Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

μονο το τερμα δεξιο κομματι της φαίνεται καλο το αλλο ...περι ορέξεως :p

Μόνο το τέρμα δεξιό στην ένθετη φωτογραφία έχει μείνει από την άκρη (=παραψημμένο) και είναι το πρώτο που εξαφανίστηκε. Έφαγα το γύρω-γύρω πρώτα για να μου μείνει όλο το εσωτερικό για το τέλος! :p

Link to comment
Share on other sites

http://gr.omg.yahoo.com/news/πέθανε-η-διαιτολόγος-μαρία-βουτσινά-105013947.html

Από ανακοπή καρδιάς. Στερήσεις, υγιεινή διατροφή, κλπ.

Για αυτό λέω, ρίξτε τις μπριζόλες στη σχάρα κι αφήστε τους να λένε...

Link to comment
Share on other sites

κουνελάκι με μυρωδικά (και τίποτα άλλο) στο ταψάκι και μία χωριάτικη απο δίπλα :to_pick_ones_nose3:

Δώσε στον λαό σου στιφάδο και μην το βάζεις ορφανό το κουνελάκι.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέραμε τι ψωμί τρώμε…

Το ρεπορτάζ: Το ψωμί είναι πανάκριβο. Χωρίς να το καταλάβουμε, φτάσαμε να το αγοράζουμε προς 4 ευρώ, περίπου, το κιλό. Δεν γίνεται κανένας απολύτως έλεγχος ως προς την ποιότητά του η οποία, συμφωνούν και οι ίδιοι οι αρτοποιοί, σπανίως ανταποκρίνεται σε αυτό που γνωρίζαμε παραδοσιακά ως «ψωμί». Δεν έχουμε ιδέα από πού προέρχονται οι πρώτες ύλες με τις οποίες παρασκευάζεται, την ώρα που μπαίνουν στη χώρα -νόμιμα μεν, αλλά διακινούνται τελείως ανεξέλεγκτα- ψωμιά και άλευρα από τη Βουλγαρία.

Πήγα προχθές σ’ έναν φούρνο από τον οποίο δεν είχα ξαναψωνίσει και ζήτησα μια μπαγκέτα ολικής, προς 1 ευρώ, όπως έγραφε το ταμπελάκι. «Πόσο ζυγίζει;», ρώτησα την υπάλληλο. «Δεν ξέρω», είπε, «συνήθως αυτά είναι στα 350 γραμμάρια». «Δεν ξέρετε;», της είπα, κοιτάζοντας λοξά τη ζυγαριά. «Θέλετε να το ζυγίσω;», ρώτησε αθώα. «Φυσικά». Το ζύγισε. Ήταν 255 γραμμάρια. «Δηλαδή, πουλάτε το ψωμί προς 4 ευρώ το κιλό;», ρώτησα αθώα. «Δεν το έχω υπολογίσει!», είπε κουτοπόνηρα. «Υπολογίστε το τώρα, λοιπόν», της είπα. «Ε, έτσι όπως τα λέτε, τόσο βγαίνει», απάντησε. Αν με ξαναδεί, να μου γράψει, κι όχι μόνο λόγω τιμής, όπως θα δείτε παρακάτω.

Με ισχυρό μάρκετινγκ μπαίνουν στην αγορά προϊόντα όπως ψωμί «φρέσκο για 28 μέρες» ή το ψωμί «φωλιά», που πωλείται ανοιγμένο, λες και ο καταναλωτής δεν έχει μαχαίρι σπίτι του να το κόψει. Ποιος ξέρει, ίσως αύριο-μεθαύριο, βρίσκουμε όλα τα ψωμιά κομμένα και, γι' αυτό τον λόγο, ακριβότερα…

Κερασάκι στην τούρτα, περιστατικό που αναφέρει αρτοποιός: «Πέρασαν με τζιπ κάποιοι Βούλγαροι, σταμάτησαν, βγήκαν 4 άτομα κι άφησαν ένα σακί αλεύρι. Τους είπα ότι δεν το θέλω, μου είπαν "τσάμπα είναι, κράτα το". Μετά από λίγες μέρες πήραν τηλέφωνο να ρωτήσουν πώς μου φάνηκε. Για να τους ξεφορτωθώ, είπα ότι "δεν μου κάνει". Ζήτησαν να μιλήσουν με τον μάστορα. Του έταξαν χρήματα. Ξέρεις, πολλοί είναι επιρρεπείς σε κάτι τέτοιο…».

Link to comment
Share on other sites

Δώσε στον λαό σου στιφάδο και μην το βάζεις ορφανό το κουνελάκι.

Σαν πρόταση πολύ καλή, και στέλνει κύματα γευστικής συγκίνησης! :)

Αλλά το έχεις δοκιμάσει και σκέτο;

Αν όχι κάνε το!

Είναι η ευκαιρία στο κρέας να αναδείξει την "δική" γεύση, μπορεί να εκπλαγείς!

Το μυστικό είναι να το φας φρέσκο (μόλις βγει από τη "φωτιά"!)

Και φυσικά το άλλο που δεν είναι μυστικό ( :) ), είναι να είσαι τυχερός να είναι "αλανιάρικο" το ζωντανό!

Και μιας και ο συνειρμός το έφερε, δοκίμασε το και τηγανητό, κομμένο σε μεζεδάκια, είναι ο ποιο γρήγορος μεζές που μπορεί να φτιάξει μια οικοδέσποινα -όταν "ενσκήψει" ξαφνικά ο "κύρης" του σπιτιού με παρέα! :) - ξεκινώντας από φρέσκο κρέας.

Αυτό έλκει την καταγωγή του από τις εποχές που ο καλύτερος τρόπος να συντηρήσεις το "κρέας" ήταν να το αφήσεις ζωντανό (και είχες και το bonus ότι αυτό πλήθαινε! ;) )

Άνοιγε η νοικοκυρά την "κλούβα", έπιανε ένα κουνέλι και σε πέντε λεπτά αυτό ήταν ήδη στο τηγάνι!

Και το κοτόπουλο γίνεται έτσι, αλλά δεν είναι το ίδιο νόστιμο!

Άντε καλημέρα σε όλη την παρέα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κερασάκι στην τούρτα, περιστατικό που αναφέρει αρτοποιός: «Πέρασαν με τζιπ κάποιοι Βούλγαροι, σταμάτησαν, βγήκαν 4 άτομα κι άφησαν ένα σακί αλεύρι. Τους είπα ότι δεν το θέλω, μου είπαν "τσάμπα είναι, κράτα το". Μετά από λίγες μέρες πήραν τηλέφωνο να ρωτήσουν πώς μου φάνηκε. Για να τους ξεφορτωθώ, είπα ότι "δεν μου κάνει". Ζήτησαν να μιλήσουν με τον μάστορα. Του έταξαν χρήματα. Ξέρεις, πολλοί είναι επιρρεπείς σε κάτι τέτοιο…».

Επιθετική πολιτική προώθησης προϊόντων; ಠ_ಠ

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.