Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Θα χρειαστώ την βοήθεια σας. Θέλω να κάνω κρέπες και αυτή εδώ η συνταγή φαίνεται αρκετά noob friendly. Έχω 2 ερωτήματα όμως. 1ον Αν δεν έχω αντικολλητικό τηγάνι τι γίνεται ? Και 2ον αυτό με το μπρίκι και το βούτυρο , υπάρχει άλλος τρόπος να γίνει? Γιατί ούτε μπρίκι υπάρχει λογικά. Thx in advance :D

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστώ την βοήθεια σας. Θέλω να κάνω κρέπες και αυτή εδώ η συνταγή φαίνεται αρκετά noob friendly. Έχω 2 ερωτήματα όμως. 1ον Αν δεν έχω αντικολλητικό τηγάνι τι γίνεται ? Και 2ον αυτό με το μπρίκι και το βούτυρο , υπάρχει άλλος τρόπος να γίνει? Γιατί ούτε μπρίκι υπάρχει λογικά. Thx in advance :D

Μπορείς να απλώνεις επιμελώς πχ με ένα σιλικονένιο πινέλο λάδι σε ολόκληρη την επιφάνεια του τηγανιού σου για κάθε κρέπα, αλλά θα δεινοπαθήσεις.

Αν θες ακόμη πιο απλή συνταγή και με λιγότερο αυγό:

1 κούπα αλεύρι

1 αυγό

όσο γάλα παίρνει (~1.5 κούπα)

τα υπόλοιπα είναι προαιρετικά. Δεν κάνουν κακό, αλλά είναι και θέμα προσωπικού γούστου. Εγώ αφήνω έξω τη ζάχαρη, γιατί δε βρίσκω να χρειάζεται είτε τις κάνεις με μαρμελάδα/πραλίνα είτε τις κάνεις με τυριά/ζαμπονοειδή. 1 κουταλάκι αλάτι στο χυλό δεν κάνει κακό, αλλά δε χάθηκε κι ο κόσμος αν το ξεχάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να απλώνεις επιμελώς πχ με ένα σιλικονένιο πινέλο λάδι σε ολόκληρη την επιφάνεια του τηγανιού σου για κάθε κρέπα, αλλά θα δεινοπαθήσεις.

Αν θες ακόμη πιο απλή συνταγή και με λιγότερο αυγό:

1 κούπα αλεύρι

1 αυγό

όσο γάλα παίρνει (~1.5 κούπα)

τα υπόλοιπα είναι προαιρετικά. Δεν κάνουν κακό, αλλά είναι και θέμα προσωπικού γούστου. Εγώ αφήνω έξω τη ζάχαρη, γιατί δε βρίσκω να χρειάζεται είτε τις κάνεις με μαρμελάδα/πραλίνα είτε τις κάνεις με τυριά/ζαμπονοειδή. 1 κουταλάκι αλάτι στο χυλό δεν κάνει κακό, αλλά δε χάθηκε κι ο κόσμος αν το ξεχάσεις.

Κατάλαβα.. Thx για την απάντηση. Έχεις/έχετε να προτείνετε κανένα φτηνό τηγανάκι να αγοράσω? Θα χρησιμοποιηθεί μόνο για κρέπες, οπότε φτηνό==καλό :p

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.. Thx για την απάντηση. Έχεις/έχετε να προτείνετε κανένα φτηνό τηγανάκι να αγοράσω? Θα χρησιμοποιηθεί μόνο για κρέπες, οπότε φτηνό==καλό :p

Εγω παντως ψηνομαι για κατι τετοιο τον τελευταιο καιρο...

