Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

NSFN

not safe for νηστευοντες :p

14+-+1

dr oetker pizza + γεμιστο τσουρεκι custom order απο το seven stars με πολυ καλη σοκολατα οπως παντα, κριμα κιολας γιατι ολες οι χαζογκομενες προτιμανε του max perry διπλα :S

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν οι ειδήμονες να δώσουν τα φώτα τους για ενα πετυχημένο κοκορέτσι ?

Τα τελευταία 2 χρόνια το έχω πάρει πάνω μου το θέμα αλλά πάντα και του λείπει.:beer:

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

NSFN

not safe for νηστευοντες :p

14+-+1

dr oetker pizza + γεμιστο τσουρεκι custom order απο το seven stars με πολυ καλη σοκολατα οπως παντα, κριμα κιολας γιατι ολες οι χαζογκομενες προτιμανε του max perry διπλα :S

ΗΠΤΕΜ = Η πιτσα της επομενης μερας?

...ετσι δειχνει

Μπορούν οι ειδήμονες να δώσουν τα φώτα τους για ενα πετυχημένο κοκορέτσι ?

Τα τελευταία 2 χρόνια το έχω πάρει πάνω μου το θέμα αλλά πάντα και του λείπει.:beer:

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

πες μας τι εκανες να σου πουμε αν ηταν κομπλε...

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως η πιτσα ειχε βγει απο τον φουρνο 2 ωρες πριν βγαλω την φωτογραφια, σε αντιθεση με το τσουρεκι το οποιο ειχα αγορασει τεταρτη μεσημερι και μεχρι να το φερω σπιτι ειχε μεινει μισο :p

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

πες μας τι εκανες να σου πουμε αν ηταν κομπλε...

Καλό πλύσιμο τα έντερα και γύρισμα από την μέσα προς τα έξω.Αλάτι πιπέρι και τα αφήνουμε να τραβήξουν όλο το βράδυ σε νερό.

Συκώτι καρδιά πνευμόνια μπολια εναλλάξ Αφού τα γραρνιρουμε με αλατοπίπερο κ λίγο σκόρδο και αρχίζουμε το τυλιγμα...

Καλό ψήσιμο and that's all?:what:

Sent from my LG-P990 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκόρδο δεν έβαζα ποτέ, θεωρώ ότι διαφορές από τόπο σε τόπο οπωσδήποτ υπάρχουν όπως σε όλα τα φαγητά άλλωστε...

Κατά τα άλλα μια χαρά μου ακούγεται, και ζηλεύω μιας και προ 2 εβδομάδων χάσαμε τη γιαγιά, οπότε δεν έχει σούβλες κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από Λιβαδειά, ετοιμάσαμε ρουμελιώτικο κοκορέτσι, σπληνάντερο, φρυγαδέλια και δύο αρνάκια και είμαστε έτοιμοι για αύριο :-D

Felix, να ζήσετε να την θυμάστε ρε :-(

Στάλθηκε από το GT-I9070 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από jpavly
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ο καθένας να πάρει το παρακάτω και να βάζει την γνώμη του...

καλό μαγαζί για προφιτερόλ ξέρουμε "xxxxx"

καλό μαγαζί για μιλφειγ ξέρουμε "xxxxx"

καλό μαγαζί για γαλακτομπούρεκο ξέρουμε "xxxxx"

καλό μαγαζί για τσουρέκι ξέρουμε "xxxxx"

καλό μαγαζί για τούρτα cookies ξέρουμε "xxxxx"

καλό μαγαζί για παγωτό ξέρουμε ""xxxxx"

καλό μαγαζί για καρυδόπιτα ξέρουμε "xxxxx";

Έτσι απλά ....για να ξέρουμε /μάθουμε....

;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα. Παμ λοιπόν:

-καλό μαγαζί για προφιτερόλ:

Κωνσταντινίδης ειδικά αν το ζητήσεις με καβουρδισμένο αμύγδαλο (κάποιοι ισχυρίζονται πως το καλύτερο είναι από Ανδρια στο Χαλάνδρι αλλά δεν έχω δοκιμάσει)

-καλό μαγαζί για μιλφειγ:

Κωνσταντινίδης all the way και δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση πιστεύω. Και του Κωστή στο Ν. Κόσμο δε με χαλάει πάντως

-καλό μαγαζί για γαλακτομπούρεκο:

Κοσμικό προφανώς. Επίσης νομίζω το Κοσμικό έχει και τα καλύτερα Μακαρόν που έχω φάει. Κάνει τους Paul, Τερκενλη κτλ. να κλαίνε imho.

-καλό μαγαζί για τσουρέκι:

Οι συνήθεις ύποπτοι.

-καλό μαγαζί για τούρτα cookies:

Δεγκζέρω.

