Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Να σας πω μια ελαφριά και καλοκαιρινή και εύκολη συνταγούλα (Gratin) που δοκίμασα χθες σε ένα τραπέζι φίλων.

Φέτες απο κολοκυθάκια και τοματούλες

Αλάτι πιπέρι

Στο μούλτι έβαλα ψωμί τοστ σικάλεως με παρμεζάνα

Αφού τα άλεσα έριξα λίγο λαδάκι 1-2 κουταλιές της σούπας και τα ανακάτσεψα.

Στη συνέχεια έβαλα το μείγμα πρόσθεσα ακόμα λίγο λαδάκι πάνω απο τα λαχανικά και φούρνο μισή ωρίτσα.

Δυστυχώς δε προλαβα να βγάλω φώτο να είναι ψημένο μιας και τα πιτσιρίκια το τσακίσανε.

Αν βαριέστε ή δεν έχετε χρόνο για πολλά πολλά είναι πολύ καλή συνταγή.

dscn9580-12092.jpg

dscn9581-12093.jpg

dscn9582-12094.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνεται κάνα φτηνό και αξιοπρεπές multi/blender (δεν είμαι σίγουρος πως λέγονται). Γιατί ένα μάρκα Καρφουρ που έχω τα βρίσκει δύσκολα τώρα τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Blender έχω το Philips HR2074 (product info) και είναι άξιο τα τελευταία 5 χρόνια περίπου που το έχω...

Πάγο, χυμούς ( έχει και ένα φιλτρο για να κρατάει φλούδες και άλλα χοντρά) γρανίτες και γενικά κουζίνας χρήση φουλ...και γυάλινο δοχείο...όχι πλαστικό.

Δεν βγαίνει πια, αλλά και 2 άλλοι που πήραν αντίστοιχα μοντέλα μεταγενέστερα, τα βρήκαν εξίσου καλά... To αντίστοιχο νομίζω είναι το 2160 τώρα

Link to comment
Share on other sites

part 2

248.jpg?1379100191

Μια χαρά δείχνει η πάπια αν είναι και τραγανή κομπλέ.

Το Plum sauce πως είναι?

Γενικά αν και είμαι δύσκολος είναι η αλήθεια στην Αθήνα/Ελλάδα κινέζικο δεν παω να φάω πλέον γιατί όλα είναι μέτρια :(

Link to comment
Share on other sites

Λόγο Λονδίνου και πως τρώω πιο πολύ κινέζικο απο το Πεκίνο τα Χριστούγεννα είναι ίσως το μόνο φαΐ που δεν είμαι σε φάση

248.jpg?1379100191

Μια χαρά δείχνει η πάπια αν είναι και τραγανή κομπλέ.

Το Plum sauce πως είναι?

Γενικά αν και είμαι δύσκολος είναι η αλήθεια στην Αθήνα/Ελλάδα κινέζικο δεν παω να φάω πλέον γιατί όλα είναι μέτρια :(

Τώρα που είπες κινέζικο.

Εκείνα τα chinese μπουφέ με 10+ λίρες all-you-can-eat στην oxford street και γύρω περιοχές τα έχεις δοκιμάσει? Αν ναι, τι λένε?

Τα είχε πάρει το μάτι μου, αργότερα μου τα είχαν προτείνει αλλά δεν είχα χρόνο να πάω.

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Λένε αν θες να σκάσεις, αλλά δεν είναι ποιοτικά ή καλό φαΐ.

Αν θες ποιότητα πας σε μέρη που ξέρεις ή και / σε γνωστές αλυσίδες.

Ψάχνω κανα δυο μέρη για οικονομικό + σχετικά καλό (ξέρω ξέρω. αυτά τα δύο και λονδίνο, δεν πάνε μαζί) φαγητό γιατί δεν την παλεύω με το cooking.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε που μένεις μαν, αλλά το Royal China είναι πολύ ποιοτική αλυσίδα κοντά στα 30 το άτομο, και αν πας προς bayswater δες το Kam Tong (ανάμεσα σε queenswat + bayswater εξόδους μετρό) για κανένα 20-25/άτομο.

Και τα 2 είναι εξαιρετικά.

Και οι τιμές είναι πάντα ανάλογα το πόσο τρως φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αισθητά διαφορετικά (αν και το Ευρωπαϊκό κινέζικο δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το κινέζικο κινέζικο).

Με το γνήσιο Ιαπωνικο (ι.ε. ομά κομμάτια) πολύς κόσμος έχει θέμα και γενικά αν δεν δοκιμάσεις καλή ποιότητα δύσκολα θα πειστείς.

having said that, εγώ οριακά είμαι korean > απο αυτά τα 2.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1446]Dolly[/MENTION]: Κάποτε υπήρχε ένα μεξικάνικο στο εμπορικό Whiteleys στο Bayswater (εκεί που είναι και τα σινεμά). Νομίζω στον 1ο όροφο ήταν αλλά μπορεί και να μην θυμάμαι πια καλά αφού μιλάω για το 1994-1997. Το τι μπουρίτος και φαχίτας σαβουρώναμε εκεί είναι μια πικραμένη ιστορία. Από περιέργεια, αν σε βγάλει κατά εκεί ο δρόμος σου, πες μου αν υπάρχει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Dolly έχεις φάει Ben cookies στο Λονδίνο?

Επίσης είναι λέει ένα εστιατόριο που το έχει ένας Αλβανός και κάνει τρομερό cheese cake φράουλα.

α) Χέζουν οι αρκούδες στο δάσος? ;) Τα αποφεύγω γιατί πονάνε!!!

β) Ναι το Jacks στην Walton Street στο south ken. Και είναι αλήθεια... είναι πολύ καλό. και ωραίο μέρος, για κυριακές και αραλίκι δεν παίζεται! Και ωραίες κοπέλες :D

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1446]Dolly[/MENTION]: Κάποτε υπήρχε ένα μεξικάνικο στο εμπορικό Whiteleys στο Bayswater (εκεί που είναι και τα σινεμά). Νομίζω στον 1ο όροφο ήταν αλλά μπορεί και να μην θυμάμαι πια καλά αφού μιλάω για το 1994-1997. Το τι μπουρίτος και φαχίτας σαβουρώναμε εκεί είναι μια πικραμένη ιστορία. Από περιέργεια, αν σε βγάλει κατά εκεί ο δρόμος σου, πες μου αν υπάρχει ακόμα.

Χτύπησες μεγάλη φλέβα... πήγα πρώτη φορά το 2000 και ήταν μακράν το αγαπημένο μου μέχρι που σε κάποια φάση χωρίς λόγο πάνω κάτω έκλεισε (γιατί ήταν ΠΑΝΤΑ γεμάτο) και άνοιξε μετά απο καιρό υπο νέα διεύθυνση και έκτοτε ήταν μεγάλο fail...

Ήταν στον 3ο όροφο με τα φαγητάδικα εκεί που είναι και τα σινεμά ;)

Δυστυχώς απο το 2004 νομίζω ή κάπου εκεί δεν υπάρχει όπως το θυμάσαι :(

Τώρα παίζουν άλλες αλυσίδες εδώ που είναι δυνατές ευτυχώς! (Mexican Market Eating | Wahaca πχ)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.