Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

από souvlista παίρνω κι εγώ και την αναγνώρισα κατευθείαν :p

είναι πλέον η μόνη ατασθαλία που κάνω μια στο τόσο... κ μάλιστα την παραγγέλνω να έχει μέσα μόνο πατάτα, μπέικον, πιπεριές και τυρί. Ούτε καν τζατζίκι.

Η πλάκα είναι πως πέταξα όλα τα φυλλάδια για να μην ξαναπαραγγείλω απ'έξω, αλλά τελικά παίρνω από souvlista που έχει online παραγγελία. :whistling

Link to comment
Share on other sites

Δε θα σε βοηθήσω ιδιαίτερα, αλλά την καλύτερη γαλοπούλα την έχω φάει στο στρατό..

Τόσο μαλακή λιώνει στο στόμα.

Είχε και κάστανο μέσα,αν βοηθάει, χωρίς "μαγειρίτσα"

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στο στρατο αριστη γαλοπουλα,μιας και ο Νικολας ο μαγειρας ηταν αριστος σεφ.

Κατα τα αλλα ωραια φανηκε η συνταγη του Dr.Cook με το ρολο γαλοπουλα που εδειξε μολις...στην εξωτερικη στρωση ειχε προσουτο...

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε καμια καλη συνταγη για γαλοπουλα γιατι πρωτη φορα θα φτιαξω φετος....

στη γέμιση βάλε ότι σου αρέσει. Αλλά πριν τη γεμίσεις κάποια πράγματα

Αν είναι κατεψυγμένη βγάλε την από την κατάψυξη και άσε την να ξεπαγώσει αργά (εγώ τη βάζω συντήρηση και παίρνει 3 μέρες περίπου)

Όταν ξεπαγώσει βάλε σε μία μεγάλη λεκάνη νερό (κανονίζεις να τη σκεπάσει) μέσα στο νερό ανακατεύεις μπόλικο αλάτι (συνήθως βάζω 1-2 ποτήρια του νερού ανάλογα πόσο μεγάλη είναι η γαλοπούλα) και βάλε και μισό με ένα ποτήρι ζάχαρη πάλι ανάλογα το μέγεθος. Ασε την μέσα όλο το βράδυ.

Όταν είσαι έτοιμος για το ψήσιμο και τη γεμίσεις, ανασήκωσε τη πέτσα με τα δάκτυλά σου (να ξεκολλήσει από το κρέας) και πιάσε στα χέρια σου βούτυρο και δεντρολίβανο. Βάλε ανάμεσα σε δέρμα και κρέας και μετά φούρνο με αλουμινόχαρτο (εννοείται με τα ανάλογα από δίπλα ή σκέτη αν δε θες)

Ανα μισή ώρα άνοιγε το φούρνο και με τα υγρά που έχει το ταψί και μία μεγάλη κουτάλα περίχυνε τη γαλοπούλα (σημαντικό για να μη σου γίνει χώμα, αλλά να είναι μαλακή).

είκοσι λεπτά με μισή ώρα πριν κλείσεις το φούρνο βγάλε το αλουμινόχαρτο να πάρει χρώμα και να γίνει τραγανή.

(συνήθως στο ταψί ρίχνω κρασί, κρεμμύδια, μουστάρδα και μερικά καροτάκια ψιλοκομμένα ή στο τρίφτη)

Link to comment
Share on other sites

Νωρίτερα έσκασα... λουκάνικα αγριογούρουνου και χοιρινά μπριζολάκια στα κάρβουνα, φασολάδα, ομελέτα φούρνου με τσορίθο και στο τέλος τάρτα λεμόνι και λουκουμάδες (αγοραστοί, αλλά καλοί).

Τώρα πεινάω. :p

Link to comment
Share on other sites

Νωρίτερα έσκασα... λουκάνικα αγριογούρουνου και χοιρινά μπριζολάκια στα κάρβουνα, φασολάδα, ομελέτα φούρνου με τσορίθο και στο τέλος τάρτα λεμόνι και λουκουμάδες (αγοραστοί, αλλά καλοί).

Τώρα πεινάω. :p

Ε, τώρα πεινάω κι εγώ!

Mobile

Link to comment
Share on other sites

Από ένα νέο μαγαζί που άνοιξε στην θεσσαλονίκη (από τους μετόχους των TGI Fridays) αλλα πολύ καλύτερο από τα tgi

Ποιο μαγαζί είναι αυτό και που βρίσκετε ? Αν είναι να το τιμήσουμε μες στις γιορτές :D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.