-καλό μαγαζί για παγωτό:

Προσωπικά του Κουστένη στο Ναύπλιο μου αρέσει περισσότερο από όλα. Έχει μια υφή που δεν βρίσκω αλλού. Αλλά επειδή πέφτει μακριά, οι πάμπολλες Gelaterias στο κέντρο της Αθήνας φαντάζομαι (δεν έχω δοκιμάσει τις περισσότερες) θα πλησιάζουν πολύ. Και η Παγωτομάνια μου αρέσει αλλά είναι άλλο στυλ.

-καλό μαγαζί για καρυδόπιτα:

Dafuq is that;

Επίσης:

-καλό μαγαζί για μπεζέδες:

Δεν είναι mainstream και θα σας απογοητεύσω: ο φούρνος απέναντι από τον σταθμό του Αγ. Ελευθερίου (Μπουαχαχαχα). Γλυκοί όσο πρέπει (όχι πετιμέζι) και με μια δόση μαστίχας στον πυρήνα.

-καλό μαγαζί για Cookies: To Mpimpero στη Σταδίου. Highly recommended.

Bonus:

-οι σοκολάτες του Le Chocolat και κυρίως αυτές με το καβουρδισμένο αμύγδαλο. Ετοιμαστείτε βέβαια να ξηλωθείτε. Μπορείτε να τις βρείτε και στο Ματσούκα, πιο οικονομικές.

-Από τα δύο παραπάνω μαγαζία (Le Chocolat, Ματσούκα) όλα τα φλορεντινοειδή.

-τα κρουασάν σοκολάτας από το Απολλώνιον. Τι να πει κανείς για αυτό το αριστούργημα;

-Η τούρτα "σοκολάτα-γάλακτος-με-παντεσπάνι-γκοφρέτα" από τη Μέλισσα στο Περιστέρι. Δεν έχω ξαναφάει τέτοια τούρτα, αλλά χρειάζεται στεγαστικό δάνειο για να την αγοράσεις. Ο Τερκενλής βγάζει κάτι καλά υποκατάστατά της σε μορφή παστακίων.

Έγινε επεξεργασία από Tsoureki
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα. Παμ λοιπόν:

-καλό μαγαζί για προφιτερόλ:

Κωνσταντινίδης ειδικά αν το ζητήσεις με καβουρδισμένο αμύγδαλο (κάποιοι ισχυρίζονται πως το καλύτερο είναι από Ανδρια στο Χαλάνδρι αλλά δεν έχω δοκιμάσει)

-καλό μαγαζί για μιλφειγ:

Κωνσταντινίδης all the way και δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση πιστεύω. Και του Κωστή στο Ν. Κόσμο δε με χαλάει πάντως

-καλό μαγαζί για γαλακτομπούρεκο:

Κοσμικό προφανώς. Επίσης νομίζω το Κοσμικό έχει και τα καλύτερα Μακαρόν που έχω φάει. Κάνει τους Paul, Τερκενλη κτλ. να κλαίνε imho.

Οι απόψεις διίστανται!

Αν δεν έχεις φάει μακαρόν από τον Παράσχο στο Χαϊδάρι, πως να το πω... δεν έχεις φάει τίποτε! :)

-καλό μαγαζί για τσουρέκι:

Οι συνήθεις ύποπτοι.

-καλό μαγαζί για τούρτα cookies:

Δεγκζέρω.

Delicieux στο Γέρακα ! Πλούσια σε γεύση και συνάμα ελαφριά, δε σε μπουκώνει!

-καλό μαγαζί για παγωτό:

Προσωπικά του Κουστένη στο Ναύπλιο μου αρέσει περισσότερο από όλα. Έχει μια υφή που δεν βρίσκω αλλού. Αλλά επειδή πέφτει μακριά, οι πάμπολλες Gelaterias στο κέντρο της Αθήνας φαντάζομαι (δεν έχω δοκιμάσει τις περισσότερες) θα πλησιάζουν πολύ. Και η Παγωτομάνια μου αρέσει αλλά είναι άλλο στυλ.

-καλό μαγαζί για καρυδόπιτα:

Dafuq is that;

Σαν δε ντρέπεσαι! ! ! :p

Επίσης:

-καλό μαγαζί για μπεζέδες:

Δεν είναι mainstream και θα σας απογοητεύσω: ο φούρνος απέναντι από τον σταθμό του Αγ. Ελευθερίου (Μπουαχαχαχα). Γλυκοί όσο πρέπει (όχι πετιμέζι) και με μια δόση μαστίχας στον πυρήνα.

-καλό μαγαζί για Cookies: To Mpimpero στη Σταδίου. Highly recommended.

Πολύ καλούς μπεζέδες φτιάχνει ο Κωνσταντινίδης και μάλιστα με παραγγελία!

