Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Της περασμένης εβδομάδας, αλλά τεμπέλιαζα με τις φωτογραφίες.

Γεμιστή κολοκύθα και τάρτα με δαμάσκηνα (ανεβατή ζύμη - όχι τριμμένο μπισκότο). Και τα δύο είναι μεγαλύτερα από ό,τι μαρτυρούν οι τεμπέλικες φωτογραφίες με το κινητό. ;)

pumpkin-10059.jpg

tart-10060.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυγά και μπέικον (όχι ότι να ναι, να το ψάξεις) και λίγο τυράκι, γιαούρτι με φρούτα (φουλ λιπαρά), ξηρούς καρπούς και τυρί, ομελέτα, και διάφορα άλλα σε τέτοιο στυλ . Τα corn flakes και τα ψωμιά είναι από τα χειρότερα φαγητά για πρωινό.

Έχω βάλει εδώ και 4 ώρες στο φούρνο πόδι αρνιού σε ένα στρώμα από κρεμύδια, μαζι με αλάτι, πιπερι και φρέσκο θυμάρι. Θέλει 2-3 ώρες ακόμα μιαμ μιαμ..

Χμμ πολύ καλές οι ιδέες σου.Αμερικάνικο πρωινό αν δε κανω λάθος, σύμφωνα με τις ταινίες. :p

Τυρί όταν λες, φέτα ή κάσερι?

Επίσης το μπεικον αφού εχει πολλά λιπαρά αν δε κάνω λάθος (ή ίσως πολλές θερμίδες?) γιατι το προτείνεις στο πρωινο?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τυρί ότι αγαπάς, αρκεί να ναι φουλ λιπαρά, τα 2-5-10% να τα αποφεύγεις, εγώ τρώω μπρι, τσένταρ, παρμεζάνα, φέτα, λαδοτύρι.. κοινώς ότι υπάρχει διαθέσιμο. Οι θερμίδες σε μια σωστή, καθαρή διατροφή δεν παίζουν ρόλο. Τα λιπαρά (παρόλο το αντίθετο μάρκετινγκ) είναι καλά για τον οργανισμό σου, ακόμα και τα κορεσμένα. Κι επειδή πολλοί θα πέσουν να με φάνε με αυτό που έγραψα, πριν πάρεις οποιουδήποτε τη συμβουλή για το τι να τρως, ψάξτο, διάβασε και αποφάσισε για τον εαυτό σου. Προσωπικά ακολουθώ μια πολύ συγκεκριμένη διατροφή (δεν είναι δίαιτα, τρώω πολλά λιπαρά κι ελάχιστους υδατάνθρακες) και έχω δει αποτελέσματα σε πολλαπλά επίπεδα (σ.σ. δεν είχα ποτέ θέμα με βάρος). Για να καταλήξω σε κάτι τέτοιο έπεσε πολύ διάβασμα το τελευταίο 4μήνο. Δεν είναι εύκολο πράγμα η διατροφή ειδικά όταν έχεις 234234 ειδικούς κι ο καθενάς να λέει τα δικά του. Αν ανησυχείς για την χοληστερίνη διαβάζοντας αυτά που γράφω ξεκίνα με το βιβλίο του Μάριου Δημόπουλου, "Χοληστερίνη ένας σύγχρονος μύθος".

Για να επανέλθω, ένα τυπικό πρωινό δικό μου είναι 2 αυγά, με μπέικον ή λουκάνικα χωρίς γλουτένη τηγανισμένα σε αγελαδινό βούτυρο και λίγο τυρί. Σήμερα ας πούμε για πρωινό έφαγα δύο μπιφτέκια (χωρίς ψωμιά μέσα) που είχαν μεινει απο χθες το βράδυ μαζί με λίγη φέτα. Εχθές έφαγα χτυπημένα αυγά με κομματάκια μπέικον και τριμμένη παρμεζάνα από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά επειδή ειλικρινά έχω σιχαθεί να τρωω τα πρωινά, ψωμι-φρυγανιά με βουτυρο και μερεντα ή μέλι ή ταχίνι είτε μαρμελάδα, corn flakes και πιτοειδή, θα ήθελα να μου πείτε ενα πρωινό υγειινό και να σε 'κρατάει'!!!

