Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Το θεμα ειναι υποκειμενικο, ορισμενοι τα προτιμουν με κιμα ορισμενοι διχως κιμα.

Γεγονος ειναι πως τωρα το καλοκαιρι ειναι πιο ελαφρυ φαγητο διχως τον κιμα για τις συνθηκες ζεστης που εχουμε.

Απο θεμα γευσης ειναι νοστιμα ειτε με κιμα ειτε και χωρις κιμα αρκει τα λαχανικα, μυρωδικα, ελαιολαδο και το ρυζι να ειναι αριστης ποιοτητας και να μαγειρευτουν με αγαπη. Οταν το φαγητο ειναι μαγειρεμενο με αγαπη και προσφερεται με αγαπη...ειναι παντα νοστιμο.

Πολυ σημαντικο για το θεμα των γεμιστων ειναι να υπαρχει και μπολικη φετα-τυρι ως απαραιτητο συνοδευτικο. Τωρα το καλοκαιρι που εχουμε και τις ντοματες μπορουμε να βαλουμε και μια κλασικη Ελληνικη χωριατικη σαλατα με ψωμι ζυμωτο και μαζι με τα γεμιστα μας να φαμε ενα ευγεστο φαγητο.

Highlight οι φρεσκοι κιτρινοι ανθοι απο τα κολοκυθακια που ειτε τα γεμιζουμε και αυτα ειτε τα προσθετουμε τεμαχισμενα μαζι με την υπολοιπη γεμιση.

Καλη σας ορεξη, εγω μολις πριν αρχισω να γραφω εφαγα μια μεριδα...διχως κιμα.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι τελευταιο...

Εχουμε κακη συνηθεια και βαζουμε μεσα στο ταψι πατατες και μια λιμνη λαδι.

Ουτε καλο παντρεμα υδατανθρακων ειναι ουτε γευστικα βοηθα και γινομαστε και σαν μοσχαρια απο το συνδυασμο πατατα-ρυζι-ψωμι και βουτιες στη λαδιλα...

Νοστιμη συνηθεια...αλλα θανατηφορα. Εγω την εχω κοψει.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι τελευταιο...

Εχουμε κακη συνηθεια και βαζουμε μεσα στο ταψι πατατες και μια λιμνη λαδι.

Ουτε καλο παντρεμα υδατανθρακων ειναι ουτε γευστικα βοηθα και γινομαστε και σαν μοσχαρια απο το συνδυασμο πατατα-ρυζι-ψωμι και βουτιες στη λαδιλα...

Νοστιμη συνηθεια...αλλα θανατηφορα. Εγω την εχω κοψει.

Δηλαδή δεν φτιάχνεις και πατάτες γεμιστές;;;;;

Δεν ξέρεις τι χάνεις!!!!!!

:jump1::jump1::jump1:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν φτιάχνεις και πατάτες γεμιστές;;;;;

Δεν ξέρεις τι χάνεις!!!!!!

:jump1::jump1::jump1:

για να δουλευόυν αυτοί του δημοσίου.....άντε Παρασκευή πήγε 11.00 και ονειρευόμαστε φαγητά και Σ/Κ!:p

Link to comment
Share on other sites

Αυριο παω στο χωριο (Μαρμαρι). Πιο ψηλα στο βουνο εχει αλλο μικρο χωριο (Παραδεισι) οπου θα φαω μπριζολα αγριογουρονο, ελαφι στιφαδο, πατατουλες τηγανισμενες φρεσκιες και ενα απο τα καλυτερα τυροπιταρια που εχω δοκιμασει.

Φωτοζ.....Soooon :heh:

Link to comment
Share on other sites

Αυριο παω στο χωριο (Μαρμαρι). Πιο ψηλα στο βουνο εχει αλλο μικρο χωριο (Παραδεισι) οπου θα φαω μπριζολα αγριογουρονο, ελαφι στιφαδο, πατατουλες τηγανισμενες φρεσκιες και ενα απο τα καλυτερα τυροπιταρια που εχω δοκιμασει.

Φωτοζ.....Soooon :heh:

ban incoming... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.