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.. Thx για την απάντηση. Έχεις/έχετε να προτείνετε κανένα φτηνό τηγανάκι να αγοράσω? Θα χρησιμοποιηθεί μόνο για κρέπες, οπότε φτηνό==καλό :p

Ρίξε μια ματιά και σε τίποτα τέτοιο:

ΚΡΕΠΙΕΡΑ METALTEX Φ.23CM, ΚΕΡΑΜΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΡΩΣΗΣ | Praktiker

Δεν έχω άποψη για τη συγκεριμένη, αλλά και με ~4€ βρίσκεις, ειδικά αν δε χρειάζεσαι τόσο μεγάλη διάμετρο. Το χαμηλό χείλος βοηθάει να τις τουμπάρεις στον αέρα, αλλά οποιοδήποτε αντικολλητικό τηγάνι κάνει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

βάλε απλά λάδι μέσα στην κρέπα όπως το κάναν σε όλη την ανθρώπινη ιστορία τις κρέπες...

...η πρώτη θα γίνει σκ@τά, η δεύτερη όχι τόσο, η τρίτη θα είναι super... το κόλπο είναι να είναι δυνατά η φωτιά

και από εκεί και πέρα όλες θα είναι ok

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά επειδή ειλικρινά έχω σιχαθεί να τρωω τα πρωινά, ψωμι-φρυγανιά με βουτυρο και μερεντα ή μέλι ή ταχίνι είτε μαρμελάδα, corn flakes και πιτοειδή, θα ήθελα να μου πείτε ενα πρωινό υγειινό και να σε 'κρατάει'!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και σε τίποτα τέτοιο:

ΚΡΕΠΙΕΡΑ METALTEX Φ.23CM, ΚΕΡΑΜΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΡΩΣΗΣ | Praktiker

Δεν έχω άποψη για τη συγκεριμένη, αλλά και με ~4€ βρίσκεις, ειδικά αν δε χρειάζεσαι τόσο μεγάλη διάμετρο. Το χαμηλό χείλος βοηθάει να τις τουμπάρεις στον αέρα, αλλά οποιοδήποτε αντικολλητικό τηγάνι κάνει δουλειά.

Αν εξαιρέσεις ότι το Praktiker βρίσκετε μακριά , μοιάζει τέλειο :D(και φτηνο ^^ )

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά επειδή ειλικρινά έχω σιχαθεί να τρωω τα πρωινά, ψωμι-φρυγανιά με βουτυρο και μερεντα ή μέλι ή ταχίνι είτε μαρμελάδα, corn flakes και πιτοειδή, θα ήθελα να μου πείτε ενα πρωινό υγειινό και να σε 'κρατάει'!!!

Π‘Π°Π»ΠΎ β ΠΡΠΊΡΠΏΠ΅Π΄ΡΡ

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά επειδή ειλικρινά έχω σιχαθεί να τρωω τα πρωινά, ψωμι-φρυγανιά με βουτυρο και μερεντα ή μέλι ή ταχίνι είτε μαρμελάδα, corn flakes και πιτοειδή, θα ήθελα να μου πείτε ενα πρωινό υγειινό και να σε 'κρατάει'!!!

Αυγά και μπέικον (όχι ότι να ναι, να το ψάξεις) και λίγο τυράκι, γιαούρτι με φρούτα (φουλ λιπαρά), ξηρούς καρπούς και τυρί, ομελέτα, και διάφορα άλλα σε τέτοιο στυλ . Τα corn flakes και τα ψωμιά είναι από τα χειρότερα φαγητά για πρωινό.

Έχω βάλει εδώ και 4 ώρες στο φούρνο πόδι αρνιού σε ένα στρώμα από κρεμύδια, μαζι με αλάτι, πιπερι και φρέσκο θυμάρι. Θέλει 2-3 ώρες ακόμα μιαμ μιαμ..

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει εδώ και 4 ώρες στο φούρνο πόδι αρνιού σε ένα στρώμα από κρεμύδια, μαζι με αλάτι, πιπερι και φρέσκο θυμάρι. Θέλει 2-3 ώρες ακόμα μιαμ μιαμ..

pics or it didn't happen! :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.