Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

ειναι γλιστερα.. μπλιαχ, βρομανε και και και δεν μπορω να παρομοιασω την αισθηση με κατι αλλο. και εχω δοκιμασει αρκετες κουζινες οποτε δεν με λετε και ατομο που δεν δοκιμαζει :p

To IKEA εχει την καλυτερη

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ετοίμασα ένα σπέσιαλ μαμ μόνο για τον [MENTION=400]astrolabos[/MENTION] :p

Μόλις το έβαλα στον φούρνο. Oταν βγει με το καλό θα σας δείξω και κανένα κομμάτι με τα layers (αν αφήσει ο άστρο:dance3:)

Πρώτη στρώση

img9493p.jpg

img9494a.jpg

img9495u.jpg

και δεύτερη εμπλουτισμένη με κρέμα γάλακτος και λίγο πιπεράκι

img9497x.jpg

img9498z.jpg

Καλο ειναι να αποφευγουμε γενικοτερα τα αλλαντικα...ειναι οτι χειροτερο μπορεις να κανεις στον οργανισμο. Μπορεις αν σου αρεσουν πολυ να ξεκινησεις να φτιαχνεις σπιτικα αλλαντικα.

Τοσα εχουμε κανει εδω μεσα με τα χαζοκουτια...ολοι μας λιγο πολυ. Στα αλλαντικα θα ζοριστουμε;;;

Ειμαι σιγουρος οτι σε μια μερα θα εχουμε βρει ποσες συνταγες και ετσι θα μπορουμε να τρωμε αφοβα.

Γενικα παντως με το φαγητο παιζει μεγαλο fail απο θεμα ποιοτητας ετσι οπως το εχουν

καταντησει το θεμα.

Καλο ειναι οποιος εχει κανα γνωστο στην επαρχια που εχει τιποτα ελευθερας βοσκης (φαινεται στο μαγειρεμα και στη γευση αν ειναι και δεν σε δουλευει) ζωα, να αγοραζει απο εκει τυρια-κρεας κτλπ. Οπως επισης και τα λαχανικα κανουν μπαμ αν ειναι διχως φαρμακα κτλπ.

Ο καρκινος σημερα και οι διαφορες παθησεις θεριζουν διοτι μεσα απο τα μμε μας "επεβαλαν" ενα τροπο ζωης αντιθετο με τη φυση του ανθρωπου και ειδου τα αποτελεσματα.

Οχι μονο απο θεμα σωματικης υγειας αλλα και ψυχικης κυριως. Διοτι το φαγητο παιζει ρολο και στη ψυχικη υγεια μας και μαλιστα καθοριστικο.

Καλα ολα αυτα...και εγω τα εχω τιμησει στο παρελθον απειρες φορες...αλλα καποια στιγμη πρεπει να τιμησουμε και την ψυχικη-σωματικη υγεια μας.

Link to comment
Share on other sites

To τι θα πάθω απο τα αλλαντικά;;

Πες ότι αρχίζω και τα φτιάχνω, τον αερα που αναπνέω στην Αθήνα μπορείς να μου βρεις μία συνταγή να τον κάνω υγιεινό;

Ε μην τρελαθούμε τώρα ρε συ είπαμε... Καλό να προσέχουμε, αλλά όπως τα έχουμε κάνει μέχρι και το νεράκι έχει θέμα, ακόμα και αυτό που βγαίνει απο τα πηγάδια ελέω φυτοφαρμάκων.

Μακάρι το μόνο ανθυγιεινό να ήταν το αλλαντικό...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.