Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

ΔΕΝ ειναι απατη

1) Τα 6 απο τα 8 κιλα τα εχασα σε περιοδο που ειχα λιωσει στο φυστικοβουτυρο, τις ρυζογκοφρετες τις πατατες τηγανητες τα σουβλακια το προβειο γιαουρτι τα αναψυκτικα τον γυρο και τα χοιρινα καλαμακια !

2) Οταν ειχα παει να κανω το τεστ μονο αναγκη για αδυνατισμα δεν ειχα, απλα με ειχε κουρασει η ολη φαση με το πρηξιμο + οτι με ετρωγε να κανω μια αναλυτικη συσταση σωματος, ο γιατρος μου φανηκε πολυ ενημερωμενος σε θεματα διατροφης, επισης εχει ενα σωρο αλλες υπηρεσιες στο ιατρειο του, δεν "ζει" μονο απο αυτο το τεστ Κέντρο Ολιστικής Ιατρικής ( Σε ποιες περιπτώσεις ενδείκνεται το Τέστ Διατροφικής Δυσανεξίας (τέστ τροφών) )

3) ειχα κανει πριν παω στο ιατρειο ενα πολυ απλο πειραμα, δοκιμασα για μια βδομαδα μια συγκεκριμενη ωρα καθε μεσημερι να τρωω λιγο παψιμαδι με νερο και λαδι, ανεξαρτητα απο το παψιμαδι ( ντινγκελ - 100% ολικης - σταρενιο κλπ ) ειχα στο 20λεπτο τρομερη δυσφορια και αερια, την τελευταια μερα δοκιμασα 200γρ ψωμι φυτρου και δεν επαθα τπτ, τυχαιο ?

4) δεν εκατσα να μετρησω θερμιδες, ξεπερναγα ομως τις 2.500 καθε μερα συστηματικα και απεφευγα το ελληναραδικο " ας κατεβασω 3 πιατα μαζι ετσι για να γουσταρουμε " 6 μερες την βδομαδα απεφευγα οτι τροφες εβγαλε το τεστ αλλα δεν εσκαβα ουτε "πεινουσα" καθε αλλο :p

5) αλλο δυσανεξια αλλο αλλεργια, απατεωνες υπαρχουν παντου αλλα εφοσον εγω ειδα αποτελεσμα χωρις να το κυνηγησω κιολας, ο καθενας μπορει να γραφει οτι θελει :)

Link to comment
Share on other sites

το αντιστοιχο burger απο την "πιτα του παππου" μου φαινοτανε αρκετα καλο

Δε ξερω αν το ειχα γραψει εδω, πριν τα χριστουγεννα είχαμε παει με 2 φιλους να κατσουμε στο μαγαζί (υποκατάστημα ηρακλειου) μιας και περνάγαμε απεξω, και ο ενας βρήκε ΟΔΟΝΤΟΓΛΥΦΙΔΑ! μεσα στο σουβλακι με σνιτσελ κοτοπουλο ,νομιζω, μεσα το ειχε παρει.

Μα το θεο,WTF! Παλι καλα δε του καρφώθηκε πουθενά..απορώ γιατι πληρωσαμε και δεν ειπαμε τιποτα εκεινη τη μερα...:whip:

Εχω ακούσει και για "σαπια" κρέατα του 1ος ευρω απο βουλγαρια απο συγγενή φιλου που αν θυμαμαι καλα γνωριζει αυτον που εχει το franchise

Μακρυα και αγαπημενοι ζωντανοι

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1446]Dolly[/MENTION] κι επειδή πρέπει να κρατάμε τις υποσΚέσεις μας, Κοσμικόν:

Ωραιο αλλα ελαχιστα καλυτερο ειναι, αν βρεθείς απο τα μερη μου, απο το Πρώτον γαλακτομπούρεκο στη Γούναρη.

http://www.oneman.gr/keimena/diaskedash/oneman_food/h-maxh-toy-galaktompourekoy.1730792.html

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν το ειχα γραψει εδω, πριν τα χριστουγεννα είχαμε παει με 2 φιλους να κατσουμε στο μαγαζί (υποκατάστημα ηρακλειου) μιας και περνάγαμε απεξω, και ο ενας βρήκε ΟΔΟΝΤΟΓΛΥΦΙΔΑ! μεσα στο σουβλακι με σνιτσελ κοτοπουλο ,νομιζω, μεσα το ειχε παρει.

Μα το θεο,WTF! Παλι καλα δε του καρφώθηκε πουθενά..απορώ γιατι πληρωσαμε και δεν ειπαμε τιποτα εκεινη τη μερα...:whip:

Εχω ακούσει και για "σαπια" κρέατα του 1ος ευρω απο βουλγαρια απο συγγενή φιλου που αν θυμαμαι καλα γνωριζει αυτον που εχει το franchise

Μακρυα και αγαπημενοι ζωντανοι

α) Ε, έτυχε η μλκία σε σας. Κακώς που δεν το είπατε.

