Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

[MENTION=4171]deninho[/MENTION] νομίζω είχε πει ο [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] κάποια στιγμή μία ίσως κάνω και λάθος βέβαια.

Δύο φωτογραφίες απο μεσημεριανό και βραδινό

attachment.php?attachmentid=63734&stc=1&d=1408827851

attachment.php?attachmentid=63733&stc=1&d=1408827844

post-20975-1416078730,2959_thumb.jpg

post-20975-1416078730,1435_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]

H γκριλιέρα που έχεις είναι ηλεκτρική;

Τη χρησιμοποιείς εσωτερικά στο σπίτι;

Πόσα Watt είναι;

Έχεις δοκιμάσει να ψήσεις μοσχαρίσια μπριζόλα επάνω; Έχει, πιστεύεις, τη δυνατότητα;

Link to comment
Share on other sites

Μέρα βρε.

Ναι ηλεκτρική είναι και μάλιστα απο τις φθηνές. Την έχω περίπου κανα χρόνο.

Είναι 2000W και την έχω σε ένα δωμάτιο στο σπίτι το οποίο όμως έχει τζαμαρία τριγύρω την οποία ανοίγω για να μην έχω θέματα μέσα στο σπίτι. Απλά όταν φυσάει χρειάζεται να έχεις μια χαρτόκουτα για να μη κάνει 10 ώρες να μαγειρέψει κάτι.

Μοσχαρίσια δοκίμασα μία φορά να ψήσω αλλά δε το ξαναέκανα. Δε μου άρεσε το ψήσιμο καθόλου. Για μοσχαρίσιες προτιμάω ή κάρβουνα ή τηγάνι γκριλιέρα.

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου μια χαρά ψήνει μοσχαρίσια. Εγώ την βάζω κάτω από τον απορροφυτηρα και είναι κομπλέ.

http://www.ebay.co.uk/itm/like/181477909470?limghlpsr=true&hlpv=2&ops=true&viphx=1&hlpht=true&lpid=108&device=m&adtype=pla&crdt=0&ff3=1&ff11=ICEP3.0.0-L&ff12=67&ff13=80&ff14=108

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου μια χαρά ψήνει μοσχαρίσια. Εγώ την βάζω κάτω από τον απορροφυτηρα και είναι κομπλέ.

Severin PG 2790 Electric Barbecue Grill Table Grill | eBay

Με αυτή έχεις πετύχει τέτοιο ψήσιμο?

http://chicolockersausage.files.wordpress.com/2012/01/grilled-rare-steak.jpg

Βασικά μόνο σε κάρβουνο ή τηγάνι γκριλ το έχω πετύχει (grill mark και rare άντε medium μέσα)

Θέλει πολύ υψηλή θερμοκρασία για να το κάνει αλλιώς ψήνεται αργά το μοσχάρι και δε μου κάθεται καλά.

Αν το κάνει η δική σου τη παράγγειλα χθες.

Link to comment
Share on other sites

Grill mark δεν κάνει. Τόσο χοντρά κομμάτια δεν παίρνω, και την ψήνω medium. Αλλά έτσι δεν νομίζω να γίνεται, γιατί και medium που την κάνω, έξω δεν είναι τόσο ψημένη. Θα δοκιμάσω Μόλις ανέβω και θα σου πω. Θα την βάλω να ζεσταθεί φουλ και θα βάλω φωτο μετά.

Πχ medium sirloin steak.

9d9e93fcfe0f28010fc3d3f223971ead.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιο ψήσιμο κάνει και εμένα στο μοσχάρι και ας την αφήσω να ζεσταθεί τέρμα αλλά δε με ικανοποιεί :/

Ευχαριστώ πάντως και αναμένω testing :D

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4171]deninho[/MENTION] νομίζω είχε πει ο [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] κάποια στιγμή μία ίσως κάνω και λάθος βέβαια.

το θυμάμαι ότι κάποιος είχε αναφέρει συνταγή για αυτό ρώτησα. Ήλπιζα είτε ο ίδιος είτε κάποιος συμφορουμίτης που κράτησε τη συνταγή να την ξαναποστάρει.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιο ψήσιμο κάνει και εμένα στο μοσχάρι και ας την αφήσω να ζεσταθεί τέρμα αλλά δε με ικανοποιεί :/

Ευχαριστώ πάντως και αναμένω testing :D

Ίσως για grill mark θέλει πιο χοντρή σχάρα. Επίσης νομίζω θέλει λάδωμα τη σχάρα...

Link to comment
Share on other sites

Κόκορας μαριναρισμένος σε θυμάρι, μπούκοβο, μέλι, μουστάρδα, βαλσάμικο, σινάπι, πιπέρι και λίγο λάδι

Σαλάτα σε πύργο :p

Και από δίπλα ελίτσες έξτρα κρεμμυδάκι και σχοινόπρασο.

Λίγη ρίγανη, λίγο λαδάκι απο πάνω και τρώμε

attachment.php?attachmentid=63757&stc=1&d=1408976881

attachment.php?attachmentid=63758&stc=1&d=1408976886

attachment.php?attachmentid=63759&stc=1&d=1408976891

post-20975-1416078732,6816_thumb.jpg

post-20975-1416078732,7277_thumb.jpg

post-20975-1416078732,7687_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κόκορας μαριναρισμένος σε θυμάρι, μπούκοβο, μέλι, μουστάρδα, βαλσάμικο, σινάπι, πιπέρι και λίγο λάδι

Σαλάτα σε πύργο :p

Και από δίπλα ελίτσες έξτρα κρεμμυδάκι και σχοινόπρασο.

Λίγη ρίγανη, λίγο λαδάκι απο πάνω και τρώμε

Που να σου καεί ο βιδολόγος...

Εμείς φακές, για να ζηλεύεις!!!

Link to comment
Share on other sites

astrolabos υπάρχουν παρατράγουδα κι αμφισβήτηση της θείας εξουσίας. Λάβε μέτρα πριν ξεφύγει η κατάσταση εντελώς. Ο λαός είναι μαζί σου.

Τα steba μου 'χαν γυαλίσει και μένα, νομίζω όμως ότι αξίζει να κοιτάμε μικρές, μεταχειρισμένες, επαγγελματικές συσκευές σε αυτές τις κατηγορίες (τοστιέρες, ψησταριές grill και τέτοια)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.