτα απο τουλαχιστον 6 διαφορετικα μαγαζια !

Δεν έχεις φάει τη δική μου, αλλά εγώ δεν έχω μαγαζί να την πουλήσω :p (άσχετα αν με έχουν φάει γνωστοί και φίλοι να ανοίξω...)

O Παρλιάρος το έχει 26€ το κιλό.

Ο Τερκενλής 12€ το κομμάτι, αλλά είναι 800γρ.

Ο Χατζής το ίδιο και το θεωρώ από τα χειρότερα γνωστά. Είναι απλά κομμένο στη μέση και αλειμμένο με μερέντα.

Στα 17€ ο Κωνσταντινίδης τι ποσότητα σου δίνει; Δεν έχω πάρει, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις φάει τη δική μου, αλλά εγώ δεν έχω μαγαζί να την πουλήσω :p (άσχετα αν με έχουν φάει γνωστοί και φίλοι να ανοίξω...)

O Παρλιάρος το έχει 26€ το κιλό.

Ο Τερκενλής 12€ το κομμάτι, αλλά είναι 800γρ.

Ο Χατζής το ίδιο και το θεωρώ από τα χειρότερα γνωστά. Είναι απλά κομμένο στη μέση και αλειμμένο με μερέντα.

Στα 17€ ο Κωνσταντινίδης τι ποσότητα σου δίνει; Δεν έχω πάρει, δεν ξέρω.

Max Perry 10€ το κιλο, πρεπει να βγαζει σε 2-3 διαφορετικα μεγεθη με κοματτακια σοκολατας απο πανω ή αυτες τις ασπρες φλεβιτσες σε ολη την επικαλυψη ( πως λεγονται ? :p )

Πιπεριδης λιγο πιο μεγαλο απτο 11αρι που πληρωσα στον απο πανω, δεν θυμαμαι τιμη γιατι ειχα παρει και βασιλοπιτα μαζι.

Ο Kωσταντινιδης ξαναλεω οτι σε περιοδο εορτων μου εκατσε ξερο, θα τον ξαναπροτιμησω ομως γιατι το ΠΝΙΓΕΙ στην σοκολατα, αυτο του max perry ειχε πολυ λεπτη στρωση και γενικα δεν καταλαβα γευση, τωρα τι αυγα και αλευρια χρησιμοποιει ο καθενας ποσως με ενδιαφερει, αυτο που ξερω ειναι οτι μου φανηκε πολυ νοστιμο και αρκετα γομαρισιο ( δεν ετυχε να το ζυγισω ομως :p )

Link to comment
Share on other sites

Τσουρέκι δεν έχω φάει. Σοκολατάκια και πάστες όμως πολλές φορές, τόσες που είμαι σίγουρος ότι είναι τα πιό άθλια που υπάρχουν για όποιον αγαπάει τη σοκολάτα. :sick:

Τα πιο αθλια δεν ειναι, ας μην ειμαστε υπερβολικοι

απλα δεν συμβαδιζουν με την εικονα εξειδικευμενου σοκολαταδικου.

Πχ τα μικρα γεμιστα donuts που φτιαχνουν ειναι πολυ καλα οπως επισης και καποια γεμιστα κεικ που εχω δοκιμασει

Συμφωνώ στο κορυφαίο, διαφωνώ στο τσιμπιμένες. Για παράδειγμα το μιλφέιγ του για εμένα είναι κλάσεις ανώτερο από της Δέσποινας, έχει 2.50€, αντί για 2.90€ της Δ και είναι σχεδόν διπλάσιο σε μέγεθος. Σε ζαχαροπλαστεία γειτονιάς τα βρίσκεις από 1.90€ μέχρι και 3.50€

Παντως καλο ειναι να κραταμε παντα και μια πισινη στο θεμα γευσης

πρωτον γιατι ειναι υποκειμενικο ζητημα ( το "υπερτατο" καποιου μπορει να ειναι ανοστο για αλλον κ.ο.κ.)

πχ εμενα το Μιλφειγ Κωσταντινιδη με μπουχτιζει πολυ ευκολα και το βρισκω βαρυ και λιγωτικο

θεωρω οτι το σωστο κανονικα ειναι πιο αναλαφρο και αερατο.