β) Όταν κάποιος πάει καλά, "λογικό" να βγαίνουν ιστορίες από συγγενείς φίλου θείου μπατζανάκη του ξαδέρφου του... Όχι ότι δεν μπορεί να ισχύει, αλλά μία βόλτα όταν κατέβω Ελλάδα θα περάσω. CAN'T RESIST

Link to comment
Share on other sites

Άλλο να σε ενοχλεί μια τροφή και άλλο να αδυνάτισες τρώγοντας περισσότερες θερμίδες.

Αδυνάτισες; Έτρωγες λιγότερες θερμίδες από όσες κατανάλωνες, τέλος.

Ο οργανισμός είναι σαν το πορτοφόλι. Έχεις απόθεμα αυτά που έβαλες μείον αυτά που ξόδεψες. Δεν είναι δυνατόν να έβαλες ένα χιλιάρικο, να ξόδεψες 800 και να είναι άδειο.

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε παιζει το σεναριο χαρη στο τεστ παλι, να ανεβηκαν τα "εξοδα" γιατι ξυπνησε ο μεταβολισμος μου που τραβαγε για καμποσο καιρο τα χειροτερα ( 2 γευματα την ημερα, ολες οι τροφες που με ενοχλουσανε μαζεμενες καθε μερα, γλυκα το βραδυ κλπ )

Οταν ειχα κανει συσταση σωματος μου ειχε βγαλει μεταβολικο ρυθμο 2200 θερμιδες -> http://www.thelab.gr/off-topic/ti-trote-gia-prwino-95460-4.html#post1063064522

anyway παρτε μια BBQ cheddar να γουσταρετε, μου φαινεται οτι ο βασιλιας (mozzarella) πεθανε και ξεχασανε να του το πουνε :p

14+-+1

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο αλλα ελαχιστα καλυτερο ειναι, αν βρεθείς απο τα μερη μου, απο το Πρώτον γαλακτομπούρεκο στη Γούναρη.

Η μάχη του γαλακτομπούρεκου - OneMan Food - ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ | oneman.gr

Του Γαλυφιανάκη πάντως, εγώ το θεωρώ απλά καλό. Δεν το συγκρίνω με τίποτα με του Κοσμικόν. Αν είμαι Πόρτο Ράφτη, θα πάρω φυσικά, αλλά αν είμαι Αθήνα, προτιμώ να φάω την κίνηση να πάω Πατήσια και να πάρω Κοσμικόν.

Link to comment
Share on other sites

Του Γαλυφιανάκη πάντως, εγώ το θεωρώ απλά καλό. Δεν το συγκρίνω με τίποτα με του Κοσμικόν. Αν είμαι Πόρτο Ράφτη, θα πάρω φυσικά, αλλά αν είμαι Αθήνα, προτιμώ να φάω την κίνηση να πάω Πατήσια και να πάρω Κοσμικόν.

Ο Γαλυφιανάκης στο Πόρτο Ράφτη δεν έχει καμμία σχέση με τον original Γαλυφιανάκη με το epic γαλακτομπούρεκο.

Απλά "εκμεταλεύεται" την συνωνυμία.

Check -> Γαλυφιανάκης Επικοινωνία

Link to comment
Share on other sites

2 φορές από του γαλυφιανάκη στην ηλιούπολη (πριν αρκετά χρόνια βέβαια) και ήταν κακό. όχι "δεν ήταν καλό", ήταν κακό. Δεδομένου ότι το γαλακτομπούρεκο του Κοσμικού είναι πάντα καλό, δεν ξαναρισκάρω.

Link to comment
Share on other sites

Ο Γαλυφιανάκης στο Πόρτο Ράφτη δεν έχει καμμία σχέση με τον original Γαλυφιανάκη με το epic γαλακτομπούρεκο.

Απλά "εκμεταλεύεται" την συνωνυμία.

Check -> Γαλυφιανάκης Επικοινωνία

Από όσο γνωρίζω, ήταν αδέρφια και χώρισαν τα τσανάκια τους. Έχω φάει κι από την Ηλιούπολη και από το Κάραβελ. Όπως είπα, απλά καλό. Το βασικότερο είναι ότι λόγω κατανάλωσης είναι φρέσκο και αυτό μετράει πάντα. Του Κοσμικόν όμως το τρώω και 4 μέρες μετά γιατί δεν πανιάζει το φύλλο του.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο, ήθελα να κόψω λάχανο για σαλάτα. Πήρα τη σακούλα από το ψυγείο, αλλά ήταν η άλλη με το κουνουπίδι μέσα. Έτσι που το είδα το λιμπίστικα, οπότε έκοψα 2 κοτσανάκια, τα έπλυνα, τα έκοψα και έβαλα λάδι, ξύδι και λεμόνι. Θα το φάω σε λίγο μαζί με το βραδινό μου.

Είμαι καλά γιατρέ μου;;;

ΥΓ. Κάτι τόσο νόστιμο όσο το ωμό κουνουπίδι, γιατί το βράζουν και το καταστρέφουν;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.