Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Σήμερα τσικνησαμε το Μάντσεστερ!

Cup of rump steaks, πατάτες, σκορδοψωμο, σαλάτα.

Απλά άψογα!!

ΥΓ.

Δεν είναι τόσο αψητο όσο φαίνεται.

Sent from my Migato GT-N7105 using Tapatalk 4

post-7649-1416077764,4592_thumb.jpg

post-7649-1416077764,5125_thumb.jpg

post-7649-1416077764,5366_thumb.jpg

post-7649-1416077764,5604_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πατατόπιτα με ελαιόλαδο παραγωγής μας, καυτερό πιπέρι, ρίγανη και ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι. Υπάρχει πιο υγιεινό βραδινό για έναν άνθρωπο 148 κιλών που κατάφερε να φθάσει τα 90 σε ένα χρόνο;

post-30679-1416077767,7359_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία είναι αρκετά μεγάλη. ξεκίνησα με πόνους στο στήθος και στην πλάτη. Οντας θορυβημένος παω σε καριδιολόγο δεν μου βρίσκουν τίποτα. Πάω σε παθολόγο πάλι τίποτα μέχρι και σε ενδοκρινολόγο πήγα και όλοι μου είπαν ότι φταίνει τα κιλά. Τότε είμουνα 148 έγραφε η ζυγαριά.

Δυο πιτογυρα καθε βραδυ και αμα περισσευε και ενα σουβλάκι από το πιάτο της αδερφής. Καφέδες γλυκά, ότι μπορείς να φανταστείς. Ψωμί; Τετραμελής οικογένεια και να μην μας φθάνουν τα 2 κιλά την ημέρα.

Έχοντας έντονα φοβηθεί και λεγοντας οι γιατροι οτι δεν εχω κατι παθολογικο λεω θα τα χασω. Οι δυο μεγαλες αλλαγες στη ζωη μου προκειμενου να χασω τα κιλα ηταν το περπατημα και το ποδηλατο (μην φανταστειτε extreme καταστασεις) Ένα ποδηλατο δρομου και γυρνουσα το χωριο που εχει ανηφορες και κατηφορες. Περπάτημα τρελό. Το φαγητό; Σις πρωτες ημερες της διατιας (δικής μου δεν πηγα σε γιατρο) επινα ενα ποτηρακι ελαφρυ γαλα το πρωι, κατι ψητο το μεσημερι και ενα γιαουρτι το βραδυ και φρουτα οτι ειχα (ειναι και πανακριβα τα ατιμα) τπτ αλλο. Μετά από λίγο καιρό ξεθάρρεψα και αρχισα και τα όσπρια, με λίγο λαδάκι.

ΟΧΙ ΨΩΜΙ, ΟΧΙ ΚΑΦΕΔΕΣ, ΟΧΙ ΓΛΥΚΑ, ΟΧΙ ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ, ΜΟΝΟ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΧΥΜΟΥΣ.

Να σημειωθει οτι ειχα πεσει στα 86 καποια στιγμη αλλά δεν ξερω γιατί τωρα τελευταια πηρα δυο-τεσσερα κιλά και η ζυγαρια εχει ανεβει στα 90.

Συγνωμη για τα typos ειμαι κουρασμενος.

Link to comment
Share on other sites

... ΟΧΙ ΓΛΥΚΑ, ΜΟΝΟ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΧΥΜΟΥΣ.

Καταρχήν συγχαρητήρια που έχασες τα κιλά, θέλει κοχόνες για να το κάνεις. Μια παρατήρηση μόνο, οι φυσικοί χυμοί έχουν πάρα πολύ ζάχαρη μέσα. Ένα ποτήρι φυσικός χυμός έχει όση ζάχαρη έχει και μια κοκα κολα μέσα.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=HCDeso6SVOI]The Sugar Epidemic Policy versus Politics - YouTube[/ame]

Μια ομιλία για την ζάχαρη, αλλά έχει ενδιαφέρον στο τέλος στο Q&A που αναφέρεται και στους χυμούς.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο μπράβο και από εμένα!!!

Διατήρησες ρυθμό 5 κιλά το μήνα!!!

Επειδή το έχω κάνει ξέρω ότι είναι ΠΟΛΥ δύσκολο.

