Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

της υπερβολης βλεπω η δικια σου, παγωτο + νουτελα ( ή νουκρεμα ? ) + μπισκοτο + αυτο το περιεργο ασπρο πραγμα που δεν θυμαμαι τωρα πως το λενε, δεν θελουν τιποτα οι λουκουμαδες για να φαγωθουν, μονο μελι και κανελλα.

Για την βαφλα δεν λεω τιποτα, ακομα δεν εχω ξεπερασει το χθεσινο "σοκ" :drool:

Btw τωρα που κλεινει το chirping chicken ερχεται ενα big bad wolf να παρει την θεση του ( πως λεμε BBW :hehe: ) κοιταξα μια το μενου και φαινεται αρκετα ενδιαφερον, μπορει καποιος να μου εξηγησει ομως τι διαλο ειναι αυτο το "μπιφτεκι θεσσαλονικης" ?

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα για βραδινό

Την αρχή την κάναμε με πίτα που μέσα έχει μανιτάρια , γαλοπούλα , κασέρι , καρότο τριμμένο .Μούρλια μακάρι να είχα άλλο ενα :baby:

attachment.php?attachmentid=63482&stc=1&d=1407611819

Και στο καπάκι βρώμη με μπανάνα , ροδάκινο , κανα δυο αμύγδαλα , μέλι , κανέλα τρομερός συνδυασμός και για πρωινό

attachment.php?attachmentid=63483&stc=1&d=1407611866

post-16541-1416078675,5094_thumb.jpg

post-16541-1416078678,3466_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα, αλλά το καλοκαίρι κλείνουν και τα μαγαζιά που υποστηρίζουν τις καλές ιδέες...

Έπεσε ιδέα για μπριζολάκια στον Τέλη, αλλά πήρα τηλέφωνο και δεν το σήκωσε κανείς...11 Αυγούστου γαρ....

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ο πουρές λαχανικών άρεσε το πήγα λίγο παραπέρα. Πρόσθεσα και μους απο παντζάρια (έπρεπε να έχω και γιαούρτιιιιιι) και απο δίπλα χοιρινές λαιμού, λίγο σχοινόπρασο και έτοιμο. not bad at all!!!

attachment.php?attachmentid=63528&stc=1&d=1407850798

[attach]63528[/attach]

post-20975-1416078688,1696_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμέ

Πουρές λαχανικών

1) Μπρόκολο (αν θες και κολοκυθάκι πάει)

2) κουνουπίδι

3) καρότα

4) πατάτα

5) φρέσκο κρεμμύδι

6) πιπέρι

7) αλάτι

8) λάδι

Για τα παντζάρια

1) παντζάρια

2) σκόρδο

3) λίγο λεμόνι

4) πιπέρι

5) αλάτι

6) και γιαούρτι που εγώ δεν είχα εκείνη τη στιγμή

Οι αναλογίες ανάλογα τι σου αρέσει να υπερτερεί

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν μετά απο συνταγή που μου έδωσε ο [MENTION=1002]GriGas[/MENTION] (την άλλαξα λίγο) δηλώνω ότι δε ξαναπαίρνω παγωτό απο πουθενά

500ml κρέμα γάλακτος

3 βανίλιες σε σκόνη ή ένα φύλλο βανίλιας

2 ζαχαρούχα γάλατα

Βάζουμε στη κατάψυξη μία κατσαρόλα με πάτο νααααα με το συμπάθιο ή μεταλλικό μπολ (έκανα το πρώτο) και τα ανακατευτήρια από το μίξερ για 5 ώρες να γίνουν τούμπανα. (αν δεν έχετε παγωτομηχανή όπως εγώ.)

χτυπάμε την κρέμα με τις βανίλιες να γίνει σαντιγί

μετά που γίνει βάζουμε σιγά σιγά τα ζαχαρούχα και ανακατεύουμε καλά.

Μετά με μία σπάτουλα κάνουμε ένα καλό ανακάτεμα μη μείνει το ζαχαρούχο στο πάτο.

Βάζουμε τη μισή δόση και προσθέτουμε oreo μπισκότα (αυτά επέλεξα) και μετά την άλλη μισή και ξανα πάλι μπισκότα.

Στη κατάψυξη και μετά από μερικές ώρες (5-6 ανάλογα το ψυγείο σας) απολαμβάνετε παγωτό κόλαση!!!!

μεγάλε [MENTION=1002]GriGas[/MENTION] δεν υπάρχειςςςςςς!!!!

attachment.php?attachmentid=63611&stc=1&d=1408135256

παραλλαγές με κουβερτούρα κλπ

φρούτα

ξηρούς καρπούς και ότι θέλετε!!!

Ζωγράφισε λέμε!!! :big_boss:

[attach]63611[/attach]

post-20975-1416078702,0485_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.