Homemade Muesli

χυμα νιφαδες βρωμης με οτι αλλο γουσταρεις.

Προσωπικα φτιαχνω μια-δυο φορες το μηνα ενα ταπερ του κιλου και καθαριζω ευκολα,γρηγορα κι οικονομικα

Εναλλακτικα εχεις ξεχωριστα σε ταπερακι τα συνοδευτικα σου και αναμειγνύεις καθε μερα οτι τραβαει η ορεξη σου

παιζεις με ψιλοκομμενο ωμο ξηροκαρπι (αμυγδαλο, φουντουκι, κασιους, καρυδια, κτλ)

Αποξηραμενα φρουτα (σταφιδα, blueberries, cranberries, καρυδα κτλ)

Θρυμματισμενα ή υπολειμματα απο τα corn flakes της υπολοιπης οικογενειας

Σερβιρεις ειτε με κρυο γαλα και κανα maple syrup, τριμμενη κουβερτουρα

ειτε ζεστο με κανελιτσα/μελι και φρεσκα φρουτα εποχης (μηλα, μπανανα, κτλ)

εγγυημενα χορταστικο και πολυ ευελικτο οσο αφορα τους συνδυασμους ωστε να μην το βαριεσαι ευκολα...

Εχε το νου μονο, γιατι ενδεχεται να πυκνωσουν οι επισκεψεις σου στο αποχωρητηριο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τυρί ότι αγαπάς, αρκεί να ναι φουλ λιπαρά, τα 2-5-10% να τα αποφεύγεις, εγώ τρώω μπρι, τσένταρ, παρμεζάνα, φέτα, λαδοτύρι.. κοινώς ότι υπάρχει διαθέσιμο. Οι θερμίδες σε μια σωστή, καθαρή διατροφή δεν παίζουν ρόλο. Τα λιπαρά (παρόλο το αντίθετο μάρκετινγκ) είναι καλά για τον οργανισμό σου, ακόμα και τα κορεσμένα. Κι επειδή πολλοί θα πέσουν να με φάνε με αυτό που έγραψα, πριν πάρεις οποιουδήποτε τη συμβουλή για το τι να τρως, ψάξτο, διάβασε και αποφάσισε για τον εαυτό σου. Προσωπικά ακολουθώ μια πολύ συγκεκριμένη διατροφή (δεν είναι δίαιτα, τρώω πολλά λιπαρά κι ελάχιστους υδατάνθρακες) και έχω δει αποτελέσματα σε πολλαπλά επίπεδα (σ.σ. δεν είχα ποτέ θέμα με βάρος). Για να καταλήξω σε κάτι τέτοιο έπεσε πολύ διάβασμα το τελευταίο 4μήνο. Δεν είναι εύκολο πράγμα η διατροφή ειδικά όταν έχεις 234234 ειδικούς κι ο καθενάς να λέει τα δικά του. Αν ανησυχείς για την χοληστερίνη διαβάζοντας αυτά που γράφω ξεκίνα με το βιβλίο του Μάριου Δημόπουλου, "Χοληστερίνη ένας σύγχρονος μύθος".

Για να επανέλθω, ένα τυπικό πρωινό δικό μου είναι 2 αυγά, με μπέικον ή λουκάνικα χωρίς γλουτένη τηγανισμένα σε αγελαδινό βούτυρο και λίγο τυρί. Σήμερα ας πούμε για πρωινό έφαγα δύο μπιφτέκια (χωρίς ψωμιά μέσα) που είχαν μεινει απο χθες το βράδυ μαζί με λίγη φέτα. Εχθές έφαγα χτυπημένα αυγά με κομματάκια μπέικον και τριμμένη παρμεζάνα από πάνω.

τουλάχιστον κάνεις το βούτυρο κλαριφιέ για το τηγάνισμα ή τρως την μαυρίλα;

Link to comment
Share on other sites

Δε το είχα ξανακούσει αυτό, ευχαριστώ θα το ψάξω. Πάντως αν το κάνεις σε χαμηλή φωτιά δε βγάζει μαυρίλα. Αλλά και η μαυρίλα δεν είναι κακή, κορεσμένα λίπη είναι στην ουσία. Το βούτυρο αντέχει στην υψηλή θερμοκρασία και δεν δημιουργεί trans λίπη όπως το ελαιόλαδο πχ.

