Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Ένα μεγάλο μπολ μαρουλοσαλάτα με αγγούρι και μισή ντομάτα, ένα φιλέτο ψητή γαλοπούλα μαριναρισμένη με λάδι, λεμόνι και ταμπάσκο, ένα νεροπότηρο ούζο Κωστέας με πάγο.

Έχω γίνει ντίρλα, πάω να την πέσω.

Καληνύχτα σας!

Link to comment
Share on other sites

χρωστάω ένα κομμάτι μουσακά και μιας και πιάσαμε τα θαλασσινά (φώτο απο τον αστακό θέλουμε ρε τι να τη κάνουμε τη φάτσα σου; :p) πάρτε και μερικά μπαρμπούνια

attachment.php?attachmentid=64124&stc=1&d=1410954519

attachment.php?attachmentid=64125&stc=1&d=1410954531

attachment.php?attachmentid=64126&stc=1&d=1410954541

post-20975-1416078802,9069_thumb.jpg

post-20975-1416078802,9772_thumb.jpg

post-20975-1416078803,0424_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπαρμπουνι φοβερο ψαρι ειναι πεντανοστιμο ακομα και το κεφαλι.

Το αν ειναι φρεσκο η οχι το ξεχωριζεις απο το "μουστακι" κατω απο το κεφαλι. Αν ειναι κολλητα με αυτο δεν ειναι κ τοσο φρεσκα.:T:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Επειδή βλέπω διάφορα εδώ και έχω μέρες να ποστάρω...

Θα παραθέσω φωτό από τα φαγητά που έφαγα το Σ/Κ στην πανέμορφη Κέρκυρα...

Δυστυχώς δεν έχω περισσότερες φωτό, καθώς έπαιξε κόμπλα με τους φορτιστές της παρέας, πλυμμήρισε το αμάξι, μου μπήκε γυαλί σχήματος καρφιού στη φτέρνα και διάφορες άλλες αναποδιές...

...αλλά τουλάχιστον το ευχαριστήθηκα το φαγητό...και fast και κανονικό...

Ότι έφαγα ήταν στο Imabari, μαγαζί που άνοιξε το φετινό καλοκαίρι στα παλιά Μπάνια Αλέκου στην πόλη της Κέρκυρας, κάτω από το παλιό φρούριο.

Δυστυχώς δεν κατάφερα να πάω το καλοκαίρι, αλλά αν εξαιρέσει κανείς τον καιρό, πέρασα πολύ όμορφα.

Burger ( οι πατάτες φαγώθηκαν εν ριπή οφθαλμού )

ImabariBurger_th_zps715ce117.jpg~original

Club Sandwich ( πατατες δε σέημ, στο πλάι διακρίνεται και το μερίδιό μου από το Burger )

ImabariClubSandwich_th_zps82b00850.jpg~original

Salmon Tortilla Wrapper (το μίσό καθώς η πείνα έκοβε στομάχια )

ImabariSalmonTortilla_th_zpsea6324d2.jpg~original

Ποικιλία σερβιρισμένη σε παραδοσιακό δίσκο καφετζή ( διακρίνεται και ένα καλαμάκι τόνου, μία γαρίδα καθώς και μια μπαλίτσα πεπόνι κάτω δεξιά από την καταπληκτική σαλάτα, γλυκό με πικάντικο συνδυασμός ατελείωτος....)

ImabariPoikilia_th_zpsca1e3c06.jpg~original

Κυρίως πιάτο από το μενού, Ξιφίας με μπριάμ λαχανικών εποχής ( να με συγχωρείτε για τη θολή απόδοση, τύφλωνα τους παρεβρισκόμενους και δεν εκανα δεύτερη απόπειρα, ο ξιφίας ήταν μεγέθους μπουνιάς, ζόρικο κομμάτι, φαίνεται μικρότερο από ότι ήταν )

ImabariSwordfish_th_zps2dd93962.jpg~original

Τα σφηνάκια μας

ImabariShots_th_zps8ed0fc7f.jpg~original

Η θέα

ImabariView_th_zps3f506de2.jpg~original

Όσοι δεν έχετε επισκεφτεί την Κέρκυρα κάντε το, απλώς διαθέστε αρκετές μέρες για να δείτε όλο το νησί, και 2 ακόμη ( aller-retour ) για όσους κάνουν τη διαδρομή οδικώς, το road-trip αξίζει και μπορώ να προτείνω κάμποσα μέρη ακόμη ενδιάμεσα για φαγητό/μπάνιο/αξιοθέατα...

Όσοι προτιμήσετε την Κέρκυρα κάντε μία στάση στο Imabari, θα με θυμηθείτε....

...και κάτι που αποδείχτηκε ξανά το Σ/Κ..."Πλούσιος είναι αυτός που έχει καλή παρέα"

Link to comment
Share on other sites

καιρό πολύ έχω να ποστάρω εδώ!

(Ίσως και να το διορθώσω αυτό ! :hehe: )

Αλλά μια δήλωση πιο πάνω ήταν η καλύτερη τροφή .... για σκέψη.

"Πλούσιος είναι αυτός που έχει καλή παρέα"

[MENTION=5217]felix[/MENTION] Φίλε απλά respect ! ! !

Όσο για τους μουσακάδες και τα μπαρμπουνάκια, αυτά είναι "χτυπήματα κάτω από τη μέση" !

(Ιδιαίτερα ο μουσακάς! :suicide:)

Επιφυλάσσομαι για σκληρή "εκδίκηση" !!! .... μόλις συνεφέρω! :D

BTW Η ηλεκτρική σχάρα.... "κεντάει" !!! :T:

Καλημέρα σας , πάω για μαγείρεμα! ! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά η ερώτηση είναι για εδώ

Νομίζω έχω πάρει Magnus παλιότερα από το Beer Corner που ήταν παλιά στο Μαρούσι, τώρα είναι επί της ανόδου της Μεσογείων στο Χολαργό, απέναντι από το Υπ.Εθνικής Αμύνης. Πάρε ένα τηλέφωνο πρώτα να σιγουρευτείς.

Αν δεν βρείς εκεί, ρώτα πότε θα ξαναφέρουν στο Beer Shop, ίσως τους πείς και για τη Weiss.

Έχει και αυτό εδώ, αλλά δεν έχω ξαναμπεί στο site

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Ε και πεινούσα λίγο στην Ιταλία τις προάλες, και είπα να φάω κάτι στα γρήγορα για τον δρόμο.

Δεν ξέρω ΑΝ βλέπετε πόσο είναι το σνίτσελ, είναι 1 σκαλί πάνω απο πλακάκι πεζοδρομίου.

img-20140907-wa0007-12443.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.