Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Κάντε ένα poll της προκοπής!

Τί σημαίνει αυτό, αν μου αρέσει να τρώω σουβλάκι ή να τρώω καλαμάκι;

Κάτι άλλο; Τί;

Ψήφισα ΣΟΥΒΛΑΚΙ, γιατί αυτό μου αρέσει περισσότερο!

souvlaki.gif

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=51]jax7480[/MENTION] τίποτα το ιδιαίτερο.

Έβαλα στα χέρια μου λάδι και την άλειψα.

Έβαλα ρίγανη, μπόλικο αλάτι -καθώς το ψάρι το θέλει- και τρικολόρε απο πιπέρι (πράσινο, μαύρο, κόκκινο)

Αν ήταν ολόκληρο το ψάρι θα έβαζα και κάποια κλωνάρια απο μυρωδικά στην κοιλιά του και καμιά φέτα ή τρίμμα απο λεμόνι.

Τα μυρωδικά είναι προτίμηση του καθενός. Συνήθως παίζω με θυμάρι, δεντρολίβανο.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 5 χρόνια στο χωριό μου, σε τραπέζι με την παρέα ζητάω δυο καλαμάκια και ο @@ μου φερε 2 καλαμάκια του καφέ. :fie:

Πριν πολλά χρόνια, στο δικό μου χωριό, κάποιος ζήτησε μία φέτα (εννοούσε τυρί). Του έφεραν μία φέτα ψωμί!:jump1:

Link to comment
Share on other sites

Πριν πολλά χρόνια, στο δικό μου χωριό, κάποιος ζήτησε μία φέτα (εννοούσε τυρί). Του έφεραν μία φέτα ψωμί!:jump1:

Μια γκόμενα κάποτε στην τότε δουλειά - που πεινούσε ωσάν λύκος - με ζήτησε

να της φέρω ένα σάντουιτς ζαμπόν/μπέικον/μαρούλι/τυροσαλάτα και διπλό τυρί.

Της πήγα με διπλή φέτα. :)

Το βλέμμα της όταν το ξετύλιξε ακόμη να το ξεχάσω...... Και το βλέμμα της όταν

το έτρωγε και έπαιρνε μη επιθυμητή τριπλή δόση τυρίλας (2 φέτες + τυροσαλάτα)

Priceless.

Link to comment
Share on other sites

Σουβλάκι εννοείετε το τυλιχτό; Αν ναι, αυτό ψηφίζω.

Πριν 5 χρόνια στο χωριό μου, σε τραπέζι με την παρέα ζητάω δυο καλαμάκια και ο @@ μου φερε 2 καλαμάκια του καφέ. :fie:

δηλαδη τι επρεπε να σου φερει?

2 σουβλακια?

Και αν ηθελες 2 καλαμακια για να πιεις αναψυκτικο πως θα το ζητουσες?

"Ψιτ μαστορα.Πιασε 2 ρουφηχτηρια" ?????? :hehe::tomato:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δύσκολο! Μπουγάτσα είναι ο τύπος φύλλου. Μέσα βάζεις ό,τι θες.

Μπουγάτσα με κρέμα

Μπουγάτσα με τυρί

Μπουγάτσα με κιμά

Μπουγάτσα με σπανάκι

Μπουγάτσα με ....

Link to comment
Share on other sites

Για να αγοράσεις κουρού δεν πρέπει να την ζητήσεις κουρού? πρέπει. Αμα πεις θέλω μια σφολιάτα με τυρί==τυρόπιτα? Οχι , θα πρέπει να πεις ότι την θες με σφολιάτα αλλιώς με χωριάτικο φύλλο ή κουρου. Αρα γιατί η μπουγάτσα με τυρι να λέγεται τυρόπιτα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δύσκολο! Μπουγάτσα είναι ο τύπος φύλλου. Μέσα βάζεις ό,τι θες.

Μπουγάτσα με κρέμα

Μπουγάτσα με τυρί

Μπουγάτσα με κιμά

Μπουγάτσα με σπανάκι

Μπουγάτσα με ....φλουρί

fixed:D

Link to comment
Share on other sites

Για να αγοράσεις κουρού δεν πρέπει να την ζητήσεις κουρού? πρέπει. Αμα πεις θέλω μια σφολιάτα με τυρί==τυρόπιτα? Οχι , θα πρέπει να πεις ότι την θες με σφολιάτα αλλιώς με χωριάτικο φύλλο ή κουρου. Αρα γιατί η μπουγάτσα με τυρι να λέγεται τυρόπιτα?

Γιατί ανήκει στη γενικότερη κατηγορία, τυρόπιτας. Τυρόπιτα κουρού λέμε. Όχι κουρού με τυρί. Τυρόπιτα σφολιάτας, όχι σφολιάτα με τυρί.

Το ότι σας γουστάρει να την λέτε μπουγάτσα με τυρί, αντί για τυρόπιτα (με φύλλο) μπουγάτσας, είναι δικαίωμά σας. Μη μας πρήζετε, όμως, ότι έτσι είναι, κι όποιος διαφωνεί δεν ξέρει τι του γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Σουβλάκι εννοείετε το τυλιχτό; Αν ναι, αυτό ψηφίζω.

Πριν 5 χρόνια στο χωριό μου, σε τραπέζι με την παρέα ζητάω δυο καλαμάκια και ο @@ μου φερε 2 καλαμάκια του καφέ. :fie:

Προφανώς θα το ειπες με στυλακι βλαχοαθηναίου ( απο αυτους που βλεπουν κατσικα και ξεκινανε τις φωτογραφιες ωσάν είδανε κομήτη) ... Σε παρέα που έχει καθίσει για φαγητό πάντως κανένας λογικός άνθρωπος δεν θα σου έφερνε καλαμάκι κατα 90% το καταλαβε και ειπε ας τρολάρω λίγο τον πιτσιρικά .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.