Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

σε Γαλλικο ρυθμο κι εδω... Julia's way

μοσχαρακι μπουργκινιον

μετα απο μιση ωρα στο τηγανι κι αλλες τρεις στο φουρνο....

"ανοιξε γαστρα να χαρω"

beefbourguignon1.jpg

the goodstuff στην πιατελα με τη σαλτσα χωρια να σουρωσει....

beefbourguignon2.jpg

και σερβιρισμενο πανω σε τραγανες πατατοκροκετες με μανιταρακια, καροτακια και κρεμμυδακια στο πλαι

ολα λουσμενα με τη λαχταριστη σαλτσα

(της οποιας το περισσευμα κανει κι εξαιρετικη μακαροναδα οπως εμαθα σημερα)

beefbourguignon3.jpg

σορρυ για τις φωτο αλλα ειχε παει αργα κι επαιζε πεινα....:p

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη επειδή εγώ το τιμάω πολλές φορές τη συγκεκριμένη "αλυσίδα" ένα έχω να σου πω:

Έχεις απόλυτο δίκιο!!!

Οι πατάτες (οι μισές τουλάχιστον από αυτές φαίνονται διπλοτριπλοψημενες!!!!

Και αν κρίνω και από το κοτόπουλο μάλλον τα ίδια χάλια έχει και αυτό!!!

Εννοώ ότι είναι πλακωμένο να γίνει γρήγορα και έχει αρπάξει απ' έξω, η το ξεχάσαν σε πολύ δυνατή φωτιά!

Τρώω πολλά χρονιά από το Simlply Berger της Αγίας Παρασκευής και ποτέ το φαγητό δεν ήταν κάτι άλλο από εξαιρετικό:

Γι αυτό άλλωστε στο πρότεινα!

Κρίμα!

Φαίνεται ότι το φραντσάϊζ , έκανε το δυσάρεστο θαύμα του!

και πάλι κρίμα!

Για του λόγου το αληθές βάζω κάποιες φώτο από μια πρόσφατη παραγγελία, είναι τραβηγμένες με την Olympus (την ξέρεις ...φαντάζομαι :) ):

PC213113_zps08eac024.jpg

PC213114_zps6abee820.jpg

PC213116_zps4686f6eb.jpg

PC213130_zpsf6b736d4.jpg

PC213126_zps8041ac51.jpg

PC213119_zps1e20924f.jpg

PC213118_zpsb554b970.jpg

Πιστεύω ότι αυτό που έβαλα εγώ δεν έχουν καμιά σχέση με αυτό που έδειξες εσύ!!!

Εγώ τουλάχιστον μόνο χρυσαφί strips έχω φάει και όχι καφεκόκκινα!!!

Νομίζω ότι είναι ώρα τα κεντρικά του Simply Berger, να ¨σκύψουν¨πάνω στο πρόβλημα του συγκεκριμένου μαγαζιού!

Τι να σου πω λυπάμαι, έπεσες φαίνεται σε "περίπτωση".

Θα σου έλεγα να διαμαρτυρηθείς, αλλά μάλλον προς τα κεντρικά!

Link to comment
Share on other sites

E τι να πω; Είμαι τέρας γκίνιας!

Αλλά να σου πω την αλήθεια τώρα που το σκέφτομαι δεν έχασα εγώ. Αυτοί χάσανε

Αρχικά, πάρε στο κατάστημα και κάνε τα παράπονά σου.

Το πιθανό είναι να σου δώσουν παραγγελία δωρεάν την επόμενη φορά.

επίσης, ποιο κατάστημα είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για σας ...... αλλά εγώ μια χαρά έφαγα στης Karmen!!!:innocent:

Seafalcokarmen_zpsb94dd021.jpg

Seafalcokarmen2_zps678bae22.jpg

Πιστέψτε με χρειάστηκε πολύ ψυχραιμία και αυτοσυγκράτηση :drool: , για να τραβηχτούν οι φώτο, πριν γίνει το γιούριαααα!!!:dance3:

Αγάπη να ΄σαι καλά και να το επαναλάβουμε!!!

