Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

ναι γιατί να λέγεται καλαμάκι λέμε, όχι πως το ζητάς. Εμεις για να φάμε λέμε π.χ"θέλω 2πiτα γυρο ή θέλω 2ψωμάκια σουβλάκι (χοιρινό/κοτόπουλο)/2κυπριακές γεμιστό μπιφτέκι κλπ κλπ)" Πιτα καλαμάκι σουτζουκάκι λέτε εσείς δηλαδή? lmao

Οπως τα λες ακριβως

Οταν εχει πιτα λεμε πιτα οταν δεν εχει δεν λεμε. Οταν ειναι κυπριακη λεμε κυπριακη καλαμακι,γυρο, και λοιπα και παει λεγοντας τιποτε κουλο μεχρι εδω νομιζων

Η μονη διαφωνεια λοιπον ειναι οτι εμεις τα λεμε ολα Σουβλακια ενω δεν ειναι(δεν τα ζηταμε ομςως ετσι... το διευκρινιζω)

:)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειπε κανεις οτι το σουβλακι ειναι μονο χοιρινο και δεν υπαρχει κοτοσουβλακι?

Τα μισα απο τα σχολια σου ειναι εντελως αστοχα

Και εγω οταν ειμαι Αθηνα και θελω να παραγγειλω, παραγγελνω στη δικη σας "διαλεκτο"

Δεν εχω θεμα συνεννοησης ουτε ανεφερα καποιο τετοιο ζητημα

Στον τροπο παραγγελιας, μια χαρα τα κανετε (αφου βγαζετε ακρη)

Το μπερδεμα ειναι στο σουβλακι με γυρο και για αυτο δεν το πολυλετε μιας και ειναι κουλο και λετε πιτα-γυρο (χοιρινο/κοτοπουλο/μοσχαρι) οπως και εμεις

Παντως σουβλακια δεν λεγονται ολα τα παραπανω....

Εσεις τα λετε σουβλακια....

Και στα κρεοπωλεια, το σουβλακι ειναι σουβλακι και το μπιφτεκι μπιφτεκι..

δεν πας στον χασαπη και βλεπεις ταμπελακι

Καλαμακια 6 ευρω το κιλο....:crazy_pilot:

Δεκτα ολα αλλα να ξερεις πως δεν σχολιασα καποιον συνεπως δεν ειναι σχολια αυτα που εγραψα οποτε και κατ'επεκταση δεν ειναι αστοχα.Ηθελα να τα παρουσιασω ολοκληρωμενα. Κατα τα αλλα εχεις δικιο.

Link to comment
Share on other sites

το λέμε καλαμάκι, γιατί το ξυλάκι που χρησιμοποιείται για να περάσουμε το κρέας, μοιάζει με μικρό καλάμι.

Μοιάζει?:pleasantry:

δλδ ειναι πιο λαθος να λεμε οτι αυτο ειναι μικρη σουβλα ...απο το να μοιαζει με καλαμι..οκκκ

Και Δε Με Λες? (χαχαχ)

Καλαμακι καφε ή Καλαμι ψαρεματος?

:man_in_love::p

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

Εγω με το λαθος σωστο δεν συμφωνω

Απο τη στιγμη που το ιδιωμα αυτο χρησημοποιειται με επιτυχια στον καθε τοπο, δεν τιθεται θεμα λαθους-σωστου

in retrospect να το συζητησουμε περεταιρω, αλλα το θεωρω ανουσιο

Η γλωσσα διαμορφωνεται καθημερινα οποτε δεν με απασχολει

Το αναπαντητο ερωτημα μου ομως παραμενει

Οταν θελετε καλαμακι για τον καφε ή το αναψυκτικο τι ζητατε?

Link to comment
Share on other sites

Το αναπαντητο ερωτημα μου ομως παραμενει

Οταν θελετε καλαμακι για τον καφε ή το αναψυκτικο τι ζητατε?

