Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Δεν είναι δύσκολο! Μπουγάτσα είναι ο τύπος φύλλου. Μέσα βάζεις ό,τι θες.

Μπουγάτσα με κρέμα

Μπουγάτσα με τυρί

Μπουγάτσα με κιμά

Μπουγάτσα με σπανάκι

Μπουγάτσα με ....

εδω κατω εφαγα μπουγατσα με μυζηθρα και μελι...EPIC (ζεστα ολοφρεσκα)

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει το απόγευμα μακαρόνια με κιμά. Παίζαμε Βλακ Οπς 2 και μας έπιασε λιγούρα..

-Να παραγγείλουμε;

-Άσε ρε, μου 'στειλε η μάνα μου λουκάνικο από την Καλαμάτα..

Και voilΰ.

aasa.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει το απόγευμα μακαρόνια με κιμά. Παίζαμε Βλακ Οπς 2 και μας έπιασε λιγούρα..

-Να παραγγείλουμε;

-Άσε ρε, μου 'στειλε η μάνα μου λουκάνικο από την Καλαμάτα..

Και voilΰ.

aasa.jpg

αυτή ήταν ρε μλκ η δίαιτα που μου λεγες..?

χαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Άμα το έφαγαν δύο άτομα αυτό, δίαιτα είναι :p

PS. Άνοιξε nanoudonuts και στο Μοσχάτο 5' από το σπίτι μου με τα πόδια :D

Αυτό είναι η φάση πρατηρίου? Που δίνουν donuts χονδρική σε λιανικούς πελάτες?

Link to comment
Share on other sites

Εφτασε λοιπον η ωρα να κατεβασουμε τα φαγητα απο τη φωτια

IMG_20121110_141334.jpg

παρακαλω σε πμ 'η εδω την ακριβη ποσοτητα των υλικων-χρονους και θερμοκρασια... φαινεται απιστευτη!!!:T::T::T:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι η φάση πρατηρίου? Που δίνουν donuts χονδρική σε λιανικούς πελάτες?

Ναι κάπως έτσι.

0.60€ τα μεγάλα, 2.5€ η σακούλα του 0.5kg με τα μικρά και 5€ το 1kg.

[MENTION=4802]PetrosD[/MENTION]

Γι' αυτό πας λίγο πριν ανοίξει :p

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω σε πμ 'η εδω την ακριβη ποσοτητα των υλικων-χρονους και θερμοκρασια... φαινεται απιστευτη!!!:T::T::T:

Βαζεις λιγο χλιαρο νερακι (μισο φλυτζανι περιπου) σε ενα μπωλ, ριχνεις ενα φακελακι μαγια μαζι με λιγο λαδι και μια κουταλια ζαχαρη. Ανακατευεις με το χερι σου να διαλυθει η μαγια. Μετα ριχνεις αλευρι, περιπου το μισο κιλο, και αρχιζεις να ανακατευεις και να ζυμωνεις. Ριχνεις και ενα κουταλακι αλατι. Ζυμωνεις μεχρι να γινει αφρατη, οχι πολυ σκληρη, οπως στις φωτογραφιες που εχω. Αν ειναι νερουλη ριχνεις αλευρι, αν ειναι πολυ σφιχτη ριχνεις λιγο νερο.

Οταν την κανεις μπαλιτσα τη ζυμη, την πασπαλιζεις με αλευρι και την αφηνεις σκεπασμενη με μια υγρη πετσετουλα και μια κουβερτα και την αφηνεις καπου ζεστα να φουσκωσει. Αν βιαζεσαι την βαζεις χωρις κουβερτα στο φουρνο στους 40-50βαθμους, θελει κανενα μισαωρο.

Μολις φουσκωσει λαδωνεις το ταψι για να μην κολλησει η ζυμη και την βζεις μεσα και την στρωνεις. Απο κει και περα βαζεις τα υλικα της αρεσκιας σου. Για να μην σου μαυρισει το τυρι οπως εμενα μπορεις να βαλεις σκετη τη ζυμη με τη σαλτσα να ψηθει και πιο μετα βαζεις τα υπολλοιπα υλικα.

Εγω βαζω για σαλτσα κετσαπ και πουμαρο 50-50 αναλογια περιπου, μανιταρια, πιπερια, γαλοπουλα, τυρι. Απλα προσεξε αμα βαλεις τυρι τριμενο μην σε ξεγελασει και σου πεσει πολυ ποσοτητα, εγω γι αυτο εβαλα σε φετες.