Bonus:

-οι σοκολάτες του Le Chocolat και κυρίως αυτές με το καβουρδισμένο αμύγδαλο. Ετοιμαστείτε βέβαια να ξηλωθείτε. Μπορείτε να τις βρείτε και στο Ματσούκα, πιο οικονομικές.

-Από τα δύο παραπάνω μαγαζία (Le Chocolat, Ματσούκα) όλα τα φλορεντινοειδή.

-τα κρουασάν σοκολάτας από το Απολλώνιον. Τι να πει κανείς για αυτό το αριστούργημα;

-Η τούρτα "σοκολάτα-γάλακτος-με-παντεσπάνι-γκοφρέτα" από τη Μέλισσα στο Περιστέρι. Δεν έχω ξαναφάει τέτοια τούρτα, αλλά χρειάζεται στεγαστικό δάνειο για να την αγοράσεις. Ο Τερκενλής βγάζει κάτι καλά υποκατάστατά της σε μορφή παστακίων.

Η δική μου συμβολή είναι μικρή, δεν είμαι πολύ του γλυκού... δεν κάνει κιόλας! :innocent::D

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα. Παμ λοιπόν:

-καλό μαγαζί για προφιτερόλ:

Κωνσταντινίδης ειδικά αν το ζητήσεις με καβουρδισμένο αμύγδαλο (κάποιοι ισχυρίζονται πως το καλύτερο είναι από Ανδρια στο Χαλάνδρι αλλά δεν έχω δοκιμάσει)

-καλό μαγαζί για μιλφειγ:

Κωνσταντινίδης all the way και δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση πιστεύω. Και του Κωστή στο Ν. Κόσμο δε με χαλάει πάντως

-καλό μαγαζί για γαλακτομπούρεκο:

Κοσμικό προφανώς. Επίσης νομίζω το Κοσμικό έχει και τα καλύτερα Μακαρόν που έχω φάει. Κάνει τους Paul, Τερκενλη κτλ. να κλαίνε imho.

-καλό μαγαζί για τσουρέκι:

Οι συνήθεις ύποπτοι.

-καλό μαγαζί για τούρτα cookies:

Δεγκζέρω.

-καλό μαγαζί για παγωτό:

Προσωπικά του Κουστένη στο Ναύπλιο μου αρέσει περισσότερο από όλα. Έχει μια υφή που δεν βρίσκω αλλού. Αλλά επειδή πέφτει μακριά, οι πάμπολλες Gelaterias στο κέντρο της Αθήνας φαντάζομαι (δεν έχω δοκιμάσει τις περισσότερες) θα πλησιάζουν πολύ. Και η Παγωτομάνια μου αρέσει αλλά είναι άλλο στυλ.

-καλό μαγαζί για καρυδόπιτα:

Dafuq is that;

Επίσης:

-καλό μαγαζί για μπεζέδες:

Δεν είναι mainstream και θα σας απογοητεύσω: ο φούρνος απέναντι από τον σταθμό του Αγ. Ελευθερίου (Μπουαχαχαχα). Γλυκοί όσο πρέπει (όχι πετιμέζι) και με μια δόση μαστίχας στον πυρήνα.

-καλό μαγαζί για Cookies: To Mpimpero στη Σταδίου. Highly recommended.

Bonus:

-οι σοκολάτες του Le Chocolat και κυρίως αυτές με το καβουρδισμένο αμύγδαλο. Ετοιμαστείτε βέβαια να ξηλωθείτε. Μπορείτε να τις βρείτε και στο Ματσούκα, πιο οικονομικές.

-Από τα δύο παραπάνω μαγαζία (Le Chocolat, Ματσούκα) όλα τα φλορεντινοειδή.

-τα κρουασάν σοκολάτας από το Απολλώνιον. Τι να πει κανείς για αυτό το αριστούργημα;

-Η τούρτα "σοκολάτα-γάλακτος-με-παντεσπάνι-γκοφρέτα" από τη Μέλισσα στο Περιστέρι. Δεν έχω ξαναφάει τέτοια τούρτα, αλλά χρειάζεται στεγαστικό δάνειο για να την αγοράσεις. Ο Τερκενλής βγάζει κάτι καλά υποκατάστατά της σε μορφή παστακίων.

Θα έλεγα πως σου αρέσουν τα γλυκά.

Και μία διόρθωση: ο Ανδριάς είναι Φιλοθέη

1-profiterol-11652.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Πως και ξέρεις το Delicieux στο Γέρακα ? Μένεις κοντά;

Ειλικρινά δεν περίμενα να το ξερετε...είναι απίστευτο το μαγαζί...έχει φοβερά γλυκά αλλά η τούρτα cookies είναι θεσπέσια...

Μαγαζί για καρυδόπιτα δεν έχω βρει πάντως....ή τίγκα στο σιρόπι θα είναι ή παραφορτωμένο με σοκολάτα

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.