Αυτό το αναπάντητο ερώτημα ταλανίζει αιώνες την άσχημη πρωτεύουσα.

Μπαίνεις. Κάθεσαι στην καφετέρια. Παραγγέλνεις καφέ. Στον φέρνει και ακολουθεί ο παρακάτω διάλογος.

- Μπορείς να μου φέρεις ένα καλαμάκι;

- Θες καλαμάκι από αυτό που ρουφάμε ή θες από το άλλο που το τρώμε;

tumblr_m97pqmMuk61rswg2c.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το αναπάντητο ερώτημα ταλανίζει αιώνες την άσχημη πρωτεύουσα.

Μπαίνεις. Κάθεσαι στην καφετέρια. Παραγγέλνεις καφέ. Στον φέρνει και ακολουθεί ο παρακάτω διάλογος.

- Μπορείς να μου φέρεις ένα καλαμάκι;

- Θες καλαμάκι από αυτό που ρουφάμε ή θες από το άλλο που το τρώμε;

tumblr_m97pqmMuk61rswg2c.png

ενα καλαμακι πλαστικο, χρωματος κιτρινο, σπασμενο στα 3/4 και λιγισμενο 120 μοιρες παρακαλω για να ρουφιξω τη μπλε πορτοκαλαδα μου

tumblr_m97pqmMuk61rswg2c.png

Οπως ξαναπειπα αμα ζητησεις καλαμακι θα σου φερουνε καλαμακι για να την ρουφηξεις

αμα πεις καλαμακι χοιρινο θα σου φερουνε καλαμακι χοιρινο.

Αμα δεν θες να συνενοηθεις δεν θα συννενοηθεις...:p

Link to comment
Share on other sites

Νταξ και εγώ άμα πάω σε γυράδικο/σουβλατζίδικο w/e και πω "θέλω αυτό που γυρίζει γύρω γύρω και το κόβεις κάθε λίγο και λιγάκι σε ψωμί και λίγες πατάτες τηγανιτές" θα καταλάβει ο άλλος και θα συννοηθούμε. Εξάλου και καλάμακι να το πεις στην βόρεια ελλάδα ο άλλος δεν θα θέλει να σε χάσει από πελάτη(εκτός αμα σε κάνει πλακα βλέπε Hydra ). Anyway πιστεύω πολύ σπαμ για το τίποτα. κανείς δεν θα κάνει βήμα πίσω και δεν θα καταλήξουμε κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Νταξ και εγώ άμα πάω σε γυράδικο/σουβλατζίδικο w/e και πω "θέλω αυτό που γυρίζει γύρω γύρω και το κόβεις κάθε λίγο και λιγάκι σε ψωμί και λίγες πατάτες τηγανιτές" θα καταλάβει ο άλλος και θα συννοηθούμε. Εξάλου και καλάμακι να το πεις στην βόρεια ελλάδα ο άλλος δεν θα θέλει να σε χάσει από πελάτη(εκτός αμα σε κάνει πλακα βλέπε Hydra ). Anyway πιστεύω πολύ σπαμ για το τίποτα. κανείς δεν θα κάνει βήμα πίσω και δεν θα καταλήξουμε κάπου.

Oι Αθηναίοι δεν έχουν κανέναν πρόβλημα, οι Θεσσαλονικείς κράζουν για το θέμα. Δεν υπάρχει ουσιαστικά συζήτηση, απλά βγάζουν το άχτι τους οι επάνω για τους κάτω.

Αντε μην αρχίσω τώρα να λέω για τα τυριά, τις αλοιφές, το τζατζίκι που το λένε σαλάτα και τα φούιτ....

Πέρα από την πλάκα, οι Αθηναίοι γουστάρουν την Θεσσαλονίκη και οι Θεσσαλονικείς μισούν την Αθήνα. Nothing more, nothing less.