Και δευτερον γιατι υποκαταστημα με υποκαταστημα της ιδιας αλυσιδας εχουν διαφορες στην ποιοτητα του τελικου προιοντος

τωρα εαν ειναι λογω καταναλωσης και ανανεωσης στοκ ή θεμα ζαχαροπλαστη δεν το ξερω

αλλα δεν αποκλειεται να ειναι και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, μας τα κάνατε τσουρέκια κι όλας με την τσουρεκοσυζήτηση σας :p, αλλά δεν θα με χάλαγε να μου έφερνε κάποιος μια τούρτα σοκολάτα από τον Στεργιού στην Μεταμόρφωση τώρα.

Κάποιος εθελοντής ? :p

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο αθλια δεν ειναι, ας μην ειμαστε υπερβολικοι

απλα δεν συμβαδιζουν με την εικονα εξειδικευμενου σοκολαταδικου.

Πχ τα μικρα γεμιστα donuts που φτιαχνουν ειναι πολυ καλα οπως επισης και καποια γεμιστα κεικ που εχω δοκιμασει

Άθλια x1 γιατί είναι σαν κάτι σοκολατάκια που είχε η γιαγιά μου σε κρυστάλλινο μπωλ

Άθλια x2 γιατί εκείνα έκαναν 5-6€ το κιλό και δεν πουλούσαν και μούρη είναι ότι από τα καλύτερα στον κόσμο

Παντως καλο ειναι να κραταμε παντα και μια πισινη στο θεμα γευσης

πρωτον γιατι ειναι υποκειμενικο ζητημα ( το "υπερτατο" καποιου μπορει να ειναι ανοστο για αλλον κ.ο.κ.)

πχ εμενα το Μιλφειγ Κωσταντινιδη με μπουχτιζει πολυ ευκολα και το βρισκω βαρυ και λιγωτικο

θεωρω οτι το σωστο κανονικα ειναι πιο αναλαφρο και αερατο.

Και δευτερον γιατι υποκαταστημα με υποκαταστημα της ιδιας αλυσιδας εχουν διαφορες στην ποιοτητα του τελικου προιοντος

τωρα εαν ειναι λογω καταναλωσης και ανανεωσης στοκ ή θεμα ζαχαροπλαστη δεν το ξερω

αλλα δεν αποκλειεται να ειναι και τα δυο.

Καλά, "περί γούστου και ορέξεως, κολοκυθόπιτα"... Εγώ πχ θεωρώ του Κωνσταντινίδη το πιό ελαφρύ στη γεύση... Για αυτό και το προτιμώ. Εσένα σε μπουχτίζει... Βγάλε άκρη. Όπως για παράδειγμα θεωρώ πολύ γλυκό το προφιτερόλ του Ανδριά, ενώ το καλύτερο το έχω φάει από το Rose στην Ελευσίνα, που όμως λόγω κρίσης δύσκολα βρίσκεις φρέσκο πλέον :( Τρίγωνα; Θεωρώ κορυφαία του Χατζή, παρόλο που έχω φάει και στο Πανόραμα από 3 διαφορετικά μαγαζιά. Οι βόρειοι με βρίζουν...

Πάντως σε γενικές γραμμές, οι κατηγορίες είναι δύο βασικές στα γλυκά. Αυτοί που τα θέλουν "μπόλικα" και αυτοί που τα θέλουν πιό ανάλαφρα και λιτά. Οι παλιοί ειδικά, θέλουν πολύ σιρόπι, πολύ αμύγδαλο, πολύ γλυκό... Εγώ είμαι περισσότερο του πικρού/άγλυκου. Θέλω οι κρέμες να είναι σκέτες χωρίς ξηρούς καρπούς και διάφορα κομματάκια μέσα. Θέλω τη σοκολάτα πικρή, 50-60 ακόμα και 85%.