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις λιγο χλιαρο νερακι (μισο φλυτζανι περιπου) σε ενα μπωλ, ριχνεις ενα φακελακι μαγια μαζι με λιγο λαδι και μια κουταλια ζαχαρη. Ανακατευεις με το χερι σου να διαλυθει η μαγια. Μετα ριχνεις αλευρι, περιπου το μισο κιλο, και αρχιζεις να ανακατευεις και να ζυμωνεις. Ριχνεις και ενα κουταλακι αλατι. Ζυμωνεις μεχρι να γινει αφρατη, οχι πολυ σκληρη, οπως στις φωτογραφιες που εχω. Αν ειναι νερουλη ριχνεις αλευρι, αν ειναι πολυ σφιχτη ριχνεις λιγο νερο.

Οταν την κανεις μπαλιτσα τη ζυμη, την πασπαλιζεις με αλευρι και την αφηνεις σκεπασμενη με μια υγρη πετσετουλα και μια κουβερτα και την αφηνεις καπου ζεστα να φουσκωσει. Αν βιαζεσαι την βαζεις χωρις κουβερτα στο φουρνο στους 40-50βαθμους, θελει κανενα μισαωρο.

Μολις φουσκωσει λαδωνεις το ταψι για να μην κολλησει η ζυμη και την βζεις μεσα και την στρωνεις. Απο κει και περα βαζεις τα υλικα της αρεσκιας σου. Για να μην σου μαυρισει το τυρι οπως εμενα μπορεις να βαλεις σκετη τη ζυμη με τη σαλτσα να ψηθει και πιο μετα βαζεις τα υπολλοιπα υλικα.

Εγω βαζω για σαλτσα κετσαπ και πουμαρο 50-50 αναλογια περιπου, μανιταρια, πιπερια, γαλοπουλα, τυρι. Απλα προσεξε αμα βαλεις τυρι τριμενο μην σε ξεγελασει και σου πεσει πολυ ποσοτητα, εγω γι αυτο εβαλα σε φετες.

ΑΨΟΓΟΣ :victory:

Link to comment
Share on other sites

Σφουγγάτο!

Όχι ότι κι ότι:no:

αλλά Seafalco production:yes4:

και με..... aprooval , fine tuning and testing by

............Karmen1983!:dance3:

:dance3::dance3::dance3:

Μια στιγμή να κατέβουμε απο το καλάμι να δουμε πως γίνεται!:happy2:

Για όσους δεν τους λέει η λέξη τίποτα το σφουγγάτο είναι τηγανητές πατάτες με αυγά ομελέτα :shifty:.

Κόβουμε μια μεγαλούτσικη πατάτα σε κύβους, όχι και πολύ μεγάλους σε μέγεθος.

Τις αλατίζουμε , ρίχνουμε και πιπεράκι και ρίγανη (*1).

Βάζουμε στο τηγάνι μπόλικο λάδι (ελαιόλαδο) και το βάζουμε σε δυνατή φωτιά.

Μόλις το λάδι κάψει τόσο που η πατάτα να αφρίζει με το που την βάζουμε μέσα, ρίχνουμε τις πατάτες.

DSC_0020.jpg

Σε ένα μπολ σπάμε τρία αυγά (μιλάμε για μια μερίδα, και τα αλατίζουμε ελαφρά (*1).

(*1 προσοχή - όπως παρατήρησε και η σεφ μας- αν βάλετε τη ρίγανη στις πατάτες θα πάρουν πιο έντονη μυρωδιά, αλλά θα πικρίσει και λίγο η ρίγανη, αντί αυτού μπορούμε να προσθέσουμε την ρίγανη μέσα στο χτυπημένο αυγό. όπου η μυρωδιά της θα είναι πιο "πράσινη" και απαλή!)

Όσο να ψηθούν οι πατάτες προσθέτουμε στα αυγά μια κουταλιά μουστάρδα, απαλή η πικάντικη ανάλογα με το γούστο μας και ρίχνουμε και μισό κρασοπότηρο γάλα και χτυπάμε τα αυγά.

DSC_0023.jpg

Παράλληλα ανακατεύουμε και τις πατάτες (μην ξεχαστείτε , έτσι που τις έχουμε κόψει σε κυβάκια θα ψηθούν αρκετά γρήγορα).

DSC_0022.jpg

Μόλις ροδίσουν οι πατάτες , με ένα μεγάλο ρηχό πιάτο , ή με ένα καπάκι κατσαρόλας χωρίς χείλος -το οποίο χωρά να μπει μέσα στο τηγάνι και να καλύψει τις πατάτες- σκεπάζουμε το τηγάνι, το βγάζουμε από τη φωτιά -χωρίς να την σβήσουμε!- και συγκρατώντας τις γέρνουμε το τηγάνι έτσι ώστε το λάδι να στραγγίσει σε ένα βαθύ πιάτο .

