Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Από διατροφικής άποψης γνωρίζει κανείς αν έχει διαφορά από τα άλλα κρέατα ως προς την ποιότητα?

Εμένα ως προς το ότι είναι άλογο και δεν είναι πχ μοσχάρι δεν με απασχολεί καν..

Link to comment
Share on other sites

Για τις ποσότητες που εν κρυπτώ αναμίχθηκαν με άλλα κρέατα υπάρχουν υπόνοιες ότι ήταν ακατάλληλες για κατανάλωση εξαιτίας της προέλευσης των ζώων (δεν είχαν εκτραφεί για σφαγή, οπότε δεν υπήρχαν περιορισμοί στην τροφή και τα φάρμακα που λάμβαναν).

Κατά τα άλλα, μια χαρά είναι το κρέας αλόγου.

Link to comment
Share on other sites

Πέρσι στη Ζυρίχη είχα αγοράσει από λάθος σαλάμι από άλογο. Δεν πρόσεξα καθόλου το "pferd" στην ετικέτα. Αν δεν μου το έλεγε η αδερφή μου, δε θα το καταλάβαινα. Το υπόλοιπο δεν το έφαγα πάντως για ψυχολογικούς λόγους :p

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες βδομάδες έχω κόψει μαγιονέζα, αλάτι (extra), coca-cola και άλλα παχυντικά.

Η διατροφή μου είναι μπόλικο μαρούλι ή καρότο ή λάχανο, πολύ πράσσινο κρομμύδι και λίγο

κρέας ή ψάρι μαζί με λίγο ρύζι ή μακαρόνια (τα μη σαλατικά όχι καθημερινά). Έχω απορίες:

1. Σε γενικές γραμμές είναι εντάξει αυτή η διατροφή;

Παίζει να μου λείπει κάτι; (πέραν από ό,τι έκοψα =p)

2. Μου λείπει πολύ το αλάτι γι' αυτό και ξεκ0λιάζομαι

στα κρομμύδια. Είναι υγιεινό να τρως πολλά πράσσινα

κρομμύδια; Έχουν θερμίδες; Παίζει να μου προκαλέσουν

κάποιο x/y πρόβλημα; (πέρα από βρωμερή αναπνοή =p)

Link to comment
Share on other sites

Πέρσι στη Ζυρίχη είχα αγοράσει από λάθος σαλάμι από άλογο. Δεν πρόσεξα καθόλου το "pferd" στην ετικέτα. Αν δεν μου το έλεγε η αδερφή μου, δε θα το καταλάβαινα. Το υπόλοιπο δεν το έφαγα πάντως για ψυχολογικούς λόγους :p

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Σαν να λεμε εφαγες το γαιδαρο κι αφησες την ουρα..

Σε γενικες γραμμες απ'οσα μου εχουν πει παντως, ειναι παραπλησιο με το μοσχαρι

απλα πιο σκληρο και λιγοτερο μυρισμενο καθοτι δεν εχει αρκετη περιεκτικοτητα σε λιπος

για κανα medium σαλτσερο φιλετακι θα παλευεται πιστευω

σε σχεση με ολα τα αλλα που φανταζομαι οτι εχω φαει ακουσια κατα καιρους σε διαφορα σουβλατζιδικα, καντινες κτλ

το αλογο με πειραζει λιγοτερο για να ειμαι ειλικρινης

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι καθαρά ψυχολογικό. Δεν είναι δυνατόν να μου πετάει ο άλλος στο πιάτο ότι γουστάρει, χωρίς να με ρωτάει για να βγάλει κέρδος. Αυτό το κάνουν μόνο στα γουρούνια

Link to comment
Share on other sites

Θεωρεις οτι ενα μεγαλο ποσοστο ιδιοκτητων καταστηματων με φαγητο κτλπ μας βλεπει-αντιμετωπιζει καπως διαφορετικα...;

Λιγες, πολυ λιγες ειναι οι περιπτωσεις που οι ιδιοκτητες σεβονται τους πελατες τους.

Καντε μια βολτα απο τις κουζινες-ψυγεια-αποθηκες-χωρους παραγωγης-προμηθευτες τους και θα καταλαβατε τι θελω να πω.

Κοιταξτε απο κοντα την αμφιεση, τα χερια των οσων εργαζονται σε μια κουζινα και θα καταλαβετε επισης.

Εκτος σπιτιου τρωω μονο σε 4-5 μαγαζια σε ολη την Αθηνα και σε 6-7 στην επαρχια. Οχι οτι δεν υπαρχουν πιο πολλα...απλα τοσα καταφερα να βρω-ερευνησω-τσεκαρω κτλπ. Σιγουρα υπαρχουν πιο πολλα και αξιολογα μαγαζια...αλλα εγω τοσα βρηκα.

Καλη συνεχεια σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

Σε αρκετά μέρη το τρώνε έτσι το κρέας.

Αυτό που κάνουν είναι να το βάλουν πολύ κοντά στη φωτιά, έτσι ώστε να αρπάξει απέξω (όπως βλέπεις και τη μαυρίλα), για μικρό χρονικό διάστημα.

Αποτέλεσμα : καμένο έξω, η μάχη του Μαραθώνα μέσα, με πολλά ζουμιά.

Επειδή την έχω πατήσει μια φορά στο εξωτερικό, ξέχασα να πω να είναι ΠΟΛΥ καλοψημένο, γάααααααμ****** τα....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέτυχα αυτό στο internet...

:drool:

Flank Steak? London Broil? Warning: Meat may be tougher than it appears. :)

Ωραίο κομμάτι για καλό μαρινάρισμα και ψήσιμο σε καυτό κάρβουνο, αν και συνήθως καταλήγει "ροζμπήφ".

[MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] το κρέας του αλόγου λέγεται ότι είναι αρκετά μαλακότερο από πολλά, σίγουρα από το ελάφι και από τα σκληρά κομμάτια του μοσχαριού (πχ μπούτι). Συμφωνώ ότι λογικά κάνει ωραίο φιλέτο ή low fat μπριζόλα στα πρότυπα της απο πάνω.

Πάντως οι συνήθεις ύποπτοι το τρώνε και sashimi:

Basashi.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω την ZEOS, από το Άργος

Πολύ αγαπημένη μου, την τσακίζω όποτε βρώ ευκαιρία...

Πρώτη φορά τη δοκίμασα στο μαγειρείο "Άγιος Εφρόσυνος" στο Λουτράκι (όνομα του Αγίου που είναι προστάτης των μαγείρων). Ο Μιχάλης, ιδιοκτήτης και μάγειρας, μου την πρότεινε πριν χρόνια (πρέπει να ήταν 2007 τέλη με 2008 αρχές), ώς γνήσια ελληνική και με ιδιαίτερα ταιριαστή γεύση με όλα του τα εδέσματα. την προτίμησα και δεν έχασα...

Τελευταία φορά ήπια κάμποσες σε παραλία, σερβιρισμένες με ποτηράκια και το μπουκάλι τους μέσα σε κουβά με πάγο...νομίζω στην Κάντια στο Baraki...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.