Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Για δώκε περιγραφή και σύνθεση

Ρώτησα τον σεφ της οικογένειας.

Απο υλικά είναι σαν τις κλασσικές (αυγά, αλεύρι, νερό +δεν ξέρω τι άλλο). Απλά τις ανοίγουν σαν φύλλο για πίτα. Πολύ λεπτές. Και τις αφήνουν στον ήλιο να ξεραθούν (πάνω στα τσίγκια από την οροφή, αν θυμάμαι καλά). Μετά σπάνε το φύλλο σε κομματάκια και τα αποθηκεύουν. Το χρώμα είναι απόχρωση του άσπρου και όχι κίτρινο.

Επίσης επειδή είναι λεπτές, δεν βγαίνει στερεό φαγητό, αλλά πιο σουπέξ.

[MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION] : Πόσο εύκολη γεύση έχει ο παστουρμάς; Θέλω να δοκιμάσω, αλλά με αποθαρύνουν. Επίσης κανένα εγγύηση μαγαζί στην Αθήνα;

Link to comment
Share on other sites

Παστουρμας αρμενικος με τυροκαυτερη

Και τσοντα κομματακια τσενταρ με λουκανικακια πικαντικα :)

Πρόπερσυ είχα φάει κάτι παστουρμαδοπιτάκια, κόλαση! Ακόμη τα γεύμομαι με τη φαντασία μου.

@YDinopoulos : Πόσο εύκολη γεύση έχει ο παστουρμάς; Θέλω να δοκιμάσω, αλλά με αποθαρύνουν. Επίσης κανένα εγγύηση μαγαζί στην Αθήνα;

Εύκολη, δε θα έλεγα ότι έχει. Έντονη σίγουρα. Πάρε για δοκιμή για αρχή πίτσα με παστουρμά.

Επίσης να περιμένεις την επομένη να μυρίζει ο ιδρώτας και τα ούρα σου έντονα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κατα ποσο σου αρεσουν τα πικαντικα (οχι καυτερα). Ειναι ιδιαιτερη γευση, love or hate θα το ελεγα.

Αν θες να δοκιμασεις καλο παστουρμα, να πας στον Πειραια, στον Αβακιαν (Αρμενης). ΕΙναι σε μια στοα στην οδο Γουναρη 23. Εχουν επισης φοβερα λουκανικα και σουτζουκια !

Αν εισαι απο κεντρο, υπαρχει και ενας αλλος Αρμενης, ο Μιραν. Οδος Ευριπιδου 45. Δεν εχω παει, αλλα εχω ακουσει οτι ειναι απο τους κορυφαιους.

Α και παστουρμας απο αλογο = urban legend....

Έγινε επεξεργασία από YDinopoulos
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κατά πόσο αρέσει σε σένα αλλά κατά πόσο ενδιαφέρεσαι για τους γύρο σου, που σε μυρίζουν το επόμενο τριήμερο

Εκτός αν τους μπουκώσεις όλους παστουρμά

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Σε αλλους μυριζει εντονα σε αλλους σε αλλους λιγο και σε αλλους καθολου. Ειμαι απο τους τυχερους κ δεν μυριζω (τουλαχιστον ετσι λεει η γυναικα μου) οποτε απολαμβανω ελευθερα :)

Link to comment
Share on other sites

o μιραν είναι κορυφή και αυτός στον πειραιά λέει πολύ

Για αρχή όποιος θέλει να δοκιμάσει ας φτιάξει πίτα καισάρειας με γιούφκα....

Μια γιούφκα (αρμένικο ζυμάρι ψημένο στην πέτρα) μια φέτα κασέρι, μια φέτα ντομάτα και μια φέτα παστουρμά ελάχιστο τηγάνισμα σε καυτό λάδι και απόλαυση

Link to comment
Share on other sites

Εντός ψυγείου, από το βράδυ αν τις βάλεις είναι μια χαρά. Αν είναι μοσχαρίσιες ρίξε και μισό ποτήρι γάλα, "διαλύει" τις ίνες και θα γίνουν λουκούμι.

Link to comment
Share on other sites

Εντός ψυγείου, από το βράδυ αν τις βάλεις είναι μια χαρά. Αν είναι μοσχαρίσιες ρίξε και μισό ποτήρι γάλα, "διαλύει" τις ίνες και θα γίνουν λουκούμι.

εγώ θέλω να τις φτιάξω σε κανά 2ωρω :p

χοιρινές λαιμού θα πάρω

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.