Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Άντε στην αρχή να είναι ντόπιο το κρέας. Μετά από λίγο καιρό ξέρει κανείς από πού ψωνίζει ο μαγαζάτορας?

Link to comment
Share on other sites

Άντε στην αρχή να είναι ντόπιο το κρέας. Μετά από λίγο καιρό ξέρει κανείς από πού ψωνίζει ο μαγαζάτορας?

Όσο και σε όλα τα υπόλοιπα φαγάδικα φαντάζομαι...

Άσχετα από το γεγονός ότι στην Κρήτη δεν είναι δύσκολο να βρεις ντόπιο κρέας, το "Ανωγειανό" αναφέρεται στην τεχνοτροπία παρασκευής και όχι την προέλευση του κρέατος :)

Link to comment
Share on other sites

Σφυρίδα part1

Σήμερα πέτυχα ολόφρεσκο ψάρι και μεγάλο. 2 κιλά σφυρίδα και μπήκαν ιδέες.

Κάτι βέβαια που δε βλέπω είναι ότι μάλλον δε πολυ τρώτε ψάρι. Εγώ προσπαθώ να το τιμάω 2 φορές την εβδομάδα και αν πέσω και πάνω σε φρέσκο δε του χαρίζομαι.

Οπότε η σφυρίδα μας αποκεφαλίζεται

CFAkj.jpg

m9Wsr.jpg

Φιλετάρισμα

7cH5m.jpg

SHb73.jpg

yVZK7.jpg

Περιποιούμαστε τα 2 φιλέτα ώστε να μην αφήσουμε κόκαλα μέσα. Αρχικά βγαίνει το κομμάτι της κοιλιάς και μετά με τσιμπιδάκι τα υπόλοιπα (μην πάρετε της κοπέλας σας το τσιμπιδάκι την γ@μησ@τε)

86Wob.jpg

z0YkF.jpg

Κόβουμε κομμάτια και ρίχνουμε τα αρωματικά μας (εγώ έβαλα αλάτι, πιπέρι, ρίγανη)

ba8Et.jpg

Τα κομμάτια του ψαριού που μείνανε (ραχοκοκαλιά και κοιλιά) ΔΕ τα πετάμε αλλά τα βράζουμε καθώς θέλουμε το ζωμό

RatsU.jpg

Πεταγόμαστε γρήγορα γρήγορα μέχρι να βράσει το ψάρι στην αυλή μας και κλέβουμε της λεμονιάς μας μερικά λεμόνια :p

P70jI.jpg

Σε multi βάζουμε λαχανικά, ζωμό ψαριου (σουρώνουμε μην ξεφύγει και τίποτα), χυμό απο ένα λεμόνι και πιπέρι

6tl4l.jpg

Τηγάνι με λίγο λαδάκι ή βούτυρο για να πήξει λίγο

gLI1R.jpg

Μέχρι να γίνει και αυτό τσακίζουμε και τα απομεινάρια της σφυρίδας.

ssXBy.jpg

Συνέχεια σε λίγο:daisy:

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

Σφυρίδα part2

Αφού φάγαμε κιόλας, ώρα για το δεύτερο μέρος

Τηγάνι με λίγο λάδι και πρώτα βάζουμε τα πιο χοντρά κομμάτια απο το φιλέτο με την επιδερμίδα του ψαριού να ακουμπά τηγάνι και μόλις περάσει κανένα δίλεπτο βάζουμε και τα πιο λεπτά

iEKrh.jpg

9uXUm.jpg

zkBEO.jpg

Στρώνουμε κάτω στο πιάτο τον πουρέ λαχανικών πάνω το ψάρι, δίπλα τα λαχανικά μας και ρίχνουμε λίγο ελαιόλαδο απο πάνω

TI9nW.jpg

GmDIb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να παρατηρήσω ότι από τη στιγμή που λερώνει τα χέρια μέχρι να μπορεί να τα πλύνει έχει τουλάχιστον 6 φωτογραφίες. Οπότε:

α. Έχει 4 χέρια ή

β. Έχει συνεργούς

Αρνούμαι να πιστέψω ότι η μηχανή μυρίζει ψαρίλα ή ότι έπλυνε τα χέρια 8 φορές. Αυτό σημαίνει ότι μάλλον υπάρχει άνθρωπος που δε σκάει στα γέλια όταν διάφοροι εμφανίζονται με μια φωτογραφική μηχανή πάνω από τον πάγκο της κουζίνας. Το διανοείστε; :p

Στο μεταξύ, υποθέτω ότι θα βραχυκυκλώσω το πληκτρολόγιο από τα σάλια. Χαλάλι! :drool:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14013]Ταμτάκος[/MENTION] πληροφορίες λένε ότι ήδη ασχολείται με 2 reviews και 3 στησίματα pc. :whistling

Εγώ έχω να παρατηρήσω ότι από τη στιγμή που λερώνει τα χέρια μέχρι να μπορεί να τα πλύνει έχει τουλάχιστον 6 φωτογραφίες. Οπότε:

α. Έχει 4 χέρια ή

β. Έχει συνεργούς

γ. φοράει γάντια :p

Link to comment
Share on other sites

............

Στο μεταξύ, υποθέτω ότι θα βραχυκυκλώσω το πληκτρολόγιο από τα σάλια. Χαλάλι! :drool:

Εσύ πρόλαβες!!!!

Εγώ μόλις κατάφερα να το ξαναφέρω σε λογαριασμό!!! :o

Αγάπη !!!!

:thank_you2::thank_you2::thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

γ. φοράει γάντια :p

Μωρέ κι εγώ βάζω γάντια για το ψάρι, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να τα βγάλω για φωτογραφία. Ειδικά για σφυρίδα που μετράω αντίστροφα για να την καταβροχθίσω! Ιώβεια υπομονή! :worship:

(Αν και ήλπιζα λίγο στα 4 χέρια να σου πω την αλήθεια!)

Link to comment
Share on other sites

Μια "υποθετική" οικογενειακή συζήτηση:

Άνδρας: Αγαπούλα μου θέλω να μου φιλετάρεις την σφυρίδα!

Γυναίκα: Μα τόσα χρόνια δεν μου έχεις ζητήσει κάτι τέτοιο.

Α: Ξέρεις, το έκανε μια κοπέλα, η karmen, σ' ένα site που συμμετέχω στο διαδίκτυο και μου άρεσε πολύ.

Γ: Και για πες μου ξανά ποιο είναι αυτό το site που βλέπεις να σου καθαρίζουν ψάρια και ποια ακριβώς είναι αυτή η karmen?

Α: Αυτό το τεχνολογικό forum μωρέ που μπαίνω που και που...

Γ: A ναι? Κοιμήσου λοιπόν σήμερα στον καναπέ και να ξέρεις πως αυτές τις παπαριές με τα τεχνολογικά fora εγώ δεν τις μασάω! Σε λίγο θα μας πεις πως σας έκανε και γεμιστά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.