Link to comment
Share on other sites

Το βούτυρο αντέχει στην υψηλή θερμοκρασία και δεν δημιουργεί trans λίπη όπως το ελαιόλαδο πχ.

αν δεν με απατα η μνημη μου

το ελαιολαδο εχει 100c παραπανω σαν οριο ασφαλειας σε σχεση με βουτυρο και μαργαρινες

οποιος τα εχει πιο προχειρα ας μας διαφωτισει

Link to comment
Share on other sites

Το ελαιόλαδο αντέχει κοντά στους 200 βαθμούς, μετά διασπάται σε trans fat. Το πραγματικό αγελαδινό βούτυρο αρκετά παραπάνω. Για τις μαργαρίνες δεν έχω ιδέα, τις αποφεύγω ωσαν ο l2phile το ΚΚΕ :p.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23]DJD[/MENTION]

Όχι ακριβώς. Το καλής ποιότητας ελαιόλαδο που δεν έχει ξαναθερμανθεί αντέχει μέχρι και αρκετές ώρες μέχρι να αρχίσει να υδρογονώνεται - και αυτό μάλιστα σε θερμοκρασία κοντά στους 200, όπως περιγράφεις.

Το βούτυρο, ειδικά αν δεν έχεις διαχωρίσει τις προσμίξεις του γάλακτος, αρχίζει να "καίγεται" σε πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία και είναι περισσότερο ευαίσθητο στην υδρογόνωση, με αποτέλεσμα να σχηματίζει ταχύτερα trans λιπαρά ακόμη και από τους 150.

Πάντως, σε φυσιολογικές συνθήκες μαγειρέματος, δεν φτάνεις τέτοιες θερμοκρασίες. Για βαθύ τηγάνισμα υπάρχουν λάδια με χαμηλότερο κόστος και μεγαλύτερη αντοχή στη θερμοκρασία.

Η αντοχή κάθε λίπους εξαρτάται σχεδόν πάντα από την ηλικία του και την έκθεσή του στο φως και τον αέρα. Τα στερεά λίπη είναι πάντως κατά κανόνα πιο ανθεκτικά σε περιβαλλοντικούς παράγοντες.

Για ενδεικτικούς πίνακες, δες και Smoke point - Wikipedia, the free encyclopedia. Είναι η θερμοκρασία από την οποία χοντρικά πρέπει να αρχίζεις να προσέχεις.

Επίσης και αναζητήσεις για "oil smoke point" και "butter smoke point" θα σου είναι χρήσιμες.

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23]DJD[/MENTION] η μαυρίλα είναι τηγανισμένο γάλα :x

Βασικά σχετικά με το τηγάνισμα και το σημείο καπνού, ασχέτως τρανς, κορεσμενων κλπ εξίσου σημαντικό είναι ότι πικρίζει. Το ελαιόλαδο και το μη-διαχωρισμένο βούτυρο γάλακτος δεν ενδείκνυται για βαθύ τηγάνισμα γιατί αλλοιώνεται τόσο η γεύση που το αποτέλεσμα απογοητεύει. Άσε που κοστίζει πολύ περισσότερο.

Για το διαχωρισμό του βουτύρου δεν απαιτείται τίποτε τρομερό... Το βάζεις σε ένα κατσαρολάκι και το ζεσταίνεις χαλαρά μέχρι να λιώσει όλο. Δεν το βράζεις, δεν το ανακατεύεις και ούτε το κάνεις πολυ καυτό. Απλά να λιώσει καλα... και θα δεις σιγά σιγά το γάλα να κάθεται στον πάτο και το λάδι από πάνω, διάφανο.

Μεταφέρεις το διάφανο λίπος σε άλλο σκεύος με κουτάλα και χρησιμοποιείς αυτό. Δεν έχει γάλα οπότε χαλάει πιο δύσκολα, αντέχει περισσότερο στο τηγάνισμα/φούρνο και έχει και επιπρόσθετα δεν χρωματίζει πλέον αλλά δίνει γεύση και γυαλάδα (πχ χαρακτηριστικό cheat όταν κάνεις λαχανικά στον ατμό να βάζεις λίγο τέτοιο βούτυρο πάνω τους).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.