Πάντως ναι, η δίαιτα που τρως λιγότερο και από όλα αποφεύγοντας τα πολύ επιβαρυντικά, είναι αυτή που σε κρατάει σταθερό και υγιή!

Σε ένα "ανάλογο" με το δικό σου ταξίδι, είμαι και εγώ τώρα, για την ώρα μετράω 9 κιλά μείον και μένουν άλλα 20, σιγά σιγά θα φύγουν και αυτά!!

Καλή συνέχεια και καλή δύναμη!!

:T:

Link to comment
Share on other sites

Cup of rump steaks, πατάτες, σκορδοψωμο, σαλάτα.

Εγώ σήμερα το μεσημέρι είχα black angus. Την είχα μέτρια (με την αγγλική έννοια). Τελικά μετά και από αυτή (τη 2η black angus που δοκιμάζω, διαφορετικό κομμάτι από την πρώτη) κατέληξα ότι προτιμώ τη χοιρινή μπριζόλα ψημένη medium.

Πατατόπιτα με ελαιόλαδο παραγωγής μας, καυτερό πιπέρι, ρίγανη και ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι. Υπάρχει πιο υγιεινό βραδινό για έναν άνθρωπο 148 κιλών που κατάφερε να φθάσει τα 90 σε ένα χρόνο;

Υπάρχει, μια σαλάτα και 2 βραστά αυγά ή μια σαλάτα και 2 μπιφτέκια. Πάντως πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθεια και το αποτέλεσμα. Το βασικότερο είναι η αλλαγή της διατροφής και μετά η άσκηση. Εγώ με άσκηση δεν έχανα βάρος, απλά γινόμουν πιο γυμνασμένος. Είναι τώρα 12 μέρες που έχω αλλάξει διατροφή και έχω χάσει 2,5 κιλά, με όλη μέρα καθισιό πίσω από το PC.

Δυο πιτογυρα καθε βραδυ και αμα περισσευε και ενα σουβλάκι από το πιάτο της αδερφής. Καφέδες γλυκά, ότι μπορείς να φανταστείς. Ψωμί; Τετραμελής οικογένεια και να μην μας φθάνουν τα 2 κιλά την ημέρα.

Ωχ, ωχ, ωχ!

Οι δυο μεγαλες αλλαγες στη ζωη μου προκειμενου να χασω τα κιλα ηταν το περπατημα και το ποδηλατο

Είπαμε, 3 μεγάλες αλλαγές! Μη ξεχνάς τη διατροφή.

Το φαγητό; Σις πρωτες ημερες της διατιας (δικής μου δεν πηγα σε γιατρο) επινα ενα ποτηρακι ελαφρυ γαλα το πρωι, κατι ψητο το μεσημερι και ενα γιαουρτι το βραδυ και φρουτα οτι ειχα (ειναι και πανακριβα τα ατιμα)

Το καλύτερο! Και σαλάτα με κάθε γεύμα.

ΟΧΙ ΨΩΜΙ, ΟΧΙ ΚΑΦΕΔΕΣ, ΟΧΙ ΓΛΥΚΑ, ΟΧΙ ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ, ΜΟΝΟ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΧΥΜΟΥΣ.

Πολύ καλά, αν καφέ μπορείς να πίνεις 2 φορές τη βδομάδα. Εγώ πίνω 2 γλυκούς φραπέδες την εβδομάδα.

Σε ένα "ανάλογο" με το δικό σου ταξίδι, είμαι και εγώ τώρα, για την ώρα μετράω 9 κιλά μείον και μένουν άλλα 20, σιγά σιγά θα φύγουν και αυτά!!

Και εσύ;; Άντε μπράβο, καλή συνέχεια.

Τί με έπιασε βραδιάτικα και έγραψα τόσα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τσικνησαμε το Μάντσεστερ!

Cup of rump steaks, πατάτες, σκορδοψωμο, σαλάτα.

Απλά άψογα!!

ΥΓ.

Δεν είναι τόσο αψητο όσο φαίνεται.

Sent from my Migato GT-N7105 using Tapatalk 4

Οι άλλοι μιλούν για δίαιτες και εσύ ποστάρεις αυτά.

Μπορείς να μου πεις τι ακριβώς κομμάτι είναι αυτό που ψήνεις και από που το προμηθεύτηκες ;

Επίσης, μπορεί κάποιος να πει στον παρακάτω να μη μας πηδάει την ψυχολογία ;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.