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που έχω ζήσει πάει κάπως έτσι" πάω να φάω μπουγάτσα με τυρί->τυρίποτα εννοείς->όχι εννοώ μπουγάτσα με τυρί->άντε ρε βλάκα και η τούρτα είναι μπουγάτσα με κεριά?->άντε ρε βλάκα φάε κανα καλαμάκι να πούμε"(or sth similar και σε χαβαλετζίδικο συνήθως τόνο)and it goes on. Οτι οι Θεσσαλονικείς μισούν την Αθήνα ισχύει κυρίως λόγο ομάδων(ενδεικτικά άμα ρωτήσεις όσους δεν ασχολούντε με αθλητικά θα σου πούνε πάνω απο 90% ότι δεν έχουν πρόβλημα) Παντως γενικά οι πάνω θα πιστεύουν ότι έχουν δίκιο και οι κάτω θα τους κοροιδεύουν. και όλο αυτό σε infinite loop

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5181]winters[/MENTION]

Ρε συ γιατι το πολωνεις?

Μια λογικη ερωτηση εκανα με αφορμη το σχολιο του Υδρα που παραξενευτηκε οταν ο ταβερνιαρης του φερε καλαμακι για τον ακφε αντι για σουβλακι/καλαμακι χοιρινο...

Η απαντηση που περιμενα ηταν η παρακατω

Οπως ξαναπειπα αμα ζητησεις καλαμακι θα σου φερουνε καλαμακι για να την ρουφηξεις

αμα πεις καλαμακι χοιρινο θα σου φερουνε καλαμακι χοιρινο.

Αμα δεν θες να συνενοηθεις δεν θα συννενοηθεις...:p

οποτε ολα καλα

Τα λοιπα για τις αλοιφες και τα σχετικα με αφηνουν παγερα αδιαφορο γιατι αποτελουν ιδιωματισμους δικους μας

Οσο για το μισος προς την αθηνα, προσωπικα μονο μισος δεν εχω

Οποτε κατεβαινω περναω καλα, εχω αρκετους και πολυ καλους φιλους κατω και καθε φορα που κατεβαινω ειναι χαρα μου

Οι συμπαθιες και οι αντιπαθιες υπαρχουν εκατεροθεν οπως και για καθε αλλο μερος της Ελλαδας

Link to comment
Share on other sites

Στο MEGA ΑΒ Βασιλοπουλο, στην Βουλιαγμενης, εκει που εχει τις σφολιατες, εχει sour cream. Την εχουν σαν "κρεμα" σκετη. Σαν κεσεδακι πλαστικο γιαουρτιου ειναι με χρωματα ασπρο-πρασινο-κοκκινο. Δυστυχως δεν θυμαμαι ονομα.

Το ψωνιζω οποτε εχω ορεξη για cheesecake ;)

Γιαννη, Αλιμο - Αργυρουπολη παιζω πλεον οποτε θα τον επισκεφθω στο ΣΚ. Αν παντως περασεις αυριο 'η νωρις το σαββατο ριξε ενα mention με το ονομα να μην ψαχνω σαν την αδικη καταρα.

Αυτη τον mac που λεω την εχεις δοκιμασει??? την λατρευω!!! :inlove::inlove:

Jordan, πιο κοντα στην γευση της sauce των mac (που δεν ειναι φρεσκια sour creme)

ειναι ετοιμα προιοντα πχ ΗEINZ τυπου sour creme για σαλατες πατατες κτλ...

(μπορει να την αναφερουν και σαν salad creme)

ιδανικα την αναμειγνυεις με creme fraiche σαν αυτη που αναφερει ο Γιαννης

για να γινει πιο ελαφρια και φρεσκια-like

(AB παιζει στανταρ αλλα λογικα θα την βρεις και σε αλλα supermarket)

Τζωρτζινο σε heinz δεν εχω δει κατι, τουλαχιστον Σκλαβενιτη & Carrefour.

Creme fraiche λεγεται εν ολιγοις???

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.