Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Τι να σε φάει λύκος τι να σε φάει αρκούδα : P

Ελαιόλαδο δεν παίζει;

Πάντως για να πω τη μαύρη την αλήθεια, σαν τα αυγά τηγανισμένα σε βούτυρο (άντε φυτίνη στις φτώχειες!) δεν υπάρχει, το θυμάμαι και "παθαίνω"!

Α!! και μια και η κουβέντα για το βούτυρο, θυμάμαι τις καλές εποχές και ένα spread που φτιάχναμε σπίτι:

Βούτυρο Κέρκυρας και τυρί Ροκφόρ λιωμένα με το πιρούνι μαζί και μετά όπου "δη" !!!!

Αααχχχχ!!!!

Link to comment
Share on other sites

φάε εσύ ψωμί με μέλι και ελαιόλαδο

Σιγά μην είμαι υποχρεωμένος να ακολουθήσω και το "τελευταίο ταγκό στο Παρίσι"

Ψωμί έχω να φάω μήνες και το μέλι το τρώω με ταχίνι γιαούρτι και νιφάδες πτισανης

Μερικοί είμαστε υπέρβαροι δεν είμαστε σαν και σένα που προφανώς είσαι "μοναντερος" και τρως το καταπέτασμα

Πάντως για να πω τη μαύρη την αλήθεια, σαν τα αυγά τηγανισμένα σε βούτυρο (άντε φυτίνη στις φτώχειες!) δεν υπάρχει, το θυμάμαι και "παθαίνω"!

Α!! και μια και η κουβέντα για το βούτυρο, θυμάμαι τις καλές εποχές και ένα spread που φτιάχναμε σπίτι:

Βούτυρο Κέρκυρας και τυρί Ροκφόρ λιωμένα με το πιρούνι μαζί και μετά όπου "δη" !!!!

Αααχχχχ!!!!

Αυγά τηγανητά!!

Τι είναι αυτό;

Βραστά και μόνο το ασπράδι

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην είμαι υποχρεωμένος να ακολουθήσω και το "τελευταίο ταγκό στο Παρίσι"

Ψωμί έχω να φάω μήνες και το μέλι το τρώω με ταχίνι γιαούρτι και νιφάδες πτισανης

Μερικοί είμαστε υπέρβαροι δεν είμαστε σαν και σένα που προφανώς είσαι "μοναντερος" και τρως το καταπέτασμα

πάντως έχω μια θεωρία εγώ με την διατροφή.

πάν μέτρο άριστο, και τότε ούτε παχαίνεις ούτε τίποτα.

επίσης πιστεύω πως ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος για μονότονη διατροφή ( δηλαδή κανε μια ισορροπημένη διατροφή και κρατα την ίδια για πάντα) οποτε προσαρμόζεται ο μεταβολισμός σου σε αυτήν, επίσης μην ξεχνάμε πως τον μεγαλύτερο μεταβολισμό τις τροφής τα κάνουν τα ~4 κιλά βακτηρίδια που έχεις στα έντερα σου, τα οποια προσαρμόζονται αποκλειστικά στις διατροφικές σου προτιμήσεις (ενημερωτικά είναι περισσότερα σε αριθμό από τα κύτταρα που αποτελούν τον εαυτό σου).

επίσης κοιτώντας κάποιες έρευνες συναντάς πολύ συχνά το πως όταν πιέζεις τον οργανισμό τότε ανταποκρίνεται. όταν του δίνεις λιγότερες θερμίδες από αυτές που έχει συνηθίσει, παθαίνει shock και προσπαθεί να αποθηκεύσει ότι μπορεί.

(τώρα υπάρχει μια τεραστια πιθανότητα να είναι οι απόλυτες μπούρδες, ούτε γιατρός είμαι, ούτε διατροφολόγος). πάντως πάνω μου αυτά όλα τα έχω δοκιμάσει και δουλεύουν.

και όταν άρχισα να παχαίνω λόγο καθιστικής εργασίας, το μονο που χρειάστηκε να κάνω για να έρθω στα ok μου, είναι μόλις χορτάσω να σταματάω να τρώω, και ας έχει μείνει μισό πιάτο φαΐ ακόμα.

μέσα σε 3-4 μήνες έχασα 5 κιλά.

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να πω τη μαύρη την αλήθεια, σαν τα αυγά τηγανισμένα σε βούτυρο (άντε φυτίνη στις φτώχειες!) δεν υπάρχει, το θυμάμαι και "παθαίνω"!

Α!! και μια και η κουβέντα για το βούτυρο, θυμάμαι τις καλές εποχές και ένα spread που φτιάχναμε σπίτι:

Βούτυρο Κέρκυρας και τυρί Ροκφόρ λιωμένα με το πιρούνι μαζί και μετά όπου "δη" !!!!

Αααχχχχ!!!!

δοκιμασε αυγά τηγανητά με στακοβούτηρο και μετά πες μου

Link to comment
Share on other sites

2μηνες χωρις πιττογυρο, αποφασισα να φτιαξω σπιτικο.

Πατατες ψημενες στο φουρνο,

Σπαλομπριζολα χοιρινη ψιλοκομμενη κ ψημενη στο τηγανι-γκριλ της τεφαλ,

Τζατζικι homemade φυσικα,

Πιττουλες αλαδοτες,

Κλπ

.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2

post-7649-1416077114,068_thumb.jpg

post-7649-1416077116,6699_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.