DSC_0026.jpg

Στη συνέχεια ξαναβάζουμε το τηγάνι με τις πατάτες στην φωτιά και ελέγχουμε την ποσότητα του λαδιού που έχει απομείνει μέσα, αν αυτό είναι τόσο λίγο που δεν "φαίνεται" προσθέτουμε 2 -3 κουταλιές της σούπας από το πιάτο που το έχουμε στραγγίσει, και τακτοποιούμε τις πατάτες να έρθουν σε ένα επίπεδο.

Με το μπολ τα αυγά ανά χείρας , χτυπάμε μερικές φορές με το πιρούνι το μίγμα να αναμιχθεί καλά και περιχύνουμε ομοιόμορφα με το μίγμα τις πατάτες.

Σε ένα δυο λεπτά, ανασηκώνοντας με το πιρούνι την άκρη του σφουγγάτου που έχει αρχίσει να δένει, ελέγχουμε το χρώμα της κάτω πλευράς του.

Όταν το χρώμα γίνει βαθύ ρόδινο (σαν ψημένο κρέας) σηκώνουμε το τηγάνι από την φωτιά, πιάνουμε το καπάκι με ένα γάντι κουζίνας "πυρίμαχο", ( η με ένα στεγνό πατσαβούρι) και σκεπάζουμε με αυτό το σφουγγάτο.

Με μια ομοιόμορφη ομαλή κίνηση τουμπάρουμε το σφουγγάτο ,πάνω στο καπάκι , οριζοντιώνουμε το τηγάνι και "γλιστράμε" μέσα στο τηγάνι το τουμπαρισμένο πάνω στο καπάκι σφουγγάτο.

Προσοχή αυτήν την ανατροπή φροντίζουμε να την κάνουμε πάνω από το πιάτο που έχει το στραγγισμένο λάδι , έτσι ώστε αν το λάδι που έχει το τηγάνι είναι περίσσιο , αυτό να τρέξει μέσα και να μην μας τα κάνει όλα χάλια!

Ξαναβάζουμε το τηγάνι στη φωτιά , ελέγχουμε αν χρειάζεται να προσθέσουμε λίγο λάδι (καλό είναι να μην βάλουμε) και ελέγχοντας με ανασήκωμα του πιρουνιού το χρώμα του το βγάζουμε από την φωτιά μόλις ροδίσει.

DSC_0025.jpg

Σερβίρισμα στο πιάτο

DSC_0027.jpg

και ετοιμάζουμε λίγο τυράκι και κόβουμε και το ψωμάκι μια ντοματούλα, φετούλα , φτιάχνουμε τις πετσέτες μας και γενικώς αφήνουμε 2 -3 λεπτά να περάσουν να καταστέσει το φαγάκι μας.

DSC_0028.jpg

Ε και μετά καλή μας όρεξη!

DSC_0029.jpg

Χρόνος παρασκευής περίπου 10 λεπτά, χρόνος κατανάλωσης κατά την διάθεση!

Link to comment
Share on other sites

Πριν δυο μέρες μου είπε ένα τιπ ο Στέλιος! Να βάλω μουστάρδα σε σφουγγάτο. χμμμμμμμμμμμμ

Και why not απάντησα.

btw που στο καλό είναι και δεν έχει ανεβάσει ακόμα το σφουγγάτο?????????:giveup:

Ακολούθησα τη συνταγή που μου είπε και έφαγα ένα ολόκληρο σφουγγάτο στη καθισιά μου χθες!

Απόψε επειδή μου άρεσε πολύ, είπα να κάνω και εγώ μια μικρή παραλλαγή και να το πάω προς ομελέτα στυλ

Πατατούλες σε κυβάκια και τηγάνισμα

27Vgo.jpg

Χτυπάμε αυγά, γάλα, λίγο αλεύρι, μπόλικη μουστάρδα καθώς μου άρεσε, ρίγανη, πιπέρια τρικολόρε και τυρί (γκούντα έβαλα) και τα ρίχνουμε στο τηγάνι

7Mxqf.jpg

Κάνουμε και το μαγικό και φέρνουμε τα πάνω κάτω

po5up.jpg

Μέχρι να ψηθεί καλά και να ροδίσει κάναμε και μία σαλτσούλα απο μαγιονέζα, κέτσαπ, ψιλοκομμένο μαιντανό και ψιλοκομμένες κόκκινες πιπεριές (μιλάμε πολύ ψιλοκομμένα τα 2 τελευταία)

vuJtQ.jpg

Στο πιάτο το σφουγγάτο, κόβουμε κομμάτια, βουτάμε στη σαλτσούλα και καλή μας χώνεψη:happy2:

xXLdO.jpg

KMUNH.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χθεσινή βολτίτσα στον ψαρά της γειτονιάς...

Λαβράκια... νόστιμα ήταν. Φωτό μετά το ψήσιμο δεν πρόλαβα...

Δεν είμαι οπαδός της πιπεριάς, αλλά το λαβράκι στη γάστρα (ή στη λαδόκολλα)... :drool:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.