Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Ερώτηση : Θέλω να κάνω μια βάση μπισκότου, σαν αυτή που είναι για cheesake, πολύ απλή, μόνο μπισκότα και βούτυρο. Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να βάλω κρέμα κτλπ καθώς από πάνω θα πειραματιστώ με σοκολάτα. Θα πρέπει παρόλα αυτά να την ψήσω την βάση στο φούρνο, έτσι σκέτη? Ή αρκεί να την βάλω στο ψυγείο για κανα 3ώρο π.χ ?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] Νέο θέμα στο Τι - Που - Πόσο παρακαλώ...

Ερώτηση : Θέλω να κάνω μια βάση μπισκότου, σαν αυτή που είναι για cheesake, πολύ απλή, μόνο μπισκότα και βούτυρο. Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να βάλω κρέμα κτλπ καθώς από πάνω θα πειραματιστώ με σοκολάτα. Θα πρέπει παρόλα αυτά να την ψήσω την βάση στο φούρνο, έτσι σκέτη? Ή αρκεί να την βάλω στο ψυγείο για κανα 3ώρο π.χ ?

Δεν χρειάζεται ψήσιμο*.

*Αν και κάποιες συνταγές τύπου αμερικάνικου cheesecake λένε για ψήσιμο.

Έγινε επεξεργασία από papajim
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] Νέο θέμα στο Τι - Που - Πόσο παρακαλώ...

Souvlistas.gr | ΤΥΛΙΧΤΟ ΓΙΓΑΣ ΓΥΡΟ Ή ΚΑΛΑΜΑΚΙ ΧΟΙΡΙΝΟ

Νέο θέμα μόνο όταν είναι online ο [MENTION=400]astrolabos[/MENTION] :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία εβδομάδα πειραματίζομαι με σορμπέ λεμονιού και μου φαίνεται ότι έχω καταλήξει στην αναλογία που μ' αρέσει:

* 1 κούπα φρέσκο χυμό λεμόνι

* ξύσμα από τα 2 λεμόνια

* 2 κούπες νερό

* 3/4 - 1 κούπα ζάχαρη (ανάλογα τα γούστα σας)

* 1 σφηνάκι ρακή (την πρόσθεσα ως αντιπηκτικό για να βάλω λιγότερη ζάχαρη, αλλά βελτιώνει και τη γεύση)

Το πρόβλημα είναι ότι τελειώνει γρήγορα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση : Θέλω να κάνω μια βάση μπισκότου, σαν αυτή που είναι για cheesake, πολύ απλή, μόνο μπισκότα και βούτυρο. Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να βάλω κρέμα κτλπ καθώς από πάνω θα πειραματιστώ με σοκολάτα. Θα πρέπει παρόλα αυτά να την ψήσω την βάση στο φούρνο, έτσι σκέτη? Ή αρκεί να την βάλω στο ψυγείο για κανα 3ώρο π.χ ?

10 λεπτά ψήσιμο, την αφήνεις 10 άλλα λεπτά σε θερμοκρασία δωματίου και μετά ψυγείο

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ίδιο έπαιρνα από souvlistas.gr μαζί με την τρομερή σκεπαστή τους...

Παρόμοιου μεγέθους αλλά ΚΑΙ με αραβική ΚΑΙ με κυπριακή (και γίγας) φτιάχνουν σε ένα ωραίο γυράδικο/σουβλατζίδικο εδώ στο Μοσχάτο, τη Νοστιμιά!!! Πολύ καλό!!

Ειδικά λόγω της ύπαρξης αραβικής γίγας, εγώ την προτιμώ μια και καλύτερα να χορταίνω με το περιεχόμενο παρά με ζυμάρι/πίτα..

Επίσης [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] δεν σου φαίνεται ότι κάποια πράγματα από souvlistas.gr κολυμπάνε στο λάδι;;; :TD: Αυτή την εντύπωση μου άφηναν..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] δεν σου φαίνεται ότι κάποια πράγματα από souvlistas.gr κολυμπάνε στο λάδι;;; :TD: Αυτή την εντύπωση μου άφηναν..

Να σου πω δε πολυτρώω απο έξω γενικά. Απλά αυτές τις μέρες τρέχω λίγο παραπάνω και δεν έχω χρόνο.

Αλλά οι πίτες που έχω παραγγείλει απο τον σουβλίστα όχι δεν είναι καθόλου λαδερές. Ακόμα και η πίτα είναι αλάδωτη στο παραπάνω και χωρις να το ζητήσω.

Κάποια στιγμή πιο παλιά θυμάμαι ότι είχα παραγγείλει μία σκεπαστή και μου έβγαζε λαδίλα. Αλλά στα πιτόγυρα όχι δεν έχω παράπονο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.