:daisy::daisy::daisy:

Link to comment
Share on other sites

Ψαρονέφρι κρασάτο στο φούρνο, γεμισμένο με διάφορα μυρωδικά και πιπεριές, τυράκι κλπ.

Πουρές παραδοσιακά φτιαγμένος και καραμελωμένα τοματίνια!!!!!

Αλλά για περισσότερα από αυτά που η γαστρίμαργη φύση μου αποτύπωσε...... στην Αγάπη!!:flower:

Εγώ πάω......:suicide:

Link to comment
Share on other sites

Ρολά απο ψαρονέφρι με γέμιση απο πιπεριές, κρεμμύδι αρωματικά καραμελωμένα και σβησμένα με κρασί. + προσθήκη φέτας πριν το κλεισιμο

Ρόδισμα σε δυνατή φωτιά σε τηγάνι για να κρατήσει τα υγρά του και μετά ψήσιμο στο φούρνο μόνο με κρασί.

Πούρες όχι έτοιμος και καραμελωμένα τοματίνια.

Στέλιο την επόμενη φορά πήγαινε κατευθείαν στη τραπεζαρία ή στο σαλόνι βρε παιδί μου. Σε έψαχνα και ήσουν στο εργαστήριο. Έλεος όμως δε παίζεσαι. Με εργαλεία ασχολείσαι ακόμα και τις ώρες χαλάρωσης :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πειτε με ανωμαλο αλλα ουτε εμενα με ενθουσιαζουν τα παναρισμενα φιλετα του simply παρολο που ειναι φτιαγμενα (υποτιθεται) με "φρεσκα και αγνα υλικα", τα εχω δοκιμασει 2-3 φορες απο το καταστημα του Παγκρατιου (ακριβως ιδια εμφανισιακα με αυτα στις φωτογραφιες του falco) - απλα ΔΕΝ, το παναρισμα ειναι πολυ τραγανο/ξερο για τα γουστα μου και μυριζει καπως περιεργα. Οι πατατες οντως δεν ειναι κατι το ιδαιτερο, (γενικα προτιμαω french fries αντι για country ) προσωπικα αμα δεν βαζανε την σως διπλα δεν θα τις ακουμπαγα καθολου.

Επισης παρολο που εχει καποια "στεγνα" πιατα το μενου, (οπως κοτοπουλο με ρυζι σταφιδες και τριμμενο αμυγδαλο ) απεφευγα να τρωω απο κει οταν εκανα διατροφη, για καποιον περιεργο λογο παντα μετα το φαγητο ειμουνα φουσκωμενος λες και ειχανε βαλει μεσα μαγειρικη σοδα - αλευρι - δεν ξερω κι εγω τι αλλο.

Ο σολωμος δεν ελεγε πολλα σε συγκριση με το αντιστοιχο πιατο του Fridays ( το δικο μας εχει κλεισει εδω και μερικους μηνες btw ) αλλα το steak το θυμαμαι μαχιμο, ευτυχως σου δινουν και διαφορετικο μαχαιρι οταν το παραγγελνεις :p

Εχω δοκιμασει διαφορα παναρισμενα φιλετα τον τελευταιο καιρο και τα μονα που πραγματικα μαρεσουν ειναι του goodys, τα κατεψυγμενα της creta farm ειναι σχεδον το ιδιο καλα αλλα και πανακριβα ( 6.5 euro 400g :S ) οποτε αμα θελω να φαω σπιτι μου προτιμω τα φρεσκα του βεροπουλου που ειναι ιδιαιτερα γευστικα imo.

Για το ρολο με τον πουρε πιο πανω δεν θα πω πολλα πραγματα, " ειμουνα ηδη φαγωμενος οταν ειδα την pic και ενιωσα να μου φευγουνε σαλια απο τα κατω ουλα " :worship:

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.