Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

φακές ιτ ιζ. Είναι και το μόνο για το οποίο έχω υλικά (όχι, δεν έχω ούτε ψωμί-ζαμπόν-τυρί για σάντουιτς :hehe:)

^^

Mιας και είναι πιό δροσερό, και εξίσου θρεπτικό, θα σου πρότεινα αυτό:

http://www.thelab.gr/off-topic/official-fagitothread-foodlab-41123-194.html#post1063674438

[MENTION=400]astrolabos[/MENTION] , την επόμενη φορά θα το δοκιμάσω αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Βράζεις τις φακές να κρατήσουν ( να είναι λίγο σκληρές και να μην τους φύγουν οι φλούδες). Χοντρικά στο 15-20λεπτο, ανακατεύοντας πυκνά να μην σου καούν κιόλας.

Λεπτό καρέ σάρκα ντομάτας ( αν θες τη βάζεις ολόκληρη, σπόρια φλούδες κλπ)

Λεπτό καρέ αγγούρι

Άνιθο

Λάδι Ξύδι Αλατι και ίσως πιπέρι.

Κατα τον τρόπο που φτιάχνω τα μαυρομάτικα φασόλια, καμιά φορά βάζω και χλωρό κρεμμυδάκι ψιλοκομμένο (λίγο).

Link to comment
Share on other sites

Yep.

εβαλα και λιγο παρφε του Παρλιαρου μαζι με ετοιματζιδικο γλυκο βυσσινο για επιδορπιο :p

14+-+1

Μα καλά, ορφανό το παγωτάκι? Ένα ραβανί, μια καρυδόπιτα, κάτι βρε παιδί μου να του δώσει γεύση...

Link to comment
Share on other sites

Να σημειωθεί πως το παστέλι δε μου αρέσει καθόλου.. βασικά το σουσάμι το μπόλικο.. σε λίγες ποσότητες το ανέχομαι.. και μου φέρνουν από ένα φούρνο εδώ στο Μοσχάτο αυτό! :-O

gIGRxcy.jpg

Παστέλι δημητριακών.. ο οργασμός της γεύσης!!! :upside:

Δεν ξέρω ΟΛΑ τα συστατικά, αλλά έχει σταφίδες, σοκολάτα, Φιστίκι Αιγίνης, σουσάμι και ίσως φουντούκι.. μιλάμε δεν υπάρχει... μπορεί να φάω όλο το κουτάκι σε μια μέρα..

12€/κιλό

Link to comment
Share on other sites

φακές ιτ ιζ. Είναι και το μόνο για το οποίο έχω υλικά (όχι, δεν έχω ούτε ψωμί-ζαμπόν-τυρί για σάντουιτς :hehe:)
Ντάκος

kostaras.jpg

Η πλάκα είναι πως σήμερα φαγαμε φακές με καστανο

ρυζι και ντάκο. Το πρώτο σου δίνει πλήρης πρωτεΐνη και το δευτερο είναι τρομερά νόστιμο.Α και ενα κομματι ομελέτα.

Να σημειωθεί πως το παστέλι δε μου αρέσει καθόλου.. βασικά το σουσάμι το μπόλικο.. σε λίγες ποσότητες το ανέχομαι.. και μου φέρνουν από ένα φούρνο εδώ στο Μοσχάτο αυτό! :-O

gIGRxcy.jpg

Παστέλι δημητριακών.. ο οργασμός της γεύσης!!! :upside:

Δεν ξέρω ΟΛΑ τα συστατικά, αλλά έχει σταφίδες, σοκολάτα, Φιστίκι Αιγίνης, σουσάμι και ίσως φουντούκι.. μιλάμε δεν υπάρχει... μπορεί να φάω όλο το κουτάκι σε μια μέρα..

12€/κιλό

Μια απο τα ίδια κ εγώ το ταχίνι το σιχαινομαι.Εγώ κάνω παραγγελία κάτι παρόμοιο απο λιγο πιο μακρια απο Σύρο...:p

Μου τα φέρνει η κοπελα μου που είναι απο εκεί.Έχει μέσα σουσάμι ηλιόσπορους σταγόνες σοκολάτας λίγο μελακι φυστίκι κ κρανμπερι, ίσως κ κάτι αλλο απλα το 1/3,της μπάρας είναι βουτιγμενο στη σοκολατα.Καλά είναι απίστευτα στη γεύση κ τα αν αρχίσω να τρώω ξεχνιεμαι κ δεν σταματαω.:D

Sent from my LG-P990 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Α να χαθείτε, θέλω κι εγώ παστέλι τώρα.

Σαν αντίποινα, άνοιξε ένα φαλαφελατζίδικο εδώ κοντά και μάλιστα χθες ήταν τσάμπα για γνωριμία.

Πίτα φαλάφελ γίγας με ζουμερούς κεφτέδες, κόκκινη σάλτσα, σως από ταχίνι, μαρουλάκι, μελιτζάνα και από πάνω πικάντικη πάπρικα. Θα το τιμήσω ξανά σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Α να χαθείτε, θέλω κι εγώ παστέλι τώρα.

Σαν αντίποινα, άνοιξε ένα φαλαφελατζίδικο εδώ κοντά και μάλιστα χθες ήταν τσάμπα για γνωριμία.

Πίτα φαλάφελ γίγας με ζουμερούς κεφτέδες, κόκκινη σάλτσα, σως από ταχίνι, μαρουλάκι, μελιτζάνα και από πάνω πικάντικη πάπρικα. Θα το τιμήσω ξανά σύντομα.

νομιζω το ειδα fb, (αν λες για ηρακλειο)

απο τιμες τι λεει γενικα θυμασαι ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.