Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Το θέμα με τις πιπεριές είναι πολύ πονεμένο.

Εμείς (Ελλάδα) δεν ξέρουμε "τίποτα", αυτές που έχουμε εδώ , άντε να πιάνουν 2000 -3000 SR, άμα ξεφύγει και καμιά περίεργη με καμιά 10.000 SR τα βλέπουμε όλα "κωλυόμενα"!

Και στο κάτω-κάτω έτσι πρέπει να είναι, θέλει σιγά σιγά, να προσαρμόζεσαι και όχι παληκαριές, σαν κάποιον "ηλίθιο" που μου 'δειχνε ο γυιός μου στο youtube που έφαγε στην ψύχρα μια ghost pepper , έκανε και βαρύγδουπες δηλώσεις. και μετά ....κυλιόταν στα πατώματα και ρούφαγε -ανάμεσα στα βογκητά- το γάλα σα το φίδι !!

Link to comment
Share on other sites

To πικάντικο είναι ωραίο το καυτερό απλά δεν..... Όταν μουδιασουν και τα χείλη δεν καταλαβαινεις τι τρως. Υπάρχουν πιπεριές που δεν τολμάς καν να τις κόψεις με το χέρι. Το γάντι είναι απαραίτητο.... Κάτι φίλοι μου από μπαγλαντες μου είχαν κάνει το τραπέζι με "μπιρανι" μοσχάρι με ρύζι και είχα και το γιαουρτακι παρέα συνέχεια κατά την διάρκεια του γεύματος λολ!!!!

Sent from my LG-P990 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μία γλαστρούλα με chili πιπεριές και όταν ξεραίνονται τις κόβω, τις πετάω στο multi και γίνονται το "Crushed" που είχες εκεί Γιάννη, ελληνιστί "μπούκοβο".

Το μπούκοβο το βάζω μετά και σε ψητά με τη χρήση μύλου για να τριφτεί καλά, γιατί τα ολόκληρα κομμάτια "ακούγονται" πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Χθες είχα σπάσει το κεφάλι πως λέγεται η ξεραμένη τριμμένη πιπεριά.... :T:

Btw, τελευταίες μέρες έκανα κάτι λεπτές πίτσες γκούντα+ωμοπλάτη+μπέικον+μοτσαρέλα+πιπεριά (και μία παραδοσιακή φέτες-ελιές κλπ γιατί είχαν τελειώσει τα υλικά και είχε μείνει ζύμη) ....άλλο πράμα.

Αν κάνω τις φώτο από το κινητό να την παλέψουν, θα ανεβάσω.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Χθες είχα σπάσει το κεφάλι πως λέγεται η ξεραμένη τριμμένη πιπεριά.... :T:

Btw, τελευταίες μέρες έκανα κάτι λεπτές πίτσες γκούντα+ωμοπλάτη+μπέικον+μοτσαρέλα+πιπεριά (και μία παραδοσιακή φέτες-ελιές κλπ γιατί είχαν τελειώσει τα υλικά και είχε μείνει ζύμη) ....άλλο πράμα.

Αν κάνω τις φώτο από το κινητό να την παλέψουν, θα ανεβάσω.

Τέτοια;

shoulder.gif

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το παιδί μόλις είχε φάει τηγανιτή κροκέτα κοτόπουλου γεμιστή με τυρί και πατάτες τηγανητές.

...επιτηδες ετσι???? αντι απλα να πεις οτι ησουν φαγωμενος σκετο, να μας το κανεις και εικονα αυτο που εφαγες για να μας τρεχουν τα σαλια....

θα πρεπε να ντρεπεσαι....εμεις εδω με εναν ταπεινο ντακο τη βγαλαμε....

Link to comment
Share on other sites

Βαριόμουν να τις ποστάρω σήμερα, αλλά μετά το παραπάνω σχόλιο,

ΠΑΡΕ ΝΑ 'ΧΕΙΣ!! !!

Σάββατο: Μαριναρισμένες μπριζόλες (2 ώρες) σε μαρινάδα από λάδι, μουστάρδα, μπαχαρικά (αλάτι, πιπέρι, μοσχοκάρυδο, μπούκοβο), κρεμμύδια κομμένα και πιπεριές, μουστάρδα και ελάχιστο ξύδι βαλσάμικο και ελάχιστο μέλι που έδωσε γλυκόξινη γεύση:

Mprizola1.jpg

Mprizola2.jpg

Mprizola3.jpg

Τετάρτη: 2 ειδών λουκάνικα, ένα κανονικό και ένα με λαχανικά, με ψητά μανιτάρια και πίτα δικής μου κατασκευής από αλεύρι, αλάτι και μαγιά:

Loukanika1.jpg

Loukanika2.jpg

Loukanika3.jpg

Και οι εικόνες σε μεγάλο μέγεθος για να είναι χορταστικές!!

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.