Το ιδανικό είναι να βρεις με ποιούς ταιριάζεις. Στο γραφείο πχ, έχω 2 συναδέλφους που από φαγητό, οτιδήποτε μου έχουν προτείνει έχω μείνει ευχαριστημένος. Αντίθετα, έχω φίλους που πηγαίνουν σε μαγαζιά τα οποία αναρωτιέμαι πως βγάζουν αρκετά για να παραμένουν ανοικτά. Έτσι ξέρεις ποιούς εμπιστεύεσαι και ποιούς όχι. Εγώ θεωρώ τα σοκολατάκια του ΜΡ άθλια, οπότε όποιος συμφωνεί, πιθανότατα θα ξετρελαθεί με Sweet Alchemy, Αρχοντικό, Chocolat και τα κορμάκια των Αφων Αναγνωστόπουλων.

Link to comment
Share on other sites

Άθλια x1 γιατί είναι σαν κάτι σοκολατάκια που είχε η γιαγιά μου σε κρυστάλλινο μπωλ

Άθλια x2 γιατί εκείνα έκαναν 5-6€ το κιλό και δεν πουλούσαν και μούρη είναι ότι από τα καλύτερα στον κόσμο

Καλά, "περί γούστου και ορέξεως, κολοκυθόπιτα"... Εγώ πχ θεωρώ του Κωνσταντινίδη το πιό ελαφρύ στη γεύση... Για αυτό και το προτιμώ. Εσένα σε μπουχτίζει... Βγάλε άκρη. Όπως για παράδειγμα θεωρώ πολύ γλυκό το προφιτερόλ του Ανδριά, ενώ το καλύτερο το έχω φάει από το Rose στην Ελευσίνα, που όμως λόγω κρίσης δύσκολα βρίσκεις φρέσκο πλέον :( Τρίγωνα; Θεωρώ κορυφαία του Χατζή, παρόλο που έχω φάει και στο Πανόραμα από 3 διαφορετικά μαγαζιά. Οι βόρειοι με βρίζουν...

Πάντως σε γενικές γραμμές, οι κατηγορίες είναι δύο βασικές στα γλυκά. Αυτοί που τα θέλουν "μπόλικα" και αυτοί που τα θέλουν πιό ανάλαφρα και λιτά. Οι παλιοί ειδικά, θέλουν πολύ σιρόπι, πολύ αμύγδαλο, πολύ γλυκό... Εγώ είμαι περισσότερο του πικρού/άγλυκου. Θέλω οι κρέμες να είναι σκέτες χωρίς ξηρούς καρπούς και διάφορα κομματάκια μέσα. Θέλω τη σοκολάτα πικρή, 50-60 ακόμα και 85%.

Το ιδανικό είναι να βρεις με ποιούς ταιριάζεις. Στο γραφείο πχ, έχω 2 συναδέλφους που από φαγητό, οτιδήποτε μου έχουν προτείνει έχω μείνει ευχαριστημένος. Αντίθετα, έχω φίλους που πηγαίνουν σε μαγαζιά τα οποία αναρωτιέμαι πως βγάζουν αρκετά για να παραμένουν ανοικτά. Έτσι ξέρεις ποιούς εμπιστεύεσαι και ποιούς όχι. Εγώ θεωρώ τα σοκολατάκια του ΜΡ άθλια, οπότε όποιος συμφωνεί, πιθανότατα θα ξετρελαθεί με Sweet Alchemy, Αρχοντικό, Chocolat και τα κορμάκια των Αφων Αναγνωστόπουλων.

δεν θα μπλεξω σε αντιπαραθεση επιχειρηματων για την περιεκτικοτητα κακαο της σοκολατας

και για την κρεμας του μιλφειγ

ειδικα με σενα :p

απλα προτιμω να διαβαζω πχ για την περιγραφη ενος προφιτερολ

οτι ειναι με παχια ή ρευστη σοκολατα, πικρη ή πιο γλυκια

οτι τα σου ειναι τραγανα ή παπαριασμενα, λιγα ή πολλα

οτι η κρεμα εχει αρωμα λεμονι ή ειναι λιγοστη ή πλουσια

παρα ενα υποκειμενικο και ξερο "υπερτατο" και "αθλιο"

που οπως ειπαμε συνηθως δεν αντικατοπτριζει την πραγματικοτητα

και δεν βοηθα τον αναγνωστη να καταλαβει πως συγκρινεται με τα δικα του γουστα

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.