Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Καπως ετσι ληγει η cheat day μαζι με την 13ωρη βαρδια μου, ο πατερας μου λογικα θα τρωει στο κυλικειο του badminton τετοια ωρα :hehe:

14%2B-%2B1

το hotdog με το χωριατικο λουκανικο ητανε μια χαρα οπως και η φραπεδουμπα (3ος καφε για σημερα και με επιασε φουλ, συνηθως δεν πινω καθολου εκτος cheat day λογω δυσανεξιας ) η κρεπα ειχε μεσα καρυδι - grand marnier και σοκολατα bitter

Ειλικρινα εχω πα ρει 3-4 φορες μεσα στον μηνα, τετοιο χαλι δεν το εχω ξαναδει, σαν λαστιχο ηταν ! μηπως την στεγνωσανε τα υλικα ?

Link to comment
Share on other sites

Το hotdog φαίνεται γευστικό, από το crepito είναι ?

Η κρέπα που δοκίμασα εγώ από αυτόν ήταν κομπλέ, είπα να τον τιμήσω μιας και τον έχεις αναφέρει μερικές φορές...

Meanwhile στο "Βραστό" στο Πολύδροσο :

IMG_20140731_195911_zps358036f1.jpg~original

Πατατούλες σε ξεχωριστό πιάτο...αν και φαινόταν μεγαλύτερη, στη φωτό αδικείται για κάποιο λόγο....medium και φούλ εύγευστη σταβλίσια...

Link to comment
Share on other sites

Πάλι γλυκά φάγαμε σήμερα στο γραφείο. Είχε μια κοπελιά γενέθλια και έφερε 2 διαφορετικά γλυκά που είχε φτιάξει, της έκαναν έκπληξη ένα κέικ σοκολάτας με παγωτό και άλλη μια έφερε παστάκια.

Έφαγα απ' όλα. Πονάει η κοιλίτσα μου...

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
πρόσθεση λέξης "γλυκά"
Link to comment
Share on other sites

Κρέπες έχω φάει από αρκετά τελευταία.

Ακόμα κι από ένα φημισμένο στα Εξάρχεια, που τόχει χρόνια ένας παππούς (-δε θυμάμαι τώρα ονόματα). Τίποτα ιδιαίτερο! Κι από τιμή κι από ποσότητα.

Εντέλει, την καλύτερη την τρώω σταθερά και μόνο στα b-eat της γειτονιάς μου, που την κάνει τεράστια, νόστιμη και έρχεται οικονομικά (φουσκωμένη με τυρί-μπέικον-πατάτες-μανιτάρια-μαγιονέζα που βάζω = 4.50). :)

Τα υπόλλοιπα στο εν λόγω μαγαζί δεν είναι και τόσο καλά, ωστόσο. (club, τυροπιτοειδή, σάντουιτς)

Link to comment
Share on other sites

πριν

post-4796-1416078657,3365_thumb.jpg

μετά

post-4796-1416078657,7231_thumb.jpg

για δοκιμή πριν στρώσω τραπέζι

post-4796-1416078657,5785_thumb.jpg

H ντοματούλα επάνω (εκτός συνταγής) προστέθηκε στα τελευταία 10 λεπτά (στους 200 βαθμούς ο φούρνος) γιατί είχε αρχίσει να "ξεραίνετε" ο κιμάς και ήταν έκπληξη γιατί έδινε μια ευχάριστη "ζουμεράδα" στις μπουκιές που τύχαινε. Και την επόμενη θα μπεί νταματούλα ψηλή σε φέτες αλλά θα δοκιμάσω να την βάλω στα τελευταία 5-6 λεπτά, να είναι περισσότερο "ζωντανή".

Τα υλικά ήταν λίγο της απογοήτευσης, οι 2 από τις 4 μελιτζάνες είχαν σπόρια, ευτυχώς δεν ενοχλούσαν, και η ντομάτα όπως βλέπετε, "βιομηχανική". Σαν σύνολο ήταν όμως υπέροχο, μόνο λίγες πατάτες περίσσεψαν.

συνταγή: Μελιτζάνες γεμιστές «βεντάλια» | Dina Nikolaou με αρκετές αλλαγές από μένα

Link to comment
Share on other sites

2 μερούλες στο χωριό..

Φωτιτσα..

post-1392-1416078657,7937_thumb.jpg

Σαρδέλα στα κάρβουνα..

post-1392-1416078657,9723_thumb.jpg

Σουβλάκι χαντμαντε..

post-1392-1416078658,0554_thumb.jpg

post-1392-1416078658,1072_thumb.jpg

Ντοματούλες etc..

post-1392-1416078658,1756_thumb.jpg

th_20140803_194401_zps73af4218.jpg

th_20140803_194732_zps185f0b43.jpg

Επιστροφή στο Βόλο μετά από παράλια/ταξίδι όλη μέρα νηστικός (Πεινιρλι πατάτες/ουγκαρέζα)

th_20140804_195815_zps6e2fd3ae.jpg

Πρέπει κάποια στιγμή να το ράψω γιατί θα ξεχειλώσω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλέτα απο στήθος κότας μαριναρισμένο απο χθες σε βαλσάμικο, μέλι, μουστάρδα, μπούκοβο, θυμάρι,σινάπι, ρίγανη, πιπέρι και λίγο λάδι. Δίπλα βραστά λαχανικά και έτοιμοι για μάσα :D

dscn9998-12380.jpg

dscn9999-12379.jpg

dscn0002-12378.jpg

Link to comment
Share on other sites

9N6z2PV.gif

:hehe:

Ξαναπηρα απο κρεπιτο χτες το μεσημερι, αλμυρη με φιλαδελφεια - κιτρινο τυρι - ντοματα - σαλαμι και φυσικα βαφλα με μαρμελαδα φραουλα και παγωτο βανιλια

14%2B-%2B1

Η κρεπα αυτη τη φορα ειχε τραγανα "χειλια", γενικα μου φανηκε φρεσκοτατη, βρε μπας και διαβαζουν lab ? :p

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ενα πράγμα που δεν μπορώ να βρω της προκοπής είναι Ψωμάκια στρογγυλά για Burgers. Δεν θέλω να φτιαξω δικά μου, αλλά αν αποτύχω στην αναζήτηση έτοιμης λύσης προφανως δεν έχω άλλη επιλογή γιατί τα τυποποιημένα είναι χάλια.

Ψάχνω γενικά Νότια Προάστια αλλά αν έχετε κάτι καλό υπόψη πείτε το και ας είναι στην κηφησιά :help:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ενα πράγμα που δεν μπορώ να βρω της προκοπής είναι Ψωμάκια στρογγυλά για Burgers. Δεν θέλω να φτιαξω δικά μου, αλλά αν αποτύχω στην αναζήτηση έτοιμης λύσης προφανως δεν έχω άλλη επιλογή γιατί τα τυποποιημένα είναι χάλια.

Ψάχνω γενικά Νότια Προάστια αλλά αν έχετε κάτι καλό υπόψη πείτε το και ας είναι στην κηφησιά :help:

Αν τελικά αποφασίσεις να τα φτιάξεις: http://www.thelab.gr/off-topic/official-fagitothread-foodlab-41123-442.html#post1063590401

Link to comment
Share on other sites

BAN HER !!!!

Από εδώ και στο εξής όταν δίνεις κάτι με αγγελίες (κουτιά/τροφοδοτικά κλπ) να έχεις και option με +5/10/20€ και γεύμα πακέτο για το σπίτι.

Μας έχεις σκίσει καλοκαιριάτικα

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.